21.05.2020 | Автор: Шутько Виктория Сергеевна
Задати питання автору
Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube

Моральна шкода: як виразити в грошовому еквіваленті і труднощі стягнення

Моральна шкода: як виразити в грошовому еквіваленті і труднощі стягнення - moralna_shkoda_yak_viraziti_v_groshovomu_ekvivalenti_i_trudnoshchi_styagnennya_5ec52284b793e.jpg

Відшкодування моральної шкоди - один з найцікавіших і досить складних, в плані доведення, способів захисту. Сама по собі моральна шкода - це втрата немайнового характеру, але головна проблема полягає в тому, що її треба висловити грошовою сумою. При цьому законодавець не встановив жодних орієнтирів для обчислення, або хоча б верхньої або нижньої межі такої суми. Така "чорна діра" в законодавстві призвела до того, що часто потерпілі, звертаючись з позовом про відшкодування моральної шкоди, суму беруть, грубо кажучи, зі стелі. Суд же, в свою чергу, керуючись здоровим глуздом, зазвичай або задовольняє такі вимоги частково і урізає задуману позивачем суму мінімум в половину, або й зовсім відмовляє.

Зміст:

Що включає в себе моральна шкода, як правильно обгрунтувати суму збитку - це і багато іншого ви дізнаєтеся сьогодні на ресурсі Протокол (Protocol).

Як визначає законодавець поняття і види моральної шкоди

Визначення моральної шкоди дає одна з древніх, але діючих і часто використовуваних постанов Пленуму Верховного Суду України ( "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди").

Згідно з останньою, під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру, які отримані через моральні або фізичні страждання, інші негативні явища, заподіяні фізичній чи юридичній особі незаконними діями або неправомірною бездіяльністю.

Цивільний кодекс же визначає види моральної шкоди. Згідно з останнім вона може проявлятися в:

 1. Фізичному болю та стражданнях, яких зазнає людина в зв'язку з отриманням каліцтв або іншої шкоди здоров'ю.
 2. Душевних стражданнях, яких зазнає людина внаслідок протиправної поведінки щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів.
 3. Душевних стражданнях, яких зазнала людина через знищення або пошкодження його майна.
 4. Приниження честі та гідності, якщо це фіз. особа, а також ділової репутації як фізичної так і юридичної особи.

Визначення розміру моральної шкоди

При обґрунтуванні суми грошового стягнення за моральну шкоду можна використовувати висновок психологічної експертизи. При наявності необхідних знань експерт може розрахувати розмір збитку виходячи не тільки з об'єктивних обставин, а й з огляду на суб'єктивні якості певної людини. Існує Інструкція № 53/5, яка навіть передбачає цілий орієнтирний перелік питань для експерта, відповіді на які можуть стати підставою для прийняття судом рішення на вашу користь.

Також існувала офіційно зареєстрована методика визначення моральної шкоди російського вченого А. М. Ерделевського. Її суть в тому, що визначений базисний рівень розміру компенсації за страждання, завдані важкою шкодою здоров'ю, в розмірі 720 мінімальних заробітних плат. І деякі суди дійсно задовольняли позовні вимоги з розрахунком моральної шкоди за такою методикою, але більшість все таки посилалися на абстрактний характер даної суми. Але з 29.01.2016 року це питання вирішене остаточно, оскільки дана методика була виключена з Реєстру методик. Саме тому її використання на сьогоднішній день буде безперспективним.

Також суди дуже часто ототожнюють порядок доведення розміру матеріальної та моральної шкоди. Тобто суддя просить документальні докази як самого факту заподіяння шкоди, так і його розміру.

Згідно з положеннями Цивільного кодексу розміри відшкодування моральної шкоди визначаються судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого, ступеня вини людини, а також згідно з іншими обставинами, що мають значення.

Вивчивши практику судів по відшкодуванню моральної компенсації, можна вивести середні суми компенсації по окремих випадках:

 • за шкоду діловій репутації - до 10 000 грн.
 • за травми, отримані при дтп - від 20 000 до 30 000 грн., за смертельний результат - в середньому 200 000 грн.
 • за незаконне звільнення - від 3 000 до 5 000 грн.
 • щодо захисту прав споживача - від 1 000 до 2 000 грн.

Тому відповісти на питання, яку суму можна вимагати за моральний збиток, складно. Але однозначно ми рекомендуємо завжди заявляти суму якомога більшу, в межах адекватності звичайно.

Що підлягає доведенню

Як ми вже згадували, немає єдиної загальноприйнятої формули розрахунку моральної шкоди, але зате в Постанові Пленуму ВСУ №4, про який ми вже говорили, чітко визначені обставини, які підлягають доведенню. При стягненні моральної шкоди необхідно довести:

 • саму наявність моральної шкоди;
 • протиправність дій людини, яка заподіяла шкоду;
 • наявність причинно-наслідкового зв'язку між заподіяною шкодою і протиправним діянням;
 • наявність провини людини, яка завдала шкоду.

Дану схему також часто називають формулою відшкодування моральної шкоди.

Моральна шкода при ДТП

В даному випадку існує особливість при вимозі компенсаційних виплат за нанесення моральної шкоди. У чому полягає ця родзинка, ми покажемо на конкретному кейсі, точку в якому в 2019 році поставив Верховний суд.

Близько опівночі пішохід потрапив під колеса «БМВ-316», оскільки переходив дорогу в недозволеному місці, до того ж, в стані алкогольного сп'яніння. Після зіткнення громадянина відкинуло на зустрічну смугу і він ще раз потрапив під колеса автомобіля, але тепер уже «Кіа Rio». Дружина загиблого просила компенсацію моральної шкоди в розмірі 4 608 000 гривен.

Районний суд і апеляція задовольнили вимоги частково, а саме зменшили розмір моральної шкоди до 50 000 грн. Далі справу закрили за відсутністю складу злочину, оскільки в діях водіїв не було провини.

А ви ще пам'ятаєте нашу формулу відшкодування моральної шкоди? Адже там обов'язково підлягає доведенню провина.

Дійсно, що стосується дтп, то тут свої правила і вину водія в даному випадку встановлювати не потрібно. У своєму рішенні Верховний суд посилається на наступне:

 • Згідно ч. 2 ст. 1167 Цивільного кодексу, моральна шкода відшкодовується незалежно від вини, якщо її заподіяли каліцтвом, нанесенням іншої шкоди здоров'ю або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки.
 • Використання транспортного засобу є джерелом підвищеної небезпеки. Шкода, заподіяна останнім, відшкодовується людиною, яка володіє таким транспортним засобом.
 • Якщо груба необережність потерпілого сприяла виникненню або збільшенню шкоди, то, залежно від ступеня вини потерпілого, розмір відшкодування зменшується (ч.2 ст.1193 ЦК). У цій справі ж факт грубої необережності потерпілого не встановили.

Дане рішення можете знайти за посиланням: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/85135525

Стягнення моральної шкоди за незаконні рішення державних або місцевих органів

Цьому питанню ми вирішили приділити особливу увагу. Право отримати моральну компенсацію за шкоду, заподіяну в результаті прийняття незаконного нормативно-правового акта, передбачено в ст. 1 175 Цивільного кодексу. Норма, звичайно, класна і прогресивна, але ще в 2013 році її нарекли "мертвою", оскільки вона не працювала. Чи змінилося щось з того часу? У плані матеріальної шкоди ця стаття абияк працює, позитивні рішення є. Що ж стосується відшкодування моральної компенсації, вона все така ж безнадійна, але на наш погляд, як мінімум, тому, що позивачі свої вимоги практично нічим не обґрунтовують.

Порядок відшкодування моральної шкоди

Стягнення моральної шкоди може проходити як в рамках кримінального провадження, так і цивільного. У першому випадку з доказовою базою вам дуже допоможе слідчий, а в другому - цілком і повністю тягар доведення лежить на вас, ну і на вашому адвокаті.

До питання доказів, їх потрібно збирати всюди, одним лише красномовством ви не відбудетеся. Фіксувати моральну шкоду можуть свідки (колеги, однокурсники, друзі і т. д.), Докази відвідування психолога або психіатра в лікарні, консультативні висновки останнього, докази проходження реабілітації.

І трохи про неприємне. Якщо стягнення компенсаційних виплат відбувається в рамках кримінального провадження, то судовий збір не сплачується. У цивільному ж, перед тим як вимагати космічні розміри відшкодування, пам'ятайте, що вам же потім необхідно буде сплатити відповідні збори в розмірі відсотка від цієї суми. Багато юристів, бажаючи заощадити, починають винаходити велосипед і говорити, що це немайнова вимога, але таке в суді не “прокатує”.

Також звертаємо вашу увагу, що якщо ваші вимоги пов'язані з порушенням ваших прав як споживача, то ви звільняєтесь від сплати судового збору на підставі положень спеціального закону (ст. 22 ЗУ "Про захист прав споживача").

В які терміни виплачується моральна шкода

Тут, знову таки, немає конкретики і все залежить від ситуації, адже суд може визначити порядок виконання рішення, дати відповідачеві відстрочку або розстрочку (максимум на рік).

Відповідно до процесуального законодавства суд також може допустити негайне виконання рішення, якщо справа стосується відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, погіршенням стану здоров'я або смертю людини - в межах суми стягнення за один місяць.

За загальним же порядком через 5 днів після набрання рішенням законної сили, суд видає виконавчий лист, який потрібно направити до виконавчої служби.

Також на стадії виконання рішення ви можете домовитися з відповідачем про порядок і строки виплат, уклавши мирову угоду. Оскільки така угода має бути затверджена судом, її треба подати спочатку виконавцю, він, в свою чергу, повинен направити її в суд, який видав виконавчий лист.

До речі, за тривале невиконання судового рішення також можна стягнути моральну шкоду. Хоч це тема для окремої розмови, але наведемо яскравий приклад.

Рішення Верховного Суду: http://reyestr.court.gov.ua/Review/79757894

Згідно фабулі, позивач звернувся з вимогою стягнути 86040 гривень моральної шкоди з Казначейства України за несвоєчасне виконання рішення суду, оскільки останнє виконало його лише через 4 роки. Таку значну суму компенсації позивач розрахував, посилаючись на практику ЄСПЛ, який у подібних випадках присуджує до відшкодування 3000 євро.

Всі три інстанції прийшли до висновку, що відповідним стягненням буде лише сума в один прожитковий мінімум (1600 гривень). Доводи позивача суд не взяв до уваги, оскільки в рішеннях ЄСПЛ така сума обумовлена ​​відсутністю ефективних національних засобів захисту. Оскільки ж позивач звертається за захистом своїх прав в національний суд, а не в міжнародну установу, то такі аргументи суд не вважав належними.

І ще трохи практики

Ми вже згадували про те, що суму морального збитку суди завжди урізають, при чому пристойно. Хочемо поділитися з вами одним з наших кейсів, де нам вдалося стягнути моральну компенсацію практично в повному обсязі.

http://reyestr.court.gov.ua/Review/70422878 . Суть: під час руху по автомобільній дорозі водій врізався в припарковану на узбіччі фуру (габарити були включені). Водія фури в салоні не було, в цей час він перебував попереду свого автомобіля. Результат дорожньо-транспортної пригоди, думаю, зрозумілий. В судовому засіданні було заявлено цивільний позов, однією з вимог якого була компенсація в розмірі одного мільйона гривень. Суд задовольнив вимоги частково і стягнув з обвинуваченого 800 тисяч гривень.

Як бачите, єдиної методики щодо обчислення розміру моральної шкоди поки немає. В кожному окремому випадку це визначається суб'єктивно, оскільки орієнтир відсутній. Але завжди пам'ятайте про те, що ваші вимоги повинні підкріплюватися не тільки словами, а й доказовою базою (саме через її відсутність суди або відмовляють, або урізають розмір стягнення). Також ще в 2018 році побачив світ законопроект, який за глибоким задумом його авторів, повинен вирішити цю проблему. Він передбачав перелік ситуацій по яким можна отримати компенсацію, а також появу експертів з питань моральної шкоди, які будуть професійно визначати грошовий еквівалент ваших страждань. Але в 2019 році проект відкликали і законодавчі порожнечі в цьому плані так і не закрили.

А чи треба? Будемо раді почути думку колег.

Автор консультації: Вікторія Шутько, юрист Адо "Донець і Партнери"

Джерело: Юридичний портал Протокол

26074
Переглядів
0
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.


Популярні статті
Популярні судові рішення
ЕСПЧ
0