Головна Блог ... Консультації від юристів Полезахисні лісосмуги - що про них говорить законодавство Полезахисні лісосмуги - що про них говорить законо...

Полезахисні лісосмуги - що про них говорить законодавство

Відключити рекламу
 - a604ec25a19e91771bd25862c270e7ec.jpeg

Зміст:

Полезахисні лісосмуги: закон

А Ви знали, що до лісового фонду не належать полезахисні лісові смуги? Так, у 2018 році до статті 5 Лісового кодексу України (ЛКУ) було внесено зміну, згідно з якою, до складу земель лісгосппризначення більше не належать полезахисні лісосмуги.

То що таке полезахисні лісосмуги та що означає лісопосадка у розумінні закону?

Відповідь на таке запитання можна знайти у пункті б) частини 2 статті 22 Земельного кодексу України. Зазначеною нормою передбачено, що лісопосадки є різновидом сільгосп земель зі статусом несільськогосподарських угідь.

Користуйся консультацією: Як можна рубати дерева, збирати хмиз і який штраф за незаконну вирубку

Полезахисні лісові смуги: що це і яке їхнє призначення

Лісосмуги - це штучно створене насадження лінійного типу для захисту сільськогосподарських угідь від негативного впливу природних та антропогенних чинників. Таке визначення є у пункті 1 Постанови Кабінету Міністрів України №650 від 22 червня 2020 року. Також у цьому нормативному акті аргументовані правила утримання та збереження лісових смуг на землях сільгосп призначення (далі за текстом – Правила).

Якщо простими словами, лісова смуга це “вручну” розсаджені дерева та/або чагарники у формі смуги (різної довжини та ширини) з метою збереження полів та врожаю на них.

Напевно, ні для кого не секрет, навіщо потрібна лісосмуга, та із самого визначення це можна зрозуміти. Так, ось, лісосмуга приносить дуже багато користі, але, на жаль, у нашій країні є проблема недостатності лісосмуг та/або їхньої поганої якості. Насамперед лісосмуги забезпечують захист ґрунту від водної та вітрової ерозій, підвищують урожай сільськогосподарських культур. Також, вони затримують сніг і зберігають вологу для майбутнього врожаю, не дають зливам змивати родючий ґрунт з полів, угамовують вітер і стримують пильні бурі.

Крім того, лісові смуги приносять позитивний ефект не лише фермерам, а й захищають простих мешканців від діяльності фермерів. Так, наприклад, у погану погоду із сильним вітром, під час обробки полів хімікатами, лісопосадка значно зменшує їхнє поширення за межі полів, чим зберігає наше здоров'я.

Користуйся консультацією: Володію ділянкою, а які корисні копалини можу добувати

Лісосмуги: різновиди

Види полезахисних лісових смуг залежать від розташування та призначення. Так, пунктом 5 вищезазначених Правил передбачено такі види:

 • полезахисні (поздовжні та поперечні) лісові смуги, розташовані за межами полів у рівнинних умовах, найбільш ефективні – продувальні, ажурні, ажурно-продувальні, з трьох-шести рядів завширшки від 7,5 до 15 метрів;
 • стокорегулюючі полезахисні лісові смуги, розташовані на схилах понад 30°, найефективніші – ажурні, завширшки від 12,5 до 15 метрів;
 • прияружні полезахисні лісові смуги, розташовані вздовж брівки яру або вище його вершини, найефективніші – щільні, завширшки від 12,5 до 21 метра;
 • прибалочні полезахисні лісові смуги, розташовані вздовж брівки балок, найефективніші – щільні, завширшки від 12,5 до 21 метра;
 • придорожні полезахисні лісові смуги, розташовані вздовж польових доріг, найефективніші – щільні;
 • садозахисні лісові смуги, розташовані за межами садів, розплідників та виноградників, найбільш ефективні – ажурні, продувальні, з двох – чотирьох рядів завширшки від 3 до 12,5 метра;
 • інші полезахисні лісові смуги у складі кольматуючих, приканальних, затишних, прифермських, меліоративно-кормових, протиерозійних та донних захисних лісових насаджень.

Слід зазначити, що ширина лісозахисних смуг визначається різними способами залежно від її віку. Так, якщо лісосмуга до 30 років - ширина вимірюється як сума ширини міжрядь і двох її закришок, якщо старший вік - за проекціями крон лісових дерев.

Цікавим є те, що у змішаних насадженнях основна порода здорових дерев (рослин) має становити не менше 50% від усієї кількості. Також, Протокол звертає увагою, що Правилами у пункті 7 визначено, які саме дерева вважаються здоровими. Так, до таких дерев відносяться ті, що мають у кроні не більше 10% сухих гілок. Насадження із наявністю здорових дерев 25 відсотків і менше відносяться до загиблих.

Користуйся консультацією: Оренда водойм: умови їх використання та права користувачів

Полезахисні лісосмуги: правила

Protocol зазначає, що згідно з пунктом 19 Правил, на ділянках під лісовими посадками категорично заборонено:

 • складати матеріали;
 • будувати будь-які будівлі;
 • влаштовувати звалища сміття, снігу та льоду;
 • обладнати стоянки транспортних засобів;
 • випалювати суху рослинність, розпалювати багаття;
 • добувати з дерев сік, смолу, робити надрізи;
 • знищувати мурашники, ловити птахів та звірів;
 • здійснювати будь-яку діяльність, що може негативно впливати на стан полезахисних лісових смуг.

Окремо варто зазначити, що рубання дерев у лісосмузі дозволяється лише на підставі лісорубного квитка згідно зі статтею 69 Лісового кодексу України.Здебільшого вирубування може проводитися з метою "прибирання" сухих дерев і чагарників та запобігання захаращенню. Для встановлення факту необхідності у рубанні сухих чи пошкоджених дерев проводиться обстеження спеціальною Комісією з представників Держлісагентства, Держгеокадастру та інших, за результатами якого складається акт. В окремих випадках дозволяється вирубка дерева або дерев, стан яких загрожує небезпекою здоров'ю та життю людей і до складання акту та видачі лісорубного квитка згідно з пунктом 3 Правил.

Говорячи про правила утримання лісосмуг, не можна не згадати про те, що з липня 2020 року з'явилися деякі нюанси з оренди сільгоспземель. Так, у разі оренди земельної ділянки сільгосппризначення під полезахисною лісосмугою державної або комунальної власності, договором оренди може бути передбачений обов'язок орендаря дотримуватися екологічної безпеки та зберігати родючість ґрунтів, виконувати державні стандарти, норми та правила відповідно до статті 24 Закону України "Про оренду землі" та можливість розірвання договору оренди землі згідно зі статтею 32 Закону України "Про оренду землі" у разі невиконання такого обов'язку.

Крім того, у разі оренди земельної ділянки під полезахисними лісовими смугами, що обмежують масив земель сільгосппризначення, у договорі оренди обов'язково вказуються вид, конструкція, віковий період, головна порода, у разі потреби інші характеристики полезахисної лісової смуги (нова редакція Типового договору оренди землі зі змінами внесеними Правилами).

У документах на право власності лісосмуги позначені спеціальними топографічними знаками. У складі документації є картографічний матеріал, експлікація земель, де має бути зазначена загальна площа земель за видом угідь, поконтурна експлікація угідь тощо, що і є основою землевпорядної документації. Інформація про вид та склад угідь, у тому числі наявність на земельній ділянці лісосмуги, обов'язково показується у плані (схемі) земельної ділянки, що входить до землевпорядної документації та у Державному земельному кадастрі (згідно з положеннями ст. 15, 34 Закону України “Про Державний земельний кадастр”, ст. 55 Закону України “Про землеустрій”). Також Protocol звертає увагу, що план (схема) земельної ділянки є невід'ємною частиною договору оренди землі згідно з Типовим договором оренди.

Якщо у Вас ще залишилися питання та потрібна послуга професіонала, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Колотуха Катерина

Джерело: юридичний ресурс Протокол

 • 501

  Переглядів

 • 0

  Коментарі

 • 501

  Переглядів

 • 0

  Коментарі


 • Подякувати Відключити рекламу

  Залиште Ваш коментар:

  Додати

  КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

  • Безкоштовна консультація

   Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

  • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

   Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

  • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

   Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

  • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

   Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

  Популярні консультації

  Дивитись всі консультації
  Дивитись всі консультації
  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст