Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 09.11.2016 року у справі №916/532/16 Постанова ВГСУ від 09.11.2016 року у справі №916/5...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2016 року Справа № 916/532/16 Вищий господарський суд України у складі колегії:

Головуючого:Студенця В.І.,суддів:Грека Б.М., Селіваненка В.П.,за участю представників сторін позивача - не з'явився; відповідача - Багно В.С.; третьої особи - не з'явився;розглянувши касаційну скаргу Малого колективного підприємства "Факс"на постановуОдеського апеляційного господарського суду від11.07.2016у справі№ 916/532/16за позовомМалого колективного підприємства "Факс"доТовариства з обмеженою відповідальністю "Ілона Плюс"третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5прозобов'язання звільнити житлові приміщення

В С Т А Н О В И В:

Мале колективне підприємство "Факс" (далі - МКП "Факс") звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Малого дочірнього підприємства "Ілона Плюс" (далі - МДП "Ілона Плюс") про зобов'язання звільнити нежитлове приміщення магазину будівельних матеріалів загальною площею 144, 85 кв.м. та підвальне приміщення загальною площею 144, 85 квм., в т.ч. торгівельну площу 100, 6 кв.м., розташовані за адресою: Одеська області, м. Южне, вул. Хіміків, 31.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 09.03.2016 порушено провадження у справі № 916/532/16 за позовом МКП "Факс" до Малого дочірнього підприємства "Ілона Плюс" про зобов'язання звільнити житлові приміщення.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 11.05.2016 було здійснено заміну відповідача по справі Малого дочірнього підприємства "Ілона Плюс" його правонаступником Товариством з обмеженою відповідальністю "Ілона Плюс" (далі - ТОВ "Ілона Плюс").

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 25.05.2016 було задоволено клопотання ОСОБА_5 як співзасновника МКП "ФАКС" та залучено його до участи в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Рішенням Господарського суду Одеської області (суддя Желєзна С.П.) від 27.05.2016 позов задоволено, зобов'язано ТОВ "Ілона Плюс" звільнити нежитлове приміщення магазину будівельних матеріалів загальною площею 144, 85 кв.м. та підвальне приміщення загальною площею 144, 85 квм., в т.ч. торгівельну площу 100, 6 кв.м., розташовані за адресою: Одеська області, м. Южне, вул. Хіміків, 31.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду (колегія суддів у складі: головуючий суддя Величко Т.А., судді Лавриненко Л.В., Таран С.В.) від 11.07.2016 рішення Господарського суду Одеської області від 27.05.2016 скасовано, в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з постановою Одеського апеляційного господарського суду від 11.07.2016 МКП "Факс" подало касаційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції скасувати, залишити в силі рішення Господарського суду Одеської області від 27.05.2016.

Касаційна скарга мотивована тим, що судом апеляційної інстанції безпідставно відмовлено позивачеві в задоволенні позовних вимог через неправильне посилання на ст. ст. 387, 1212 ЦК України в позовній заяві.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 10.10.2016 касаційну скаргу МКП "Факс" прийнято до провадження та призначено до розгляду на 09.11.2016.

Колегія суддів, розглянувши наявні матеріали, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування норм матеріального і процесуального права вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як встановлено господарськими судами 01.12.2010 між МКП "Факс" (орендодавець) та МДП "Ілона Плюс" (орендар) було укладено договір оренди нежитлового приміщення № 1, відповідності до п. 1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає в оренду частину приміщень магазину будівельних матеріалів, за адресою: Одеська область, м. Южний, вул.. Хіміків 31, площею 144,85 кв.м. та з підвальним приміщенням площею 144,85 кв.м., в тому числі торгівельну площу 100,6 кв.м.

Згідно з п.2.1.1. договору оренди нежитлового приміщення № 1 від 01.12.2010 орендодавцем були прийняти на себе зобов'язання передати об'єкт оренди протягом 5 днів за актом приймання-передачі, що і було виконано сторонами в день підписання договору оренди.

Відповідно до п. 5.1 договору строк дії договору сторонами визначений не був, тобто договір був укладений на не визначений термін. Згідно з умовами п.5.4. договір не підлягає розірванню в односторонньому порядку, за винятком випадків, коли одна із сторін систематично порушує умови договору та свої зобов'язання.

Згідно з п.п.3.1., 3.2. договору орендна плата обумовлена сторонами у сумі 6000 грн, яку орендар повинен перераховувати на розрахунковий рахунок орендодавця щомісячно не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним. МКП "Факс" стверджувало, що жодного платежу від МДП "Ілона Плюс" з моменту укладання договору оренди №1 від 01.12.2010 не надходило. З огляду на невиконання з боку МДП "Ілона Плюс" прийнятих на себе зобов'язань щодо щомісячного перерахування орендних платежів МКП "Факс" звернулося на адресу МДП "Ілона Плюс" з претензією за вих №14 від 13.08.2013 про сплату заборгованості за орендними платежами та пені у загальному розмірі 199 202, 91 грн в строк 7 днів з моменту отримання претензії. В той же день 13.08.2013 МКП "Факс" звернувся на адресу МДП "Ілона Плюс" з повідомленням про відмову від договору оренди у зв'язку із невиконанням останнім прийнятих на себе зобов'язань по перерахуванню орендних платежів та вимогою звільнити орендовані приміщення.

З аналогічними зверненнями МКП "Факс" зверталося на адресу МДП "Ілона Плюс" також у жовтні 2013 року та 2015 року.

Проте, за твердженнями МКП "Факс", незважаючи на припинення дії договору оренди № 1 від 01.12.2010, ТОВ "Ілона Плюс" продовжує самовільно використовувати нежитлові приміщення, розташовані за адресою: Одеська область, м. Южний, вул. Хіміків 31.

Предметом спору у даній справі є матеріально-правова вимога МКП "Факс" до ТОВ "Ілона Плюс" про зобов'язання звільнити нежитлове приміщення магазину будівельних матеріалів загальною площею 144, 85 кв.м. та підвальне приміщення загальною площею 144, 85 квм., в т.ч. торгівельну площу 100, 6 кв.м., розташовані за адресою: Одеська області, м. Южне, вул. Хіміків, 31.

Місцевий господарський суд, задовольняючи позовні вимоги виходив із того, що МКП "Факс" як законний власник спірного майна, вправі вимагати повернення об'єкту оренди від ТОВ "Ілона Плюс", у якого, в свою чергу, з огляду на припинення договірних відносин між сторонами по справі, відсутні будь-які інші правові підстави для використання нежитлових приміщень магазину будівельних матеріалів розташованих за адресою: Одеська область, м. Южне вул.Хіміків, 31 у власних цілях.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення місцевого господарського суду, виходив з того, що ТОВ "Ілона Плюс" володіє майном на підставі договору оренди, а тому його обов'язок повернути майно у разі припинення договору майнового найму входить до поняття "зміст правовідносин", які виникають з договору найму (обов'язок наймача). Вимога наймодавця про повернення майна це вимога про визнання свого обов'язку, що виник із договору майнового наміру та має місце після його припинення (п. 2.3.11 договору оренди). Між тим, з такими вимогами, які прямо передбачені як договором, так і нормами права, позивач до господарського суду не звертався. Наявність між сторонами укладеного договору оренди нежитлових приміщень унеможливлюють застосування до спірних відносин щодо виконання зобов'язань за договором оренди (по поверненню об'єкта оренди) положень ст. 1212 ЦК України. За вказаних обставин, у даній справі позивачем неправильно обрано спосіб повернення об'єкта, що був предметом оренди, тому позов із заявлених у ньому підстав задоволенню не підлягає.

Разом з тим, колегія суддів вважає такі висновки суду апеляційної інстанції необґрунтованими з огляд на таке.

Звертаючись до Господарського суду Одеської області з позовом до МДП "Ілона Плюс" про зобов'язання звільнити нежитлове приміщення магазину будівельних матеріалів загальною площею 144, 85 кв.м. та підвальне приміщення загальною площею 144, 85 квм., в т.ч. торгівельну площу 100, 6 кв.м., розташовані за адресою: Одеська області, м. Южне, вул. Хіміків 31 МКП "Факс" в обґрунтування позовних вимог посилалось на те, що між ним та МДП "Ілона Плюс" 01.12.2010 було укладено договір оренди нежитлового приміщення, разом з тим, наймач неналежним чином виконував свої обов'язки за договором щодо внесення орендної плати, у зв'язку з чим наймодавець скористався своїм правом на відмову від договору. Разом з тим, МДП "Ілона Плюс", правонаступником якого є ТОВ "Ілона Плюс" продовжувало користуватися орендованим приміщенням і надалі.

При цьому МКП "Факс" в позовній заяві посилалось на ст. 785 ЦК України, яка передбачає, що у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено у договорі.

Також МКП "Факс" посилалось і на ст. ст. 387 та 1212 ЦК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (ч. 1 ст. 762 ЦК України).

Згідно з ч. 5 ст. 762 ЦК України плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Статтею 782 ЦК України передбачено, що наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд. У разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що повідомлення про відмову від договору №1 від 01.12.2010 з вимогою звільнити орендовані приміщення протягом 5 днів з моменту отримання такого повідомлення направлено відповідачу 13.08.2013, тобто, термін дії договору оренди становив менше 3 років, а тому не потребував ні нотаріального посвідчення, ні державної реєстрації.

У п. 2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 6 "Про судове рішення" зазначено, що рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого: - чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; - чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; - яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору. З огляду на вимоги частини першої статті 4 ГПК України господарський суд у прийнятті судового рішення керується (та відповідно зазначає у ньому) не лише тими законодавчими та/або нормативно-правовими актами, що на них посилалися сторони та інші учасники процесу, а й тими, на які вони не посилалися, але якими регулюються спірні правовідносини у конкретній справі (якщо це не змінює матеріально-правових підстав позову).

Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.

Предметом позову у даній справі є матеріально-правова вимога МКП "Факс" до ТОВ "Ілона Плюс" про зобов'язання звільнити нежитлове приміщення магазину будівельних матеріалів загальною площею 144, 85 кв.м. та підвальне приміщення загальною площею 144, 85 квм., в т.ч. торгівельну площу 100, 6 кв.м., розташовані за адресою: Одеська області, м. Южне, вул. Хіміків, 31.

Підставою позову, як визначено позивачем у позовній заяві, є неповернення відповідачем орендованого приміщення після припинення договору, внаслідок односторонньої відмови від договору позивачем.

З врахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновками місцевого господарського суду про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог, не зважаючи на помилкове посилання МКП "Факс" у позовній заяві на ст. ст. 387, 1212 ЦК України.

Відповідно до ст. 1117 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Згідно з п. 6 ст. 1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити в силі одне із раніше прийнятих рішень або постанов.

Відповідно до ч. 1 ст. 11110 ГПК України підставами для скасування або зміни рішення місцевого чи апеляційного господарського суду або постанови апеляційного господарського суду є порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

З врахуванням викладеного колегія суддів вважає, що рішення Господарського суду Одеської області, як таке, що ухвалене в результаті встановлення всіх фактичних обставин справи на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження поданих доказів в їх сукупності, висновки суду є такими, що відповідають цим обставинам і їм дана належна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, підлягає залишенню в силі, а постанова суду апеляційної інстанції - скасуванню.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Малого колективного підприємства "Факс" задовольнити.

Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 11.07.2016 у справі № 916/532/16 скасувати, залишити в силі рішення Господарського суду Одеської області від 27.05.2016.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ілона Плюс" на користь Малого колективного підприємства "Факс" 1 653, 60 грн судового збору за подання касаційної скарги.

Доручити Господарському суду Одеської області видати наказ на виконання даної постанови.

Головуючий - суддя Студенець В.І.

Судді: Грек Б.М.

Селіваненко В.П.

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст