2
0
3341
В часи повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України з огляду на особисту безпеку часто виникає потреба в забезпеченні можливості участі в судових засіданнях дистанційно — навіть якщо між місцем розташування учасника та суду незначна відстань.
Як відомо, згідно п. 4 рекомендацій Ради суддів України, що опубліковані на її сайті, судам рекомендується «роз’яснювати громадянам можливість відкладення розгляду справ у зв’язку із воєнними діями та можливість розгляду справ в режимі відеоконференції.
Проте на що саме слід звернути увагу, щоб не допустити відмови у такому клопотанні? Одразу ж зазначимо, що відмова в задоволенні такого клопотання через його неправильне оформлення (приклад: Ухвала Тростянецького районного суду Вінницької області від 10.10.2022 року в справі № 147/93/22) в цьому аналізі до уваги не братиметься.
Читайте статтю: Аналіз та верифікація електронних доказів: фото і відео
Право на вчинення процесуальної дії втрачається із закінченням строку, встановленого законом або судом, а документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Дані наслідки відображені в ч.ч. 1, 2 ст. 126 Цивільного процесуального кодексу України та ч.ч. 1, 2 ст. 118 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно згідно чинного процесуального законодавства суди вправі відмовляти у задоволенні клопотань у зв’язку з пропущенням заявниками процесуальних строків, напряму встановлених чинним законодавством України — адже згідно ч. 2 ст. 197 Господарського процесуального кодексу України та аналогічних норм, які містяться в ч. 2 ст. 212 Цивільного процесуального кодексу України та ч. 2 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання.
Так, у справі № 902/329/22 ухвалою Господарського суду Вінницької області від 08.08.2022 року було відмовлено в задоволенні клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами суду в зв’язку з простроченням строку його клопотання на 5 днів.
Згадайте новину: Що потрібно знати про умови участі в судовому засіданні в режимі відео конференції
Відповідно до ч. 1 ст. 197 Господарського процесуального кодексу України, а також аналогічних норм, які містяться в ч. 1 ст. 212 Цивільного процесуального кодексу України та ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов’язковою.
У справі № 904/8455/21 Господарським судом Дніпропетровської області було постановлено ухвалу від 08.08.2022 року, згідно якої було відмовлено у проведенні судового засідання в зв’язку з зайнятістю залів судових засідань обладнаних відповідними технічними засобами (відсутня технічна можливість провести судове засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення).
У справі № 595/743/22, яка розглядається Бучацьким районним судом Тернопільської області, в ухвалі від 09 серпня 2022 року так взагалі висвітлюється проблема наявності в приміщенні суду «лише одного залу, обладнаного для її (відеоконференції) проведення».
Як випливає з ухвал судів, відмова в клопотаннях щодо проведення судових засідань в режимі відеоконференції у зв’язку з технічними проблемами подається під приводом недостачі технічних засобів у зв’язку з їхньою зайнятістю. Відповідно з цього випливає неможливість забезпечити всі судові зали технікою для дистанційної участі учасників справ у судових засіданнях.
Згадайте новину: ДСА України затверджено Порядок участі у судовому засіданні у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру судових рішень це — найбільш поширена підстава для відмови в наданні учаснику справи брати участь у судовому засідання дистанційно.
Так, Броварський міськрайонний суд Київської області постановив ухвалу від 09.08.2022 року в справі № 361/8318/19, згідно якої заявнику було відмовлено в задоволенні клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції, так як «інших причин існування виняткового характеру, які ускладнюють або роблять неможливим особисту участь сторони в судовому засіданні, представником заявника не зазначено.».
Печерський районний суд міста Києва постановив подібну ухвалу від 09 серпня 2022 року в справі № 757/3586/22-ц на підставі того, що «вказане клопотання не містить жодних належних і допустимих доказів на підтвердження обставин неможливості прибути у судове засідання або наявності об`єктивних непереборних причин, які унеможливлюють заявника позивача прибути до суду, і будь-яке обґрунтування необхідності проведення судового засідання у режимі відеоконференції у цьому клопотанні взагалі відсутнє, при цьому ухвала суду не може обґрунтовуватись лише припущеннями про наявність зазначених обставин.». До того ж, судом зазначено, що «випадки, у яких суд може постановити ухвалу про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції не визначені у законі. Проте, необхідність здійснення відеоконференції, на думку суду, визначається з врахуванням обставин справи, її складності та потреби у наданні пояснень учасників справи, які з поважних та незалежних від цих осіб причин не можуть бути присутніми у засіданні суду, а їх участь є обов`язковою».
Судами також постановляється відмова в задоволенні клопотань щодо проведення судових засідань у разі, якщо присутність сторін у судовому засіданні не передбачається згідно норм чинного процесуального законодавства. Так, у своїй ухвалі від 10.08.2022 року в справі № 282/1384/21 Житомирський апеляційний суд постановив відмовити в задоволенні клопотанні про проведення судового засідання в режимі відеоконференції «з урахуванням того, що розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в судове засідання, відповідно судове засідання у справі не призначається.».
Забезпечення можливості провести судове засідання у справі в дистанційному режимі здається на перший погляд легким в реалізації. Водночас все ж існує ціла низка чинників, які впливають на відмову судів у бажанні учасників судового процесу реалізувати це право. Основними є пропущення процесуальних строків для подання клопотання про відеоконференцію, відсутність технічних засобів, а також необґрунтованість викладених у клопотанні вимог.
Водночас слід пам’ятати, що в разі незгоди з рішенням суду за заявником залишається право його оскаржити, обґрунтувавши свої вимоги, проте це право не розповсюджується на оскарження відмови в проведенні судового засідання в режимі відеоконференції — адже вимога має разовий характер по відношенню до кожного судового засідання (яких у справі може бути декілька). Водночас у разі запровадження механізму оскарження такої відмови, враховуючи тривалість оскарження ухвал згідно чинного процесуального законодавства, може призвести до затягування здійснення провадження у справі та змушуватиме суд відкладати судове засідання — у зв’язку з чим заявник або буде вимушений подавати нове клопотання вже щодо дистанційного розгляду справи судом на іншу дату призначення судового засідання, або ж намагатися бути фізично присутнім на ньому. Або ж шукати причини неявки на судове засідання, згідно яких законом не встановлені негативні наслідки для такого учасника.
Автор статті: Нікіта Куніцин, помічник адвоката АО «АРМАДУМ ГРУП»
Джерело: pravo.ua
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
819
Коментарі:
0
Переглядів:
316
Коментарі:
0
Переглядів:
694
Коментарі:
0
Переглядів:
404
Коментарі:
0
Переглядів:
440
Коментарі:
0
Переглядів:
551
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.