Головна Блог ... Консультації від юристів Земля, будинок, квартира, автомобіль та інше цінне майно. Основні помилки при спадкуванні майна Земля, будинок, квартира, автомобіль та інше цінне...

Земля, будинок, квартира, автомобіль та інше цінне майно. Основні помилки при спадкуванні майна

Відключити рекламу
 - tn1_b61cafc6f8cd4a4ac6a08b6fee3b4001_61b70eddc2fdf.jpg

Основні помилки при спадкуванні майна

Життя людини швидкоплинне. І кожен із нас рано чи пізно зіштовхнеться з тим, що його близький родич, друг чи знайомий піде у інший світ. Квартира, будинок, земля чи інше цінне майно підлягає спадкуванню. Як правильно оформити спадщину, як правильно оформити заповіт, щоб його не заперечили, кому залишити майно та інші подібні питання цікавлять не лише спадкодавця, а й спадкоємців.

Зміст:

Поняття та види спадкування

як правильно оформити спадщину

Перш ніж зрозуміти процедуру оформлення спадщини покроково, потрібно розуміти, що таке спадкування в цілому.

Відповідно до статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням визнається процес переходу прав та обов'язків (спадщини) від померлої фізичної особи (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Спадщина буває двох видів:

  • спадкування за заповітом. Коли за життя спадкодавець висловлює свою волю і складає заповіт (у письмовій формі та нотаріально завірений), яким визначає спадкоємців та розподіляє між ними своє нажите майно.
  • спадкування за законом. Законна процедура спадкування майна у порядку черги, якщо спадкодавець не залишив заповіту.

Важливо! Незалежно від виду спадкування, у разі оформлення права на спадщину, набуття спадщини передбачає отримання спадкоємцями не тільки прав на цінне майно, а також прийняття фінансових зобов'язань спадкодавця, за винятком тих, що носять особистий характер (наприклад, успадковують борги за кредитами, заборгованість за аліментам, але не зобов'язання щодо сплати аліментів на майбутнє).

Користуйтеся консультацією: Що робити якщо: треба оформляти спадщину, а документів на майно немає. Покроковий алгоритм

Необхідні дії для оформлення спадкового майна

Відповідно до статті 1220 Цивільного кодексу України право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. Таким днем ​​є дата смерті спадкодавця або дата набрання законної сили рішенням суду, яким особа була оголошена померлою.

Перш ніж зрозуміти, як правильно оформити спадщину, потенційним спадкоємцям необхідно знати, що вони можуть прийняти спадщину, відмовитися від неї як взагалі, так і на користь третьої особи, не виявляти жодного інтересу до спадкування, тобто не вчиняти жодних юридично значущих дій щодо прийняття або відмови від спадщини.

Як уже зазначалося раніше, щоб оформити право на спадщину, особа насамперед має бути спадкоємцем за законом або за заповітом.

За наявності заповіту спадкоємцем виступає та особа, яка у ньому зазначена. Водночас слід звернути увагу, що у разі наявності кількох заповітів, то складений пізніше скасовує попередній заповіт повністю або в тій частині, де є відмінності.

Дізнатися, чи залишав спадкодавець заповіт, можна у спадковому реєстрі (існує з 2005 року) за посиланням https://nais.gov.ua/registers у розділі нотаріату. При цьому слід пам'ятати, що заповіти, складені до 2005 року, у реєстрі можуть бути не відображені. Тому в такому разі необхідно звертатися до державної нотаріальної контори або сільської, селищної ради за місцем проживання спадкодавця.

Особа, яка може бути спадкоємцем і за законом у разі:

  • спадкодавець не залишив заповіт, помилка у заповіті чи його оформленні спричинила визнання його недійсним у судовому порядку;
  • якщо спадкоємці за заповітом не прийняли спадщину або відмовилися від неї;
  • спадкодавець залишив більше майна, ніж вказав у заповіті.

як правильно оформити заповіт Вступ у спадок згідно із законом здійснюється у порядку черги. При цьому кожна наступна черга спадкоємців за законом отримує право на спадкування, якщо немає спадкоємців попередньої черги або ж вони були відсторонені від спадкування, не прийняли його або написали відмову від прийняття.

Відповідно до статей 1261-1265 Цивільного кодексу України існує п'ять черг спадкоємців за законом:

  • перша черга - діти спадкодавця, у тому числі зачаті за його життя і народжені після його смерті, той із подружжя, який його пережив, та батьки;
  • друга черга - рідні брати та сестри спадкодавця, його бабуся та дід як з боку батька, так і з боку матері;
  • третя черга – рідні дядько та тітка спадкодавця;
  • четверта черга - особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менше ніж п'ять років до часу відкриття спадщини;
  • п'ята черга - інші родичі спадкодавця до шостого ступеня спорідненості включно, причому родичі ближчого ступеня спорідненості усувають від права спадкування родичів далекого ступеня спорідненості, а також утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї.

Заява про прийняття спадщини подається будь-якому приватному чи державному нотаріусу, а в населених пунктах, де немає нотаріальних контор - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування, за місцем відкриття спадщини.

Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, а якщо воно невідоме – то місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Така заява подається особисто.

Заяву про прийняття спадщини подавати не потрібно:

  • спадкоємцям, які постійно проживали зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Такі особи приймають спадщину автоматично, якщо не подали заяву про відмову від нього;
  • малолітнім, неповнолітнім, недієздатним особам та особам, дієздатність яких обмежена. Вони також вважаються такими, що прийняли спадщину автоматично, якщо від неї не відмовилися.

Користуйтеся консультацією: Види заповіту, правила оформлення і прийняття спадщини

Документи, необхідні при наслідуванні

помилка у заповіті судова практика

Спадкоємець самостійно збирає та надає необхідні документи в нотаріальну контору. Їх перелік залежить від наявності чи відсутності заповіту, ступеня спорідненості, наявності інформації про рухоме чи нерухомк майно тощо.

Наведу приклад базових документів:

  • заява про прийняття спадщини у довільній формі;
  • копія заповіту у разі його наявності у спадкоємця;
  • свідоцтво про шлюб із спадкодавцем;
  • свідоцтво про народження, де одним з батьків вказано спадкодавця;
  • свідоцтво про смерть спадкодавця;
  • паспорт спадкоємця;
  • ідентифікаційний код спадкоємця;
  • правовстановлюючі документи на квартиру, будинок, земельну ділянку, автомобіль або інше цінне майно;
  • довідка-характеристика БТІ на спадкове майно (після першого відвідування нотаріальної контори, нотаріус надає запит, з яким людина йде до БТІ);
  • довідка з ЖЕКу про те, де була прописана померла людина;
  • рішення суду про визнання заповіту недійсним, про оголошення людини померлою, про визнання права власності, помилку нотаріуса у свідоцтві про право на спадщину спадкодавця та ін. залежно від індивідуальної ситуації.

Користуйтеся консультацією: Спадкування майна дитиною: особливості оформлення та прийняття спадщини

Строки оформлення спадщини, процедура

Відповідно до статті 1270 Цивільного кодексу України законом передбачений обмежений строк на набуття спадщини. 6 місяців з моменту відкриття спадщини (дата смерті або рішення суду про оголошення померлим спадкодавця).

У цей термін необхідно подати всі необхідні документи, зазначені вище. Інакше спадщина може відійти до держави.

Якщо ж термін на вступ у спадщину був пропущений, то можна отримати письмову згоду інших спадкоємців та подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу через шестимісячний строк, якщо нотаріус ще не видав свідоцтво про право на спадщину.

Також можна подати позов до суду про відновлення терміну прийняття спадщини, вказавши вагомі причини його пропуску (наприклад, тривала відсутність чи стаціонарне лікування). Якщо суд визнає такі причини поважними, то термін буде продовжено на практиці на один два місяці. Прикладом такого рішення суду може бути Постанова ВС від 13.03.2020 № 314/2550/17 за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/88232349.

Користуйтеся консультацією: Як не залишитися без права на обов'язкову частку у спадщині: шпаргалка

Основні помилки при вступі у спадок

помилка нотаріуса у свідоцтві про право на спадщину

Незважаючи на детальний опис Цивільним кодексом України процедури, як правильно оформити спадщину, громадяни досить часто роблять помилки і при складанні заповіту, і при оформленні права на спадщину. Тому рекомендую при вступі в спадщину звертатися за допомогою до адвоката у спадкових справах, щоб покроково і відповідно до встановленого порядку прийняти спадщину та позбутися багатьох труднощів у процесі спадкування.

Як показує практика, найчастішими помилками при оформленні спадщини бувають:

  1. Пропуск терміну прийняття спадщини. Часто спадкоємці звертаються до нотаріуса вже після закінчення шестимісячного терміну з відкриття спадщини. Це створює додаткові труднощі і часто необхідно звертатися до суду на відновлення термінів на вступ у спадщину.
  2. Бездіяльність за наявності заповіту. Найчастіше спадкоємці, які мають заповіт на руках, не звертаються до нотаріуса для належного переоформлення майна. Багато хто вважає, що заповіту буде достатньо. Відсутність виданого нотаріусом свідоцтва про право на спадщину може створити труднощі надалі при розпорядженні майном. Що у свою чергу вимагатиме додаткових судових спорів і встановлення фактів, які мають юридичне значення через суд.
  3. Оформлення спадщини у рівних частках серед спадкоємців. Дуже часто спадкодавець залишає досить багато майна: кілька квартир у різних містах, будинки, земельні ділянки, автомобілі. Поділ у рівних частках між спадкоємцями такого майна може створювати труднощі у його використанні, і навіть при розпорядженні ним. Доцільніше буде розумний розподіл цього майна між спадкоємцями за домовленістю, відступивши від рівних часток, з певними компенсаційними виплатами тощо.
  4. Надання документів із помилками. Вступаючи у спадщину, часто спадкоємці мають документи з помилками. Наприклад, неправильно зазначені прізвища, ім'я або по батькові, помилки у адресі нерухомого майна під час його перейменування, номер будинку з літерами та/або цифрами тощо. Слід завчасно відслідковувати такі помилки та виправляти їх. Тоді в процесі спадкування буде менше тяганини і труднощів.
  5. Відсутність правовстановлюючих документів. Часто спадкодавець не зберіг за життя правовстановлюючі документи на майно, вони були втрачені або ж одні з спадкоємців не надають їх іншим, що ускладнюють процес вступу в спадщину. Безумовно, за такої ситуації виникає думка, що прийняти спадщину неможливе. Це помилкова думка, оскільки дані документи можна відновити, отримати дублікат або витребувати на законних підставах через адвокатський запит або через суд.

Деякі юристи роблять особливий акцент на складності в процесі спадкування, наприклад, якщо спадкодавець за життя не встиг завершити приватизацію земельної ділянки і рекомендують звернутися з позовом до суду про визнання права на завершення цієї приватизації в порядку спадкування. Посилання на рішення ЗС у справі №623/633/17 від 30.06.2020 року https://reyestr.court.gov.ua/Review/90143761.

Труднощі з успадкуванням бувають і при спадкуванні автомобілів, зареєстрованих спадкодавцем за старими правилами. У такому разі знову ж таки в судовому порядку необхідно встановлювати право власності з проханням зареєструвати автомобіль за чинними правилами.

Насправді, в рамках однієї статті на таку об’ємну тему складно описати всі випадки під час наслідування. Наприклад, успадкування незавершеного будівництва, особливості вступу в спадщину зачатої за життя спадкодавцем дитини та народженої її після смерті, успадкування будинку або земельної ділянки за кордоном, отримання права на успадкування нерухомого майна особою, яка перебуває з спадкодавцем у фактичних шлюбних відносинах, успадкування дуже цінних речей індивідуального користування та багато інших індивідуальних випадків. Усі ці нюанси встановлюються, визнаються та реалізуються за допомогою суду.

Користуйтеся консультацією: Все про свідоцтво про право на спадщину

Висновки!

Складання заповіту, і навіть правильне оформлення спадщини є трудомістким процесом. І попри детальне його регулювання законодавством має свої нюанси у кожному конкретному випадку. Дуже важливо при оформленні спадщини звертатися за правовою допомогою до фахівців, робити все вчасно, а також зберігати та відновлювати необхідні правовстановлюючі документи, знаходити згоду та компроміс між усіма спадкоємцями. Тоді оформлення спадщини відбуватиметься без зайвих труднощів, нервів та збережуть добрі взаємини між родичами.

Якщо Вам потрібна професійна послуга, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Адвокат РОМАН КРАВЧУК

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 8776

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 8776

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст