Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова КАС ВП від 02.02.2023 року у справі №400/2930/18 Постанова КАС ВП від 02.02.2023 року у справі №400...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

касаційний адміністративний суд верховного суду ( КАС ВП )

Історія справи

Постанова КАС ВП від 02.02.2023 року у справі №400/2930/18
Ухвала КАС ВП від 24.07.2019 року у справі №400/2930/18

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2023 року

м. Київ

справа №400/2930/18

адміністративне провадження № К/9901/20003/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Шарапи В.М.,

суддів: Кравчука В.М., Чиркіна С.М.,

розглянув у порядку письмового провадження

касаційну скаргу ОСОБА_1

на постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2019 (головуючий суддя Лук`янчук О.В., судді Бітов А.І., Ступакова І.Г.)

у справі №400/2930/18

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області

про зобов`язання вчинити певні дії

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - ГУПФУ в Миколаївській області) про зобов`язання відповідача провести перерахунок грошового забезпечення для перерахунку пенсії та виплачувати позивачу пенсію відповідно до частин 2, 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII та постанови Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 18.05.2017 у справі №484/1028/17 провадження №2-а/484/58/17:

- з 01.01.2016 з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 №161 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889" у розмірах визначених наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 №595, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.11.2010 за №1194/18489 "Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил України, щомісячної додаткової грошової винагороди", у розмірі 60 відсотків місячного грошового забезпечення та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.02.2018 №ЮН48265 про грошове забезпечення для обчислення пенсії з 01.01.2016;

- з 01.02.2016 з урахуванням премії передбаченої пунктом 1, підпунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", пунктом 31.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 №260, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за №638/15329, з врахуванням пункту 2 наказу Міністерства оборони України від 27.01.2016 №44 "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році" (зі змінами внесеними наказом Міністерства оборони України від 08.02.2016 №60 "Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 27.01.2016 №44") (далі - Наказ №44), у розмірі 450 відсотків посадового окладу та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.02.2018 №ЮН48265 про грошове забезпечення для обчислення пенсії з 01.02.2016, та прийняти відповідні рішення.

2. Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.01.2019 позов задоволено:

2.1. Зобов`язано ГУПФУ в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) здійснити перерахунок грошового забезпечення для перерахунку пенсії та виплачувати пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 51, ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII з 01.01.2016 з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 №161 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889" у розмірах визначених наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 №595, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.11.2010 за №1194/18489 "Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил України, щомісячної додаткової грошової винагороди", у розмірі 60 відсотків місячного грошового забезпечення та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.02.2018 №ЮН48265 про грошове забезпечення для обчислення пенсії з 01.01.2016; з 01.02.2016 з урахуванням премії передбаченої п.1, п.п. 2 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", п. 31.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 №260, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за №638/15329, з врахуванням п. 2 наказу Міністерства оборони України від 27.01.2016 №44 "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році" (зі змінами внесеними наказом Міністерства оборони України від 08.02.2016р. №60 "Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 27.01.2016 №44"), у розмірі 450 відсотків посадового окладу та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.02.2018 №ЮН48265 про грошове забезпечення для обчислення пенсії з 01.02.2016, із врахуванням раніше виплачених сум.

3. Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2019 скасовано рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.01.2019 та прийнято нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.

4. Судами попередніх інстанцій під час судового розгляду справи встановлено наступні фактичні обставини:

4.1. ОСОБА_1 до 31.12.2010 проходив військову службу у Збройних Силах України. З 01.01.2011 позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ).

4.2. Постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 18.05.2017 у справі №484/1028/17 зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_1 провести ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення з 01.01.2016 з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 № 161 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889" у розмірах визначених наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 № 595, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.11.2010 за № 1194/18489 "Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил України, щомісячної додаткової грошової винагороди", у розмірі 60 відсотків місячного грошового забезпечення та з 01.02.2016 з урахуванням премії передбаченої пунктом 1, підпунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", пунктом 31.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за № 638/15329, з врахуванням пункту 2 наказу Міністерства оборони України від 27.01.2016 № 44 "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році" (зі змінами внесеними наказом Міністерства оборони України від 08.02.2016 № 60 "Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 27.01.2016 № 44"), у розмірі 450 відсотків посадового окладу, та направити їх до ГУПФУ в Миколаївській області. У задоволені решти позовних вимог відмовлено.

4.3. 19.02.2018 ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до постанови Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 18.05.2017 у справі №484/1028/17 виготовлені довідки №ЮН48265 про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача з 01.01.2016 з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60% місячного грошового забезпечення та з 01.02.2016 з урахуванням премії у розмірі 450% посадового окладу.

4.4. 15.06.2018 та 02.08.2018 позивач звертався до ГУПФУ в Миколаївській області із заявами щодо здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії: з 01.01.2016 з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60% місячного грошового забезпечення відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.02.2018 №ЮН48265 та з 01.02.2016 з урахуванням премії у розмірі 450 % посадового окладу відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.02.2018 №ЮН48265. До своєї заяви від 15.06.2018 позивач додав копії вищезазначених довідок ІНФОРМАЦІЯ_1.

4.5. Листом від 20.09.2018 № 3998/03 ГУПФУ в Миколаївській області повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, мотивуючі тим, що постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 18.05.2017 у справі №484/1028/17 будь-яких зобов`язань щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на ГУПФУ в Миколаївській області не покладено.

4.6. Не погоджуючись з такими доводами відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

5. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що пенсійний орган був належним чином повідомлений про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача, з огляду на зміну складових грошового забезпечення зазначених у довідках, на підставі яких здійснюється перерахунок пенсії позивача. У зв`язку з цим, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

6. Суд апеляційної інстанції, не погодившись із висновками суду першої інстанції, мотивував своє рішення тим, що з січня 2008 року Кабінет Міністрів України не приймав нормативних актів, які б визначали нові розміри грошового забезпечення військовослужбовців, а наказ Міністра оборони України від 27.01.2016 № 44 не є законодавчим актом, а відтак висновок про обґрунтованість позовних вимог щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 № 44 у зв`язку із зміною розміру щомісячного грошового забезпечення, з врахуванням премії 450% посадового окладу та щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60 відсотків щомісячного грошового забезпечення є помилковим.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

7. Позивач - ОСОБА_1 , подав касаційну скаргу, в якій просив скасувати постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2019, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.01.2019 залишити в силі.

7.1. Аргументи скаржника на обґрунтування доводів касаційної скарги зводяться до незгоди із відмовою пенсійного органу у перерахунку та виплаті йому пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.02.2018 №ЮН48265 про грошове забезпечення для обчислення пенсії з 01.01.2016 та довідки від 19.02.2018 №ЮН48265 про грошове забезпечення для обчислення пенсії з 01.02.2016, виданих відповідно до постанови Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 18.05.2017 у справі 484/1028/17. На його переконання наявні усі обставини для перерахунку та виплати пенсії з урахуванням премії 450% посадового окладу та щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60 відсотків щомісячного грошового забезпечення

7.2. Вказує на те, що суд апеляційної інстанції не надав правової оцінки обставинами, встановленим у постанові Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 18.05.2017 у справі 484/1028/17.

8. У відзиві на касаційну скаргу відповідач просив залишити касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 14.06.10.2019 - без змін.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:

9. Під час розгляду касаційної скарги колегія суддів враховує приписи частин 1-2 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України, в редакції до 08.02.2020), відповідно до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

10. Норми частини 2 статті 19 Конституції України гарантують, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

11. Ключовим питанням у цій справі є застосування положень статті 63 Закону N 2262-XII та Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 для перерахунку пенсії позивача з урахуванням премій у розмірах, встановлених наказами Міністра оброни України, та щомісячної додаткової грошової винагороди.

12. Частиною 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №2011-ХІІ) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

13. Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

14. Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:

1) посадовий оклад;

2) оклад за військовим званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

15. Частиною 1 статті 15 Закону №2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

16. Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

17. Так, частиною 3 статті 43 Закону №2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

18. За частиною 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

19. Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

20. Згідно з підпунктом 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надати право, зокрема, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 23 і 30 32 за аналогічними посадами.

21. Водночас, Міністерством оборони України прийнято Наказ №44, яким врегульовані окремі питання виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України за рахунок збільшення (зменшення) премій і у межах видатків, передбачених на грошове забезпечення військовослужбовців у 2016 році. В цьому Наказі зазначено, що він прийнятий відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1294 (зі змінами) і протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 №3.

22. У розрізі зазначеного Суд звертає увагу на позицію Великої Палати Верховного Суду, висловлену у постанові від 13.05.2020 у справі №592/5164/16-а (провадження №11-76апп20), відповідно до якої накази Міністерства оборони України, якими встановлювався розмір премій для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії.

23. Крім того, розглядаючи справу щодо перерахунку пенсії на підставі Наказу №44, Верховний Суд у постановах від 15.04.2019 у справі №643/12234/16-а, від 30.05.2019 у справі №753/18107/16-а, від 05.03.2020 у справі №639/9285/16-а та від 16.07.2020 у справі №487/3042/16-а дійшов висновку, що передбачена цим наказом премія не є підставою для перерахунку пенсії, оскільки носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що працювали на цій посаді в попередні роки.

24. Суд не знаходить підстав для відступу від цих правових висновків у справі, що розглядається, та які спростовують доводи скаржника.

25. Щодо щомісячної додаткової грошової виногради, яку було запроваджено Постановою Кабінету Міністрів України № 889 (зі змінами), то колегія суддів зазначає, що така винагорода має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, за умови якщо військовослужбовець отримував її під час проходження служби.

26. Разом з цим, судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідна грошова винагорода була введена після виходу позивача на пенсію. Під час проходження служби позивач зазначеної винагороди не отримував та відповідно не сплачував із неї єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

27. Аналогічних висновків щодо застосування Постанови Кабінету Міністрів України № 889 до подібних правовідносин Верховний Суд дійшов у постановах від 11.06.2019 у справі №643/15948/17, від 30.09.2020 у справі 539/1904/16-а.

28. Таким чином, вірним є висновок суду апеляційної інстанції, що оскільки з січня 2008 року Кабінет Міністрів України не приймав нормативних актів, які б визначали нові розміри грошового забезпечення військовослужбовців, а Наказ №44 не є законодавчим актом, безпідставними є позовні вимоги щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до Наказу №44 у зв`язку із зміною розміру щомісячного грошового забезпечення, з врахуванням премії 450% посадового окладу та щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60 % щомісячного грошового забезпечення.

29. Доводи скаржника про те, що суд апеляційної інстанції не надав правової оцінки обставинами, встановленим у постанові Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 18.05.2017 у справі 484/1028/17, спростовується висновком суду апеляційної інстанції про те, що відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача з урахуванням наведених ним в позові складових, та наявності довідок виданих на підставі судового рішення, не породжує для відповідачів обов`язку вчинити дії, направлені на здійснення перерахунку пенсії, визначені Порядком № 45.

30. За такого правового регулювання та обставин справи, Верховний Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судом апеляційної інстанції оскаржуваного рішень і погоджується з його висновками у справі.

31. Згідно з частиною 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15.01.2020 №460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ», статтями 341 345 349 350 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2019 залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Головуючий суддя В.М. Шарапа

Судді В.М. Кравчук

С.М. Чиркін

logo