Історія справи
Ухвала КАС ВП від 15.10.2019 року у справі №560/88/19

УХВАЛА15 жовтня 2019 рокум. Київсправа №560/88/19адміністративне провадження №К/9901/26606/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача Саприкіної І. В.,суддів Стародуба О. П., Чиркіна С. М.,перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 19 серпня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИЛ:У січні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - ГУ ПФУ в Хмельницькій області), у якому просив:- зобов'язати ГУ ПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 10 років, але не вище 85 процентів заробітку згідно ч. 2 ст. 56 Закону України "
Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01 грудня 2018 року із врахуванням проведених виплат.Хмельницький окружний адміністративний суд рішенням від 04 лютого 2019 року позов задовольнив.Визнав протиправною відмову ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 10 грудня 2018 року № 2681/П-8 щодо проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком з її збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 10 років відповідно до положень п. 2 ст. 56 Закону України "
Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язав ГУ ПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком, починаючи з 01 грудня 2018 року, з врахуванням вимог п. 2 ст. 56 Закону України "
Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 10 років, з урахуванням раніше проведених виплат.Сьомий апеляційний адміністративний суд постановою від 19 серпня 2019 року змінив рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року.Виклав абзац другий резолютивної частини рішення у такій редакції:"Зобов'язав ГУ ПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 01 грудня 2018 року, відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України "
Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії у відповідності до ст. 57 Закону України "
Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII, з врахуванням раніше проведених виплат".У решті рішення суду першої інстанції залишив без змін.
Не погодившись з такими судовими рішеннями першої та апеляційної інстанцій, 16 вересня 2019 року ГУ ПФУ в Хмельницькій області направило до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу відповідно до ст.
327 Кодексу адміністративного судочинства України (далі
- КАС України).Перевіривши матеріали касаційної скарги, суд установив, що у відкритті касаційного провадження слід відмовити, оскільки ця скарга не відповідає вимогам ст.
328 КАС України, з огляду на таке.Пунктом 8 ч. 2 ст.
129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплено забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення. Аналогічна законодавча норма закріплена в ст. 14 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "
Про судоустрій і статус суддів".За приписами ч. 1 ст.
328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених ч. 1 ст.
328 КАС України.Нормами ч. 1 ст.
257 КАС України визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно із п. 10 ч. 6 ст.
12 КАС України для цілей п. 10 ч. 6 ст.
12 КАС України справами незначної складності є справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.Відповідно до ч. 4 ст.
257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених ч. 4 ст.
257 КАС України; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.З касаційної скарги убачається, що ГУ ПФУ в Хмельницькій області оскаржує постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 19 серпня 2019 року, ухвалену за результатами перегляду рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року, прийнятого в порядку спрощеного провадження.Предметом розгляду в цій справі є визнання протиправними дій та зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок та виплату пенсії.Ознайомившись із касаційної скаргою, колегія суддів встановила відсутність виняткових обставин та фундаментальних правових проблем.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій відповідають правовій позиції, викладеній у постановах Верховного Суду від 05 вересня 2018 року (справа № 565/1062/17) та від 10 жовтня 2018 року (справа № 679/952/17).За правилами п. 2 ч. 5 ст.
328 КАС України судові рішення у справах незначної складності не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до п. 2 ч. 5 ст.
328 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.Верховний Суд звертає увагу на те, що можливість відкриття касаційного провадження у малозначних справах залежить виключно від обставин конкретної справи: її значення для формування єдиної правозастосовчої практики; неможливості спростування особою, яка подає касаційну скаргу, обставин, встановлених оскаржуваним судовим рішенням, при розгляді іншої справи; значного суспільного інтересу справи чи її виняткового значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; помилкового віднесення судом справи до категорії справ незначної складності.Переглядаючи справу в касаційному порядку, Верховний Суд виконує функцію "суду права", що розглядає справи, які мають найважливіше (принципове) значення для суспільства та держави, та не є "судом фактів".Зазначене відповідає Рекомендаціям № R (95) 5 Комітету Міністрів Ради Європи від 07 лютого 1995 року, який рекомендував державам-членам вживати заходи щодо визначення кола питань, які виключаються з права на апеляцію та касацію, щодо попередження будь-яких зловживань системою оскарження. Відповідно до ч. "с" ст. 7 цієї Рекомендації скарги в суд третьої інстанції повинні подаватися в першу чергу у рамках таких справ, які заслуговують третього судового розгляду, наприклад справи, які будуть розвивати право або які будуть сприяти однаковості тлумаченню закону. Їх коло може бути також обмежене скаргами по тих справах, які стосуються питань права, які мають значення для всього суспільства в цілому. Від особи, яка подає скаргу, слід вимагати обґрунтування того, чому її справа буде сприяти досягненню таких цілей.
Аналіз доводів касаційної скарги в сукупності з встановленими в судових рішеннях судів першої та апеляційної інстанцій обставинами та наданою їм правовою оцінкою не дають підстав для висновку про наявність в даному випадку обставин, наведених у підпунктах та "а " та "в" п. 2 ч. 5 ст.
328 КАС України.Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст.
333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.Ураховуючи, що касаційна скарга ГУ ПФУ в Хмельницькій області подана на судове рішення, яке за законом не підлягає касаційному оскарженню, у відкритті провадження за цією скаргою слід відмовити.Відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), яка є джерелом права (ст. 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV "
Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"), враховуючи особливий характер функції Верховного Суду як суду касаційної інстанції, ЄСПЛ може визнати, що процедура, яка застосовується у Верховному Суді, може бути більш формальною (рішення ЄСПЛ від 19 грудня 1997 року у справі "Бруалья Ґомес де ла Торре проти Іспанії").Ураховуючи викладене та керуючись ст.
328 333 КАС України, суд
УХВАЛИВ:Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 19 серпня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити певні дії.Надіслати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріаламиУхвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.Суддя-доповідач І. В. Саприкіна
Судді: О. П. СтародубС. М. Чиркін