16
0
9776
В статті «Не отримав дохід? Ну і що..всі рівно сплати ЄСВ» вказано на початок так званої «акції» по наповненню бюджету за рахунок самозайнятих осіб, в тому числі підприємців на загальній системі оподаткування, що не отримують дохід.
Зараз хочу вказати на результати захисту таких осіб – яка ситуація склалась.
Нагадаю, з 01.01.2017р. набула чинності норма відносно нового зобов’язання по сплаті єдиного соціального внеску (далі- ЄСВ) для самозайнятих осіб, в тому числі фізичних осіб - підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування та не отримують дохід (внесені такі зміни Законом України від 06.12.2016р. №1774).
Від вказаного постраждали в тому числі «сплячі» ФОПи, які фактично припинили підприємницьку діяльність. На моє питання- чому не припинили діяльність в установленому порядку- в основному була відповідь- так неможливо було, чекали, чекали перевірки податкового органу і не дочекались, тому не змогли, потім забули, а тепер ось…нарахування на пустому місці.
Як відомо, до 08.07.2014р. діяв інший порядок припинення ФОП– необхідно було пройти податкову перевірку, отримати довідку про відсутність заборгованості і тільки тоді припинять.
На мою думку, якщо вирішили всіх «привести до порядку», достатньо було б зразу ж повідомити ФОПа про зобов’язання з ЄСВ, щоб він прийняв рішення – продовжувати діяльність чи ні, а не чекати рік, другий, доки «накопиться» велика сума нарахувань.
В попередній статті мною було зазначено на незаконності Вимог про сплату боргу(недоїмки) з таких підстав.
По-перше, неможливо визначити базу нарахування ЄСВ без отримання доходу.
Базою нарахування єдиного внеску є сума доходу, з якого сплачується податок на доходи фізичних осіб.
Якщо визначається база нарахування, це означає, що з цієї бази повинен також сплачуватись податок на доходи фізичних осіб. І такий податок сплачується тільки при отриманні доходу.
По-друге, обчислення сум єдиного внеску здійснюється платником або на підставі даних річних податкових декларацій, при цьому дані для податкових декларацій підтверджуються бухгалтерськими та іншими документами, підприємець не може брати суму доходу «зі стелі»
або за результатами перевірок (коли орган Державної податкової служби перевіряє- чи правильно визначений платником дохід).
Численні Вимоги про сплату боргу (недоїмки) винесені на підставі даних інформаційної системи Державної податкової служби. Тож постає питання-де такі дані взялись, хто їх вніс та на підставі чого.
! Нагадую, що доки триває оскарження, стягнення органами ДПС не здійснюється
ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ АДМІНІСТРАТИВНОГО ОСКАРЖЕННЯ ТАКИХ ВИМОГ ПРО СПЛАТУ БОРГУ (НЕДОЇМКИ) З ЄСВ ДО ОРГАНУ ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ
ОТРИМАНО ЧОТИРИ РІЗНИХ ВАРІАНТИ РІШЕНЬ:
1.Скасувати Вимогу на підставі того, що ФОП не внесений в реєстр (це щодо тих, хто давно припинив діяльність та не вносив відомості щодо себе до Єдиного державного реєстру), однак залишився в системі податкового органу, як ФОП.
! навіть були випадки, коли в системі податкового органу ФОП числився, як закритий (у клієнтів навіть залишились такі дані), а після того, як податкова служба дала вказівку територіальним органам щодо нарахувань ЄСВ за змінами до Закону в кінці 2018 року, такого ФОПа відновили.
2.Задовольнити скаргу частково- скасувати Вимогу та зобов’язати територіальний орган винести нову Вимогу. При цьому всупереч закону крім посилання на норми відповідної Інструкції, будь-якого конкретного обґрунтування не вказано.
За текстом одного із Рішень про результати розгляду скарги:
«Відповідно даних інформаційної системи органу доходів і зборів платника, загальна сума заборгованості, станом на 31.01.2019 становила 18 276. 72 грн.. На підставі цих даних ГУ ДФС у Дніпропетровській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 18.02.2019р. №Ф-… Однак, вимога направлена з порушенням пунктів 3,4 розділу VI Інструкції, у зв’язку із чим підлягає скасуванню…»
3.Залишити Вимогу без змін.
4.Ще один цікавий варіант (за моїм розумінням з метою уникнення викладення відповіді по суті)- при тому що зі скаргою звернулися вчасно (це точно!), Державна податкова служба України повернула скаргу буз розгляду в зв’язку із пропущенням строку на оскарження. І РОБІТЬ, ЩО ХОЧЕТЕ
ПОЗИЦІЯ СУДОВИХ ОРГАНІВ З ЦЬОГО ПРИВОДУ СТАНОМ НА ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС ТАКА
На жаль, в 90% судових рішень платникам відмовляють; є рішення, в яких судді описують неправомірність нарахувань.
Я зараз не вказую на платників, з якими визначився Верховний суд або які звільнені від сплати ЄСВ - на адвокатів, які є одночасно ФОПами; ФОПів, які є пенсіонерами (в т.ч. на пільгових умовах); ФОПів- військовослужбовців, які призвані на службу під час мобілізації.
За текстом рішень суди зазначають:
«..Аналіз положень Закону свідчить про те, що, дійсно, базою для визначення суми єдиного соціального внеску, що підлягає нарахуванню та сплаті, є отриманий від підприємницької діяльності дохід. Разом з тим, незалежно від розміру отриманого такого доходу, у тому числі і його відсутність, платник зобов`язаний нарахувати та сплатити єдиний внесок у сумі не меншій за розмір мінімального страхового внеску. У свою чергу, підстав звільнення позивача від сплати єдиного внеску судом не встановлено, доказів цього суду не надано.
Таким чином, дії відповідача щодо донарахування позивачу недоїмки зі сплати єдиного внеску на суму 18257,51 грн є правомірними, відповідно, спірна вимога про сплату боргу (недоїмки) є обгрунтованою та відповідає вимогам чинного законодавства, тому суд не вбачає підстав для її скасування.»
Якщо Ви були найманим працівником в цей час, суди зазначають:,
«..Таким чином, сплата роботодавцем єдиного внеску з нарахованої позивачу заробітної плати, як найманому працівнику жодним чином не впливає, на виконання ним своїх зобов`язань зі сплати єдиного внеску як фізичною особою-підприємцем.
Навіть сплата роботодавцем позивача у деяких місяцях 2017 та 2018 років єдиного внеску у максимальному розмірі, не впливає на обов`язок позивача сплатити єдиний внесок як фізична особа-підприємець, оскільки відповідно до ч.5 ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» обмеження бази нарахування єдиного внеску максимальним розміром застосовується лише щодо отримання заробітної плати за основним місцем роботи.»
Аналізуйте судовий акт: Орла СБИЛИ! Апеляційний суд скасував рішення судді Брегея Р.І. , про те що ЕСВ сплачується виключно при наявності у ФОПа доходу і стягується лише на підставі акту перевірки (№ 340/453/19 від 24 вересня 2019р.)
ВЕРХОВНИЙ СУД СВОЮ ПОЗИЦІЮ В ДАНИХ СПРАВАХ НЕ ВИЗНАЧИВ
ЩО ЩЕ ЗДІЙСНЕНЕ МНОЮ З МЕТОЮ РОЗВ’ЯЗАННЯ ДАНОЇ СИТУАЦІЇ
Разом зі скаргою до Державної податкової служби України, від кожного клієнта направляли звернення до Президента України.
На початку вказано (за текстом): «Із засобів масової інформації узнав, що Ви звернули увагу на ситуацію, яка склалась по всій території України – стягнення органами Державної фіскальної служби мінімальних сум єдиного соціального внеску з фізичних осіб-підприємців, що не отримували дохід.
Ти не отримуєш дохід, а тобі приходить вимога про сплату більш, ніж 20 000 грн., при цьому вказують, що ти повинен сплатити ще 13 000 грн. штрафних санкцій (щодо штрафів вказують усно, будь-який документ не виноситься).
Що це, як не вимагання та шантаж, злочинні дії з боку посадових осіб державного органу!!!
надалі викладаю, як це здійснюється органами ДФС на прикладі моєї справи…»
Далі конкретно обставини та обґрунтування неправомірності нарахувань із посиланням на Закон і Інструкцію.
В кінці (за текстом): Прошу: Посприяти у вирішенні ситуації, що склалась стосовно незаконного нарахування сум єдиного соціального внеску органами Державної фіскальної служби України щодо мене (ПІБ) та інших фізичних осіб-підприємців, що не отримували дохід.
Вважаю, що якраз за результатами подібних звернень народився законопроект про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (щодо справедливості справляння єдиного соціального внеску) (реєстр. № 2190 від 30.09.2019), поданий народним депутатом України Гетманцевим Д.О.
Зараз даний законопроект знаходиться на обговоренні. Якщо цікаво, можливо ознайомитись за посиланням http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=66964.
Хочу звернути увагу - Комітет Верховної Ради України з питань бюджету на засіданні 27.11.2019р. вказав на таке:
«…Міністерство фінансів України у своєму експертному висновку до законопроекту зазначає, що реалізація положень законопроекту призведе до втрат надходжень до бюджетів Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування, а також до зменшення їх дохідної частини. При цьому, за даними інформаційної системи контролюючих органів заборгованість фізичних осіб (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування станом на 01.10.2019 року становить понад 3 млрд гривень.
Таким чином, реалізація законопроекту призведе до зменшення доходів Пенсійного фонду України та відповідного збільшення його дефіциту, що може потребувати додаткових видатків державного бюджету на покриття такого дефіциту….»
Тож Ви повинні розуміти, що влада вже порахувала Ваші зобов’язання за неотриманим доходом (тобто додаткові до законних податкових зобов’язань, які Ви сплачуєте) та вважає їх, як законно витребувані і на цьому побудувала бюджет.
Виходячи із висновків, теперішня влада також не бажає змін, що направлені на справедливість (як зазначено в законопроекті).
Ніколи не розуміла, як можливо до бюджету країни включати штрафні санкції (або нарахування «із нічого»), як дохід у визначеній сумі, що планується отримати.
Тож вважаю необхідним всім небайдужим подавати, подавати та подавати звернення до Президента України, Верховної ради.
До речі, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини (це посадова особа, що здійснює парламентський контроль за додержанням конституційних прав та свобод людини і громадянина в Україні) звернувся до Конституційного суду із поданням щодо визнання норм Закону про сплату ЄСВ без отримання доходу неконституційними. Знов же таки за заявами таких небайдужих, як ми.
Адже, за моїм розумінням, це ситуація не юридична, а політична.
Та необхідно намагатись мало того, що вимагати скасувати ці незаконні нарахування, однак і повернути норми закону про ЄСВ до попередньої законної редакції, коли ЄСВ сплачувався тільки в разі отримання доходу.
Впевнена, що віра і дії багатьох людей здатні змінити все.
А що думаєте Ви?
Я вірю у невідворотність відповідальності в тому числі органів Державної податкової служби за незаконні дії, за незаконні рішення! Я вірю в єдину судову практику!
Автор статті: Дмитрук Оксана Миколаївна
Просмотров
Коментарии
Просмотров
Коментарии
Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях
Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис
На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение
Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу
Просмотров:
296
Коментарии:
0
Просмотров:
360
Коментарии:
0
Просмотров:
546
Коментарии:
0
Просмотров:
1581
Коментарии:
0
Просмотров:
612
Коментарии:
0
Просмотров:
929
Коментарии:
3
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2025 «Протокол». Все права защищены.