Головна Блог ... Консультації від юристів Заповідальний відказ - що це, і як це використовувати на практиці? Заповідальний відказ - що це, і як це використовув...

Заповідальний відказ - що це, і як це використовувати на практиці?

Відключити рекламу
 - tn1_e1f408d9f71fe4a51dbe56ca356fce7a_60ddc48a05154.jpg

Зміст:

Заповідальний відказ - що це в теорії?

Цивільним кодексом України встановлено таку категорія як «заповідальний відказ» - що це? Згідно ст. 1238 ЦК України, Предметом заповідального відказу може бути передання відказоодержувачеві у власність або в користування майнове право або річ, що входить або та, яка не входить до складу спадщини.

Підводячи підсумок, предметом заповідального відказу, наприклад, може бути:

  • Квартира будинок;
  • Машина;
  • Різні комерційні приміщення, склади тощо.

Крім того, потрібно розрізняти:

  • відказ - це покладання на надання права користування майна третім особам;
  • заповідальне покладання - це бажання, визначене в заповіт, яке покладає на спадкоємця обов’язок вчинити будь-яку дію, в тому числі, і загальнокорисну, наприклад, відреставрувати парк, головне щоб це не виходило за загальну суму оцінки заповідального майна.

Користуйтеся консультацією: Види заповіту, правила оформлення і прийняття спадщини

На спадкоємця, до якого переходить житловий будинок, квартира або інше рухоме або нерухоме майно, заповідач має право покласти обов'язок надати іншій особі право користування ними. Право користування житловим будинком, квартирою або іншим рухомим або нерухомим майном зберігає чинність у разі наступної зміни їхнього власника. Право користування житловим будинком, квартирою або іншим рухомим або нерухомим майном, одержане за заповідальним відказом, є таким, що не відчужується, не передається та не переходить до спадкоємців відказоодержувача. Право користування житловим будинком, квартирою або іншою будівлею, надане відказоодержувачеві, не є підставою для проживання в цій нерухомості членів його сім'ї, якщо в заповіті не зазначено інше.

Підсумуємо шляхом системного аналізу норм Цивільного кодексу України, відказ це безумовно частина заповіту, в якій заповідач покладає певні обов'язки на спадкоємця / спадкоємців. Одним з найбільш частих випадків є факт, коли заповідач покладає обов'язок на конкретного спадкоємця, до якого переходить житловий будинок, квартира надати право користування ними іншій особі. І одночасно з цим зазначає, що таке, визначене у заповіті, право користування зберігає чинність у разі наступної зміни їхнього власника.

Крім цього, потрібно пам'ятати, що заповідальний відках втрачає чинність у разі смерті відказоодержувача, що сталася до відкриття спадщини. Це єдина підстава для скасування заповідального відказу, а також це означає, що право на отримання заповідального відказу діє протягом життя відказоодержувача.

Користуйтеся консультацією: Земельна ділянка (пай) у спадок, або як оформити спадщину на земельну ділянку (пай)

Практичні аспекти заповідального відказу

Заповіт в обов'язковому порядку укладається у письмовій нотаріальній формі. У момент складання і до моменту смерті, всі права і обов'язки породжені заповітом, покладаються тільки на бік заповідача. Однак, тільки в разі смерті заповідача, право на заповідане майно виникає у особи, на яку складено заповіт. При цьому всім слід пам'ятати, що сам факт складання заповіту не має ніякого відношення до того, що ви реально будете спадкоємцем, оскільки у заповідача є абсолютне право змінити або скасувати заповіт в будь-який момент. А також, згідно з римськими принципами права - ніхто не може передати більше, ніж те, що йому належить, а це значить - якщо в заповіті буде вказано майно, яке на момент відкриття спадщини буде втраченим або взагалі не придбаним, то в цій частині заповіт буде недійсним. Очевидно, відказ є окремою складовою заповіту, і також, є одним з розпоряджень заповідача на випадок його смерті. А це означає, що саме відказ буде частиною самого заповіту, а тому оформляється в письмовій формі і нотаріально завіряється.

Користуйтеся консультацією: Засвідчення нотаріусом копій документів, підписів і вірності перекладу

За структурою заповіту: в шапці вказується - місто і дата складання, а далі після заголовка «заповіт», описується суть заповіту, а саме: хто (заповідач), кому і що передає у спадок. При цьому потрібна ідентифікація всіх осіб із зазначенням ПІБ, паспортних даних та ідентифікаційного коду, також ідентифікується майно, через місце розташування нерухомості, їх технічні характеристики. Після вказівки предмета заповіту, вказується про заповідальний відказ, а саме починається зі слів «а також покладаю на ПІБ відказ: протягом 3 років з моменту прийняття спадщини надавати ПІБ (серія і номер паспорта, ІПН) право користування квартирою, яка знаходиться за адресою ... ». При такій побудові тексту, зберігаються всі правила складання заповіту.

Заповідальне покладання

Яке ж практичне значення заповідального відказу? Наприклад, особа може таким шляхом досягти законних результатів, яких бажає. Зазначимо, що в Цивільному кодексі України передбачено, що деякі особи мають обов'язкову частку у заповідальному майні. Так, наприклад, чоловік хоче, щоб будинок дістався не тільки його дружині, а ще й з помсти його коханці, наприклад, він складає заповіт на дружину, оскільки вона за певними ознаками має право на обов'язкову частку у спадщині, а в заповідальному відказі прописує, що дружина при вступі в спадок зобов'язана надати постійне право проживання і користування цим будинком коханці. Крім того, буває й інша ситуація, коли батьки не хочуть заповідати недбайливим дітям нерухоме майно, боячись, що ті, через свої шкідливі звички, психологічні проблеми, все розтратять, - складають заповіт на іншого близького родича із заповідальним відказом і покладають на останніх обов'язок надати право користування такою нерухомістю.

Користуйтеся консультацією: Все про свідоцтво про право на спадщину

Судова практика в заповідальних відказах

Як раніше ми усвідомили, що заповідальний відказ є прикладом може бути обов'язок надання права користування житлом, то необхідно розглянути, як працює ця норма, коли справа доходить до суду?

Розберемо рішення Суворовського суду м.Одеси в справі № 523/13662/17, яке дійшло до Верховного Суду, і з'ясуємо нюанси, на які звертає суд увагу. Суть справи полягає в тому, що за час подружнього життя дружина склала заповіт на свою племінницю з заповідальним відказом на право довічного користування квартирою для свого чоловіка. Після смерті, спадкоємиця вписала в квартиру свого сина, і також зі слів позивача, виставила його речі і поміняла замки в квартирі, незважаючи на відказ. Суд став на бік відповідачки, чому ж? У зв'язку з позовами доведення позивач так і не довів в судовому порядку, що його праву проживання і використання квартири перешкоджають.

Що необхідно зробити, щоб таких ситуацій в суді не виникало?

Рекомендуємо Вам звернутися в органи поліції з метою фіксації дій, які перешкоджають Вам в користуванні квартирою або будинком. У складеному протоколі повинні бути вказані дії, направлені на виселення, а саме - винос речей, зміна замків тощо. Крім того, такі дії схожі на самоуправство, передбачене Кримінальним кодексом України, але це вже зовсім інша історія.

Якщо Вам потрібна послуга професіонала, користуйтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичної ресурсу Протокол.

Автор консультації: Адвокат Скочинська Христина

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 10775

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 10775

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст