Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 30.06.2019 року у справі №9901/349/19 Ухвала КАС ВП від 30.06.2019 року у справі №9901/3...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 30.06.2019 року у справі №9901/349/19



УХВАЛА

27 червня 2019 року

Київ

справа №9901/349/19

адміністративне провадження №П/9901/349/19

Суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Гусак М. Б.,

перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, треті особи - ОСОБА_2 та ОСОБА_3, про скасування Указів Президента України,

УСТАНОВИЛ:

26 червня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила скасувати Укази Президента України Порошенка Петра Олексійовича від 4 травня 2019 року № 186/2019 "Про звільнення ОСОБА_3 з посади члена Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення" і № 187/2019 "Про призначення ОСОБА_2 членом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення".

Позовні вимоги обґрунтовано зокрема тим, що вона є Першим заступником Голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, тому оскаржувані Укази стосуються її інтересів та впливають на ефективність роботи державного органу, який внаслідок кадрових рішень позбавлений можливості вирішувати питання, які входять до компетенції цього органу. Таким чином, на думку позивача, незаконне звільнення ОСОБА_3 порушило принцип правової (юридичної) визначеності.

При вирішенні питання щодо можливості відкриття провадження у цій справі слід виходити з такого.

Відповідно до частини 2 статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У пункті 8 частини 1 статті 4 КАС зазначено, що позивач - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.

Відповідно до частини 1 статті 5 КАС кожна особа має право в порядку, встановленому частини 1 статті 5 КАС , звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Аналіз наведених вище норм свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме особи, чиї права, свободи та законні інтереси порушені у публічно-правових відносинах, у яких відповідач реалізує владні управлінські функції.

У підпункті 4.1 пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України № 19-рп/2011 зазначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина 2 статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Оскаржувані Укази Президента України є правовими актами ненормативного характеру, тобто актами індивідуальної дії, і стосуються звільнення і призначення на посади конкретних осіб, тобто виключно визначених у них суб'єктів, і встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до відповідних осіб.

Отже, прийняття Президентом України оскаржуваних Указів не впливає на права і обов'язки ОСОБА_1, тому не породжує для останньої і права на захист, тобто права на звернення із цим позовом, тому відсутні підстави для відкриття провадження у справі.

Керуючись статтею 22, пунктом 1 частини 1 статті 170, статтею 266 КАС України,

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, треті особи - ОСОБА_2 та ОСОБА_3, про скасування Указу Президента України від 4 травня 2019 року № 186/2019 "Про звільнення ОСОБА_3 з посади члена Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення" і Указу Президента України № 187/2019 "Про призначення ОСОБА_2 членом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення".

Ухвала може бути оскаржена до Великої Палати Верховного Суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення та набирає законної сили після її перегляду в апеляційному порядку або після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя підписМ. Б. Гусак
logo