Главная Блог ... Новости ЗУ №4147 - введено поняття професійна кваліфікація, часткова професійна кваліфікація та їх пріоритетність для системи оплати праці ЗУ №4147 - введено поняття професійна кваліфікація...

ЗУ №4147 - введено поняття професійна кваліфікація, часткова професійна кваліфікація та їх пріоритетність для системи оплати праці

эксклюзив
Отключить рекламу
ЗУ №4147 - введено поняття професійна кваліфікація, часткова професійна кваліфікація та їх пріоритетність для системи оплати праці - d7cac8191067df5c67b5a689e8e97f3c.jpg

15 червня 2022 року Президент підписав законопроект №4147 зареєстрований ще 23.09.2020 року. Цей Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування національної системи кваліфікацій” був опублікований в Голосі України і 17.06.2022 року набув чинності. З повним текстом можна ознайомитись за посиланням.

Що ж ввів новий Закон?

 • Закон доповнив Кодекс законів про працю України новими визначеннями понять “професія”, “трудова функція”, “професійна кваліфікація” та “часткова професійна кваліфікація”, “професійні стандарти”.
 • ним встановлено пріоритетність профстандартів над кваліфхарактеристиками, що впливає на систему оплати праці.
 • запроваджено Реєстр кваліфікацій, що міститиме, інформацію про професію (вид занять), професійні та часткові профкваліфікації, освітні кваліфікації, профстандарти з урахуванням рівнів Національної рамки кваліфікацій.
 • унормовано створення, кваліфікаційних центрів, що покликані перевіряти профкваліфікації особи і видавати сертифікати, підтверджуючі її професійну кваліфікацію або часткову профкваліфікацію.

По-суті, профкваліфікація, як і часткова профкваліфікація, являють собою стандартизовану сукупність здобутих конкретною особою компетентностей та/або результатів навчання, що дає змогу здійснювати трудові функції. Наявність такої профкваліфікації визначатиметься відповідно до профстандартів, що можуть розроблятися і затверджуватися як роботодавцями, так і їх організаціями/об’єднаннями, чи органами державної влади, науковими установами, та навіть - громадськими об’єднаннями й іншими заінтересованими суб’єктами.

Тобто, фактично, профкваліфікація не обов’язково залежатиме від наявності та рівня освіти здобутого у навчальних закладах, а може набуватись навіть внаслідок досвіду, чи самонавчання, якщо цього достатньо для компетентності працівника. При чому, профкваліфікація засвідчуватиметься документом, виданим, так званими кваліфікаційними центрами - розгалужена система яких може бути створена роботодавцями, закладами освіти, профасоціаціями та й іншими - хто зацікавлений у їх створенні. Всі такі центри, акредитовуватимуться Національним агентством кваліфікацій.

Разом із цим впроваджується, поняття “часткової професійної кваліфікації”. Таке є доволі новим та прогресивним для нашої країни. Воно означає, що особа має певну частину компетентностей та знань, що є достатнім для виконання частини трудових функцій, передбачених певною професією. Це дозволить працівникам, навіть за відсутності повного набору компетентностей і знань, здобувати документ (сертифікат) і виконувати частину функцій, передбачених посадою - і при цьому не втратити роботу. Хоча, на практиці, роботодавці давно вже пристосувались до суворих вимог кваліфікаційних характеристик - і все одно - якщо вбачають в особі дійсно компетентного і перспективного працівника, іноді, не звертають увагу на освіту. Водночас, новий Закон унормував таку практику, дозволивши працівникам, в тому числі тим, хто не має підтвердженої освіти, підтвердити і офіційно засвідчити свої знання і можливості здійснювати трудові функції, пройшовши перевірки та іспити в акредитованих кваліфцентрах.

В цілому, новий Закон покликаний спростити доступ до професії, а також, поставити в пріоритеті професійні стандарти (знання), ніж кваліфікаційні характеристики (формальності) при формуванні системи оплати праці. Що ж - подивимось на його реалізацію.

​​Джерело: юридичний ресурс Протокол

 • 2213

  Просмотров

 • 0

  Коментарии

 • 2213

  Просмотров

 • 0

  Коментарии


 • Поблагодарить Отключить рекламу

  Оставьте Ваш комментарий:

  Добавить

  Другие наши сервисы:

  • Бесплатная консультация

   Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

  • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

   Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

  • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

   На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

  • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

   Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

  Популярные новости

  Смотреть все новости
  Смотреть все новости
  logo

  Юридические оговорки

  Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

  Полный текст