0
0
1797
Від 15 серпня має запрацювати електронне декларування майна чиновників, суддів і прокурорів. Воно стане обов'язковим для високопосадовців, заявляють президент і Національна агенція з питань запобігання корупції (НАЗК), яка й перевірятиме декларації.
"Всі мають вигорнути свої кишені перед суспільством з 15 серпня. Іншої дати я не розглядаю і навіть чути не хочу про перенесення", - заявив президент.
Він наголосив, що декларування повинно стати ефективним механізмом контролю за доходами і витратами чиновників, а відтак, вагомою складовою боротьби із корупцією.
Згадайте новину: Закон про електронні декларації чиновників підписано: тепер ховати майно набуте корупційним шляхом буде складніше
Президент також сказав, що "недосконалість відповідного закону та очевидна сирість програмного софт-забезпечення не можуть бути підставою для перенесення старту цього процесу".
"Навіть не розглядаю такий варіант (що система електронного декларування не запрацює вчасно. - Ред.)", - заявив заступник голови НАЗК Руслан Радецький.
Складнощі на старті
Держслужба спецзв'язку і захисту інформації заявляла про можливу затримку із запуском системи електронних декларацій через несвоєчасне отримання необхідного для державної експертизи обладнання, програмного забезпечення і документації.
Оглядачі сприйняли ці заяви як чергову спробу затримати запровадження електронного декларування.
Про своє здивування складнощами, на які наразився процес, заявили у представництві ЄС та Програмі розвитку ООН. У Transparency International закликали Київ не відкладати запуск системи моніторингу майна політиків і держслужбовців. Як йдеться у заяві TI, голова організації Хосе Угас нагадав, що "президент Порошенко казав, що ця проста електронна платформа буде запущена в серпні, що всі, хто брехав у деклараціях, нестимуть кримінальну відповідальність". А відтак, "якщо система не буде введена в експлуатацію, світ побачить, що президент Петро Порошенко несерйозно ставиться до боротьби з корупцією".
Згадайте новину: Суддя ВГСУ Олександр Сибіга роками не декларує маєток, в якому живе, бо «він не введений в експлуатацію»
Українські експерти вказують на те, що у разі, якщо запуск системи електронного декларування буде зірвано, чиновників не можна буде притягти до відповідальності за брехню.
"Усі декларації, подані у неатестовану Держспецзв'язком систему, не будуть визнаватися судом як належний доказ. І притягти політиків до відповідальності за брехню у деклараціях буде неможливо", - написав у своєму блозі голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін, додавши, що єдиним наслідком запуску неатестованої системи буде "активістсько-журналістське обурення".
Він вказав і на інші можливі наслідки неповного запуску системи електронного декларування: "Чиновники можуть взагалі відмовитися подавати інформацію про себе в незахищений Реєстр, можуть оскаржити в суді результати майнової перевірки, яку робить НАЗК, можуть оскаржити саме рішення НАЗК про запуск системи і так далі – правових наслідків від роботи системи онлайн декларування у режимі "дослідної експлуатації" – безліч".
Хто, що і коли
Раніше високопосадовці мали від руки заповнити паперову декларацію, а її перевірку здійснювали податківці. Від 15 серпня посадовці мають заповнювати електронні декларації про свої статки - рухому і нерухоме майно, а також об'єкти навіть незавершеного будівництва та готівку.
Згадайте новину: Власникам майна будуть слати смс при зміні реєстру
Ця інформація буде відкритою і доступною на сайті НАЗК. Перевіряти інформацію, викладену у деклараціях, будуть детективи НАЗК, які також мають заповнювати такі ж декларації.
"Закон покладає на нас відповідальність проводити повну перевірку декларацій у випадках, коли суб'єкт декларування займає відповідальне становище чи посаду з високим рівнем корупційних ризиків", - каже Руслан Радецький.
При цьому справа не завершується лише перевіркою інформації. За неправдиву інформацію, подану в електронній декларації, чиновник нестиме адміністративну чи кримінальну (якщо неправдивість даних перевищує 345 тис. грн.) відповідальність аж до позбавлення волі на два роки.
"Свідоме недекларування значних статків - це вже саме по собі буде складом злочину", - каже керівник проекту "Прозорість та доброчесність публічного сектору" Програми розвитку ООН Іван Пресняков.
Згадайте новину: Ще більше спрощено порядок реєстрації нерухомості в Україні
Втім, якщо чиновник припустився технічної помилки при заповненні декларації, у нього є сім днів, аби виправити помилку. Нині ПРООН разом із НАЗК проводять тренінги для чиновників, як заповнювати декларації.
Згідно із планом, до 13 жовтня близько 50 тисяч українських високопосадовців мають заповнити декларації за 2015 рік, а до 1 квітня 2016 - за 2016 рік.
Хто має подавати декларації:
Вспомните новость: Как будут наказывать украинских чиновников за ложь в декларациях
Нові дані про майно, яке мають декларувати чиновники:
Проходження у парламенті законопроектів, пов'язаних із запровадженням електронного декларування, було дискусійним.
У перші дні 2016 року з'ясувалося, що у прикінцевих положеннях ухваленого вночі бюджету на 2016 рік були внесені зміни, які відтерміновували початок декларування на 2017 рік.
Вспомните новость: Бумажное свидетельство о праве собственности собираются вернуть
Ситуацію намагалися виправити змінами до закону "Про протидію корупції", але на ухвалений у лютому 2016 року закон президент був змушений накласти вето через критику з боку експертів і дипломатів змін, внесених у законопроект депутатами. Зокрема, ЄС, президент та експерти наполягали на тому, аби електронне декларування запрацювало вже у 2016 році, а також щоб чиновники несли кримінальну відповідальність за неправдиві дані у деклараціях.
Згодом до закону були внесені зміни. У такому варіанті його і підписав президент.
Ухвалення закону було одним із зобов'язань України на переговорах із ЄС щодо безвізового режиму. Запровадження електронного декларування майна чиновників також фігурує і у домовленостях України з МВФ.
Джерело: BBC Україна
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
124
Коментарі:
0
Переглядів:
181
Коментарі:
0
Переглядів:
385
Коментарі:
1
Переглядів:
398
Коментарі:
0
Переглядів:
308
Коментарі:
0
Переглядів:
311
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.