Головна Блог ... Консультації від юристів Хто такі комморієнти і які особливості успадкування комморієнтів існують Хто такі комморієнти і які особливості успадкуванн...

Хто такі комморієнти і які особливості успадкування комморієнтів існують

Відключити рекламу
 - tn1_07f5ba27bfea347a28360b8469e85a57_60a3984e16c02.png

Існують рідкісні ситуації, коли близькі люди можуть померти в один день. Подібне здебільшого трапляється незалежно від волі людей (аварії, епідемії, стихійні лиха, авіакатастрофи). Здавалося б нічого особливого в цьому немає, але якщо один з померлих є спадкодавцем, а інший спадкоємцем, то в цьому випадку застосовується юридичний термін «комморієнти».

Зміст:

Правовий статус комморієнтів

Комморієнти - термін латинського походження, який відноситься до спадкового права. Комморієнти - це люди, які вмирають одночасно, (мається на увазі в межах однієї доби) і які не успадковують один після одного. На законодавчому рівні не визначається цей термін, проте існують норми права, якими регулюється такий вид спадкових відносин. Так, посилаючись на частину 3 статті 1220 ЦК України в разі, якщо особи, які могли б успадковувати одна після одної, померли протягом однієї доби, то спадщина відкривається одночасно і окремо по кожному з них. Також, відповідно до частини 4 цієї ж статті, одночасність смерті передбачається, якщо кілька людей, які могли б спадкувати одна після одної, померли під час спільної для них небезпеки. В такому випадку спадщина теж відкривається одночасно і окремо по кожній з цих осіб.

Користуйтеся консультацією: Позбавлю спадщини - в яких випадках це неможливо

Умови і проблеми виникнення правовідносин, пов'язаних з комморієнтами

Виходячи з суті терміна і законодавчих норм, для застосування таких правовідносин повинні бути дотримані наступні правила:

  • число загиблих двоє і більше осіб (спадкодавець і спадкоємці);
  • факт смерті стався одночасно в один день, конкретний час смерті кожного з померлих не має значення;
  • одночасність настання смерті осіб, які померли під час спільної для них небезпеки не застосовується, якщо одна людина померла безпосередньо під час цієї події, а інша - через кілька днів померла у лікарні;
  • спадщина відкривається одночасно і переходить окремо до кожного з їхніх власних спадкоємців.

Користуйтеся консультацією: Все про свідоцтво про право на спадщину

Окрім цього, можуть виникнути і проблемні моменти, які вимагають ретельного аналізу. Чималу роль відіграє час смерті, неправильне посвідчення якого може призвести до появи юридичних помилок. Бувають випадки, коли смерть комморієнтів може статися одночасно, але в різних часових поясах. Однак, послідовність і розрив у часі (в межах однієї доби) між моментами їхньої смерті для цілей успадкування значення не мають. У разі, якщо є спірні моменти, то правильним шляхом вирішення такої ситуації може бути оспорювання в суді дати смерті і прийняття судовим органом висновку про відмінності перебігу часу.

Відносно заповіту, то при одночасному (в межах однієї календарної доби) смерті заповідача і особи, на користь якої складено заповіт, для останнього і його спадкоємців такий заповіт анульовується і не має юридичної сили.

Основні моменти успадкування

Спадкування після комморієнтів має свої особливості. В першу чергу для виконання нотаріальних дій нотаріуса необхідний документ, який підтверджуватиме смерть комморієнтів. Такими документами є лікарське свідоцтво про смерть або фельдшерська довідка про смерть. У разі, якщо факт смерті не мав документального підтвердження, то його можливо встановити через суд, який в кінцевому підсумку своїм рішенням може визнати громадянина померлим в передбачувану дату.

Варто відзначити, що нотаріус на кожного з комморієнтів заводить окремі спадкові справи, коло спадкоємців, складу спадщини, інші обставини визначаються окремо по кожному з спадкодавців.

Крім цього, в разі якщо останнє місце проживання комморієнтів відрізняється, то і процес відкриття спадщини повинен відбувається окремо, але одночасність цих процедур обов'язкова.

Судова практика

Судова практика комморієнтів в Єдиному державному реєстрі судових рішень України досить незначна. У своїх рішеннях у подібних правовідносинах суди застосовують статті ГК УРСР 1963 року (ст. 529), практику розгляду судами України справ про спадкування № 4 від 24.06.1983 року (п. 5), а також статті ГК України.

Дуже часто в рішеннях зустрічається постанова № 6-161цс17 від 07.06.2017, в якій Верховний Суд України звернув увагу на те, що спадкування за правом представлення - це спадкування за законом, яке передбачає появу у певних спадкоємців права на спадкування за смертю до відкриття спадщини того з їхніх родичів, хто був би спадкоємцем. Таким чином, його власні спадкоємці ніби представляють в спадкових відносинах людину, яка отримала би право на спадкування, якби була жива на момент відкриття спадщини.

Користуйтеся консультацією: Що таке відумерла спадщина

Спадкування за правом представлення є різновидом спадкового правоприймання і не залежить від спадкового правонаступництва між комморієнтами. Оскільки спадкоємець помирає одночасно з спадкодавцем, а не успадковує його майно. Але діти цього спадкоємця (внуки спадкодавця) за правом представлення виступають, як безпосередні і самостійні спадкоємці майна спадкодавця, а не як спадкоємці тих осіб, яких вони представляють.

Таким чином, комморієнти в спадковому праві і пов'язані з ними правовідносини - рідкісне явище в праві, яке неможливо передбачити. Процедура спадкування в цьому випадку викликає труднощі, які не властиві звичайній процедурі спадкування, проте на кожне юридичне питання можна отримати юридичну відповідь.

Якщо Вам потрібна консультація професіонала, пропонуємо скористатися сервісом «Тендер на юридичну послугу» від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Богдан Маслов, юрист Адвокатська фірма «Єфімов та партнери»

Джерело: Юридичний ресурс Протокол

  • 5275

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 5275

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст