Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВП ВС від 21.09.2023 року у справі №990/54/23 Постанова ВП ВС від 21.09.2023 року у справі №990/...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Велика Палата Верховного Суду

велика палата верховного суду ( ВП ВС )

Історія справи

Постанова ВП ВС від 21.09.2023 року у справі №990/54/23
Постанова ВП ВС від 21.09.2023 року у справі №990/54/23
Постанова ВП ВС від 21.09.2023 року у справі №990/54/23

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2023 року

м. Київ

Справа № 990/54/23

Провадження № 11-105заі23

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Гриціва М. І.,

суддів БанаськаО. О., Власова Ю. Л., Воробйової І. А., Григор`євої І. В., Гудими Д. А., Єленіної Ж. М., Желєзного І. В., Мартєва С. Ю., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Ситнік О. М., Ткача І. В., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Усенко Є. А.

розглянула в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 25 травня 2023 року (судді Уханенко С. А., Кашпур О. В., Мацедонська В. Е., Радишевська О. Р., Шевцова Н. В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя (далі - ВРП) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії та

ВСТАНОВИЛА:

1. У березні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність ВРП щодо неоприлюднення не пізніше п`яти робочих днів після отримання інформації про осіб, які подали заяви про намір бути призначеними членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС), у тому числі інформації про позивача, разом з копіями поданих документів (крім документів, передбачених пунктами 3, 7, 8 частини дванадцятої статті 95 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон № 1402-VIII) на офіційному вебсайті ВРП;

- зобов`язати ВПР оприлюднити інформацію про осіб, які подали заяви про намір бути призначеними членом ВККС, у тому числі інформацію про позивача, разом з копіями поданих документів (крім документів, передбачених пунктами 3, 7, 8 частини дванадцятої статті 95 Закону № 1402-VIII) на офіційному вебсайті ВРП.

Позов обґрунтував тим, що всупереч вимогам частини тринадцятої статті 95 Закону № 1402-VIII ВРП у процедурі проведення конкурсу на зайняття посади члена ВККС не оприлюднила на своєму вебсайті у визначений законом час та етап конкурсу інформацію про осіб, які подали заяви про намір бути призначеними членом ВККС. На переконання позивача, приховування відповідачем цієї публічної інформації позбавило народ України і міжнародний загал можливості отримати відкриту інформацію про кандидатів, установити їхню відповідність визначеним законом критеріям, а також обмежило право кожного кандидата порівняти себе з іншими учасниками конкурсу, пересвідчитися у своїх перевагах, досягненнях і навпаки.

У відзиві ВРП просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що 21 січня 2022 року на першому офіційному засіданні Конкурсна комісія з відбору членів ВККС (далі - Конкурсна комісія) оголосила про початок першого конкурсу на зайняття вакантних посад членів ВККС та встановила строк подання документів для участі в конкурсі з 04 лютого 2022 року по 04 березня 2022 року включно. Але у зв`язку з уведенням в Україні воєнного стану Конкурсна комісія з 24 лютого 2022 року призупинила свою роботу, відновила її 13 липня 2022 року і встановила новий строк подання апеляційних заяв - з 15 липня до 22 серпня 2022 року включно.

26 серпня 2022 року Конкурсна комісія звернулася до ВРП з проханням оприлюднити на офіційному вебсайті ВРП перелік кандидатів на посаду члена ВККС. Водночас після отримання документів від кандидатів, зокрема від позивача, що надійшли після завершення строку подання документів, Конкурсна комісія оновила список кандидатів і 08 вересня 2022 року звернулася до ВРП щодо його оприлюднення.

08 вересня 2022 року ВРП опублікувала на своєму вебсайті перелік із 302 кандидатів на посади членів ВККС, в якому також є електронні посилання на скановані копії поданих кандидатами документів.

Відтак вважає, що ВРП виконала свій обов`язок з оприлюднення визначеної законом інформації про кандидатів, зокрема й про позивача, що, на думку відповідача, спростовує доводи позовної заяви.

Відповідач звертає увагу на те, що позивач фактично не погоджується з діями Конкурсної комісії щодо добору кандидатів та не зазначає про будь-які дії чи бездіяльність ВРП, які б зачіпали його права та інтереси чи породжували для нього право на судовий захист.

2. Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду рішенням від 25 травня 2023 року в задоволенні позовних вимог відмовив.

3. ОСОБА_1 не погодився із цим рішенням суду і звернувся до Великої Палати Верховного Суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та постановити нове - про задоволення позовних вимог.

Зазначаючи ті самі мотиви, що і в позові, стосовно порушень ВРП положень статті 95 Закону № 1402-VIII щодо оприлюднення інформації про осіб, які подали заяви про намір бути призначеними членом ВККС, разом з копіями поданих документів, позивач вважає, що суд першої інстанції не надав належної правової оцінки дійсним обставинам справи та протиправно відмовив у позові.

4. Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 06 липня 2023 року відкрила апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 25 травня 2023 року та ухвалою від 20 липня 2023 року призначила справу до розгляду в порядку письмового провадження на 03 серпня 2023 року.

03 серпня 2023 року розгляд справи був відкладений до 07 вересня 2023 року.

07 вересня розгляд справи був відкладений до 21 вересня 2023 року.

5. У відзиві на апеляційну скаргу позивача представник відповідача просить залишити скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін. Вважає, що суд першої інстанції, повно врахувавши всі обставини справи, ухвалив обґрунтоване рішення з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, а наведені в апеляційній скарзі доводи не спростовують викладених в оскаржуваному судовому рішенні висновків.

6. Велика Палата Верховного Суду дослідила наведені в апеляційній скарзі доводи, перевірила матеріали справи, переглянула оскаржуване судове рішення і дійшла такого висновку.

7. Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції керувався такими нормативно-правовими положеннями.

За частиною першою статті 1 Закону України від 21 грудня 2016 року № 1798-VIII «Про Вищу раду правосуддя» ВРП є колегіальним, незалежним конституційним органом державної влади та суддівського врядування, який діє в Україні на постійній основі для забезпечення незалежності судової влади, її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності перед суспільством, формування доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів, додержання норм Конституції і законів України, а також професійної етики в діяльності суддів і прокурорів.

Частиною першою статті 27 цього Закону передбачено, що організаційне, інформаційно-довідкове та інше забезпечення діяльності ВРП та її органів здійснює секретаріат.

Згідно із частиною першою статті 95-1 Закону № 1402-VIII Конкурсна комісія є допоміжним органом ВРП, що утворюється для проведення конкурсу на зайняття посади члена ВККС та формування переліку кандидатів на посаду члена ВККС, які відповідають критеріям доброчесності та професійної компетентності.

Порядок проведення конкурсу та призначення на посаду члена ВККС врегульований статтею 95 Закону № 1402-VIII.

Призначення на посаду члена ВККС здійснюється ВРП за результатами конкурсу в порядку, встановленому цим Законом, строком на чотири роки. Конкурс на зайняття посади члена ВККС проводиться на основі принципів верховенства права, професійності, публічності та політичної нейтральності в порядку, встановленому цим Законом. Конкурс на зайняття посади члена ВККС проводить Конкурсна комісія у порядку, передбаченому цим Законом (частини перша - третя статті 95 Закону № 1402-VIII).

Оголошення про початок конкурсу, умови і строки його проведення публікується у газеті «Голос України» та оприлюднюється секретаріатом ВРП на офіційному вебсайті ВРП не пізніше ніж за три місяці до дня закінчення строку повноважень члена ВККС або не пізніше десяти днів з дня дострокового припинення повноважень чи звільнення члена ВККС (частина дев`ята статті 95 Закону № 1402-VIII).

Особа, яка відповідає вимогам, визначеним цим Законом до члена ВККС, та має намір бути призначеною членом ВККС, звертається з відповідною заявою до Конкурсної комісії (частина десята статті 95 Закону № 1402-VIII).

Перелік документів, що подаються разом із заявою, визначений у частині дванадцятій статті 95 Закону № 1402-VIII.

Секретаріат ВРП приймає документи, передбачені частиною дванадцятою цієї статті, у хронологічному порядку надходження заяв та не пізніше п`яти робочих днів після їх отримання оприлюднює інформацію про осіб, які подали заяви про намір бути призначеними членом ВККС, разом із копіями поданих документів (крім документів, передбачених пунктами 3, 7, 8 частини дванадцятої цієї статті) на офіційному вебсайті ВРП (частина тринадцята статті 95 Закону № 1402-VIII).

Прийом документів, передбачених частиною дванадцятою цієї статті, завершується о 24 годині останнього дня строку, визначеного Конкурсною комісією для подання документів. Секретаріат ВРП не може відмовити у прийнятті документів з інших підстав, ніж закінчення строку, визначеного для подання документів (частина чотирнадцята статті 95 Закону № 1402-VIII).

Конкурсна комісія формує перелік кандидатів на посаду члена ВККС, що оприлюднюється на офіційному вебсайті ВРП не пізніше ніж через три дні після завершення прийому документів (частина п`ятнадцята статті 95 Закону № 1402-VIII).

Конкурсна комісія перевіряє подані кандидатами документи на відповідність вимогам цього Закону та оприлюднює на офіційному вебсайті ВРП перелік кандидатів, допущених до участі у конкурсі на зайняття посади члена ВККС (частина шістнадцята статті 95 Закону №1402-VIII).

8. Звертаючись до суду із цим позовом, ОСОБА_1 послався на невиконання ВРП встановленого частиною тринадцятою статті 95 Закону № 1402-VIII обов`язку щодо оприлюднення інформації про осіб, які подали заяви про намір бути призначеними членом ВККС, у п`ятиденний строк з дати отримання відповідних заяв, що, за доводами позивача, порушило його права у процедурі проведення конкурсу на зайняття вакантних посад члена ВККС.

9. Суд установив, що 21 січня 2022 року відбулося перше офіційне засідання Конкурсної комісії, на якому затверджено оголошення про початок першого конкурсу на зайняття вакантних посад членів ВККС, умови і строки його проведення. Зокрема, встановлено, що документи від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі, приймаються з 04 лютого по 04 березня 2022 року включно.

Повідомлення про початок офіційної роботи Конкурсної комісії оприлюднено на офіційному вебсайті ВРП 20 січня 2022 року за посиланням https://hcj.gov.ua/news/konkursna-komisiya-z-doboru-kandydativ-na-posady-chleniv-vkks-rozpochynaye-oficiynu-robotu.

Листом від 24 лютого 2022 року голова Конкурсної комісії повідомив виконуючого обов`язки Голови ВРП про те, що внаслідок введення з 24 лютого 2022 року воєнного стану в Україні Конкурсна комісія тимчасово призупиняє свою діяльність до подальшого рішення та повідомлення, у тому числі про строки подання документів, встановлені в оголошенні про початок першого конкурсу на зайняття вакантних посад членів ВККС, затвердженого Конкурсною комісією 21 січня 2022 року.

На засіданні Конкурсної комісії 13 липня 2022 року оголошено про поновлення першого конкурсу на зайняття вакантних посад членів ВККС та встановлено строк подання документів з 15 липня до 22 серпня 2022 року включно.

У листі від 25 серпня 2022 року № 1-25/08/2022 голова Конкурсної комісії повідомив керівника секретаріату ВРП про завершення 22 серпня 2022 року строку подання документів кандидатами на посаду члена ВККС, у зв`язку із чим відповідно до вимог частини п`ятнадцятої статті 95 Закону № 1402-VIII просив оприлюднити на офіційному вебсайті ВРП сформований Конкурсною комісією перелік кандидатів із 250 осіб на посаду члена ВККС.

26 серпня 2022 року до ВРП надійшла заява ОСОБА_1 від 22 серпня 2022 року (з додатками), адресована Конкурсній комісії, про намір взяти участь у доборі кандидатів на посаду члена ВККС.

08 вересня 2022 року голова Конкурсної комісії звернувся до керівника секретаріату ВРП з листом № 1-08/09/2022, у якому зазначив про необхідність оприлюднення на офіційному вебсайті ВРП оновленого переліку кандидатів із 302 осіб, оскільки після формування і оприлюднення попереднього переліку Конкурсна комісія отримала документи кандидатів, що надійшли по завершенню строку подання документів.

Перелік кандидатів, допущених до участі в конкурсі на зайняття посади члена ВККС (301 кандидат), затверджений рішенням Конкурсної комісії на засіданні 06 жовтня 2022 року, що підтверджується протоколом засідання Конкурсної комісії від 06 жовтня 2022 року, розміщеним на вебсайті ВРП за посиланням https://hcj.gov.ua/sites/default/files/field/protokol_6_10_2022_ukrspysok.pdf.

На офіційному вебсайті ВРП за посиланням https://hcj.gov.ua/page/kandydaty-do-skladu-vkksu розміщені переліки кандидатів: допущених Конкурсною комісією на її офіційному засіданні 06 жовтня 2022 року до участі в конкурсі на зайняття посади члена ВККС (у складі 301 особи, у тому числі ОСОБА_1 ), допущених до співбесіди на офіційному засіданні Конкурсної комісії 20 грудня 2022 року (у складі 64 осіб, серед яких ОСОБА_1 відсутній) та рекомендованих Конкурсною комісією на її офіційному засіданні 15 березня 2023 року на посади членів ВККС (у складі 32 осіб). При натисканні на ім`я та прізвище кожного кандидата здійснюється перехід на подані кандидатом до Конкурсної комісії документи.

10. Із цих обставин суд першої інстанції виснував, що з наведеного вбачається, що розпочата з 04 лютого 2022 року процедура приймання документів від осіб, які бажали взяти участь у конкурсі на зайняття вакантних посад членів ВККС, була перервана 24 лютого 2022 року у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та продовжена з 15 липня 2022 року на строк до 22 серпня 2022 року включно.

Надходження до секретаріату ВРП заяви позивача про намір взяти участь у конкурсі після закінчення строку, визначеного для подання документів, а саме - 26 серпня 2022 року, виключало можливість секретаріату ВРП оприлюднити інформацію про нього в порядку, встановленому частиною тринадцятою статті 95 Закону № 1402?VIII, оскільки в силу вимог частини п`ятнадцятої цієї статті Закону узагальнена інформація про кандидатів після завершення прийому документів формується Конкурсною комісією.

Натомість, як убачається з листів голови Конкурсної комісії від 25 серпня 2022 року № 1-25/08/2022 і від 08 вересня 2022 року № 1-08/09/2022, а також актуальних відомостей, розміщених на офіційному вебсайті ВРП, інформація про кандидатів на посаду члена ВККС, у тому числі ОСОБА_1 , разом з копіями поданих документів відповідно до частин п`ятнадцятої і шістнадцятої статті 95 Закону № 1402-VIII була включена до сформованих Конкурсною комісією переліків кандидатів, які подали заяви про намір бути призначеними членом ВККС та які були допущені до участі в конкурсі, що оприлюднені на офіційному вебсайті ВРП.

11. 03 серпня 2023 року Велика Палата Верховного Суду під час розгляду справи визнала за необхідне витребувати додаткові, конкретні відомості та документи, що можуть мати значення для ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення за наслідками апеляційного перегляду рішення суду першої інстанції.

Зокрема, на виконання цього рішення суду відповідачеві потрібно було надати технічні відомості, які б підтвердили точний часовий проміжок внесення змін на його офіційному вебсайті шляхом розміщення відомостей про 302 кандидатів, допущених до участі в конкурсі на зайняття посади члена ВККС, які оприлюднювалися після 08 вересня 2022 року.

У відповідь на цей запит представник відповідача надав додаткові пояснення, в яких частково продублював доводи відзивів на позовну заяву та апеляційну скаргу, додатково повідомивши про таке.

На виконання листа Конкурсної комісії від 26 серпня 2022 року вх. № 3869/0/8-22 з проханням оприлюднити на офіційному вебсайті ВРП перелік із 250 кандидатів на посаду члена ВККС на офіційному вебсайті ВРП було опубліковано новину, яка містила відповідний перелік, час публікації якої 13:06:34, 26 серпня 2022 року. Новина розміщена за посиланням https://hcj.gov.ua/news/na-posadu-chlena-vkksu-pretenduyut-250-kandydativ.

Після отримання документів від кандидатів на посади членів ВККС, що надійшли після завершення строку подання таких документів, Конкурсна комісія оновила список кандидатів і 08 вересня 2022 року звернулася до ВРП щодо його оприлюднення.

На виконання цього звернення на офіційному вебсайті ВРП було опубліковано новину, яка містила перелік із 302 кандидатів на посади членів ВККС, час публікації якої 18:32:46, 08 вересня 2022 року.

Новина розміщена за посиланням https://hcj.gov.ua/news/onovlenyy-perelik-kandydativ-na-posadu-chlena-vkksu.

08 вересня 2022 року працівники пресофісу ВРП оприлюднили оновлений перелік у розділі «Кандидати до складу ВККСУ» та на офіційному вебпорталі «Судова влада України».

04 вересня 2023 року до Великої Палати Верховного Суду надійшли додаткові пояснення ОСОБА_1 , в яких він стверджує, що перелік документів і відомостей щодо всіх кандидатів на посади членів ВККС були розміщені на сайті ВРП тільки після його звернення до суду вже на стадії пропозиції кандидатів до співбесіди.

12. Поряд з наведеними мотивами та підставами для задоволення апеляційної скарги Велика Палата Верховного Суду не може не взяти до уваги те, що ще 16 січня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з позовною заявою до ВРП (справа № 990/9/23), у якій однією з вимог було визнати протиправною бездіяльність ВРП щодо неоприлюднення не пізніше п`яти робочих днів після отримання інформації про осіб, які подали заяви про намір бути призначеними членом ВККС України, у тому числі інформації про позивача, разом з копіями поданих документів (крім документів, передбачених пунктами 3, 7, 8 частини дванадцятої статті 95 Закону № 1402-VIII) на офіційному вебсайті ВРП та зобов`язати ВРП вчинити певні дії: оприлюднити інформацію про осіб, які подали заяви про намір бути призначеними членами ВККС України, у тому числі інформацію про позивача, разом з копіями поданих документів (крім документів, передбачених пунктами 3, 7, 8 частини дванадцятої статті 95 Закону № 1402-VIII) на офіційному вебсайті відповідача. Зазначена вимога у справі № 990/9/23 є тотожною з однією з позовних вимог у справі № 990/54/23.

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Судуухвалою від 23 лютого 2023 року у справі № 990/9/23 позовну заяву ОСОБА_1 повернув особі, яка її подала, на підставі пункту 6 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Повертаючи позовну заяву ОСОБА_1 особі, яка її подала, суд першої інстанції виходив з того, що позивач порушив правила об`єднання позовних вимог.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач об`єднав позовну вимогу до ВРП, яка з урахуванням положень частини четвертої статті 22 КАС України підсудна Верховному Суду як суду першої інстанції та позовні вимоги до Комісії, які підсудні окружному адміністративному суду як суду першої інстанції.

Позивач із цією ухвалою не погодився і 11 березня 2023 року подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати ухвалу суду першої інстанції, а справу направити для продовження розгляду до цього суду. Наголосив, що предметом оскарження є акт Конкурсної комісії, яка є допоміжним органом ВРП. Зазначив, що застосовними до спірних правовідносин є висновки Великої Палати Верховного Суду про те, що позовні вимоги про оскарження рішень, дій або бездіяльності ВККС у відносинах доступу до публічної інформації, зокрема з питань встановлення плати за такий доступ, підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції.

Разом з тим позивач, оскарживши в апеляційному порядку ухвалу про повернення його позовної заяви, не відмовився від права повторного подання позову з аналогічною вимого до суду першої інстанції.

Нагадаємо, що у справі, яка розглядається, ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з позовом пізніше - 29 березня 2023 року і однією з його вимог була тотожна та наведена вище в первинно поданій позовній заяві у справі № 990/9/23 вимога.

07 вересня 2023 року Велика Палата Верховного Суду у справі № 990/9/23 ухвалила рішення про задоволення апеляційної скарги ОСОБА_1 , оскільки вважає передчасним висновок Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Судупро необхідність повернення позовної заяви позивачеві через порушення правил об`єднання позовних вимог згідно з частиною п`ятою статті 172 КАС України. Ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 23 лютого 2023 року скасувала; справу № 990/9/23 направила для продовження розгляду до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

13. Таким чином, в межах спірних правовідносин ОСОБА_1 оскаржив рішення суду першої інстанції про повернення його позову у справі № 990/9/23 в апеляційному порядку та повторно подав позов з тотожною вимогою до суду першої інстанції. У кінцевому підсумку це призвело до того, що в провадженні Верховного Суду знаходяться дві справи з аналогічною вимогою до одного й того ж відповідача.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо у провадженні цього або іншого суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і залишити позовну заяву без розгляду повністю або частково.

За правилами частини першої статті 319 КАС України судове рішення першої інстанції, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню повністю або частково в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається у відповідній частині з підстав, встановлених відповідно статтями 238, 240 цього Кодексу.

Оскільки, первісний позов ОСОБА_1 переданий для продовження розгляду до суду першої інстанції, це унеможливлює розгляд Великою Палатою Верховного Суду позовних вимог у цій справі та в силу приписів процесуального закону є підставою для скасування рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 25 травня 2023 року і залишення позовної заяви ОСОБА_1 до ВРП про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії без розгляду.

Керуючись статтями 240 266 292 311 315 319 321 322 Кодексу адміністративного судочинства України, Велика Палата Верховного Суду

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 25 травня 2023 року скасувати.

Позовну заявуОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії залишити без розгляду.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач М. І. Гриців

Судді: О. О. Банасько К. М. Пільков

Ю. Л. Власов О. Б. Прокопенко

І. А. Воробйова О. М. Ситнік

І. В. Григор`єва І. В. Ткач

Д. А. Гудима О. С. Ткачук

Ж. М. Єленіна В. Ю. Уркевич

І. В. Желєзний Є. А. Усенко

С. Ю. Мартєв

logo