Головна Блог ... Консультації від юристів Що робити, якщо відбулося «захоплення» підвалу/горища Що робити, якщо відбулося «захоплення» підвалу/гор...

Що робити, якщо відбулося «захоплення» підвалу/горища

Відключити рекламу
 - f0c4fcf5ea5dc49ad1ede120ec814fd2.jpeg

Зміст:

Нормативно-правове регулювання

Відповідно до практики Верховного та Конституційного суду України (№1-2/2004, № 463/2237/16-ц), допоміжні приміщення є власністю всіх мешканців багатоквартирного будинку та приватизації не підлягають.

Що ж робити, якщо їх все ж таки приватизували або купили? Існує щонайменше дві стратегії поведінки: обидві ведуть до суду, але різними шляхами.

Користуйтеся консультацією: Як виправити помилку у Свідоцтві про право власності на квартиру

Стратегія поновлення прав №1

Крок перший. Потрібно достовірно знати, що допоміжне приміщення Вашого будинку приватизоване або куплене сусідом або третьою особою. Іншими словами, у Вас має бути документ, який підтверджує цей факт.

Отримати такий документ можна із Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно. Зробити це можна як через нотаріуса, так і самостійно через кабінет електронних сервісів Міністерства юстиції України https://online.minjust.gov.ua/login.

Крок другий. Оцінка ринкової вартості незаконно захопленого допоміжного приміщення. Це необхідно для того, щоб правильно заплатити судовий збір для позовних вимог майнового характеру.

Крок третій. Складання позову до суду від імені всіх співвласників допоміжних приміщень (мешканців будинку, які захочуть у цьому брати участь).

В цьому випадку позовних вимог буде три:

  • перша – немайнового характеру про визнання правовстановлюючого документа на допоміжне приміщення недійсним;
  • друге – майнового характеру: скасування державної реєстрації такого майна;
  • третє – майнового характеру: про застосування реституції: відновлення порушених майнових прав, приведення в первинний стан, до здійснення дій, якими завдано шкоди, тобто повернення чи відновлення матеріальних цінностей у натурі.

Користуйтеся консультацією: Що робити якщо: треба оформляти спадщину, а документів на майно немає. Покроковий алгоритм

Стратегія поновлення прав №2

Полягає у компенсації матеріальної та моральної шкоди. Водночас ви можете продавати їх паралельно.

Крок перший: аналогічний крок, як і у першій стратегії поведінки.

Крок другий: заява про злочин у поліцію на «загарбника», отримання талона єдиного обліку, пам'ятки потерпілого, витяг з Реєстру досудових розслідувань.

Крок третій: при невнесенні вашої заяви до Реєстру досудових розслідувань – позов до суду (при цьому судовий збір не сплачується) щодо внесення заяви до Реєстру за нормами Кримінального Кодексу України (далі – ККУ).

Крок четвертий: позов до суду щодо компенсації матеріальної та моральної шкоди.

У разі, якщо ви не юрист, без послуг адвоката або професійного юриста Вам не обійтися.

До витрат на адвоката та судового збору можуть додатись витрати на проведення експертизи моральної шкоди або психологічного дослідження. Провести його може як судовий експерт-психолог, так і практичний психолог. Про це описано у статті «Компетенції практичного психолога в суді. Дозволити не можна відмовити».

Ціна поновлення порушених прав

Отримання через нотаріуса Інформаційної довідки з Реєстру нерухомого майна коштуватиме приблизно 300-500 грн. Водночас можна самостійно отримати таку саму довідку за 37 грн.

Оцінкою майна займаються суб'єкти оціночної діяльності. Коштує така оцінка від 2500 грн. Це можна здійснити і онлайн, безкоштовно та самостійно через Фонд державного майна України https://evaluation.spfu.gov.ua/. В результаті ви отримаєте е-довідку про оціночну вартість об'єкта нерухомості.

Вартість складання позовної заяви у середньому: від 2500 до 5000 грн (залежно від складності).

Середній гонорар адвоката (з яким у Вас має бути укладений договір на правову допомогу) по м. Києву, наприклад, становить 100-150 доларів за одне судове засідання.

Витрати на друк позовних заяв для кожного відповідача: ви надаєте до суду свій екземпляр та екземпляр для суду (ст. ст. 175-177 ЦПК України): від 2 грн за аркуш.

Середня ціна експертизи моральної шкоди – 25 000 грн (для кожного потерпілого). Ці витрати відносять до судових витрат і підлягають поверненню, якщо ви виграєте.

Крім того, кожному із позивачів необхідно заплатити судовий збір за кожну позовну вимогу відповідно до ставок, визначених законом України «Про судовий збір» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3674-17#Text.

Ставки судового збору на 2021 рік за подання до суду фізичною особою позову з вимогами:

  • немайнового характеру: 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2481 грн*0,4 = 992,40 грн.);
  • майнового характеру: 1 відсоток від ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Здебільшого одним рішенням суду першої інстанції все не закінчується. Якщо буде апеляція або касація, тут також існує судовий збір з кожного заявника (позивача):

  • 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті під час подання позовної заяви;
  • 200 відсотків ставки, яка підлягала сплаті при поданні позовної заяви у розмірі суми, яку заперечують.

Також є пільги щодо сплати судового збору, докладно описані у ст.5 ЗУ «Про судовий збір».

Якщо у Вас виникли запитання на тему «Що робити, якщо відбулося «захоплення» підвалу/горища» та Вам потрібна послуга професіонала, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Людмила Пилипенко

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 2430

    Переглядів

  • 1

    Коментарі

  • 2430

    Переглядів

  • 1

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Куда обращаться в случае захвата части придомовой территории одним из соседей?

    20.01.2022 17:05

    Добрый день, В каждом конкретном случае своя стратегия, которая решается с юристом (адвокатом) но это уже на договорных условиях. Обращаются в суд, в конечном итоге.

    21.01.2022 06:38

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати