Головна Блог ... Новини ЗУ №4147 - введено поняття професійна кваліфікація, часткова професійна кваліфікація та їх пріоритетність для системи оплати праці ЗУ №4147 - введено поняття професійна кваліфікація...

ЗУ №4147 - введено поняття професійна кваліфікація, часткова професійна кваліфікація та їх пріоритетність для системи оплати праці

эксклюзив
Відключити рекламу
 - d7cac8191067df5c67b5a689e8e97f3c.jpg

15 червня 2022 року Президент підписав законопроект №4147 зареєстрований ще 23.09.2020 року. Цей Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування національної системи кваліфікацій” був опублікований в Голосі України і 17.06.2022 року набув чинності. З повним текстом можна ознайомитись за посиланням.

Що ж ввів новий Закон?

 • Закон доповнив Кодекс законів про працю України новими визначеннями понять “професія”, “трудова функція”, “професійна кваліфікація” та “часткова професійна кваліфікація”, “професійні стандарти”.
 • ним встановлено пріоритетність профстандартів над кваліфхарактеристиками, що впливає на систему оплати праці.
 • запроваджено Реєстр кваліфікацій, що міститиме, інформацію про професію (вид занять), професійні та часткові профкваліфікації, освітні кваліфікації, профстандарти з урахуванням рівнів Національної рамки кваліфікацій.
 • унормовано створення, кваліфікаційних центрів, що покликані перевіряти профкваліфікації особи і видавати сертифікати, підтверджуючі її професійну кваліфікацію або часткову профкваліфікацію.

По-суті, профкваліфікація, як і часткова профкваліфікація, являють собою стандартизовану сукупність здобутих конкретною особою компетентностей та/або результатів навчання, що дає змогу здійснювати трудові функції. Наявність такої профкваліфікації визначатиметься відповідно до профстандартів, що можуть розроблятися і затверджуватися як роботодавцями, так і їх організаціями/об’єднаннями, чи органами державної влади, науковими установами, та навіть - громадськими об’єднаннями й іншими заінтересованими суб’єктами.

Тобто, фактично, профкваліфікація не обов’язково залежатиме від наявності та рівня освіти здобутого у навчальних закладах, а може набуватись навіть внаслідок досвіду, чи самонавчання, якщо цього достатньо для компетентності працівника. При чому, профкваліфікація засвідчуватиметься документом, виданим, так званими кваліфікаційними центрами - розгалужена система яких може бути створена роботодавцями, закладами освіти, профасоціаціями та й іншими - хто зацікавлений у їх створенні. Всі такі центри, акредитовуватимуться Національним агентством кваліфікацій.

Разом із цим впроваджується, поняття “часткової професійної кваліфікації”. Таке є доволі новим та прогресивним для нашої країни. Воно означає, що особа має певну частину компетентностей та знань, що є достатнім для виконання частини трудових функцій, передбачених певною професією. Це дозволить працівникам, навіть за відсутності повного набору компетентностей і знань, здобувати документ (сертифікат) і виконувати частину функцій, передбачених посадою - і при цьому не втратити роботу. Хоча, на практиці, роботодавці давно вже пристосувались до суворих вимог кваліфікаційних характеристик - і все одно - якщо вбачають в особі дійсно компетентного і перспективного працівника, іноді, не звертають увагу на освіту. Водночас, новий Закон унормував таку практику, дозволивши працівникам, в тому числі тим, хто не має підтвердженої освіти, підтвердити і офіційно засвідчити свої знання і можливості здійснювати трудові функції, пройшовши перевірки та іспити в акредитованих кваліфцентрах.

В цілому, новий Закон покликаний спростити доступ до професії, а також, поставити в пріоритеті професійні стандарти (знання), ніж кваліфікаційні характеристики (формальності) при формуванні системи оплати праці. Що ж - подивимось на його реалізацію.

​​Джерело: юридичний ресурс Протокол

 • 1639

  Переглядів

 • 0

  Коментарі

 • 1639

  Переглядів

 • 0

  Коментарі


 • Подякувати Відключити рекламу

  Залиште Ваш коментар:

  Додати

  КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

  • Безкоштовна консультація

   Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

  • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

   Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

  • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

   Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

  • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

   Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

  Популярні новини

  Дивитись усі новини
  Дивитись усі новини
  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст