Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 09.04.2014 року у справі №2025/5235/2012 (2а/2025/324/2012) Постанова ВАСУ від 09.04.2014 року у справі №2025/...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"09" квітня 2014 р. м. Київ К/800/31229/13

Вищий адміністративний суд України у складі:

Головуючого Рецебуринського Ю.Й.,

Суддів Винокурова К.С.,

Черпака Ю.К.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області, ОСОБА_2 на постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 6 листопада 2012 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області (далі - Управління) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

У серпні 2012 ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив: визнати неправомірними дії Управління щодо відмови в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді, виходячи з грошового утримання працюючого судді на відповідній посаді з 1 січня 2012 року; зобов'язати відповідача провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді в розмірі 84% грошового утримання працюючого судді на відповідній посаді, виходячи з розміру 12876 грн відповідно до довідки Територіального управління державної судової адміністрації у Харківській області, що складає 10815 грн 84 коп. щомісячно, починаючи з 1 січня 2012 року.

Позов обґрунтував тим, що у 1996 році він вийшов у відставку з посади судді Первомайського міськрайонного суду Харківської області. Вважав, що маючи стаж роботи на посаді судді більше 20 років, він має право на отримання довічного грошового утримання в розмірі 84% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. У зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючих суддів він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, однак отримав відмову.

Постановою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 6 листопада 2012 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді та зобов'язано Управління провести ОСОБА_2 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді в розмірі 80% грошового утримання працюючого судді на відповідній посаді відповідно до довідки Територіального управління державної судової адміністрації у Харківській області від 18 лютого 2012 року №02-59/41, починаючи з 1 січня 2012 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2013 року постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 6 листопада 2012 року скасовано в частині вирішення позовних вимог з 1 січня 2012 року по 22 лютого 2012 року, в цій частині прийнято ухвалу, якою позовні вимоги ОСОБА_2 з 1 січня 2012 року по 22 лютого 2012 року залишено без розгляду. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.

У касаційній скарзі Управління, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалені ними судові рішення та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Позивач у касаційній скарзі, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалені ними судові рішення та постановити нове рішення про задоволення позовних вимог.

Справа вирішується в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки відсутні клопотання всіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Судами встановлено, що суддя Первомайського міськрайонного суду Харківської області ОСОБА_2 перебуває у відставці з 1996 року. Стаж роботи позивача на посаді судді становить понад 20 років.

1 лютого 2012 року ОСОБА_2 звернувся до Управління із заявою про перерахунок його щомісячного довічного грошового утримання на підставі довідки Територіального управління державної судової адміністрації у Харківській області від 18 лютого 2012 року №02-59/41, згідно з якою суддівська винагорода, яка враховується при призначенні (перерахунку) довічного грошового утримання суддям у відставці, станом на 1 січня 2012 року складає 12876 грн.

В листі від 23 лютого 2012 року №25/Ш-14 відповідач повідомив ОСОБА_2 про те, що йому відмовлено в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, оскільки статтею 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» такий перерахунок передбачений тільки для суддів Конституційного Суду України.

Згідно з частиною четвертою статті 43 Закону України «Про статус суддів» від 15 грудня 1992 року №2862-XII (чинній на момент виходу позивача у відставку) судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

Аналогічна норма була закріплена і в частині третій статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», від 7 липня 2010 року №2453-VI, який набрав чинності з 30 липня 2010 року.

Разом з тим, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, частину третю і п'яту статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» викладено в новій редакції, згідно з якою щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді (частина третя статті 138 Закону). Максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (частина п'ята статті 138 Закону).

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

Таким чином, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, призначеного до 1 жовтня 2011 року, проводиться в разі зміни суддівської винагороди працюючого судді, виходячи з розміру, встановленого на час призначення довічного грошового утримання, з урахуванням визначеної законом граничної межі.

Статтею 12 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» встановлено, що у 2012 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 1 січня - 822 гривні, з 1 квітня - 838 гривень, з 1 липня - 844 гривні, з 1 жовтня - 856 гривень, з 1 грудня - 884 гривні.

Отже, максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 1 січня 2012 року не міг перевищувати 8220 грн, з 1 квітня 2012 року - 8380 грн, з 1 липня 2012 року - 8440 грн, з 1 жовтня 2012 року - 8560 грн, з 1 грудня 2012 року - 8840 грн.

Таким чином, висновок судів першої та апеляційної інстанцій щодо необхідності перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_2 з розрахунку 80% заробітної плати працюючого судді без врахування при цьому встановленого законом максимального розміру, ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, оскільки змінений Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» порядок обчислення довічного грошового утримання застосовується при його призначенні після 1 жовтня 2011 року, а не під час перерахунку.

Оскільки довічне грошове утримання було призначено позивачу в розмірі 84% заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді, то і перерахунок утримання має проводитись виходячи з цього розміру, однак з урахуванням визначеної законом граничної межі.

Суд апеляційної інстанції відповідно до статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України правильно залишив позовні вимоги з 1 січня 2012 року по 22 лютого 2012 року без розгляду, оскільки позивач з даним позовом звернувся до суду 22 серпня 2012 року та поважних причин пропуску строку не зазначив.

Враховуючи викладене та правила статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 222, 223, 224, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області, ОСОБА_2 задовольнити частково.

Скасувати постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 6 листопада 2012 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2013 року в частині задоволенні позовних вимог з 22 лютого 2012. Ухвалити нове рішення в цій частині. Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді Первомайського міськрайонного суду Харківської області у відставці ОСОБА_2 в розмірі 84% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, але не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність на день проведення виплати. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді Первомайського міськрайонного суду Харківської області у відставці ОСОБА_2 в розмірі 84% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді відповідно до довідки Територіального управління державної судової адміністрації у Харківській області від 18 лютого 2012 року №02-59/41, але не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, на день проведення виплати, починаючи з 22 лютого 2012 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

В решті судові рішення залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Головуючий Ю.Й. Рецебуринський(

Судді К.С. Винокуров

Ю.К. Черпак

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст