Главная Блог ... Консультации от юристов Як використовувати інформацію з патентів

Як використовувати інформацію з патентів

Отключить рекламу
 - a9fb22d7a0324d312678249b3a34227d.jpg

Дана робота представлена для звичайного підприємця, зацікавленого використати різні інструменти вивчення, вдосконалення та захисту свого бізнесу, тому автори використали мінімум специфічних термінів та посилань на норми закону, а викладений матеріал поданий просто і доступно.

Інформацію викладено у вигляді алгоритму, прийнятного для аналізу патентного документу, що походить з майже будь-якої країни.

Усі посилання на сайти відомств звичайний користувач інтернетом може знайти без особливих зусиль.

Загальна інформація про патент

Перед тим як перейти безпосередньо до теми, стисло нагадаємо що таке патент, які його функції та як його застосовують у сучасних ринкових умовах.

Отже патент - це є не тільки паперова версія свідоцтва про реєстрацію прав на об’єкт інтелектуальної власності (далі ІВ), а власне дані про реєстрацію відповідних прав на вказаний об’єкт, причому зазначена інформація знаходиться у відкритих реєстрах. Чому саме так? Будь-який патент має термін дії, термін подовження дії, здійснюється щорічна плата за підтримання чинності патенту, також існують інші ознаки, що обумовлюють статус та стан патенту, тобто діє патент чи ні. Паперова версія лише підтверджує, що саме з таким номером, саме такий власник отримав патент на дату реєстрації та публікації в бюлетені. Однак, протягом дії патенту власники можуть змінитися, або сам патент з багатьох причин може припинити дію повністю або частково (зміниться обсяг прав за патентом).

Таким чином, досліджуючи стан патенту, необхідно аналізувати не паперову версію, а саме ту інформацію, що містять про цей документ патентні бази.

Останніми роками значно підвищився рівень обізнаності суспільства щодо об’єктів інтелектуальної власності, тому не будемо зосереджуватися на тому, для чого потрібно захищати свою інтелектуальну власність, який порядок складання заявок і що повинно бути зазначено в патентному документі. Хоча, звісно, це теж дуже цікаві аспекти.

Але для розкриття представленої теми необхідно розуміти, що в патенті є розділ «формула винаходу», який можна вважати головним з точки зору прав, які надає патент.

Також, нагадаємо, що процес отримання патенту починається з подання на реєстрацію до патентного відомства документів заявки, ці матеріали потім проходять експертизу, за результатами якої патентне відомство приймає рішення про внесення змін до матеріалів заявки, про видачу патенту або про відмову у видачі патенту. Тобто, спочатку подають заявку, яка потім може перетворитися на патент або ні, тобто діловодство за заявкою завершується реєстрацією патенту або відмовою у реєстрації.

Крім того, необхідно зазначити, що заявка може бути національною, тобто такою, що подана до відомства конкретної країни, або міжнародною, що подана за певною процедурою та певний час не стосується конкретної країни, а згодом, за бажанням заявника перейде у вибрану ним країну. Після проходження всіх етапів, передбачених національним/міжнародним патентним законодавством, і національна і міжнародна заявки або перетворюються на національні патенти або ні.

Користуйтеся консультацією: Головне про патент

Інформаційне поле об’єкту патентування

Щоб краще орієнтуватися у питаннях, які будемо розглядати далі, необхідно приділити увагу ще одній важливій ознаці об’єкту патентування – місцю в інформаційному полі. Тобто, будь-який об’єкт займає своє положення серед інших подібних об’єктів. Лише визначивши це, стане зрозумілим рівень винаходу в часі, кількість подібних винаходів та можливості для варіантів удосконалення свого існуючого або майбутнього технічного рішення.

Отже, місце в інформаційному полі визначають при патентно-інформаційному пошуці, а ознаками місця в цьому положенні є індекси МПК (міжнародної патентної класифікації), час, коли документ з'явився в рівні техніки (дата оприлюднення), інші бібліографічні дані та власне інформація з самого документу.

Аналіз інформації з патентних документів

Що можна дізнатися з національного патентного документу? Це наступна інформація:

  • чи зареєстрований патент або заявка;
  • якщо зареєстровано патент, то чи діє він (активний, тимчасово припинена дія або не діє зовсім), скільки часу лишилося його до закінчення його дії;
  • хто власники, чи змінювалися власники протягом дії патенту;
  • чи відбувалися якісь незвичні «події» в діловодстві, тобто, чи були претензії від третіх осіб до власників цього патенту, чи вносили зміни до формули патенту.

Ще раз зазначимо, що вся вказана інформація міститься на сайтах відомств та в бюлетенях, які регулярно видають відомства.

Що дає інформація про національний патент?

Статус патентів відображає стан продуктів, на які ці патенти видані.

Якщо змінювалися власники, то велика вірогідність того, що змінювалася і вартість патенту, відповідно продукт за патентом користується попитом. Звісно зміни власника можуть бути обумовлені іншими мотивами, не пов’язаними з якістю продукту.

Якій країні належать власники або з якої країни представники.

Чи є це патент, що походить з міжнародної заявки, або що зазначено в графі «пріоритет», тобто звідки перша заявка.

Що можна дізнатися з міжнародної заявки?

В принципі, все те саме, що і з національної заявки/патенту, як описано вище, однак:

  • неможливо на 100% визначити. чи прийде ця заявка у вашу країну чи ні, але можливо дізнатися в які країни дана заявка вже зайшла;
  • чи лишився ще час, щоб дана заявка зайшла у вашу країну;
  • чи видані вже патенти за цією заявкою і на який конкретно продукт/спосіб видані, тобто чи змінилася формула винаходу;
  • скільки часу йде діловодство в тих країнах, де заявка ще не отримала патентну охорону.

Що дає інформація про міжнародну заявку?

Якщо заявки подані у країни, що подібні до вашої, або близькі до вашої регіонально та термін тимчасової охорони ще не вичерпано – вірогідність зайти до вашої країни велика.

Якщо видані патенти в інших країнах і формула майже не змінилась, то скоріше за все, при заході у вашу країну ситуація буде така сама.

Якщо за цією заявкою діловодство тривале, тобто більше звичайного, або взагалі занадто тривале, то вірогідніше за все продукт має тимчасовий захист протягом часу проходження експертизи у відомстві і шансів, що патент буде видано, мало. Але продукт натепер і на час, від дати пріоритету даної міжнародної заявки є тимчасово захищеним.

Резюмуємо

Аналізуючи інформацію з патентів та заявок, що охоплюють продукти, подібні до продуктів, які буде виробляти або вже виробляє ваше підприємство, ви маєте змогу дізнатися:

  • про нішу, яку може займати або вже займає ваш продукт у виробничому секторі;
  • про власників патентів чи заявників, що є натепер або потенційно можуть бути вашими конкурентами;
  • про ступінь захищеності, популярність та розповсюдженість вашого продукту в конкретній країні або у світі;
  • і, звісно, аналізуючи всю виявлену інформацію, ви можете більш точно орієнтуватися щодо можливостей подальшого розвитку вашого власного продукту, про можливості масштабування у вашій країні або у світі загалом.

Є очевидним, що повні патентні дослідження – громіздкі, навантажені різними показниками, ресурсні по задіяності кваліфікованого персоналу, інформаційних джерел, часу та собівартості. І якщо підприємець фінансово спроможний, він замовить таке дослідження у патентних експертів.

Однак, за наявності лише ПК та інтернету навіть пересічна людина може отримати орієнтовну інформацію, яка зможе, принаймні, убезпечити підприємство від негативних наслідків, показати перспективи, допоможе зрозуміти положення продукту на ринку.

Автор консультації: Гаврилей Лариса Миколаївна

  • 987

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 987

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные консультации

    Смотреть все консультации
    Смотреть все консультации
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст