Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КЦС ВП від 14.04.2019 року у справі №236/2121/17 Ухвала КЦС ВП від 14.04.2019 року у справі №236/21...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КЦС ВП від 14.04.2019 року у справі №236/2121/17

Ухвала

Іменем України

10 квітня 2019 року

м. Київ

справа № 236/2121/17

провадження № 61-982ск19

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Пророка В. В. (суддя-доповідач), Висоцької В. С., Фаловської І.

М.,

розглянув касаційну скаргу Лиманської міської ради Донецької області на рішення Краснолиманського міського суду Донецької області від 13 серпня 2018 року та постанову Донецького апеляційного суду від 06 грудня 2018 року в справі за позовом керівника Слов'янської місцевої прокуратури до Лиманської міської ради, ОСОБА_4, треті особи: Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, ОСОБА_5, про визнання недійсним на майбутнє договору оренди земельних ділянок,

Встановив:

У липні 2017 року керівник Слов'янської місцевої прокуратури Донецької області Шилов В. С. звернувся з указаним позовом до Лиманської міської ради Донецької області, ОСОБА_4, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що позов подано на захист порушених економічних інтересів держави у земельній сфері, і підставою для представництва інтересів держави став факт укладання договору оренди земельних ділянок з порушенням вимог Земельного Кодексу України, Законів України "Про оцінку земель" та "Про оренду землі".

Рішенням Краснолиманського міського суду Донецької області від 13 серпня 2018 року, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного суду від 06 грудня 2018 року, позов задоволено частково. Визнано недійсним договір оренди на земельні ділянки № 69/12, з кадастровими номерами: НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9, загальною площею 222,1179 га, розташованих за межами населених пунктів на території колишньої Краснолиманської міської ради Донецької області, укладений 29 березня 2013 року між Краснолиманською міською радою в особі голови ОСОБА_7 (як орендодавцем) та громадянином ОСОБА_4 (як орендарем), зареєстрований в Державному реєстрі за № 597236,598521,599204,599960,600790,601466,602523,603177,603685. У задоволенні решти позову відмовлено. Вирішено питання про розподіл судових витрат.

03 січня 2019 року ОСОБА_8, який діє в інтересах Лиманської міської ради Донецької області, надіслав засобами поштового зв'язку до Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Краснолиманського міського суду Донецької області від 13 серпня 2018 року та постанову Донецького апеляційного суду від 06 грудня 2018 року. Повний текст постанови апеляційного суду складено 10 грудня 2018 року.

В касаційній скарзі Лиманська міська рада Донецької області просить суд касаційної інстанції оскаржувані судові рішення скасувати і ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Касаційна скарга мотивована тим, що судами попередніх інстанцій неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права, та неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи.

Відповідно до частини 3 статті 3 ЦПК України провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду вважає, що відсутні підстави для відкриття касаційного провадження, з огляду на наступне.

Відповідно до вимог частини 2 статті 389 ЦПК України підставами для касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Згідно з положеннями пункту 5 частини 2 статті 394 ЦПК України суд в порядку, передбаченому частинами четвертою, п'ятою цієї статті, відмовляє у відкритті касаційного провадження, якщо касаційна скарга є необґрунтованою.

З матеріалів касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень убачається, що рішенням Краснолиманської міської ради від 15 листопада 2012 року № 6/19-1897 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянину ОСОБА_4 для ведення фермерського господарства на території Краснолиманської міської ради (за межами населених пунктів). Передано в оренду ОСОБА_4, на строк 49 років земельні ділянки з кадастровими номерами: НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9. Рекомендовано оформити договори оренди на земельні ділянки згідно з діючим законодавством.

29 березня 2013 року між Краснолиманською міською радою в особі міського голови ОСОБА_7 (як орендодавцем) та ОСОБА_4 (як орендарем) укладено договір оренди земельної ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_10, площею 33,6739, із них в зоні дії обмежень та сервітутів - 3,2995 га, НОМЕР_2, площею 9,8129 га, НОМЕР_3, площею 54,5795 га, НОМЕР_4, площею 34,8744 га, НОМЕР_5, площею 5,7355 га, НОМЕР_6, площею 19,1997 га, НОМЕР_7, площею 30,8495 га, із них в зоні дії обмежень та сервітутів 1,9007 га, НОМЕР_8, площею 1,7014 га, НОМЕР_9, площею 31,6911 га, розташованої на теритрії Краснолиманської міської ради за межами населеного пункту, зареєстрований в Державному реєстрі за № 597236,598521,599204,599960,600790,601466,602523,603177,603685.

Згідно із вказаним договором, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення фермерського господарства; земельна ділянка розташована на території Краснолиманської міської ради (за межами населеного пункту), на вказаній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна орендодавця, а також інші об'єкти інфраструктури; земельна ділянка не має недоліків, які б перешкоджали її ефективному використанню; нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: за кадастровими номерами № НОМЕР_11 - 567
689 грн 42 коп., НОМЕР_2 - 165 430 грн 19 коп., НОМЕР_3-920 125 грг 23 коп., НОМЕР_4 - 104 711 грн 08 коп., НОМЕР_5 - 17 220 грн 95 коп., НОМЕР_6 - 57 647
грн 48 коп., НОМЕР_7 - 92 626 грн 24 коп., НОМЕР_8 - 5 108 грн 49 коп., НОМЕР_9-95 153 грн 16 коп. Договір укладено на 49 років з моменту його державної реєстрації.

Відповідно до пункту 9 вказаного Договору, орендна плата за користування земельною ділянкою вноситься орендарем щорічно у грошовій формі в розмірі 32 018
грн 42 коп., згідно з розрахунком (додаток № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2006 року № 1724).

Згідно з пунктами 10,11,12 Договору, обчислення розміру орендної плати на земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, нормативної грошової оцінки землі та ставок орендної плати, затверджених рішенням Краснолиманської міської ради, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.

Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства; цільове призначення земельної ділянки - для ведення фермерського господарства; умовами збереження стану об'єкта оренди визначається використання земельної ділянки за цільовим призначенням (пункти 14,15,16 Договору).

Відповідно до пункту 34 Договору оренди, дія договору припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено; смерті фізичної особи-орендаря; в інших випадках, передбачених законом.

Дія договору припиняється шляхом його розірвання: за взаємною згодою сторін; за рішенням суду (пункт 35 Договору).

29 березня 2013 року складений акт приймання-передачі земельної ділянки в оренду, який підписаний сторонами договору.

Відповідно до інформаційної довідки з державного реєстру речових прав на нерухому майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 85389320 від 20 квітня 2017 року, право оренди земельних ділянок зареєстровано Реєстраційною службою Краснолиманського міського управління юстиції Донецької області 29 березня 2013 року за № 597236; № 598521; № 599204; № 599960; № 600790; № 601466; № 602523; № 603177; № 603685.

10 грудня 2015 року між фізичною особою ОСОБА_4 (суборендодавець) та фізичною особою ОСОБА_5 (суборендар) укладено договір суборенди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які розташовані на території Краснолиманської міської ради (за межами населеного пункту), з загальною площею 222,1179 га з кадастровими номерами: № НОМЕР_11, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9.

Згідно умов договору, плата за суборенду за домовленістю сторін договору може здійснюватись як суборендодавцю, так і Краснолиманській міській раді в рахунок відповідної орендної плати (пункт 2.1). Суборендар сплачує плату за суборенду, розмір якої становить 75 903 грн 44 коп. за рік. Цільовим призначенням земельної ділянки, яка передається в суборенду, є "для ведення фермерського господарства" (пункт 1.4); земельна ділянка передається суборендарю у платне володіння та користування на строк до 29 березня 2062 року, але у будь-якому разі не більше ніж на строк чинності договору оренди землі (пункт 1.5).

За повідомленням Слов'янської ОДПІ ГУ ДФС України у Донецькій області від 02 червня 2017 року № 935/10/05-17-02 щодо нарахованих та сплачених податків за землю фізичною особою ОСОБА_4 на орендовану земельну ділянку площею 222,118 га, розташовану на території Краснолиманської міської ради, нараховано орендної плати в 2016 році -90765,39 грн., здійснено повне перерахування орендної плати до бюджету, заборгованість відсутня.

Згідно повідомлення Відділу у Лиманському району ГУ Держгеокадастру у Донецькій області від 14 червня 2017 року № 212, технічна документація про нормативну грошову оцінку земельних ділянок з кадастровими номерами: № НОМЕР_11, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9 до архіву Відділу не надходила.

За повідомленням виконавчого комітету Лиманської міської ради Донецької області від 16 червня 2017 року № 2336-02-07, питання про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно з договором оренди від 29 березня2013 року, укладеним між Краснолиманською міською радою та ОСОБА_4 (земельна ділянка з кадастровим номером № НОМЕР_11, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9, на сесії Краснолиманської (Лиманської) міської ради не виносилося.

З повідомлення Відділу у Лиманському району ГУ Держгеокадастру у Донецькій області від 23 червня 2017 року № 230 вбачається, що згідно проекту реформування, перерозподілу площ та грошової оцінки земель сільськогосподарських угідь КСП "Ставки" Краснолиманського району Донецької області, затвердженого рішенням Краснолиманської міської ради від 24 квітня 2002 року № 151 площі сільськогосподарських угідь були розділені на землі колективної власності та на землі резервного фонду.

До спірного договору додано розрахунок розміру орендної плати з посиланням на рішення Краснолиманської міської ради від 30 березня 2012 року № 6/14-1262 "Про внесення змін до рішення міської ради від 08 квітня 2011 року № 6/5-214" "Про затвердження ставок орендної плати за землю на території Краснолиманської міської ради", який зроблений на підставі постанови КМУ від 13 грудня 2006 р. №
1724. Розрахунок орендної плати здійснено на підставі фіксованих ставок орендної плати за землю на території Краснолиманської міської ради (рілля 200 грн за 1 га на рік, пасовища - 100 грн за 1 га на рік).

Пунктом 4.2 рішення міської ради від 08 квітня 2011 року передбачено юридичним та фізичним особам, які орендують земельні ділянки за межами населених пунктів Краснолиманської міської ради, для встановлення орендної плати у відсотках до виконаної нормативної грошової оцінки, виконувати нормативну грошову оцінку землі та надавати її на затвердження сесії Краснолиманської міської ради. У разі невиконання нормативної грошової оцінки земельної ділянки, встановити ставку орендної плати в 10-ти кратному розмірі земельного податку.

25 березня 2016 року Краснолиманську міську раду перейменовано на Лиманську міську раду.

Визнання угоди недійсною є одним зі способів захисту прав на землю, передбаченим частиною 3 статті 152 ЗК України.

За положеннями частини 1 статті 203, частини 1 статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частини 1 статті 203, частини 1 статті 215 ЦК України.

Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" (в редакції чинній на момент укладання договору оренди земельної ділянки), однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Орендна плата, відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі", -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Частиною 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими та затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про фермерське господарство", фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян зі створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

Враховуючи наведене, суд першої інстанції, з висновком якого погодився й апеляційний суд, дослідивши усі наявні у справі докази в їх сукупності та надавши їм належну оцінку, виконавши всі вимоги цивільного судочинства дійшов обґрунтованого висновку про часткове задоволення позову, оскільки на момент укладення договору оренди землі не було проведено нормативної грошової оцінки земельних ділянок, та сторони оспорюваного договору не вчинили дій, спрямованих на приведення зазначених правочинів у відповідність до вимог закону, а вказана обставина є безумовною підставою для визнання вчиненого правочину недійсним.

Крім того, з судових рішень убачається, що цільове призначення зазначеної земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а ОСОБА_4 не надано доказів про використання земельної ділянки за цільовим призначенням, тобто вказане свідчить про відсутність у нього реального бажання займатися фермерською діяльністю.

Із змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень убачається, що вона є необґрунтованою, правильне застосовування норм права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо їх застосування чи тлумачення, а наведені в касаційній скарзі доводи не дають підстав для висновків щодо їх незаконності та неправильності.

За правилом пункту 5 частини 2 статті 394 ЦПК України суд в порядку, передбаченому частинами четвертою, п'ятою цієї статті, відмовляє у відкритті касаційного провадження, якщо касаційна скарга є необґрунтованою.

Керуючись пунктом 5 частини 2 , частинами 4 та 5 статті 394 ЦПК України,

Ухвалив:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Лиманської міської ради Донецької області на рішення Краснолиманського міського суду Донецької області від 13 серпня 2018 року та постанову Донецького апеляційного суду від 06 грудня 2018 року в справі за позовом керівника Слов'янської місцевої прокуратури до Лиманської міської ради, ОСОБА_4, треті особи: Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, ОСОБА_5, про визнання недійсним на майбутнє договору оренди земельних ділянок.

Копію ухвали та додані до скарги матеріали направити на адресу Лиманської міської ради Донецької області.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Судді: В. В. Пророк

В. С. Висоцька

І. М. Фаловська
logo