Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 09.06.2021 року у справі №9901/231/21 Ухвала КАС ВП від 09.06.2021 року у справі №9901/2...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 09.06.2021 року у справі №9901/231/21



УХВАЛА

14 липня 2021 року

Київ

справа №9901/231/21

адміністративне провадження №П/9901/231/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Мартинюк Н. М.,

суддів - Данилевич Н. А., Єресько Л. О., Жука А. В., Калашнікової О. В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Андрієнко Н. А.,

представників позивача - адвокатів Сахнацького О. А., Басараб Н. В.,

представника відповідача - Мовіле О. С.,

представника третьої особи: Служби безпеки України - Осипова Д. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представників ОСОБА_1 і Президента України про залучення третьої особи та витребування доказів у справі за позовом адвоката Сахнацького Олександра Анатолійовича, поданого в інтересах ОСОБА_1 до Президента України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Служба безпеки України, Рада національної безпеки і оборони України, про визнання протиправним, нечинним та скасування Указу Президента України в частині,

УСТАНОВИЛ:

18 червня 2021 року Верховний Суд відкрив провадження у цій справі та призначив її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Також цією ухвалою Суд залучив до участі у справі Раду національної безпеки і оборони України, Службу безпеки України як третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні відповідача.

1 липня 2021 року до Суду надійшло клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі Кабінету Міністрів України у статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

У клопотанні представник відповідача посилається на те, що згідно з наявною інформацією підставою для застосування до позивача санкцій стали пропозиції Кабінету Міністрів України. Посилаючись на приписи Закону України "Про Кабінет Міністрів України", Закону України "Про санкції" та Порядку підготовки пропозицій Кабінету Міністрів України щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій, затвердженого постановою уряду від 30 листопада 2016 року №888, стверджує, що рішення у цій справі може вплинути на права й обов'язки Кабінету Міністрів України як суб'єкта, на підставі пропозицій якого було прийнято рішення Ради національної безпеки і оборони України, зокрема стосовно права на внесення пропозицій до цієї Ради про застосування санкцій до позивача.

Крім цього, 12 липня 2021 року до Суду надійшло клопотання представника позивача про залучення до участі у справі Кабінету Міністрів України у статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, а також про витребування доказів від Уряду.

В обґрунтування цього клопотання представник позивача послався на те, що з пояснень Служби безпеки України щодо позову позивачу стало відомо, що обмежувальні заходи до нього були застосовані за ініціативою Кабінету Міністрів України. З огляду на це вважає, що рішення у цій справі може вплинути на права й обов'язки Уряду, тому просить залучити його до участі у справі як третю особу.

Також зауважив, що документи Кабінету Міністрів України, на підставі яких був прийнятий оскаржуваний указ, мають суттєве значення для розгляду цієї справи, однак вони відсутні у вільному доступі та мають гриф "для службового користування". Тому позивач позбавлений можливості ознайомитися з ними у повному обсязі. З огляду на це просить витребувати вказані докази у Кабінету Міністрів України.

У судовому засіданні представники позивача й відповідача підтримали клопотання про залучення третьої особи та просили залучити Кабінет Міністрів України до участі у справі у статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Водночас представник відповідача не заперечив щодо задоволення клопотання про витребування доказів у Кабінету Міністрів України.

Представник Служби безпеки України також не висловив заперечень стосовно задоволення клопотань про залучення третьої особи та витребування доказів.

Розглянувши клопотання представників сторін й вислухавши думку учасників справи, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вказаних клопотань з огляду на таке.

Відповідно до частини 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - "КАС України") треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (частина 5 статті 49 КАС України).

Предметом позову у справі, що розглядається, є Указ Президента України №203/2021 від 21 травня 2021 року "Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 14 травня 2021 року "Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" у частині введення в дію персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо позивача (пункт 543 додатку 1 до Рішення).

Як зазначають представники сторін, санкції до позивача застосовано Радою національної безпеки та оборони України за результатами розгляду пропозиції Кабінету Міністрів України.

Відповідно до частини першої та третьої статті 5 Закону України "Про санкції" пропозиції щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій виносяться на розгляд Ради національної безпеки та оборони України Верховною Радою України, Президентом України, Кабінетом Міністрів України, Національним банком України, Службою безпеки України.

Рішення щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій щодо окремих іноземних юридичних осіб, юридичних осіб, які знаходяться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб'єктів, які здійснюють терористичну діяльність (персональні санкції), передбачених Закону України "Про Кабінет Міністрів України", приймається Радою національної безпеки та оборони України та вводиться в дію указом Президента України. Відповідне рішення набирає чинності з моменту видання указу Президента України і є обов'язковим до виконання.

З огляду на вказані норми та предмет судового оскарження, Суд вважає, що законодавство дає підстави припускати, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки Кабінету Міністрів України у частині застосування, продовження й внесення інших змін до рішень про застосування обмежувальних заходів (санкцій) до позивача у майбутньому.

Тому Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для залучення до участі у справі Кабінету Міністрів України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

З огляду на викладене, клопотання представників сторін про залучення третьої особи належить задовольнити.

Крім цього, з наведених пояснень учасників справи, норм законодавства та предмету судового оскарження випливає, що у розпорядженні Кабінету Міністрів України знаходяться докази, які мають важливі значення для цієї справи.

Представник позивача у клопотанні зазначив, що не має можливості самостійно надати ці докази, зауваживши, що вони мають гриф "для службового користування".

Вказав, що опубліковане на сайті Уряду розпорядження від 14 травня 2021 року №442-р не містить списку кола осіб, яких воно стосується, бо відповідні додатки не оприлюднені через обмеження доступу до інформації.

Клопотання представника позивача про витребування доказів судом подане із зазначенням об'єктивних причин, з яких ці докази не могли бути подані раніше. У клопотанні наведено обґрунтування неможливості подання цих доказів разом з позовною заявою з причин, що не залежали від позивача.

Вказане клопотання відповідає вимогам частини 2 статті 80 КАС України, є обґрунтованим та свідчить про відсутність у позивача можливості самостійно надати відповідні докази.

З огляду на викладене та враховуючи завдання і мету адміністративного судочинства, вказане клопотання належить задовольнити.

Зважаючи на необхідність надання учасникам справи часу для вчинення процесуальних дій, зумовлених залученням третьої особи й витребуванням доказів, розгляд справи належить відкласти.

Керуючись статтями 49, 79, 80, 248, 256, 266 КАС України, Суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити клопотання представників ОСОБА_1 і Президента України про залучення третьої особи у справі.

Залучити Кабінет Міністрів України до участі у справі у статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Встановити Кабінету Міністрів України десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для подання до суду пояснень щодо позову та документів, які підтверджують надіслання (надання) пояснень й доданих до них доказів іншим учасникам справи.

Встановити сторонам і третім особам триденний строк з дня отримання пояснень Кабінету Міністрів України для подання до суду відповіді на пояснення і документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді й доданих до неї доказів іншим учасникам справи.

Задовольнити клопотання представника позивача про витребування доказів.

Витребувати у Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня отримання ухвали належним чином засвідчені копії:

- розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 травня 2021 року №442-р "Про внесення пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" з додатками;

- документів, на підставі яких було прийняте розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 травня 2021 року №442-р "Про внесення пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)".

Надіслати учасникам справи копію цієї ухвали, а Кабінету Міністрів України, крім вказаної ухвали, також надіслати копію позовної заяви й доданих до неї документів разом з пам'яткою про права і обов'язки сторін та осіб, які беруть участь у справі, що передбачені статтями 44, 45, 47 КАС України.

Відкласти розгляд справи на 22 вересня 2021 року на 10:00 год.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і не може бути оскаржена.

Повний текст ухвали складений 14 липня 2021 року......................................................................................

Н. М. Мартинюк

Н. А. Данилевич

Л. О. Єресько

А. В. Жук

О. В. Калашнікова,

Судді Верховного Суду
logo