Головна Блог ... Аналітична стаття Статті Сімейні та матеріальні цінності в Україні: невірне трактування законотворчих норм Сімейні та матеріальні цінності в Україні: невірне...

Сімейні та матеріальні цінності в Україні: невірне трактування законотворчих норм

Відключити рекламу
 - f729ebf9523910e09d4bf28ec46b0267.jpg

А зараз поговоримо про цінності… сімейні і матеріальні. І які принципи, що об'єднують ці два типи цінностей в Україні трактуються докорінно невірно…

До нашої уваги впало дві речі: деякі фактичні нестиковки у сімейному кодексі і той факт, що більшість пересічних людей (і навіть суди України ) невірно трактують норми пов’язані з виплатами аліментів.

Частина 1. Як «працюють» аліменти?

Почати варто навіть не з Сімейного Кодексу, а з ст. 51 Конституції України, яка гласить:

«Кожен із подружжя має рівні права і обов'язки у шлюбі та сім'ї.

Батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття.

Повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.

Сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.»

Розглянемо саме речення «батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття», та «сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою».

Що ж далі?

А далі ст. 141 Сімейного Кодексу України, де сказано що:

«Мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою».

Обидві ці статті є чудові за своїм змістом, але реально не працюють, тому що повноцінного контролю і захисту цієї рівності батьків в державі не існує. А так званий захист діє тільки коли вже ситуація є критичною, і те лише декларативно. Якогось практичного комплексу превентивних дій - не існує взагалі.

А яким боком тут аліменти?

А тим, що в нашій країні ця фінансова норма сприймається і трактується невірно. В чому ж?

По-перше, більшість людей впевнені, що аліменти повинна платить лише одна сторона тій стороні, з якою ПРОЖИВАЄ дитина. По-друге, не існує чіткого визначення “проживання” на законному рівні. Фактично, це є формалізмом. Тому що дитина може проживати із “стороною” не кожний день, знаходитись в таборі, чи в родичів, а утримувати то її треба кожний день.

Більш доречним формулюванням було б «тій стороні, з якою ПЕРЕБУВАЄ дитина». Бо, що наприклад робить, коли місце проживання дитини не визначено? Кому з батьків нараховуються аліменти? Адже в законі чітко прописано, що БАТЬКИ зобов’язані утримувати дитину до повноліття. Вважається, що в такому випадку аліменти мають перераховуватись тому, з ким дитина ПЕРЕБУВАЄ в даний час. Це і є думка, що існує в суспільстві.

Проте, юридично, до того моменту як буде чітко встановлено з ким ПРОЖИВАЄ дитина, вимагати перерахування аліментів на свою користь не може ні один з батьків.

А так як обидва батька, в незалежності від того з ким проживає дитина, зобов'язані утримувати дитину до повноліття, то в даній ситуації необхідно задіяти п. 3 ст. 181 СК України. А саме - перераховувати кошти безпосередньо на користь дитини.

Такий підхід допоможе запобігти великій купі судових спорів і є превентивною мірою, застосовуючи яку, не постраждає жодна із заінтересованих сторін, та будуть дотримані права кожної з них.

Також існує думка, щоб перераховувати гроші дитині, потрібно відкрити рахунок саме у “Ощадбанку” лише після отримання відповідного висновку уповноваженого органу, який може здійснювати перевірку не частіше ніж один раз на три місяці. Та це не є до кінця вірною думкою. Адже варто враховувати, що на момент написання закону, “Ощадбанк” був єдиним державним банком. А єдиним способом контролювати цей момент для держави, було залучення державного банку.

Зараз, “Приватбанк”, також є державним банком і його дитячі продукти несуть додаткову розвиваючу складову для дітей і є найкращими.

Аргументується все теж ст. 186 СК де зазначено що «… у разі нецільового витрачання аліментів платник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.» (Про банк поговоримо в окремій статті).

А як же ст. 141 СК та рівність прав та обов’язків? А як же те, що аліменти належать саме дитині, а не одному з батьків (ст. 179 СК п.1 та 3)? Тобто фактично, фонд на утримання дитини мають формувати обидві сторони. Сюрприз?

Та, від сторони з якою проживає дитина, можуть бути претензії, чомусь вона має перераховувати кудись гроші, хоча і так кормить, поїть дитину. Але, це гарантує той факт, що гроші будуть використані на потреби дитини. А дитина, у свою чергу, повинна мати фактичний доступ до цих коштів, адже вони мають витрачатися на її потреби і гармонійний розвиток. І це не «кудись», а саме на аліментний рахунок дитини і не просто так, а відповідно до п. 3 ст. 179 СК України.

А що ж із контролем витрат, якщо перераховувати безпосередньо дитині, тим паче малолітній?

Головною проблемою є те, що на загальному слуху тільки поняття з першої частини другого пункту статті 179 СКУ.

Не дивлячись на те, що аліменти є власністю дитини, отримує їх доросла сторона на своє ім'я та у своє розпорядження і добре якщо вони витрачаються на дитину. Про те, щоб дитина мала до них доступ і говорити не можна. А за часту, ця сторона розпоряджається йми не на користь дитини.

Таке становище за багато років стало «нормою» і не викликає питань ні у широкого загалу, ні у представників влади та суддів. А насправді, такий розклад є нічим іншим як економічним насильством над дитиною, що є одним із проявів домашнього насильства.

Але боротися з цим можна і дуже просто: донести до широкого загалу та застосовувати на практиці п. 3 тієї ж ст.179 СКУ. А контролювати витрати коштів та запобігти зловживанням допоможуть інноваційні технології. Такі технології в наш час - дитячі банківські продукти. У Приватбанку - це картка “Юніор”.

Ще одним важливим аргументом на користь даного рішення є ситуації, коли дитина знаходиться десь не з батьками. У випадку, якщо гроші перераховуються комусь з них і дана сторона з будь-якої причини не має можливості передати кошти дитині, то дитина позбавляється того, що їй по праву належить.

Ще раз нагадаємо, за статтею 179 СК України:
1. Аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини.
2. Той із батьків або інших законних представників дитини, на ім’я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини. Неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, одержаними на її утримання.
3. Неповнолітня дитина має право на самостійне одержання аліментів та розпорядження ними відповідно до Цивільного кодексу України.

Беручи за основу виключно першу частину п. 2 ст.179 як аксіому, незважаючи на інші пункти та статті, батьки і вимагають щоб аліментні кошти перераховувалось виключно на користь когось із них.

Зарадити цьому можна, але як?

Якщо один з батьків не вносить гроші у дитячий фонд, не хоче пояснювати куди тратяться гроші, що надає друга сторона, або обмежує присутність другої сторони у житті дитини - перша сторона має повне право звертатися до суду.

Тобто це «зробіть проблему на рівному місці і тоді держава матиме рішення», а дитина почекає.

А потім відбувається наприклад таке як у справи № 588/674/19, де дитина, яка не мала доступу до аліментних грошей, подала на стягнення накопичених грошей з батьків. З матері, яка ці гроші отримувала і не витрачала на дитину у повному обсязі і с батька. Фінансово - так, фактично, дитина в цьому випадку була жертвою економічного насильства. Але, судитися з батьками, це така собі справа. СРСР пахне, а саме тим, що комуністична доктрина вирощувала «Павликів Морозових».

Так яке рішення?

Якщо батьки не доходять згоди у фінансових питаннях, які стосуються дитини, є інноваційне рішення - соціальний інструмент регулюючий данні питання, який було
розроблено виходячи суто з практики.

На ім’я дитини створюється рахунок в банку, куди обидві сторони (припустимо одна добровільно, одна за наказом суду) кладуть гроші, а дитина має до них доступ через, припустимо, картку «Юніор» Приватбанку.

Частина 2. Загальний опис дії інструменту.

ПРИЗНАЧЕННЯ:

Даний соціальний інструмент передбачає використання в разі, коли хтось із батьків (Особа 1), відмовляється будь-яким чином обговорювати питання щодо утримання та витрат на неповнолітню дитину, передавати неповнолітній дитини надіслані гроші, обмежує участь одного з батьків у житті дитини. Витрачає кошти на нез'ясовані потреби і речі, які ніяким чином не узгоджуються, після чого в претензійної формі вимагає, або може вимагати, компенсацій.

ДІЇ:

З метою уникнення подібної ситуації, здійснення спільного контролю над витратами на неповнолітню дитину та доцільністю тієї чи іншої витрати, інший з батьків (Особа 2), відкриває поточний картковий рахунок на ім’я неповнолітньої дитини та оформлює банківський продукт Приватбанку - картку «Юніор» (або її аналог), яка офіційно передається у користування тієї особи (Особі 1), з якою в даний час проживає (перебуває) неповнолітня дитина.

- Особа 2, яка оформила банківський продукт (картку), оформляє Афідевіт, із зобов'язанням щомісячного добровільного перерахування грошових коштів (не менше встановленої законом суми на утримання дитини) на дану картку, з метою формування своєї половини витрат на дитину.

- У разі, якщо Особа 1 категорично відмовляється формувати свою частину контрольованих витрат на дитину, Особа 2 подає відповідну заяву до суду про отримання наказу про стягнення аліментів.

Таким чином, метою даного звернення до суду є виключно формування способу спільного і контрольованого витрачання грошових коштів на дитину .

- Кошти перераховуються/стягуються безпосередньо на поточний рахунок, на ім’я неповнолітньої дитини (картка «Юніор»).

- Виконання даної умови контролюється з боку Особи 2 на підстави Афідевіту, з боку Особи 1 - виконавчою службою.

- Картка знаходиться у користування того з батьків (Осіб), з ким в даний час проживає (перебуває) дитина.

Виходить, що дане судове рішення жодним чином не може тлумачитися, як будь-який психологічне тиск, так як ті ж самі грошові кошти, технічно перераховуються Особою 1 та/або Особою 2 на поточний рахунок на ім’я неповнолітньої дитини, у своє ж власне користування того з кім дитина, тільки гарантовано на дитину.

- Особа 1 перераховує кошти на підставі судового наказу про стягнення аліментів (у разі не сплати – шляхом відкриття виконавчого провадження про примусове виконання судового наказу), Особа 2 перераховує кошти на підставі Афідевіту.

Чому Афідевіт?
"Афідевіт" це форма дієслова "affidare", що означає "поклявся" або "заявив під присягою".
Афідевіт (Афідавіт) - письмова урочиста заява, письмове свідчення (твердження про факт), дане під присягою.
Афідевіт може використовуватися як окремо або йти в комплекті з додатком, так само підтверджуючи факт, про який йде мова.

В даному випадку Афідевіт фіксує та підтверджує факт взятого на себе добровільного зобов'язання.

ПЕРЕВАГИ:

- Використання даного інструменту виключає необхідність подальших судових позовів по суті питання аліментів та контролю витрат як з боку батьків дитини, так і з боку будь-яких контролюючих органів. А також надає кожному з батьків захист від претензій, необґрунтованих судових та/або виконавчих проваджень з боку іншого з батьків та будь-яких третіх осіб по даному питанню.

- При невиконанні зобов'язань, на сторону-порушника накладаються обмеження відповідно до чинного Законодавства.

СОЦІАЛЬНО-РОЗВИВАЮЧА СКЛАДОВА:

Крім основного призначення, картка «ЮНІОР» надає можливості підвищення фінансової грамотності дитини, проводити навчання, екскурсії та тренінги (в тому числі віртуальні), брати участь в конкурсах і всіляко розвивати дитину з малих років.

А як було на практиці?

А на практиці мати відмовлялася і відмовляється будь-яким чином обговорювати питання щодо утримання і витрат на дитину, передавати дитині надіслані гроші, постійно обмежує батька в участі у житті дитини. Витрачає кошти на нез'ясовані потреби і речі, які ніяким чином не узгоджуються, після чого в претензійної формі вимагає компенсацій.

Щоб уникнути подібної ситуації, здійснювати спільний контроль над витратами на дитину і доцільність тієї чи іншої витрати, батьком був оформлений банківський продукт Приватбанку - картка «Юніор» та передано мати.

Батьком був також оформлений Афідевіт, із зобов'язанням щомісячного добровільного перерахування грошових коштів на дану картку, з метою формування своєї половини витрат на дитину.

Так, як мати категорично відмовляється формувати свою частину контрольованих витрат на дитину, то було подано відповідне звернення до суду про отримання наказу.

Таким чином, метою даного звернення до суду є виключно формування спільного і контрольованого способу витрати грошових коштів на дитину обома сторонами. Кошти перераховуються/стягуються безпосередньо на рахунок картки «Юніор».

Сама картка знаходиться у того з батьків, з ким в даний момент і знаходиться дитина.

А тепер - "Посібник користувача":
1. Спочатку "адекватна сторона" йде до банку, відкриває рахунок на ім'я дитини та оформлює картку "Юніор".
2. Потім йде до нотаріуса (вже з реквізитами рахунку та картою) і оформляє Афідевіт за чітко прописаним у законі формулюванням.
3. Після - звертається до суду, за отриманням наказу щодо виплати аліментів (це є найшвидшим способом і не затягнеться на багато часу). Таким чином мінімізується шкода дитині, яку завдає друга «несвідома» сторона.
4, У разі отримання цього наказу (а тут існує фактор прийняття рішення конкретним суддею у конкретній ситуації), надалі він передається до виконавчої служби, яка контролюватиме стягнення та перерахування коштів на картку дитини. У такий спосіб формується 100% фонду.

Для доступу до аліментного фонду використовується картка (пластик, або віртуальна), яка передається тому дорослому (один з батьків, родичів, вихователь, тобто особа, яка в даний час несе відповідальність за дитину) з кім зараз знаходиться дитина, або ж безпосередньо дитині. Таким чином забезпечується доступ до грошей завжди і звідусіль.

У підсумку, введення інструменту для забезпечення формування дитячого аліментного фонду на картку дитини є важливим кроком у забезпеченні фінансової безпеки та добробуту дітей, які стали жертвами розлучення батьків. <br>Цей інструмент має багато переваг, включаючи відсутність економічного насильства, сприяння фінансовій грамотності дитини та контролю використання коштів на дитину. Однак, для успішного впровадження цього інструменту необхідно належно розповісти про нього громадськості та внести зміни до законодавства України. Крім того, судді повинні розглядати кожен випадок індивідуально і знаходити інноваційні рішення, щоб допомогти дитині.

У наступних статтях ми продовжимо досліджувати цей інструмент та його вплив на суспільство. Також ми розглянемо конкретний прецедент, який став поштовхом до створення цього інструменту, та проаналізуємо його наслідки.

Взагалі ж, за допомогою таких досліджень можливо досягти більшої правдивості та справедливості в суспільстві.

Автор статті: Acco Service / (Акко сервіс)

  • 1878

    Переглядів

  • 1

    Коментарі

  • 1878

    Переглядів

  • 1

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Дурня повна. А як обрахувати витрати матері, яка купляє дитині ковбасу та молоко, колготки та одяг? А як обрахувати витрати матері, яка годує дитину продуктами зі свого городу, який обробляє сама?

    23.03.2023 12:46

    Дане рішення відноситься до дещо інших випадків. Проте витрати на утримання можна вести й із загального фонду. Хоча, якщо один із батьків бере до уваги продукти вирощені на власному городі та монетизує витрати на обробку землі у розрізі утримання дитини, то до таких батьків питання зовсім в іншій галузі та від інших структур.

    23.03.2023 13:52

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні аналітичні статті

    Дивитись усі статті
    Дивитись усі статті
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати