Історія справи
Ухвала КАС ВП від 28.05.2020 року у справі №500/2575/19

УХВАЛА27 травня 2020 рокуКиївсправа №500/2575/19адміністративне провадження №К/9901/12611/20Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Усенко Є. А.,суддів: Гімона М. М., Гусака М. Б.,розглянув матеріали касаційної скарги Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області (далі - ГУ ДПС) (правонаступник Головного управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області) (далі - ГУ ДФС) на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.04.2020 у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Молочний дім Тернопіль" до ГУ ДПС, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
УСТАНОВИЛ:Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.01.2020, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від07.04.2020, адміністративний позов задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення комісії ГУ ДПС від 11.07.2019 №1219889/42845881 про відмову у реєстрації податкової накладної №74 в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ "Молочний дім Тернопіль" від 11.07.2019 №74 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її фактичного подання 14.05.2019.05.05.2020 ГУ ДПС подало до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.04.2020, у якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати зазначені судові рішення та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.Основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є, зокрема забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом (частина 3 статті
2 Кодексу адміністративного судочинства України).Згідно з частиною 1 статті
13 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частини 1 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України.Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.Згідно з пунктом 2 частини 5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до пунктом 2 частини 5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України розглядаються за правилами загального провадження) крім випадків якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до пунктом 2 частини 5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру судових рішень ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.11.2019 відкрито провадження у цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.Відповідно до пункту 10 частини 6 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей пункту 10 частини 6 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України справами незначної складності є справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Пунктом 20 частини 1 статті
4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.Системний аналіз вищезазначених положень процесуального закону дає підстави для висновку, що суд має право віднести справу до категорії малозначних за результатами оцінки характеру спірних правовідносин, предмету доказування, складу учасників та інших обставин, крім випадків, передбачених частиною 4 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України.Відповідно до пункту 1 частини 1 статті
333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.Враховуючи, що судові рішення прийняті у справі незначної складності, передбачені пунктом 2 частини 5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України виняткові обставини відсутні, ГУ ДПС на наявність таких обставин не вказує, судові рішення першої та апеляційної інстанцій не підлягають касаційному оскарженню, відповідно у відкритті касаційного провадження у даній справі слід відмовити.Керуючись статтями
12 248 328 333 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.04.2020.Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами направити скаржнику, а копію касаційної скарги залишити в суді касаційної інстанції.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.........................................Є. А. Усенко
М. М. ГімонМ. Б. Гусак,Судді Верховного Суду