Головна Блог ... Консультації від юристів Уроки у школі пропускати не можна, бо за це передбачена адміністративна відповідальність Уроки у школі пропускати не можна, бо за це передб...

Уроки у школі пропускати не можна, бо за це передбачена адміністративна відповідальність

Відключити рекламу
 - 1ac9c4f32c8604fe886eba6f91902825.png

Зміст:

В Україні на рівні Основного закону у статті 53 задекларовано, що повна загальна середня освіта є обов'язковою.

Тому не дивно, що держава намагається мотивувати батьків належним чином виконувати свої батьківські зобов'язання, у тому числі забезпечувати дітям здобуття повної загальної середньої освіти. Відповідно до частини 2 статті 12 Закону України “Про освіту” від 05.09.2017 №2145 (далі - Закон №2145) - повна загальна середня освіта в Україні обов'язкова та набувається в інституційних чи індивідуальних формах, визначених законодавством, як правило, у навчальних закладах. У цій статті розберемося, чому не можна пропускати школу і що буде за пропускання уроків у школі.

Користуйтеся консультацією: Кримінальна та адміністративна відповідальність дітей та їх батьків у разі правопорушення та злочину

Виконання батьківських обов'язків та шкільний облік

як поводитися при затриманні Відповідно до статті 150 Сімейного кодексу України, на батьків покладається низка зобов'язань щодо виховання та розвитку дитини. Крім виховання в дусі поваги до прав і свободи інших людей, любові до своєї сім'ї, до народу та України - батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, підготувати її до самостійного життя. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, – стаття 8 Закону України “Про охорону дитинства” від 26.04.2001 №2402 (далі - Закон №2402). Закон № 2145 у статті 11 визначає, що відповідальність за здобуття дітьми дошкільної освіти несуть саме батьки.

Своєю чергою, оскільки кожна дитина має право на освіту (стаття 19 Закону №2402) – держава гарантує доступність та безоплатність дошкільної та повної загальної середньої освіти, а також – вибір навчального закладу. Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування – ведуть облік дітей дошкільного та шкільного віку, для виконання вимог щодо навчання дітей у таких загальноосвітніх закладах. А саме їх структурні підрозділи (управління освіти). Контроль за самими структурними підрозділами у сфері обліку здійснюють Державна служба якості освіти (територіальні органи), Рада міністрів АРК, обласні, Київська та Севастопольська міськадміністрації.

Такий облік регулюється Постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів” від 13.09.2017 № 684 (далі – Постанова КМУ №684).

Безпосередній облік вихованців та учнів ведуть навчальні заклади. Саме вони зобов'язані щороку не пізніше 15 вересня подавати дані про всіх учнів, які зараховані, та дані щодо кількості вихованців, які відвідують таку установу.

Якщо ж місце навчання дитини шкільного віку не встановлено, структурний підрозділ місцевої ради (зазвичай це управління освіти місцевої ради) протягом 5 робочих днів з дня встановлення факту надає наявні в реєстрі дані відповідному територіальному органу Нацполіції та службі у справах дітей для подальших з'ясувань.

Якщо дитина переводиться до іншого навчального закладу - заклад освіти, з якого переводиться учень, подає не пізніше 15 числа наступного місяця дані про таке, в тому числі про подальше місце навчання. Для переведення учня до іншого навчального закладу подаються:

 • відповідна заява батьків (одного з батьків/законних представників) або заяву учня (для повнолітніх учнів);
 • письмове підтвердження або його копія з іншого навчального закладу щодо можливості зарахування до нього відповідного учня.

Якщо ж учень вибуває на постійне місце проживання за межі України, подаються:

 • відповідна заява батьків (одного з батьків/законних представників) або заяву учня (для повнолітніх учнів);
 • копія або сканована копія паспорта громадянина України для виїзду за кордон або його проїзний документ із записом про вибуття на ПМП за межі України або відміткою про взяття на постійний консульський облік країни ПМП.

Чому не можна пропускати уроки у школі? Тому що громадяни України зобов'язані здобути повну загальну середню освіту, а батьки та держава – забезпечити її здобуття. Крім того, навіть з метою безпеки - не може неповнолітня особа перебувати без нагляду батьків або інших уповноважених осіб, невідомо де. Облік та профілактика прогулів у школі - безпосередньо пов'язана з безпекою дитини, запобіганням можливого негативного впливу на неї.

Що вважається прогулом у школі

У пункті 13 Постанови №684 встановлено, що у разі відсутності учнів, які не досягли повноліття, на навчальних заняттях протягом 10 робочих днів поспіль з невідомих або без поважних причин - навчальний заклад невідкладно надає відповідному територіальному органу Національної поліції та службі у справах дітей дані таких учнів для здійснення діяльності відповідно до законодавства, пов'язаного із захистом їхніх прав на здобуття загальної середньої освіти.

Таким чином, прогул у школі – це фактична відсутність учня на шкільному уроці, якщо причини такої відсутності невідомі навчальному закладу або є неповажними.

Причини відсутності учня на навчальних заняттях підтверджуються відповідною медичною довідкою закладу охорони здоров'я або письмовим поясненням батьків (одного з батьків) учня або інших законних представників (для учнів, які не досягли повноліття) або учня (для повнолітніх учнів), та зберігаються в особистій справі протягом навчального року.

Питання поважності/неповажності не визначене у чіткий спосіб у законодавстві, втім, можна судити, що поважними причинами явно будуть стан здоров'я, небезпечна ситуація (як, наприклад, зараз), необхідність проведення спортивних або інших зборів, участь в олімпіадах, конференціях, наукових заходах, сімейні обставини пов'язані з подіями у ній тощо. У кожному даному випадку - найважливішим є попередження батьків про відсутність учня у школі (для неповнолітніх), і надання хоча б логічного пояснення відсутності на заняттях. Якщо вже виникає питання шанобливості/неповажності, найчастіше воно вирішується батьками та адміністрацією школи, ну а якщо таке настільки критичне, що консенсусу дійти неможливо – судом.

Наприклад, у Постанові Новомиколаївського районного суду Запорізької області від 11.02.2022 р. справа № 322/1164/21 дитина пропустила 58 уроків з 22.11.2021 до 13.12.2021 без поважної причини. Водночас таке невиконання своїх батьківських зобов'язань було допущено матір'ю дитини вже повторно протягом року. На першому засіданні вона повідомила, що у сина хвороба, і попросила перенести слухання, поки вона візьме довідку, але на друге - вже не з'явилася, і нічого не подала. За перевіреною судом інформацією на прийом до лікаря вона дитину також не відвела. Суд оштрафував її на 1700 гривень

Тому суд, розглядаючи такі справи, бере до уваги всі докази, і навіть сам іноді перевіряє наявність поважності причини прогулів.

Користуйтеся консультацією: Секс з неповнолітніми: коли можна, а коли загрожує відповідальність

Чим загрожує невідвідування школи?як поводитися при затриманні поліцією

За систематичні прогули у школі, батьки (один з батьків, чи законний представник дитини) може мати адміністративну відповідальність. Що таке адміністративна відповідальність – це один із видів юридичної відповідальності, що передбачає накладення адміністративних санкцій як, наприклад, попередження, штраф та інші – за скоєння правопорушником складів адміністративних правопорушень, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП).

Адміністративна відповідальність за прогул в школі встановлена в частині першій та другій статті 184 КУпАП, і охоплює не лише пропускання уроків у школі - а й будь-який факт невиконання (або ухилення) батьками (або особами, що їх замінюють) покладених на них зобов'язань з виховання, щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання неповнолітніх дітей. Таке правопорушення тягне за собою попередження або накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ – 17 грн), що становить від 850 до 1700 гривень штрафу.

Якщо ті ж дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, такі караються штрафом від 100 до 300 НМДГ, що становить від 1700 до 5100 гривень.

Протокол про таке адміністративне порушення може складатися уповноваженими посадовими особами Національної поліції України (стаття 255 КУпАП), а справи розглядаються та, відповідно, питання про покладання адміністративних санкцій вирішується районними, районними у місті, міськими чи міськрайонними судами (стаття 221 КУпАП). Присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності на засіданні, обов'язковою не є (стаття 268 КУпАП). Таким чином – чим загрожує невідвідування школи – скаргами до поліції від адміністрації школи та притягненням батьків, або осіб, які їх замінюють, до відповідальності за статтею 184 КУпАП із застосуванням до них попередження або накладенням штрафу від 850-5100 гривень.

Користуйтеся консультацію: СЕКСТИНГ СЕРЕД ПІДРОСТКІВ: ЧОМУ ДІТИ ОБМІНЮЮТЬСЯ ІНТИМНИМИ ФОТО І ЩО РОБИТИ БАТЬКАМ

Водночас справи щодо залучення батьків (або осіб, які їх замінюють) до такої відповідальності - не рідкість у судовій практиці, наприклад:

 • Постанова Вінницького міського суду Вінницької області від 23.02.2022, справа №127/795/22 - дитина не пішла до школи, натомість жебракувала, до матері суд застосував попередження.
 • Постанова Подільського районного суду міста Києва від 22.02.2022, справа №758/2051/22 – на батька було накладено штраф 850 гривень за те, що донька не відвідує навчальний заклад – Середньоосвітню школу №166 у м. Києві.
 • (вище згадувалося) Постанова Новомиколаївського районного суду Запорізької області від 11.02.2022, справа № 322/1164/21 – за 58 шкільних прогулів на батька прогульника було накладено штраф 1700 гривень.

Інші, не менш цікаві рішення щодо поведінки в школі, визнані неналежним виконанням батьківських зобов'язань:

 • Постанова Яворівського районного суду Львівської області від 28.02.2022, справа №944/90/22 – син нецензурно виражався у школі, забрав 15 гривень у іншого учня. Суд обмежився усним зауваженням.
 • Постанова Драбівського районного суду Черкаської області від 01.03.2022, справа №692/204/22 за те, що дитина з'явилася у школі, із сережкою у вусі, кільцем на пальці, намистом на шиї, з фарбованим волоссям та у спортивному одязі, що суперечить правилам школи. Суд обмежився застереженням.
 • Постанова Красноокнянського районного суду Одеської області від 23.02.2022, №506/77/22 - син виражався нецензурною лайкою у школі. Суд обмежився застереженням.
 • Постанова Кам'янського районного суду Черкаської області від 23.02.2022, №696/108/22 - донька пішла у гості з ночівлю, не попередивши батьків, ігнорувала дзвінки батьків, їх зі шкільною подругою шукала всю ніч поліція. Суд обмежився застереженням.

Є справи, в яких суд закрив провадження через відсутність складу злочину - так, наприклад - у Постанові Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 23.02.2022 у справі №676/395/22 - було складено та подано до суду протокол про те, що хлопчик понад місяць прогулює школу. Виявилося, що мати захворіла на коронавірус, про що письмово попередила класного керівника, але той не взяв до уваги її попередження, і поскаржився в соцслужбу. У результаті суд не знайшов підстав для покарання батьків.

Якщо Вам потрібна послуга фахівця, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Ірина Трофименко

Джерело: Юридичний ресурс Протокол

 • 8512

  Переглядів

 • 0

  Коментарі

 • 8512

  Переглядів

 • 0

  Коментарі


 • Подякувати Відключити рекламу

  Залиште Ваш коментар:

  Додати

  КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

  • Безкоштовна консультація

   Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

  • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

   Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

  • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

   Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

  • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

   Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

  Популярні консультації

  Дивитись всі консультації
  Дивитись всі консультації
  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст