Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 09.02.2016 року у справі №678/19/15-а Постанова ВАСУ від 09.02.2016 року у справі №678/1...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 09.02.2016 року у справі №678/19/15-а

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"09" лютого 2016 р. м. Київ К/800/31458/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді - Загороднього А.Ф.,

суддів: Білуги С.В., Заїки М.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області

на постанову Летичівського районного суду Хмельницької області від 30 квітня 2015 року

та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2015 року

у справі № 678/19/15-а

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області

до Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області

про скасування постанови про накладення штрафу, -

встановила:

УПФУ в Летичівському районі Хмельницької області звернулось до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови щодо накладення штрафу.

Постановою Летичівського районного суду Хмельницької області від 30 квітня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2015 року, в задоволенні позову УПФУ в Летичівському районі Хмельницької області відмовлено.

У касаційній скарзі, УПФУ в Летичівському районі Хмельницької області не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що на виконанні Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Хмельницькій області перебуває виконавчий лист № 2-а-684/09, виданий 04 листопада 2011 року Летичівським районним судом Хмельницької області, яким зобов'язано УПФУ в Летичівському районі здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1, передбаченого статтею 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни підвищення до пенсії, як дитині війни, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, обчисленої виходячи з вимог статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з 27 липня по 31 грудня 2008 року з урахуванням проведених виплат, на стягнення з УПФУ в Летичівському районі на користь ОСОБА_1, передбаченого статтею 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни підвищення до пенсії, як дитині війни, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, обчисленої виходячи з вимог статтею 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за період з 27 липня по 31 грудня 2008року з урахуванням проведених виплат.

Вимогою від 30 березня 2015 року №1099 головний державний виконавець Козубай Ю.Л. зобов'язує УПФУ в Летичівському районі виконати рішення суду у спосіб і порядок визначений виконавчим документом.

Листом від 03 квітня 2015 року повідомлено Відділ примусового виконання рішень управління ДВС головного управління юстиції у Хмельницькій області про нараховану суму та що згідно Постанови КМ України від 03 квітня 2014 року №440, яка набрала чинності 23 вересня 2014 року, затверджено Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою.

09 квітня 2014 року державним виконавцем винесено постанову про накладення на УПФУ в Летичівському районі, як боржника у виконавчому провадженні, штрафу в розмірі 680 грн. за невиконання рішення суду в повному обсязі.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій посилались на те, що відповідачем було правомірно та обґрунтовано прийнято постанову про накладення штрафу, оскільки УПФУ в Летичівському районі Хмельницької області рішення суду виконано не було.

Проте, колегія суддів не може погодитись з такими твердженнями судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Згідно із частинами першою та другою статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Відповідно до частини першої статті 89 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника юридичну особу від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Згідно з підпунктом 1 пункту 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2 управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах є органами Пенсійного фонду України, підпорядкованими відповідно головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Пенсійного фонду України.

Відповідно до підпункту 4 пункту 2.1 та підпункту 2 пункту 2.2 Положення основним завданням Управління, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Управління відповідно до покладених на нього завдань планує доходи та видатки коштів Пенсійного фонду України в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Пенсійного фонду України.

Таки чином, невиконання судового рішення УПФУ в Летичівському районі Хмельницької області в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 24 березня 2015 року справа №21-66а15.

Враховуючи наведене та відповідно до змісту вказаних положень чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку про те, що суди попередніх інстанцій дійшли передчасних висновків про відмову в задоволенні позовних вимог.

Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або додаткової перевірки доказів, обставини справи встановлені судами повно і правильно, але допущено помилку в застосуванні норм матеріального прав, рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню, з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, -

постановив:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області задовольнити.

Постанову Летичівського районного суду Хмельницької області від 30 квітня 2015 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2015 року - скасувати.

Ухвалити нове рішення.

Позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України В Летичівському районі Хмельницької області до Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови про накладення штрафу задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області Козубай Ю.Л. від 05 серпня 2014 року ВП № 45748840 про накладення штрафу у розмірі 680 грн.

Постанова підлягає перегляду Верховним Судом України у порядку, строки та з підстав, передбачених главою третьою розділу ІV Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий А.Ф. Загородній

Судді С.В. Білуга

М.М. Заїка

logo