Главная Блог ... Консультации от юристов Як оскаржити вручення повістки, виписаної на коліні? Як оскаржити вручення повістки, виписаної на колін...

Як оскаржити вручення повістки, виписаної на коліні?

Отключить рекламу
 - eb4d653b81aa8b503213c2eb58e18416.webp

Якщо цікаво почути про порядок вручення повісток, вимоги до повістки, місце та час вручення повістки, хто уповноважений її вручати та чи буде вона законною, якщо її виписали на коліні – заварюйте каву, розмова буде предметна і по суті.

ОПОВІЩЕННЯ

Змінами до закону «Про мобілізацію» введений окремий термін «оповіщення» – це виклик громадян до ТЦК, а також вручення (надсилання) повісток громадянам.

Ви одразу скажете, так це ж просто вручення повісток. Насправді це дещо ширше поняття. Адже все мобілізаційне законодавство тепер зав’язано на заходах з оповіщення громадян. Тобто, тепер будуть працювати групи оповіщення, з обов’язковим залученням поліцейських, яким і тільки яким законом надано право на затримання.

Так, тепер працівники ТЦК, якщо вони уповноважені, можуть вимагати пред’явити військово-обліковий документ. Але не можуть зупиняти транспорт і не можуть затримати, виявивши, що у вас відсутній документ. Мобільні блокпости тепер називатимуться «заходами з оповіщення». Поява у громадських місцях, скверах, парках і т. п. – це теж «заходи з оповіщення».

Прийнята Кабміном постанова № 560 від 16.05.2024 року детально встановлює та регламентує не тільки порядок виклику громадян до ТЦК, а й порядок особистого вручення повісток громадянам. Наприклад, у яких місцях, у який час та хто уповноважений вручати повістки.

Користуйтеся консультацією: Як оскаржити штраф ТЦК – 17 000 грн., який буде накладатися з 17 липня

МІСЦЕ ТА ЧАС ВРУЧЕННЯ ПОВІСТОК

Пункт 35 постанови Кабміну № 560 визначає, що вручення повісток здійснюється цілодобово за адресою місця проживання або адресою зареєстрованого місця проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, ТЦК, блокпостах, пунктах пропуску через державний кордон України.

Тобто, як я вже казав, Кабмін виконав всю брудну роботу за депутатів і прописав те, за що вони не наважилися проголосувати: повістки дозволено вручати цілодобово та у будь-якому місці перебування громадян.

Оцініть тонкість роботи. Дана норма також дозволяє уповноваженим у будь-який час доби прийти за адресою місця проживання громадянина і, якщо він відчинить двері, вручити йому повістку. Як вам таке? Не слід забувати, що постанова встановлює проведення відеофіксації вручення повістки. Тому, якщо громадянин відмовився її брати, то вона вважається врученою. У такому випадку, якщо вказаної дати громадянин не з’явиться до ТЦК без поважних причин, то він може бути притягнутий за вчинення адмінправопорушення, передбаченого статтями 210 або 210-1 КУпАП.

Законодавство ще, ключове слово ще, не дозволяє проникнення у приватне житло, тому наслідком відмови від отримання повістки не буде адмінзатримання такого громадянина та доставлення до ТЦК, на відміну від вручення повістки на вулицях, блокпостах, громадських спорудах (поліклініка, виконком, сервісний центр МВС), громадських місцях та за місцем роботи і навчання.

Але не виключаю такі випадки у сільської місцевості, коли вручення повістки здійснюється у дворі приватного будинку. Хоча це теж домоволодіння і за подібне можна загриміти за ґрати.

Користуйтеся консультацією: Відповідальність за НЕУТОЧНЕННЯ військово-облікових даних

ВИМОГИ ДО ПОВІСТКИ ТА ХТО МОЖЕ ПІДПИСАТИ

Пункт 30 постанови КМУ визначає, що повістка формується за допомогою Держреєстру призовників або бланк повістки заповнюється представником ТЦК або його відділу. От повірте, саме в цьому абзаці криється одна з найголовніших каверз і зрозумієте вже за хвилину, бо ми йдемо хронологічно.

Керівник ТЦК або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис або особисто підписує повістку та скріплює гербовою печаткою.

Реєстраційний номер повістки фіксується в Держреєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Тобто, якщо вас зупинила на вулиці група оповіщення та вручає повістку до ТЦК, то ця повістка, по-перше, повинна мати гербову печатку ТЦК та бути підписаною саме керівником ТЦК або керівником відділу ТЦК. Звичайні працівники ТЦК не мають право підписувати повістки.

Також звертайте увагу, щоб на повістці був вказаний її реєстраційний номер в Держреєстрі призовників.

Тобто, якщо людину зупиняють на вулиці та її особисті дані стали відомі під час перевірки документів, то бланк повістки заповнюється представником ТЦК, але цей бланк повістки повинен бути підписаний саме керівником ТЦК або його відділу та мати реєстраційний номер в Держреєстрі призовників.

Отже, виписана на коліні працівником ТЦК повістка на чистому бланку без її реєстрації у Держреєстрі призовників, не підписана керівником ТЦК чи керівником відділу ТЦК або в якій замість підпису та печатки проставлене факсиміле – є незаконною.

Відповідно є незаконними всі подальші дії працівників ТЦК та поліції, які складають Акт відмови від отримання повістки та здійснюють адмінзатримання та доставку особи до ТЦК.

За викладених обставин є всі підстави оскаржити такі дії працівників ТЦК та поліції у судовому порядку та визнати їх протиправними.

Де підступ? Відповідно до ст. 22 ЗУ «Про мобілізацію», повістка повинна містити:

  1. прізвище, ім’я та по батькові та дата народження громадянина;
  2. найменування ТЦК, що видав повістку;
  3. мета виклику до ТЦК;
  4. місце, день і час явки за викликом;
  5. підпис (ЕЦП) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку; (тримаємо це в голові).
  6. реєстраційний номер повістки;
  7. роз’яснення про наслідки неявки і про обов’язок повідомити про причини неявки.

Тепер вертаємося до нашого абзацу. Пункт 30 постанови КМУ: повістка формується за допомогою Держреєстру призовників або бланк повістки заповнюється представником ТЦК або його відділу.

А як можна згенерувати повістку в Держреєстрі призовників без прив’язки до особи? Чи він буде генерувати тільки бланки повісток, які будуть підписуватися начальником ТЦК, проставлятися гербовою печаткою, а заповнюватися уповноваженою особою?

Чому не можна прописати нормально? Чесно, я хз, але маємо те, що маємо. Як говорив там дід Панас: отака фігня, малята.

ХТО УПОВНОВАЖЕНИЙ ВРУЧАТИ ПОВІСТКИ

Постанова Кабміну № 560 встановлює, що повістки мають право вручати не будь-який працівник ТЦК або поліцейський (не плутати з повноваженнями перевіряти військово-обліковий документ), а виключно уповноважені вручати повістки представники.

Пунктом 15 даної постанови визначено, що керівники ТЦК здійснюють оповіщення резервістів та військовозобов’язаних у складі груп оповіщення, до складу яких залучаються представники структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, селищних, сільських рад, підприємств, установ, організацій, представники ТЦК і поліцейські.

Представники, уповноважені вручати повістки, здійснюють оповіщення громадян як самостійно, так і у складі груп оповіщення (пункт 35 постанови).

ХТО МОЖЕ БУТИ ПРЕДСТАВНИКОМ, УПОВНОВАЖЕНИМ НА ВРУЧЕННЯ ПОВІСТКИЗгідно з пунктом 31 постанови Кабміну № 560 повістки мають право вручати:

  • представники ТЦК – в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідного ТЦК;
  • представники структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій) – в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідної адміністрації;
  • представники виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад – в адміністративних межах населених пунктів та територій, на які поширюється повноваження відповідних виконавчих органів;
  • представники підприємств, установ, організацій – на території підприємств та в місцях виконання працівниками робіт.

ЯКИМ ЧИНОМ ПІДТВЕРДЖУЮТЬСЯ ПОВНОВАЖЕННЯ ОСОБИ НА ВРУЧЕННЯ ПОВІСТКИ

Пункт 32 постанови Кабміну № 560 чітко визначає, що особи, які мають право здійснювати заходи оповіщення на території області повинні мати Посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки.

Таке посвідчення видається головою обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), яке засвідчується його особистим підписом та скріплюється гербовою печаткою.

Таке посвідчення дійсне на адміністративно-територіальній одиниці, керівником якої видано посвідчення, у разі пред’явлення паспорта громадянина (посвідчення офіцера, військового квитка).

Тобто, будь-який працівник ТЦК або особа у формі не має повноважень вручити повістку, якщо він не має Посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки.

При цьому, при врученні повістки, крім Посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, працівник ТЦК повинен показати вам своє посвідчення офіцера або військовий квиток, а представники структурних підрозділів держадміністрацій, виконавчих органів рад – свій паспорт.

Якщо вам намагається вручити повістку особа, яка не має Посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, то такі її дії є незаконними та можуть бути оскаржені у суді.

Відповідно, якщо повістку вам вручає неуповноважена особа, ви відмовляєтесь її отримувати, але на вас все одно складають Акт відмови від отримання повістки та здійснюють адмінзатримання та доставку до ТЦК, то є всі підстави оскаржити такі дії працівників ТЦК та поліції у судовому порядку та визнати їх протиправними.

У суді така посадова особа ТЦК буде повинна доводити наявність у неї Посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки.

Автор консультації: адвокат Роман Сімутін

Джерело: адвокат Роман Сімутін

  • 5228

    Просмотров

  • 1

    Коментарии

  • 5228

    Просмотров

  • 1

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Чомусь у консультаціях не звертають уваги на інші факти які не рідко зустрічаються на практиці але не мають відповіді.Наприклад, якщо особа отримала повістку яка не відповідає вимогам(не підписана керівником) чи може не з'являтися по виклику? Чи законно керівнику ТЦК підписувати пусті бланки повісток, які в подальшому будуть заповнювати на вулиці.Керівник несе персональну відповідальність за законність виклику до ТЦК. А яка законність, якщо підписує пустий бланк і не відомо кому ця повістка і яким чином буде вручатися робітником ТЦК. Маєте відповіді?

    04.09.2024 11:16

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные консультации

    Смотреть все консультации
    Смотреть все консультации
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст