Право поліцейського оглянути салон, багажник і капот автомобіля

Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube
Право поліцейського оглянути салон, багажник і капот автомобіля - 28f48c2622a26c9fd1431c06201eadae_60642f11b3585.png

Зупинка автомобіля співробітником поліції - стрес для кожного водія. І далеко не тому, що людина є злісним порушником, а лише тому що це трата особистого часу, ну і в цілому результат розмови зі співробітником поліції не зрозумілий.

У цій статті ми розберемося в причинах для зупинки, а також огляду транспортного засобу, щоб Ви себе впевненіше і спокійніше відчували в спілкування з представником правоохоронного органу.

Зміст:

Підстави для зупинки транспортного засобу

Чому ж в цій темі важливо розібратися з причинами для зупинки, та тому що зупинка є первинною дією по відношенню до огляду автомобіля. Тобто, якщо доступною мовою, то поліцейський для початку на законних підставах повинен зупинити автомобіль, а потім при Вас його може оглянути. Тому, якщо немає законних підстав для зупинки транспортного засобу, то і ні про який огляд не може йти й мови. Якщо авто оглядають без Вас, то це повинно бути в порядку передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, при наявності рішення суду.

Є вичерпний перелік підстав для зупинки ТЗ, передбачений ст. 35 Закону України «Про національну поліції», а саме:

 • Порушення ПДР;
 • Очевидні ознаки, що авто несправне;
 • Є інформація про те, що водій або пасажири ТЗ причетні до скоєння ДТП, адміністративного або кримінального правопорушення, а також, якщо ТЗ є об'єктом або засобом скоєння ДТП, адміністративного або кримінального правопорушення.
 • Якщо авто подано в розшук;
 • Якщо потрібно опитати водія чи пасажирів ТЗ в якості свідків про обставини ДТП, адміністративного або кримінального правопорушення;
 • Якщо необхідно, щоб водій надав допомогу іншим учасникам дорожнього руху;
 • У випадку, якщо вантаж, який прикріплений до транспортного засобу, створює небезпеку іншим учасникам дорожнього руху;
 • Якщо відповідний орган прийняв рішення про обмеження або заборону руху;
 • Якщо зупинка транспортного засобу, зареєстрованого в іншій країні, здійснюється з метою виявлення його передачі у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не повідомляли в митний режим транзиту.

Огляд автомобіля

Закон України «Про Національну поліції» регламентує порядок поверхневого огляду транспортного засобу. Що таке поверхневий огляд автомобіля? При такому порядку огляду транспортного засобу поліцейський нічого сам не відкриває, щоб подивитися, - власник або особа, у якого в користуванні дане авто, самостійно показує вміст транспортного засобу.

Підстави для огляду транспортного засобу:

 1. Є підстави вважати, що в авто прибуває правопорушник, чи особа, яку незаконно позбавили волі;
 2. Існують підстави вважати, що в ТЗ (транспортному засобі) річ, заборонена в обігу (наприклад, бойова зброя, наркотичні речовини), а також річ, яка становить загрозу життю і здоров'ю інших осіб;
 3. Існують підстави вважати, що ТЗ був предметом скоєння правопорушення або знаходиться в такому місці, де потенційно може бути скоєне правопорушення, і з превентивними цілями його необхідно додатково оглянути.

Користуйтеся консультацією: Як встановити газову установку (ГБО) на автомобіль і які штрафи можуть виникнути

Ці підстави є вичерпними, і нічого іншого не передбачено для того, щоб співробітник поліції в адміністративному порядку оглядав Ваше авто.

Поверхневий огляд авто здійснюється таким способом: поліцейський візуально оглядає салон і багажник, а також має право вимагати, щоб Ви відкрили кришку багажника або двері салону. Під час такого огляду особа зобов'язана самостійно показати співробітнику поліції вміст транспортного засобу. Хочеться звернути увагу, що це обов'язок, а не право.

Відмінність огляду від обшуку

Оглядом вважається, візуальний огляд транспортного засобу, на відміну від обшуку, - який передбачає огляд вмісту ТЗ. Також від огляду не можна відмовитися. Так на прикладі, оглядом можемо вважати факт, коли поліцейський дивиться візуально зовнішні пошкодження ТЗ, номерний знак тощо, а ось обшук - це процедура, що описана вище, тобто огляд салону та багажника.

Користуйтеся консультацією: Викрадення автомобіля - стаття, кваліфікація і покарання. Скільки дають за викрадення машини в Україні?

Про здійснення такого огляду обов'язково складається протокол, копію якого Ви повинні отримати. У протоколі зазначаються підстави і причини проведення огляду, його результати і інше дані. Або про це робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення, або в протоколі про адміністративне затримання. Пам'ятайте, що всі активні дії здійснюються Вами (наприклад, Ви самостійно відкриваєте багажник, двері салону, демонструєте закриті місця салону тощо), виконуючи вимоги поліцейського, а він в свою чергу лише спостерігає за Вашими діями та речами, ні до чого не торкаючись руками. Також потрібно зазначити, що законні вимоги Ви зобов'язані виконувати, тому що в іншому випадку Ваші дії будуть кваліфіковані як злісна непокора.

Чи має право поліція перевіряти номер кузова?

Раніше дана ситуація була врегульована п. 22.1 Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС (Наказ №111), згідно з якою, співробітники ДПС мали право перевіряти номери кузова та агрегатів автомобіля виключно в тих випадках, якщо ваш автомобіль схожий по марці , кольором і характерними прикметами на ті, що знаходяться в розшуку. Сьогодні норми, яка б регулювала це питання, немає. Але вважається, що співробітник поліції має право перевірити номерні агрегати, якщо будуть підстави для огляду ТЗ, при цьому посилаючись на норму передбачену п. 2.2 ПДР, водій зобов'язаний дати поліцейському можливість перевірити номери агрегатів і комплектність транспортного засобу.

Важливо ще раз звернути увагу, що поліцейський не доторкається до авто, тільки візуально оглядає. Для того, щоб співробітник поліції мав право самостійно відкривати багажник, капот Вашого авто, у нього має бути рішення суду про проведення обшуку в рамках кримінального провадження та двоє понятих. Крім того, огляд авто фіксується в протоколі, ці прості правила в разі чого, допоможуть Вам захистити свої права.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, пропонуємо скористатися послугою "Тендер на юридичну допомогу" від юридичного порталу Протокол.

Автор консультації: Адвокат Скочинська Христина

Джерело: юридичний ресурс Протокол

20097
Переглядів
4
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
ЕСПЧ
0