Історія справи
Ухвала КАС ВП від 21.01.2018 року у справі №820/1932/17

УХВАЛА19 лютого 2018 рокуКиївсправа №820/1932/17адміністративне провадження №К/9901/5348/17Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Хохуляка В.В., перевіривши касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05.07.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від26.10.2017 у справі №820/1932/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БК "Форт-Пост" до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,встановив:Товариство з обмеженою відповідальністю "БК "Форт-Пост" звернулося до адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 05.07.2017, залишено без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від
26.10.2017, позовні вимоги задоволено частково.Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій Головне управління Державної фіскальної служби у Харківській області 29.11.2017 звернулось з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України.Ухвалою судді Вищого адміністративного суду України від 23.11.2017 касаційну скаргу залишено без руху з мотивів її невідповідності вимогам статті
213 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -
КАС України) в редакції Закону України від 13.07.2017 № 2136-VІІІ (до касаційної скарги не додано документ про сплату судового збору у розмірі визначеному законом), та надано тридцятиденний, з моменту отримання даної ухвали, строк для усунення недоліків.15.12.2017 розпочав роботу Верховний Суд як найвищий суд у системі судоустрою України, відповідно до пункту 7 Розділу XII Прикінцевих та перехідних положень
Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VIII Вищий адміністративний суд України припинив свою діяльність.Відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VII Перехідних положень
КАС України, що діє з 15.12.2017 касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
28.12.2017 матеріали касаційної скарги № К/9901/5348/17 передані до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду та визначені Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою судді-доповідачу Хохуляку В.В.Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду від29.12.2017 касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05.07.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від26.10.2017 у справі №820/1932/17 прийнято до провадження.
Законом України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України
Цивільного процесуального кодексу України
Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" 03.10.2017 № 2147-VIII від, внесено зміни до
КАС України, шляхом викладення його в іншій редакції.Відповідно до положень частини
3 статті
3 КАС України, що діє з 15.12.2017 провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до Закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до підпункту 12 пункту 1 Розділу VII Перехідних положень
КАС України заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.На виконання вимог ухвали Вищого адміністративного суду України від 23.11.2017 відповідачем на адресу Верховного Суду направлено клопотання про продовження строку на усунення недоліків, яке мотивовано неможливістю виконати вимоги ухвали про залишення касаційної скарги без руху у відведений судом строк, у зв'язку з відсутністю грошових коштів на рахунку Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області.Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду від15.01.2018 клопотання відповідача про продовження строку для усунення недоліків задоволено та надано десятиденний строк з моменту отримання даної ухвали на усунення недоліків касаційної скарги щодо сплати судового збору.На виконня вимог ухвали Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду від 15.01.2018 відповідачем на адресу Верховного Суду вдруге направлено клопотання про продовження строку для усунення недоліків касаційної скарги, яке мотивовано тим, що відповідач, у зв'язку з відсутністю належного фінансування податкових органів з Державного бюджету України, станом на 2018 рік позбавлений можливості виконати в відведений судом строк вимоги ухвали про залишення касаційної скарги без руху щодо сплати судового збору.Разом з тим, розглянувши вказане клопотання, суд дійшов висновку, що у його задоволенні слід відмовити.
Відповідно до частини
1 статті
133 КАС України, які кореспондуються з приписами частини
1 та
2 статті
8 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI єдиною підставою для зменшення розміру належних для оплати судових витрат, звільнення від їх оплати, відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи.При цьому, особа, яка заявляє відповідне клопотання повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий/фінансовий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.Проте, на підтвердження доводів викладених у вказаному клопотанні, заявником не надано належних доказів на їх підтвердження.Згідно абзацу другого пункту 45 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 288, під час складання на наступний рік розписів відповідних бюджетів, кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету та планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів) і помісячних планів використання бюджетних коштів враховуються обсяги здійснених видатків і наданих кредитів з бюджету згідно з тимчасовими розписами відповідних бюджетів та тимчасовими кошторисами, тимчасовими планами використання бюджетних коштів і тимчасовими помісячними планами використання бюджетних коштів.Статтею
129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі "Креуз проти Польщі" "право на суд" не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими. Вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.Згідно з положеннями
Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI органам фіскальної служби не надано пільг щодо сплати судового збору.Органи доходів і зборів є державними органами, які утримуються за рахунок Державного бюджету України, та мають право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів, якими можна було б забезпечити сплату судового збору.Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що обставини, пов'язані з фінансуванням установ чи організацій з Державного бюджету України та відсутністю в ньому коштів призначених для сплати судового збору суб'єктами владних повноважень, не є підставою для систематичного продовження строку на усунення недоліків касаційної скарги та зловживання процесуальними правами.Також, податковим органом не зазначено в який розумний строк недоліки касаційної скарги можуть бути усунуті.
Відповідно до частини
2 статті
332 КАС України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених частини
2 статті
332 КАС України, застосовуються положення частини
2 статті
332 КАС України.На момент постановлення Верховним Судом даної ухвали на адресу суду від заявника касаційної скарги не надходив документ про сплату судового збору у визначеному законом розмірі.Пунктом
1 частини
4 статті
169 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.За змістом частини
8 статті
169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.Враховуючи викладене, Головне управління Державної фіскальної служби у Харківській області не виконано вимоги ухвали щодо надання документу про сплату судового збору, у зв'язку з чим касаційна скарга підлягає поверненню.
Керуючись статтями
169,
248,
332,
355,
359 КАС України, суд -ухвалив:Відмовити в задоволенні клопотання Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області про продовження строку на усунення недоліків касаційної скарги у справі №820/1932/17.Касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від05.07.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від26.10.2017 у справі №820/1932/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БК "Форт-Пост" до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - повернути заявнику.
Копію ухвали про повернення касаційної скарги надіслати учасникам справи, скаржнику - копію даної ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.Суддя Верховного Суду В.В. Хохуляк