10
0
10759
Громадськими організаціями за законодавством України є об'єднання громадян, яке створюється для спільної реалізації спільних інтересів (культурних, економічних, вікових, гендерних, регіональних, релігійних, професійних, соціальних тощо).
В реаліях сьогодення, та за умови прийняття в 2013 році нової редакції ЗУ «Про громадські об’єднання» слід зауважити на запровадженні 2 різновидів Громадських об’єднань: громадських організацій та громадських спілок. Відмінність цих двох форм громадських об’єднань полягає в якісному складі учасників таких громадських об’єднань, тобто учасниками та засновниками Громадської організації можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, які досягли 18 років, а молодіжної та дитячої громадської організації - 14 років, а громадської спілки можуть бути юридичні особи приватного права, у тому числі громадські об'єднання зі статусом юридичної особи. Засновниками громадської спілки не можуть бути політичні партії, а також юридичні особи, щодо яких прийнято рішення щодо їх припинення або які перебувають у процесі припинення.
Запровадження такої градації спричинило ряд непорозумінь у правовідносинах вже існуючих Громадських об’єднань які в своєму складі учасників вже мають юридичних осіб і за змістом своєї організаційної форми є Громадськими спілками. Однак, ЗУ «Про громадські об’єднання» не передбачає процедури внесення змін відносно організаційно правової форми їх діяльності.
Тому, в світлі ЗУ «Про громадські об’єднання» слід зупинитися на питаннях реєстрації за чинним законом новостворених Громадських об’єднань.
Крок №1. Проведення загальних зборів та затвердження статуту.
Утворення громадського об'єднання здійснюється на установчих зборах його засновників та оформлюється протоколом.
Протокол установчих зборів громадського об'єднання має містити відомості про:
1) дату та місце проведення установчих зборів;
2) осіб, які брали участь в установчих зборах (відповідно до частини одинадцятої цієї статті);
3) рішення про утворення громадського об'єднання із зазначенням мети (цілей) його діяльності;
4) рішення про визначення найменування та за наявності - скороченого найменування громадського об'єднання;
5) рішення про затвердження статуту громадського об'єднання;
6) рішення про утворення (обрання) керівника, органів управління громадського об'єднання відповідно до затвердженого статуту;
7) рішення про визначення особи (осіб), яка має право представляти громадське об'єднання у правовідносинах з державою та іншими особами і вчиняти дії від імені громадського об'єднання без додаткового уповноваження (далі - особа, уповноважена представляти громадське об'єднання), - для громадського об'єднання, яке має намір здійснювати діяльність без статусу юридичної особи, якщо утворення (обрання) органів управління не передбачено рішенням про утворення такого об'єднання;
8) рішення про визначення особи (осіб), яка має право представляти громадське об'єднання для здійснення реєстраційних дій, - для громадського об'єднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи.
Невід'ємною частиною протоколу установчих зборів громадського об'єднання є реєстр осіб, які брали участь в установчих зборах, в якому обов'язково зазначаються відомості:
1) щодо фізичних осіб - прізвище, ім'я та по батькові особи, дата народження, а для іноземців та осіб без громадянства також дані національного паспорта або документа, що його замінює. Дані про особу засвідчуються її особистим підписом;
2) щодо юридичних осіб - повне найменування, ідентифікаційний код, юридична адреса, прізвище, ім'я та по батькові особи, яка уповноважена брати участь в установчих зборах. Ці дані засвідчуються підписом особи, уповноваженої брати участь в установчих зборах.
У протоколі установчих зборів можуть зазначатися відомості і про інші прийняті на цих зборах рішення стосовно утворення та/або діяльності громадського об'єднання.
Слід пам’ятати, що Громадське об’єднання, яке має намір здійснювати діяльність із статусом юридичної особи або без такого статусу, підлягає державній реєстрації в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", протягом 60 днів з дня проведення установчих зборів. У разі неподання (не надсилання) документів для реєстрації громадського об’єднання протягом 60 днів з дня утворення таке громадське об’єднання не вважається утвореним.
Крок 2. Оформлення установчих документів Громадського об’єднання.
Статут громадського об'єднання має містити відомості про:
1) найменування громадського об'єднання та за наявності - скорочене найменування;
2) мету (цілі) та напрями його діяльності;
3) порядок набуття і припинення членства (участі) у громадському об'єднанні, права та обов'язки його членів (учасників);
4) повноваження керівника, вищого органу управління, інших органів управління (далі – керівні органи) громадського об'єднання, порядок їх формування та зміни складу, термін повноважень, а також порядок визначення особи, уповноваженої представляти громадське об'єднання, та її заміни (для громадських об'єднань, що не мають статусу юридичної особи);
5) періодичність засідань і процедуру прийняття рішень керівними органами громадського об'єднання, у тому числі шляхом використання засобів зв'язку;
6) порядок звітування керівних органів громадського об'єднання перед його членами (учасниками);
7) порядок оскарження рішень, дій, бездіяльності керівних органів громадського об'єднання та розгляду скарг;
8) джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна громадського об'єднання;
9) порядок створення, діяльності та припинення діяльності відокремлених підрозділів громадського об'єднання (у разі їх створення громадським об'єднанням, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи);
10) порядок внесення змін до статуту;
11) порядок прийняття рішення щодо саморозпуску або реорганізації громадського об'єднання, а також щодо використання його коштів та іншого майна, що залишилися після саморозпуску, - для громадського об'єднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи.
Статут громадського об'єднання, яке має намір здійснювати діяльність без статусу юридичної особи (у разі, якщо наявність статуту такого об'єднання передбачена рішенням про його утворення), може не містити положень, передбачених пунктами 5-8 частини першої цієї статті.
Крок №3.Проведення реєстрації Утворення Громадського об’єднання в реєстраційній службі Головного управління юстиції у м. Києві.
Адреса: 02660, м. Київ, вул. Марини Раскової, 15
Для реєстрації Громадського об’єднання до державного реєстратора подаються такі документи:
Також слід наголосити, що в реаліях сьогодення, та за умови прийняття в 2013 році нового Закону України «Про громадські об’єднання», з застосуванням п’ятирічного перехідного періоду, який закінчується 01.01.2018 року, існує велика кількість Громадських організацій які можуть опинитися в ситуації невідповідності їх нормативних документів вимогам законодавства, що призведе до несприятливих наслідків для діяльності таких організацій. Тому їм потрібно привести у відповідність до Закону України «Про громадські об’єднання» Податкового кодексу України та Цивільного кодексу України, свої установчі документи шляхом внесення в них відповідних змін, а також привести у відповідність до Закону України «Про громадські об’єднання» НАЗВИ громадських об’єднань.
З метою уникнення несприятливих наслідків для громадських об’єднань ми рекомендуємо, в разі потреби отримання юридичних послуг звернутися до мене за телефоном 067-943-80-33 Луценко Дмитро (юрист, кандидат юридичних наук) та отримати кваліфіковане роз’яснення ситуації та юридичний супровід процесу приведення у відповідність до законодавства установчих документів Вашого громадського об’єднання.
Автор консультації: Луценко Дмитро (юрист, кандидат юридичних наук)
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
305
Коментарі:
0
Переглядів:
182
Коментарі:
0
Переглядів:
864
Коментарі:
0
Переглядів:
742
Коментарі:
0
Переглядів:
429
Коментарі:
0
Переглядів:
1638
Коментарі:
1
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.