Секс з неповнолітніми: коли можна, а коли загрожує відповідальність

Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube
Секс з неповнолітніми: коли можна, а коли загрожує відповідальність - seks_z_nepovnolitnimi_koli_mogna_a_koli_zagrogue_vidpovidalnist_5ecfc48e53a65.jpg

З 2018 по 2019 рік Кримінальний кодекс України активно штурмували законодавці в плані змін в частині злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості. І оскільки про "розписки на секс" всі вже пожартували, то ми сьогодні на ресурсі Протокол (Protocol) зупинимо нашу увагу на змінах у віці сексуальної згоди.

Зміст:

Закон про секс і передумови для змін

18.04.2018 року вступив в силу Закон "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо захисту дітей від сексуальних зловживань та сексуальної експлуатації" (або в народі "закон про 16 років"), який істотно змінив положення ст. 155 Кримінального кодексу (далі КК). Зараз диспозиція статті звучить так: "природні або неприродні статеві зносини з особою, яка не досягла шістнадцятирічного віку, вчинені особою, яка досягла повноліття". Тепер в цій статті ви більше не знайдете поняття "статева зрілість".

Такі перевороти в ст. 155 КК пов'язані з активною роботою законодавчої гілки влади над гармонізацією наших законів до міжнародних стандартів. Вся справа в тому, що в своїх заключних спостереженнях Комітет ООН з прав людини згадав про те, що Україна недостатньо працює над захистом забезпечення прав дітей, і дали нам прочухана у вигляді рекомендації встановити мінімальний вік статевого дозрівання.

Також посилилася і відповідальність за секс з неповнолітніми (як за добровільний, так і за насильницький). За добровільний секс з особою, яка не досягла статевої зрілості раніше можна було поплатитися обмеженням або позбавленням волі до 3-х років, а тепер термін збільшився до 5-ти років без кваліфікуючих ознак. Другу частину характеризують ті ж дії але вчинені членами сім'ї, опікунами або близькими родичами. Тут теж збільшилася санкція з 3-5 років до 5-8 років.

Як було "до" і чому прибрали поняття "статевої зрілості"

Раніше стаття 155 КК забороняла секс з особами, які не досягли статевої зрілості. Між цими поняттями є певна різниця. Вік сексуальної згоди (англ. Age of consent) - це вік, починаючи з якого вважається, що людина здатна дати усвідомлену згоду на сексуальні відносини з іншою людиною, а стан статевої зрілості - це готовність організму до репродуктивних функцій. І, звичайно ж, статеве дозрівання може настати набагато раніше ніж людина зможе усвідомлено погоджуватися на статевий акт. Хоча ці поняття логічно пов'язані, статева зрілість не єдине, що має визначати вік сексуальної згоди, адже, крім фізичної готовності організму до розмноження, повинні враховуватися ще психологічна складова - усвідомлення ситуації і її наслідків, і соціальна складова - вплив норми на людське суспільство в цілому .

Нарешті через енну кількість років закон про кримінальну відповідальність змінився і в ст. 155 КК криміналізований статевий зв'язок з особами які не досягли 16 років за добровільною згодою. Також законодавець навмисно виділив і спеціального суб'єкта злочину, а саме: особа, яка досягла повноліття, це означає, що секс між неповнолітніми особами НЕ карається. Таким чином, на рівні Кримінального кодексу був встановлений мінімальний вік згоди на секс. Встановлюється мінімальний вік статевого повноліття, що відповідає рекомендаціям Комітету ООН з прав дитини, плюс до всього тепер відпадає необхідність в проведенні судово-медичної експертизи для встановлення статевої зрілості потерпілої (що коштувало б часу і грошей). Також варто відзначити, що для кожної людини етап статевої зрілості індивідуальний. Тобто така експертиза могла встановити досягнення статевої зрілості 14-річним підлітком (прим. така експертиза може проводиться з 14-ти років) і не встановити його у сімнадцятирічної людини. І тут би мав місце якийсь дисонанс: за секс з 14-річним (ою) не було б відповідальності, а з 17-річним (ою) була б.

Внаслідок таких законодавчих нововведень процес кваліфікації та доведення провини злочинця істотно пришвидшиться.

Більш того, введення у вжиток критерію мінімального віку згоди на статевий зв'язок і відмова від вживання терміна "статева зрілість" різко знизить ймовірність лише об'єктивного визначення провини (коли вина злочинця не доводиться, до речі КК України прямо забороняє такий підхід, але він в деяких випадках існує поза правовим полем), оскільки суб'єктивна сторона цього злочину вимагає від винного усвідомлення, що потерпілий не досяг статевої зрілості. У той же час фізіологічний (статевий) розвиток є індивідуальним і встановлення факту недосягнення потерпілою особою статевої зрілості нерідко вимагає спеціальних знань, а вже тим більше з огляду на те фантастичне вміння дівчат-підлітків виглядати набагато старше, ніж треба.

Отже, враховуючи, що відповідно до основоположних принципів кримінального права всі сумніви вирішуються на користь обвинуваченого, а кримінальна відповідальність особи ґрунтується на суб'єктивному визначенні провини, замість оціночного поняття "статева зрілість" в диспозиції статті 155 КК України доцільно використовувати запропонований в новому законі віковий критерій .

Користуйтеся консультацією: Секстинг- серед підлітків: чому діти обмінюються інтимними фото і що робити батькам

Вік згоди на секс в різні століття, в тому числі і в українському селі

У канонічному праві 12-го століття згода на шлюб вважалася усвідомленою, якщо обидві дитини мали по 7 років, тобто відповідно і вік згоди на секс був аналогічним. В ті часи взагалі уявлення про дитинство були зовсім інші. Ніхто навіть і думати не думав про якісь права дитини або жінки. Навіть якщо чоловік практично ґвалтував свою дружину до досягнення нею статевої зрілості, це могло вважатися законною консумацією (легалізацією) шлюбу

Усвідомлення того, що згоду на статевий зв'язок потрібно розглядати не в контексті шлюбних відносин, а в контексті злочинів проти статевої свободи прийшло до норм Вестмінстерського статуту (1275), який визначив правопорушенням розбещення дівчаток, які не досягли шлюбного віку (в той час - 12 років). Тільки в ХVI столітті естафету підхопили окремі землі Німеччини і Італії і встановили мінімальний вік сексуальної згоди з 12 років. Інші країни Європи почали впроваджувати подібні закони, але вік згоди залишався низьким - 10-12 років. Невисокою була і ефективність цих правових обмежень: проблема полягала ще і в тому, що точний вік або дату народження людини в ті часи важко було встановити.

Істотно переглядати питання сексуального згоди дітей в країнах Заходу почали в кінці XIX століття і не без участі феміністок. Англійка Джозефіна Батлер та інші феміністки змогли привернути увагу суспільства до жахів тогочасної проституції, в тому числі дитячої. В результаті в 1885 році в Англії вік згоди підняли до 16 років, а в США жіночі рухи почали кампанії за підвищення цього віку мінімум до 16, а краще до 18 років (тоді він становив від 7 до 12 років).

Що ж стосується українського села 17-18 століття, то в нашій уяві завдяки барвистій українській літературі склалося ідеалізоване уявлення про нього. Коли мова заходить про українське село, то в голову відразу приходять чисті і радісні люди в білих сорочках, які наполегливо працюють серед нескінченних полів. Звичайно, реальність побуту українського селянина сильно відрізнялася від наших про нього уявлень. Стосується це і сексуального життя наших предків.

Сексуальне виховання в українському селі було відсутнє, і вік згоди був аморально низький. Початком визнаного повноліття вважався інтервал з 13-14 років з піком у віці 16-ти років.

Після такого екскурсу в історію і, радує те, що в 2020 році у нас все таки все набагато цивілізованіше.

Вік згоди в Японії

Вільно займатися любов'ю в цій країні можна з 13 років. У той же час повноліття настає в 20 років. Японія є однією з країн, де молодь дозріває дуже рано, та й взагалі тут сексуальні інтереси у громадян, м'яко кажучи, дивні. Обігнали її тільки Ангола, Мексика і Філіппіни, де вік сексуальної згоди становить 12 років. У Ємені взагалі вік згоди на секс становить 9 років. Однак будь-який вид сексуальної активності поза шлюбом є незаконним, так що тут, як то кажуть, і хочеться і колеться.

Користуйтеся консультацією: Юридичний погляд на секс в громадському місці

Вік сексуальної згоди в США

У США немає єдиного вікового критерію, а вік згоди становить від 16 до 18 років залежно від штату. Але такі прогресивні положення були впроваджені в американське законодавство лише в кінці 19-го - початку 20-го століття. До цього ж часу вік згоди становив від 10 до 12 років, а в штаті Делавер - 7 років. Останній штат встановив вік згоди на рівні не нижче 16 років лише в 2001 році.

Вік сексуальної згоди в Росії

У Росії в цьому плані ситуація ідентична з нашою. Там теж вік згоди настає в 16 років, а суб'єктом злочину є особа, яка досягла повноліття. Разом з тим в Росії є досить цікава практика, яка полягає в наступному. Якщо повнолітня людина зайнялася сексом з особою, яка не досягла 16-ти років, а потім вступає з нею у шлюб, то його можуть звільнити від відповідальності. Пояснюють це тим, що суб'єкт злочину перестав бути суспільно небезпечним у зв'язку з вступом у шлюб.

Підсумувавши все вищевикладене, можна сказати, що захист статевої недоторканості дітей потрібно здійснювати для забезпечення їх нормального фізичного, психічного і соціального розвитку. Досягнення статевої зрілості не означає одночасну психологічну готовність до сексуальних відносин або здатність повністю усвідомлювати свої дії та їх наслідки. Закон про вік сексуальної згоди не позбавляє молодь права отримувати сексуальний досвід, а обмежує право дорослих зазіхати на сексуальну недоторканність дітей, адже покарання передбачено не для дитини, а для дорослого.

Автор консультації: Шутько Вікторія Сергіївна юрист Адо "Донець і Партнери"

Джерело: Юридичний ресурс Протокол

237850
Переглядів
5
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
ЕСПЧ
0