Історія справи
Ухвала КАС ВП від 07.06.2021 року у справі №9901/211/21

УХВАЛА07 червня 2021 рокуКиївсправа №9901/211/21адміністративне провадження №П/9901/211/21Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Бившевої Л. І.,суддів: Гончарової І. А., Олендера І. Я., Хохуляка В. В., Ханової Р. Ф.,розглянув матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Президента України про зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИЛ:31.05.2021 на електронну пошту Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду як суду першої інстанції надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Президента України, в якій позивач просить зобов'язати Президента України розглянути документи, підготовлені Комісією при Президентові України з питань громадянства щодо прийняття ОСОБА_1 до громадянства України, та прийняти рішення за пропозицією Комісії при Президентові України з питань громадянства ОСОБА_1.Також, у позовній заяві ОСОБА_1 вказав у якості третіх осіб: Офіс Президента України, Комісію при Президентові України з питань громадянства, Державну Міграційну службу України.Відповідно до частини
8 статті
171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -
КАС України) питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п'яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою - шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.За правилами частини
2 статті
171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до частини
2 статті
160 та частини
1 статті
168 КАС України позовна заява подається у письмовій формі до суду першої інстанції.Згідно з частинами
7 ,
8 статті
44 КАС України Документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених частинами
7 ,
8 статті
44 КАС України. Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).За правилом абзаців 2,3 частини
8 статті
18 КАС України особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до
Закону України "Про електронні довірчі послуги", якщо інше не визначено частини
8 статті
18 КАС України. Особливості використання електронного підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).Відповідно до абзацу 1 частини
2 статті
17 Закону України "Про електронні довірчі послуги" електронна взаємодія фізичних та юридичних осіб, яка потребує відправлення, отримання, використання та постійного зберігання за участю третіх осіб електронних даних, аналоги яких на паперових носіях повинні містити власноручний підпис відповідно до законодавства, а також автентифікація в складових частинах інформаційних систем, в яких здійснюється обробка таких електронних даних та володільцями інформації в яких є органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної форми власності, повинні здійснюватися з використанням кваліфікованих електронних довірчих послуг.У той же час, абзацом 1 частини
1 статті
18 Закону України "Про електронні довірчі послуги" передбачено, що кваліфікована електронна довірча послуга створення, перевірки та підтвердження кваліфікованого електронного підпису чи печатки надається кваліфікованим постачальником електронних довірчих послуг та включає надання користувачам електронних довірчих послуг засобів кваліфікованого електронного підпису чи печатки для генерації пар ключів та/або створення кваліфікованих електронних підписів чи печаток, та/або перевірки кваліфікованих електронних підписів чи печаток, та/або зберігання особистого ключа кваліфікованого електронного підпису чи печатки.
Відповідно до абзаців 2-4 підпункту 15.17 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення"
КАС України створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи здійснюються поетапно. Окремі підсистеми (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи починають функціонувати через 30 днів з дня опублікування Вищою радою правосуддя у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування відповідної підсистеми (модуля) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Про початок функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи у складі всіх необхідних для її повного функціонування підсистем (модулів) Вища рада правосуддя публікує оголошення у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади України.Оголошення про створення та забезпечення функціонування окремої підсистеми (модуля) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи має містити посилання на відповідний підпункт підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення"
КАС України, який передбачає особливості вчинення тих процесуальних (або інших) дій, порядок вчинення яких зазнає змін після початку функціонування такої підсистеми (модуля).При цьому, відповідно до підпункту 15.1 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення"
КАС України до визначення Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів), можливості вчинення передбачених
КАС України дій з використанням підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи такі дії вчиняються в такому порядку: подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.На підставі наказу Державної судової адміністрації України від 01.06.2020 № 247 "Про запровадження в дослідну експлуатацію підсистем "Електронний суд" та "Електронний кабінет" з 01.06.2020 у Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду (як пілотному суді) запроваджено в дослідну експлуатацію підсистеми "Електронний суд" та "Електронний кабінет", під час використання яких слід керуватися вимогами, визначеними в Положенні про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженому рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 № 30 (із змінами), у частині функціонування Підсистем.Отже, надсилання процесуальних документів до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду в електронній формі передбачає використання сервісу "Електронний суд", розміщеного за посиланням: https://cabinet. court. gov. ua/login, з попередньою реєстрацією офіційної електронної адреси (Електронного кабінету) та з обов'язковим використанням власного кваліфікованого електронного підпису.
Тобто, альтернативним способом звернення учасників справи до суду із позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником, є звернення з процесуальними документами в електронній формі з обов'язковим їхнім скріпленням власним кваліфікованим електронним підписом учасника справи через Електронний кабінет користувача підсистеми "Електронний суд".Із матеріалів позовної заяви ОСОБА_1 слідує, що вона надіслана на електронну поштову адресу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, із використанням електронного цифрового підпису представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2, на підтвердження чинності якого надано роздруківку онлайн сервісу створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису, виданого АЦСК АТ КБ "ПРИВАТБАНК".Разом з тим, позивачем сформовано та надіслало позовну заяву на адресу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду не за допомогою підсистеми "Електронний суд", а електронною поштою, що свідчить про використання заявником способу звернення до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду із позовною заявою, який не передбачений чинним процесуальним законодавством.Обмеження, пов'язанні з використанням підсистеми "Електронний суд", у тому числі щодо подачі процесуальних документів через Електронний кабінет, є легітимними, пропорційними та не перешкоджають доступу до правосуддя.Також матеріали поданої позовної заяви не містять відомостей про підписання документа електронним цифровим підписом із застосування посиленого сертифікату відкритого ключа та перевірки електронного цифрового підпису, накладеного на позовну заяву та заяву про забезпечення позову із використанням підсистеми "Електронний суд".
Зазначене свідчить про використання ОСОБА_1 непередбаченого чинним процесуальним законодавством способу звернення до Верховного Суду, як суду першої інстанції із позовною заявою.Відповідно пункту
3 частини
4 статті
169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.Таким чином, позовна заява ОСОБА_1 підлягає поверненню особі, яка їх подала.Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.02.2021 у справі № 9901/335/20.Повернення позовної заяви та надання заявнику права в межах розумних строків та при дотриманні всіх інших вимог процесуального закону на повторне звернення до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з такою позовною заявою, не є обмеженням доступу до суду (зокрема, що гарантовано частиною
2 статті
129 Конституції України), та забезпечує практичну можливість реалізації права особи на суд.
Керуючись статтями
169,
243,
248,
256,
266,
295 Кодексу адміністративного судочинства України,УХВАЛИВ:Позовну заяву ОСОБА_1 до Президента України про зобов'язання вчинити певні дії повернути позивачу.Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, установленому законом.Ухвала може бути оскаржена до Великої Палати Верховного Суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її прийняття та набирає законної сили після її перегляду в апеляційному порядку або після закінчення строку на апеляційне оскарження....................................................................
Л. І. БившеваІ. А. ГончароваІ. Я. ОлендерВ. В. ХохулякР. Ф. Ханова,
Судді Верховного Суду