Історія справи
Ухвала КАС ВП від 01.03.2018 року у справі №348/1408/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
01 березня 2018 року
Київ
справа №348/1408/17
адміністративне провадження №К/9901/1486/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гімона М.М.,
суддів: Мороз Л.Л., Бучик А.Ю.,
розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 10 серпня 2017 року (суддя Грещук Р.П.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року (головуючий суддя Затолочний В.С., судді: Матковська З.М., Шавель Р.М.) у справі №348/1408/17 за позовом ОСОБА_2 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, про визнання дій неправомірними, -
ВСТАНОВИВ:
У липні 2017 року ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовом до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі - відповідач, пенсійний орган), в якому просила:
1) визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з включенням до сум заробітної плати для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку;
2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.12.2016 року, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 70% заробітної плати, з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації та компенсації за невикористану відпустку, що зазначені у довідці про заробітну плату від 15.05.2017 року №214, яка видана Управлінням фінансів Надвірнянської районної державної адміністрації з урахуванням виплачених сум, виплатити їй недоотримані суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому, згідно проведеного перерахунку.
В обґрунтування своїх вимог посилалася на те, що їй призначена пенсія без урахування вказаних виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, і які зазначені у довідці про складові заробітної плати, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії. На думку позивача, ці виплати є складовими заробітної плати, у зв'язку з чим мають бути включені при обчисленні пенсії за ст.37 Закону України «Про державну службу».
Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 10 серпня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року, позов задоволено.
Вирішуючи спір між сторонами, суди встановили, що позивач з 01.11.2009 року перебуває на обліку в Надвірнянському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та до 02.11.2015 року отримувала пенсію за віком. З 02.11.2015 року отримує пенсію по втраті годувальника згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» з розрахунку 70% суми заробітної плати померлого годувальника ОСОБА_3
Однак, при обчисленні пенсії по втраті годувальника Відповідачем не враховано до заробітної плати померлого годувальника ОСОБА_3 суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації та компенсації за невикористану відпустку, які були йому нараховані за період роботи у Фінансовому управлінні Надвірнянської РДА з травня 2008 року по квітень 2010 рік.
У зв'язку з наведеним, Позивач 25.05.2017 року звернулася до пенсійного органу з заявою про проведення перерахунку пенсії з врахуванням цих сум. При цьому, Позивачем було додано відповідну довідку про заробітну плату від 15.05.2017 року №214, видану Управлінням фінансів Надвірнянської районної державної адміністрації.
31.05.2017 року пенсійний орган листом №223/А-15 повідомив позивача про відсутність правових підстав для здійснення такого перерахунку пенсії.
Суди визнали таку відмову неправомірною, виходячи з того, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та компенсація за невикористані дні відпустки входять до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії. Оскільки з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, вони підлягають включенню до складу заробітної плати для призначення пенсії.
Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що матеріальна допомога, індексація, компенсація за невикористані дні відпустки носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати в розумінні ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», а сам факт утримання збору на обов'язкове державне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права і дотримання норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Частиною 2 статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі Закон №3723-ХІІ), чинного на час призначення пенсії позивачу, передбачено, що у разі смерті особи у період перебування на державній службі за наявності у померлого годувальника стажу державної служби не менше 10 років непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям - незалежно від того, чи були вони на утриманні померлого годувальника), призначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати померлого годувальника, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а на двох і більше членів сім'ї - 90 відсотків. До непрацездатних членів сім'ї належать особи, зазначені у статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частинами 2, 6 статті 33 Закону №3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина 7 ст. 33 Закону № 3723-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Отже, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення станом на час призначення пенсії позивачу входила до системи оплати праці державного службовця.
Суди правильно зазначили, що чинне законодавство України як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати, запроваджені нормативно-правовими актами, у зв'язку з чим індексація грошових доходів приймається в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі.
Разом з тим, стосовно компенсації за невикористані дні відпустки, суд касаційної інстанції вказує на наступне.
Державні гарантії права на відпустки, визначення умов, тривалості і порядку надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров'я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи встановлені Законом України «Про відпустки» від 15.11.1996 №504/96-ВР (далі - Закон №504/96-ВР)
Відповідно до статті 2 Закону №504/96-ВР право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи (далі - підприємство). Право на відпустки забезпечується: гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом; забороною заміни відпустки грошовою компенсацією, крім випадків, передбачених статтею 24 цього Закону.
Стаття 24 Закону №504/96-ВР гарантує, що у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи. За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.
Стаття 33 Закону №3723-XII не містить положень про включення до заробітної плати державного службовця такої виплати, як компенсація за невикористані дні відпустки при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 24 Закону №504/96-ВР, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
Отже, грошова компенсація за невикористані дні відпустки є одноразовою виплатою, яка, хоча і включається до фонду заробітної плати (додаткового), проте є виплатою за невідпрацьований час (п.2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати), тобто має іншу правову природу - відноситься до разових платежів; не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків і має компенсаційний характер, пов'язаний, як правило, із фактом звільнення працівника.
Таким чином, грошова компенсація за невикористану відпустку при звільненні не входить до системи оплати праці державних службовців згідно Закону №3723-ХІІ, з якої обраховується пенсія, а має інше правове призначення.
Відповідно до частини першої статті 351 КАС підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 10 серпня 2017 року та ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року у справі №348/1408/17 підлягає скасуванню в частині.
Керуючись статтями 345, 349, 351, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області задовольнити частково
Постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 10 серпня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року у справі №348/1408/17 скасувати в частині задоволених позовних вимог про:
- визнання неправомірними дій Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 з включенням до сум заробітної плати для обчислення пенсії компенсації за невикористану відпустку;
- зобов'язання Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.12.2016 року з включенням сум компенсації за невикористану відпустку, що зазначена у довідці про заробітну плату від 15.05.2017 року №214, яка видана Управлінням фінансів Надвірнянської районної державної адміністрації,
та прийняти нову постанову, якою в зазначеній частині позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.
В іншій частині постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 10 серпня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року у справі №348/1408/17 залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
М.М. Гімон
Л.Л. Мороз
А.Ю. Бучик ,
Судді Верховного Суду