Історія справи
Постанова ВП ВС від 12.12.2024 року у справі №990/97/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2024 року
м. Київ
справа № 990/97/24
провадження № 11-250заі24
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Гриціва М. І.,
суддів Банаська О. О., Булейко О. Л., Воробйової І. А., Губської О. А., Короля В. В., Кривенди О. В., Мазура М. В., Мартєва С. Ю., Погрібного С. О., Ступак О. В., Ткача І. В., Ткачука О. С., Усенко Є. А., Шевцової Н. В.
розглянула в порядку письмового провадженняапеляційну скаргу ОСОБА_1 про перегляд рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (судді Уханенко С. А., Мартинюк Н. М., Мацедонська В. Е., Кашпур О. В., Смокович М. І.) від 08 жовтня 2024 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС, Комісія) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії і
ВСТАНОВИЛА:
1. У квітні 2024 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до Комісії, у якому просила: скасувати рішення ВККС від 04 березня 2024 року № 181/ас-24 про відмову їй у допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів (далі - Спірне рішення); зобов`язати відповідача розглянути питання її допуску до проходження конкурсу.
Свої вимоги мотивувала тим, що Комісія 14 вересня 2023 року ухвалила рішення № 94/зп-23 «Про оголошення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів» (зі змінами, внесеними рішенням ВККС від 14 грудня 2023 року №171/зп-23 та від 22 лютого 2024 року № 64/зп-24) (далі - рішення ВККС № 94/зп-23), яким оголосила конкурс на заняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах. Додатком до цього рішення визначила перелік документів, які необхідно подати кандидату на посаду судді апеляційного суду, зокрема документів, що підтверджують відповідність кандидата на посаду судді вимогам статті 69 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон № 1402-VIII).
У межах установленого строку вона звернулася із заявою про проходження кваліфікаційного оцінювання та участь у конкурсі, до якої додала, на її думку, усі необхідні та визначені Законом № 1402-VIII документи. Проте Спірним рішенням їй як кандидатці на посаду судді апеляційного суду Комісія відмовила в допуску до участі в конкурсі та в проходженні кваліфікаційного оцінювання, бо вона не подала витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості».
Вважає Спірне рішення протиправним, позаяк вона подала всі документи, які на виконання вимог Закону № 1402-VIII мала подати, а документ про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості, який вимагав відповідач, не додала до переліку необхідних документів, оскільки за цим Законом такий документ, як витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», не значиться в переліку документів. Про те, що треба надати згаданий вище документ, вона дізналася лише під час формування пакета документів в електронній формі, бо до того ані в оголошенні, ані в будь-яких інших інформаційних повідомленнях щодо умов участі в конкурсі повідомлень про необхідність надання такого витягу не було.
Звертає увагу, що правила статті 69 Закону № 1402-VIII містять лише обмеження щодо призначення на посаду судді громадянина, який має незняту чи непогашену судимість, а приписи частини третьої статті 71 цього Закону забороняють вимагати від кандидата на посаду судді документи, що не встановлені цією нормою. Відтак підсумовує, що рішення відповідача, обґрунтоване лише браком документа з відомостями про незняту чи непогашену судимість, є таким, що суперечить законодавству.
2. Відповідач подав відзив на позов, у якому просить відмовити у задоволенні заявлених у ньому вимог. Зауважує, що за частинами першою, другою статті 79 Закону № 1402-VIII конкурс на зайняття вакантної посади судді проводиться відповідно до цього Закону та нормативного акта Комісії про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, який затверджує Комісія. Таке положення затверджено рішенням ВККС від 02 листопада 2016 року №141/зп-16 (далі - Положення).
За правилами частини першої статті 71 Закону № 1402-VIII для участі в доборі кандидат на посаду судді подає документи, що підтверджують відповідність кандидата на посаду судді вимогам статті 69 цього Закону. За умовами пункту 13 підпункту 3.5.1 пункту 3.5 Положення документом, що підтверджує відповідність кандидата на посаду судді окремим вимогам статті 69 Закону № 1402-VIII, є, зокрема, витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості». Звідси особа, яка вважає, що відповідає вимогам кандидата на посаду судді апеляційного суду і виявила намір узяти участь у конкурсі на зайняття вакантних посад у цьому суді, зобов`язана надати Комісії такий пакет документів, який би містив достовірну і вичерпну інформацію, на підставі яких Комісія при проведенні перевірки у відповідності з нормами цього Закону та Положення змогла б упевнитися в тому, що кандидат справді відповідає вимогам, встановленим частиною першою статті 28 та статті 69 цього Закону.
Втім позивачка як кандидатка на посаду судді апеляційного суду не подала передбачений пунктом 13 підпункту 3.5.1 пункту 3.5 Положення документ, що, своєю чергою, стало причиною визнати, що кандидатка на посаду судді відповідної інстанції не подала всіх необхідних документів для того, щоб її допустили до оголошеного конкурсу на вакантну посаду судді апеляційного суду. Заразом брак цього документа зумовив винесення рішення про відмову їй у допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на посаду судді апеляційного суду.
За таких обставин вважає, що Спірне рішення є законним і обґрунтованим, воно ухвалене на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з дотриманням процедури та передбачених частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) критеріїв для його ухвалення.
3. У відповіді на відзив позивачка покликалася на те, що оцінка за критерієм «може / не може бути призначений суддею громадянин» провадиться стосовно кандидатів, які тільки мають намір стати суддею, проте вона вже є суддею, яка з 2013 року працює в суді Коростенського міськрайонного суду Житомирської області.
Понад те, умови проведення Конкурсу, затверджені рішенням ВККС № 94/зп-23 (відповідно до яких вона подала у визначені строки та за переліком необхідні документи), визначені в оголошені. Водночас відповідність кандидата умовам, встановленим статтями 28 та 69 Закону № 1402-VIII, Комісія перевіряє на підставі поданих документів. І лише в разі встановлення невідповідності особи указаним вимогам вона може ухвалити рішення про недопуск до участі в конкурсі. Тимчасом в оскарженому рішенні таких висновків нема. До того ж, як гадає ОСОБА_1 , затверджена ВККС анкета кандидата сформована таким чином, що дає можливість обрати успішний варіант формування і подання пакета документів і без витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості».
На її думку, Спірне рішення не основується на обставинах, які дозволяють трактувати її дії щодо порядку та повноти формування переліку документів, необхідних для допуску до участі в конкурсі на вакантну посаду судді апеляційного суду, як такі, що описаним в Спірному рішенні способом порушують порядок формування переліку документів. Також вважає, що вимоги відповідача відносно формування порядку формування переліку документів є проявом надмірного формального підходу відповідача до визначення, хто може кандидувати на посаду судді.
4. Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду рішенням від 08 жовтня 2024 року відмовив у задоволенні позову.
Суд виходив з того, що вимоги до заяви кандидата на посаду судді, які той має подати до ВККС, встановлені статтею 71 Закону № 1402-VIII (у редакції, чинній час подання заяви), пунктом 13 частини першої якої передбачено, що для участі в доборі кандидат на посаду судді подає документи, що підтверджують відповідність кандидата на посаду судді вимогам статті 69 цього Закону.
Форма і зміст заяви про участь у доборі кандидатів на посаду судді, анкети кандидата на посаду судді затверджуються ВККС та розміщуються на її офіційному вебсайті. Вимагати від кандидата надання документів, не визначених цією статтею, забороняється (частини друга, третя статті 71 Закону № 1402-VIII).
ОСОБА_1 подала документи для участі в конкурсі в електронному вигляді за попередньої редакції Закону № 1402-VIII.
Приписи частин першої, другої статті 79 цього Закону (у редакції, чинній на час подання заяви) передбачали, що конкурс на зайняття вакантної посади судді проводиться відповідно до цього Закону та Положення затверджується ВККС.
Для проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді ВККС ухвалює рішення про його оголошення, розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному вебсайті і вебпорталі судової влади та публікує її у визначених нею друкованих засобах масової інформації не пізніш як за місяць до дня проведення конкурсу (частина третя статті 79 Закону № 1402-VIII).
Водночас правила частини четвертої статті 79 Закону № 1402-VIII передбачали, що загальний порядок подання заяви для участі у конкурсі та умови його проведення визначаються ВККС.
30 грудня 2023 року набрав чинності Закон України від 09 грудня 2023 року № 3511-IX «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар`єри» (далі - Закон № 3511-IX), яким внесені зміни, зокрема, і до Закону № 1402-VIII.
Згідно з пунктом 57 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1402-VIII (у редакції, чинній на час винесення Спірного рішення) ВККС завершує конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошений її рішенням від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, за правилами, які діють після набрання чинності Законом № 3511-IX.
Стаття 793 Закону № 1402-VIII визначає особливості проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, зокрема, апеляційного суду.
За правилами частин другої, третьої статті 793 Закону № 1402-VIII у конкурсі на зайняття, зокрема, вакантної посади судді апеляційного суду може брати участь особа, яка відповідає вимогам до кандидата на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді та з відповідною спеціалізацією, а також відповідає одній із вимог, визначених частиною першою статті 28 (для апеляційного суду).
З метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду кандидат на посаду судді подає до ВККС: 1) письмову заяву про участь у конкурсі та про проведення кваліфікаційного оцінювання; 2) документи, визначені пунктами 2-13 частини першої статті 72 цього Закону; 3) документи, що підтверджують дотримання однієї з вимог, визначених частиною першою статті 28, частиною першою чи другою статті 33, частиною першою статті 38 цього Закону відповідно.
Позаяк редакція приписів статті 72 Закону № 1402-VIII залишилася незмінною, суд констатував, що як на час подання позивачкою заяви, так і на день ухвалення Спірного рішення норми цього Закону зобов`язували кандидата на посаду судді для участі в доборі надати документ, що свідчить про його відповідність вимогам, установленим статтею 69 цього закону, що, зокрема документ з відомостями щодо незнятої чи непогашеної судимості.
Оскільки норми Закону № 1402-VIII не конкретизують, які саме документи має подати кандидат, то Положення, яке на виконання вимог статті 79 цього Закону затверджує Комісія, деталізує й унормовує процедуру проведення конкурсу. Відповідно до визначених Законом № 1402-VIII умов проведення конкурсу та запроваджених обмежень для певної категорії осіб Положення прописує і конкретизує, які документи необхідно подати кандидату, аби, серед іншого, визначити, чи не належить кандидат на вакантну посаду судді до осіб, участь яких на підставі закону обмежена.
За рішенням суду, якщо нема прямої вказівки в законі на документ, який необхідно подати для участі в конкурсі, то власне Положення встановлює форму (вид) документа, який необхідно подати кандидату на посаду судді для його участі у проходженні конкурсу, щоб пересвідчитися, що кандидат на посаду судді не має незнятих чи непогашених судимостей.
Розділ ІІІ Положення (у редакції, чинній на дату подання позивачем заяви) визначав загальний порядок подання заяви і документів для участі в конкурсі. Зокрема, підпункт 13 пункту 3.5.1 цього розділу встановлював, що, зокрема, документом, який підтверджує відповідність кандидата на посаду судді окремим вимогам статті 69 Закону № 1402-VIII, є витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» (пункт 1).
Оскільки ця норма містить чітке посилання на конкретний вид документа і не має будь-яких застережень стосовно статусу та виду діяльності особи, яка звернулася до ВККС із заявою для участі в конкурсі як кандидат на посаду судді відповідного суду, то вимоги цього пункту Положення поширюються на всіх осіб, що виявили бажання взяти участь у такому конкурсі, і не передбачають жодних винятків щодо чинних суддів.
Аналогічні умови щодо виду документа, що підтверджує факт відсутності судимості в кандидата на посаду судді, який виявив бажання взяти участь у конкурсі, встановлені також Положенням у редакції рішення ВККС від 29 лютого 2024 року № 72/зп-24.
Оскільки ще 14 вересня 2023 року на сайті Комісії розміщене відповідне рішення про оголошення конкурсу, в якому вказаний строк подачі документів у період з 15 по 31 грудня 2023 року, то позивачка мала достатньо часу оформити відповідний документ, передбачений підпунктом 13 пункту 3.5.1 розділу ІІІ Положення. Невиконання позивачкою як кандидаткою умов оголошеного конкурсу стало підставою для ухвалення Спірного рішення.
З покликанням на те, що на сайті Комісії було розміщено її рішення про оголошення конкурсу, суд спростував доводи позивачки про обмеження її можливості вчасно дізнатися про необхідність подання документа щодо незнятої чи непогашеної судимості, а також про те, що вона дізналася про необхідність надати витяг під час формування пакета документів в електронній формі.
Суд наголосив, що законодавчі приписи проведення конкурсу не містять винятків щодо суддів, які виявили бажання взяти участь у відповідному конкурсі, через що не можна визнати слушними аргументи позивачки, що вона є чинним суддею і цього факту мало б бути достатньо для того, аби не подавати документ щодо наявності судимості, оскільки очевидним є те, що чинний суддя за визначенням не може мати судимості. Ба більше, ані Закон № 1402-VIII, ні Положення не містять винятків для суддів, які виявили бажання взяти участь у відповідному конкурсі.
Підсумовуючи, суд першої інстанції вирішив, що норми Закону № 1402-VIII установлюють загальні засади проведення конкурсу на посаду судді, окремі з них, як-от правила частини першої статті 79 цього Закону (в редакції як до, так і після змін, унесених Законом № 3511-IX), є відсилочними і містять посилання на Положення. Правила Положення деталізують саму процедуру проведення конкурсу та прописують, які документи повинен надати кандидат для участі у ньому. Цей нормативно-правовий акт є в загальному доступі та на сайті ВККС і позивачка, за бажання, не була обмежена в доступі до інформації про те, які документи має подати кандидат, і, зокрема, що він має подати витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості».
Але оскільки позивачка не подала всіх необхідних для участі в конкурсі документів, фактично визнала цей факт, а її доводи й аргументи проти Спірного рішення не знайшли свого підтвердження, суд визнав, що нема підстав для скасування цього рішення відповідача, як і нема критеріїв, які б доводили, що воно не відповідає вимогам, визначеним у частині другій статті 2 КАС України.
5. Позивачка не погодилася із цим рішенням суду та звернулася до Великої Палати Верховного Суду (далі - Велика Палата) з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та постановити нове - про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Прохання мотивує тим, що суд першої інстанції застосував до спірних правовідносин норми матеріального права, які не підлягають застосуванню. Відповідно до частини дев`ятої статті 79 Закону № 1402-VIII Комісія проводить конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційного чи суддів Верховного Суду на основі рейтингу учасників за результатами кваліфікаційного оцінювання. Саме щодо стадії конкурсу на заміщення вакантної посади судді на основі рейтингу кандидатів ця стаття надає повноваження ВККС на затвердження відповідного Положення і визначення загального порядку подання заяви для участі в конкурсі та умови його проведення. Позаяк спірні правовідносини виникли і тривали на стадії подання документів та допуску до складання відбіркових іспитів і кваліфікаційного оцінювання, то до цих правовідносин приписи статті 79 Закону № 1402-VIII не застосовуються.
Вважає, що регулювання правовідносин до стадії конкурсу на заміщення вакантної посади судді на основі рейтингу кандидатів здійснюється виключно нормами Закону № 1402-VIII.
Акцентує увагу на тому, що документи, визначені статтею 71 Закону № 1402-VIII, вона подала у встановлені строки, пункт 13 частини першої цієї статті (у редакції на час подання документів) конкретно не визначав, які саме документи повинен подати кандидат для підтвердження відповідності на посаду судді вимогам статті 69 цього Закону. Визначення «інші документи» не дає підстави вважати, що такі документи є визначеними Законом, а відповідно до частини третьої статті 71 Закону № 1402-VIII вимагати від кандидата надання документів, не визначених цією статтею, забороняється.
На думку авторки скарги, те, що вона обіймає посаду судді, підтверджує, що вона відповідає вимогам статті 69 Закону № 1402-VIII.
Гадає, що про вимогу надати витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» дізналась лише під час формування пакета документів в електронній формі. До того, ані в оголошені, ані у будь-яких інших інформаційних повідомленнях щодо умов участі в конкурсі повідомлень про подання такого витягу не було.
Звертає увагу на те, що строк надання відповіді на запити для отримання витягу може становити 30 календарних днів, а строк подачі документів для участі в конкурсі складав 15 календарних днів. Вона направила запит на отримання відповідного витягу, але відповіді станом на останній день не отримала.
Узагальнила, що Комісія не зважила на конкретні відомості про кандидата, обставини, які не залежали від кандидата, щодо можливості вчасно подати певні документи. Комісія не застосувала до спірних правовідносин приписів статті 71 Закону № 1402-VIII (у редакції на момент подання кандидатами документів), які не покладали на кандидата обов`язку подати витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості».
Вважає, що Спірне рішення порушує право позивачки на проходження кваліфікаційного оцінювання та на участь у доборі на заняття вакантних посад судді.
6. Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу, в якому просить залишити її без задоволення, а рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 08 жовтня 2024 року - без змін. Стверджує, що суд першої інстанції повно та правильно встановив обставини справи, дослідив докази у справі, надав їм правильну юридичну оцінку і в аспекті наведеного ухвалив обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Переконує, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.
Вважає, що Комісія на виконання вимог Закону № 1402-VIII, Положення та умов проведення конкурсу перевірила подані позивачкою документи для участі в конкурсі на посаду судді апеляційного суду і встановила, що серед поданих документів немає витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості». Далі, чинячи у межах та у спосіб, що визначені законом, ухвалила Спірне рішення, у якому виклала мотиви та підстави, які становили основу для його ухвалення.
Звертає увагу, що доводи апеляційної скарги про те, що позивачка як чинна суддя не повинна була подавати документи, що підтверджують відповідність кандидата на посаду судді окремим вимогам статті 69 Закону, є хибними й такими, що суперечать Положенню, а саме його пункту 13 підпункту 3.5.1 пункту 3.5.
7. Велика Палата заслухала пояснення учасників справи, уяснила доводи апеляційної скарги, дослідила матеріали справи і встановила таке.
8. Насамперед слід зазначити про обставини справи, які коротко можна викласти так.
23 серпня 2012 року Президент України видав Указ № 484/2012 «Про призначення суддів», яким, зокрема, ОСОБА_1 призначив на посаду судді Коростенського міськрайонного суду Житомирської області строком на п`ять років.
14 вересня 2023 року Комісія ухвалила рішення № 94/зп-23, яким вирішила: 1) оголосити конкурс на зайняття 532 вакантних посад суддів в апеляційних судах згідно з додатком 1: в апеляційних судах із розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення - 410; в апеляційних судах із розгляду господарських справ - 56; в апеляційних судах із розгляду адміністративних справ - 66; 2) затвердити умови проведення конкурсу на зайняття 532 вакантних посад суддів в апеляційних судах згідно з додатком 2; 3) затвердити оголошення про проведення конкурсу на зайняття 532 вакантних посад суддів в апеляційних судах згідно з додатком 3; 4) розмістити оголошення про проведення конкурсу на зайняття 532 вакантних посад суддів в апеляційних судах на офіційному вебсайті ВККС України, вебпорталі судової влади та опублікувати відповідне оголошення в газеті «Голос України»; 5. Питання допуску до участі у конкурсі на зайняття 532 вакантних посад суддів в апеляційних судах вирішити ВККС України у складі колегій; 6. Формування рейтингу та питання рекомендування для призначення кандидатів суддями розглянути ВККС України у пленарному складі.
Згідно із затвердженими на виконання пункту 2 цього рішення ВККС умовами проведення конкурсу на зайняття 532 вакантних посад суддів в апеляційних судах (додаток 2 до рішення ВККС № 94/зп-23) до участі в першій стадії конкурсу допускаються особи, які: 1) у порядку та строки, визначені оголошенням, подали всі необхідні документи; 2) на день подання документів відповідають встановленим статтями 28 та 69 Закону № 1402-VIII вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду.
Пункт 3 оголошення встановлював, що строк подання документів для участі у конкурсі - з 15 по 31 грудня включно (додаток 3 до рішення ВККС № 94/зп-23), а пункт 5 передбачав, що для участі у конкурсі кандидат на посаду судді має подати заяву, згідно з додатком 3 до Положення, з якою необхідно було надати документи, визначені підпунктами 1-16, зокрема, документи, що підтверджують відповідність кандидата на посаду судді вимогам статті 69 Закону № 1402-VIII (підпункт 14 пункту 5 оголошення).
07 грудня 2023 року ВККС ухвалила рішення № 163/зп-23, яким визначила форму направлення документів для участі у конкурсі, зокрема, вирішила запровадити електронну форму направлення документів до участі у конкурсі.
Рішенням від 14 грудня 2023 року № 163/зп-23 ВККС внесла зміни до свого рішення № 94/зп-23 в частині визначення кількості вакантних посад суддів, щодо яких оголошено конкурс, зокрема, цифру 532 змінила на 550, а рішенням від 23 січня 2024 року № 25/зп-24 змінила абзац восьмий додатка 2 до рішення ВККС № 94/зп-23 щодо строку подання декларації доброчесності та родинних зав`язків.
Позивачка ( ОСОБА_1 ) у грудні 2023 року звернулася до ВККС із заявою, у якій просила допустити її до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного адміністративного суду, оголошеного рішенням ВККС № 94/зп-23, як особу, яка відповідає вимогам пункту 1 частини першої статті 28 Закону № 1402-VIII.
04 березня 2024 року Комісія ухвалила Спірне рішення, яким відмовила ОСОБА_1 у допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі у конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного адміністративного суду у зв`язку з ненаданням нею витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості». У цьому рішенні ВККС, зокрема, зазначила, що за умовами пункту 2 частини четвертої статті 81 Закону № 1402-VIII (у редакції, чинній на час подання кандидатом документів) з метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на посаду судді апеляційного суду кандидат на посаду судді подає ВККС документи визначені, пунктами 2-13 частини першої статті 71 цього Закону. Пунктом 10 частини першої статті 71 Закону № 1402-VIII передбачено, що для участі у доборі кандидат на посаду судді подає інші документи, що підтверджують відповідність особи вимогам, передбаченим статтею 69 цього Закону, частиною першою якої установлено, що не може бути призначений суддею громадянин, який, зокрема, має незняту чи непогашену судимість.
Беручи до уваги те, що всупереч вимогам згаданого Закону та умовам проведення конкурсу позивачка не надала витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», ВККС дійшла висновку, що ненадання ОСОБА_1 такого документа є підставою для відмови у допуску до участі в оголошеному конкурсі.
ОСОБА_1 не примирилася із вказаним рішенням ВККС та звернулася до суду з цим позовом.
9. Велика Палата, пам`ятаючи про завдання апеляційної інстанції щодо перегляду рішення суду першої інстанції та про межі апеляційного перегляду, зважила на доводи, викладені в апеляційній скарзі, на предмет їх задоволення та аргументи відзиву відповідача протилежного змісту і значення, ще раз перевірила матеріали справи і вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Вимоги до судді апеляційного суду, визначені статтею 28 Закону № 1402-VIII (в редакції, чинній на час подання позивачкою документів), відповідно до частини першої якої суддею апеляційного суду може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя в апеляційному суді, а також відповідає одній із таких вимог: 1) має стаж роботи на посаді судді не менше п`яти років; 2) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше сім років; 3) має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше сім років; 4) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених пунктами 1-3 цієї частини, щонайменше сім років.
Згідно із частиною першою статті 52 вказаного вище Закону суддею є громадянин України, який відповідно до Конституції України та цього Закону призначений суддею, займає штатну суддівську посаду в одному із судів України і здійснює правосуддя на професійній основі.
За правилами частини першої статті 69 Закону № 1402-VIII на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п`яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п`ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.
Не може бути призначений суддею громадянин, який має незняту чи непогашену судимість (пункт 3 частини другої статті 69 Закону № 1402-VIII).
На час подання позивачкою документів порядок добору та призначення на посаду судді визначався статтею 70 Закону № 1402-VIII, відповідно до частини першої якої добір на посаду судді здійснювався в порядку, визначеному цим Законом, та, зокрема, включав такі стадії: 1) рішення ВККС про оголошення добору кандидатів на посаду судді з урахуванням прогнозованої кількості вакантних посад суддів; 2) розміщення ВККС на своєму офіційному вебсайті оголошення про проведення добору кандидатів на посаду судді. В оголошенні має бути зазначено кінцевий термін подання документів до ВККС, що не може бути меншим ніж 30 днів із дати розміщення оголошення, а також прогнозована кількість вакантних посад суддів на наступний рік; 3) подання особами, які виявили намір стати суддею, до ВККС відповідної заяви та документів, визначених статтею 71 цього Закону; 4) здійснення ВККС перевірки відповідності осіб, які звернулися із заявою для участі в доборі, установленим цим Законом вимогам до кандидата на посаду судді на основі поданих документів; 5) допуск ВККС осіб, які за результатами перевірки на час звернення відповідають установленим цим Законом вимогам до кандидата на посаду судді, до участі у доборі та складенні відбіркового іспиту.
10.Суд першої інстанції правильно встановив, що законодавець визначив певні етапи проходження попереднього добору, після завершення яких Комісія за результатами аналізу та перевірки поданих кандидатами документів має ухвалити рішення про допуск / недопуск таких осіб до наступних стадій оголошення конкурсу.
Отож ключовим питанням на цій стадії добору є саме оцінка документів, поданих кандидатами на посаду судді, на предмет їхньої відповідності умовам конкурсу та закону, що також включає перевірку виконання кандидатом визначених Комісією умов щодо необхідності подання певного виду документів для участі у такому конкурсі.
Вимоги до заяви кандидата на посаду судді установлені статтею 71 Закону № 1402-VIII, пунктом 13 частини першої якої (у редакції, чинній час подання заяви) передбачено, що для участі у доборі кандидат на посаду судді подає документи, що підтверджують його відповідність вимогам статті 69 цього Закону.
Форма і зміст заяви про участь у доборі на посаду судді затверджуються ВККС та розміщуються на її офіційному вебсайті. Вимагати від кандидата надання документів, не визначених цією статтею, забороняється (частини друга, третя статті 71 Закону № 1402-VIII).
11.Як видно з матеріалів справи і не заперечується позивачкою, ОСОБА_1 подала документи для участі у конкурсі в електронному вигляді за попередньої редакції Закону № 1402-VIII.
Приписи частин першої, другої статті 79 Закону № 1402-VIII» (редакції чинній на час подання заяви) передбачали, що конкурс на зайняття вакантної посади судді проводиться відповідно до цього Закону та положення про проведення конкурсу. Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді затверджується ВККС.
Для проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді ВККС ухвалює рішення про його оголошення, розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному вебсайті і вебпорталі судової влади та публікує її у визначених нею друкованих засобах масової інформації не пізніш як за місяць до дня проведення конкурсу (частина третя Закону № 1402-VIII).
Водночас правила частини четвертої статті 79 Закону № 1402-VIII передбачали, що загальний порядок подання заяви для участі у конкурсі та умови його проведення визначаються ВККС.
30 грудня 2023 року набрав чинності Закон № 3511-IX, яким внесені зміни, зокрема і до Закону № 1402-VIII.
За пунктом 57 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1402-VIII (у редакції, чинній на час прийняття рішення, що оскаржується) ВККС завершує конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошений рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, за правилами, які діють після набрання чинності Законом № 3511-IX.
Стаття 793 Закону № 1402-VIII визначає особливості проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, зокрема, апеляційного суду.
За правилами частин другої, третьої статті 793 цього Закону в конкурсі на зайняття, зокрема, вакантної посади судді апеляційного суду може брати участь особа, яка відповідає вимогам до кандидата на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді та з відповідною спеціалізацією, а також відповідає одній із вимог, визначених частиною першою статті 28 (для апеляційного суду).
З метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду кандидат на посаду судді подає до ВККС: 1) письмову заяву про участь у конкурсі та про проведення кваліфікаційного оцінювання; 2) документи, визначені пунктами 2-13 частини першої статті 72 цього Закону; 3) документи, що підтверджують дотримання однієї з вимог, визначених частиною першою статті 28, частиною першою чи другою статті 33, частиною першою статті 38 цього Закону відповідно.
12. Велика Палата вважає, що суд першої інстанції правильно виснував, що позаяк редакція приписів статті 72 Закону № 1402-VIII залишилася незмінною, то як на час подання позивачкою заяви, так і на день ухвалення Спірного рішення норми цього Закону зобов`язували кандидата на посаду судді для участі у доборі надати документ на підтвердження відповідності відомостей про його особу вимогам, установленим статтею 69 Закону № 1402-VIII, однією з яких була необхідність подання документа щодо незнятої чи непогашеної судимості.
Який саме документ має бути поданий, судоустрійний закон не називав, але через посилання на приписи статті 79 Закону № 1402-VIII, за якими Комісія уповноважувалася затвердити відповідне Положення, запроваджував, що загальний порядок подання заяви для участі у конкурсі та умови його проведення прописує і регулює Комісія відповідним актом.
Положення ВККС деталізує процедуру проведення конкурсу, а також відповідно до визначених умов його проведення та в аспекті обмежень, установлених Законом № 1402-VIII, конкретизує, які саме документи необхідно подати кандидату. Це має означати, що коли нема прямої вказівки у законі, саме цим нормативно-правовим актом має бути установлена форма (вид) документа, який необхідно подати кандидату на посаду судді для його участі у проходженні конкурсу.
Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 793 Закону № 1402-VIII, ВККС на підставі поданих документів встановлює відповідність особи вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду та формує його досьє. Відповідність особи критеріям компетентності, доброчесності та професійної етики встановлюється Комісією під час проведення її кваліфікаційного оцінювання як кандидата на посаду судді.
Згідно із частинами третьою та п`ятою статті 101 Закону № 1402-VIII (у редакції, чинній на час ухвалення оспорюваного рішення) рішення колегії ВККС ухвалюється більшістю голосів.
Рішення Комісії, палат та колегій Комісії викладаються у письмовій формі. У рішенні зазначаються дата і місце ухвалення рішення, склад Комісії (палати, колегії), питання, що розглядалося, мотиви ухваленого рішення, результати поіменного голосування членів Комісії. Рішення підписується головуючим і членами Комісії (палати, колегії), які брали участь у його ухваленні.
Відповідно до Закону № 1402-VIII Комісія рішенням від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (у редакції рішення ВККС України 29 лютого 2024 року № 72/зп-24) затвердила Положення, яким установлено порядок проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді місцевого, апеляційного, вищого спеціалізованого судів та Верховного Суду (далі - конкурс), внесення до Вищої ради правосуддя рекомендації про призначення (переведення) кандидатів на посаду судді.
Розділом ІІІ Положення (у редакції, чинній на дату подання позивачкою заяви) визначався загальний порядок подання заяви і документів для участі в конкурсі. Зокрема, підпунктом 13 пункту 3.5.1 цього розділу установлено, що документами, що підтверджують відповідність кандидата на посаду судді окремим вимогам статті 69 Закону № 1402-VIII є: витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» (пункт 1).
Указана норма містить чітке посилання на конкретний вид документа і не містить будь-яких застережень стосовно статусу та виду діяльності особи, яка звернулася до ВККС із заявою для участі у конкурсі як кандидат на посаду судді відповідного суду. Тому вимоги цього пункту поширюються на всіх осіб, що виявили бажання брати участь у такому конкурсі, і не передбачають жодних винятків щодо діючих суддів.
Аналогічні умови щодо виду документа, що підтверджує факт відсутності судимості у кандидата на посаду судді, який виявив бажання брати участь у конкурсі, також установленні Положенням і в редакції рішення ВККС від 29 лютого 2024 року № 72/зп-24.
Відповідно до статей 25, 27 Закону України «Про Національну поліцію», підпункту 17 пункту 4 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 878, Положення про єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2018 року № 1024, з метою врегулювання питання ведення обліку відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 березня 2022 року № 207 затверджено Порядок доступу до відомостей інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» (далі - Порядок № 207), яким затверджено форму та процедуру отримання витягу з інформаційно-аналітичної системи (далі - ІАС) «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості».
За визначенням, наведеним у пункті 2 Порядку № 207 витяг з ІАС (далі - Витяг) - це документ у паперовій або електронній формі, що сформований програмним забезпеченням ІАС та містить відомості з неї, які є актуальні на дату та час його формування. Кожному Витягу присвоюється унікальний електронний ідентифікатор (QR-код), який забезпечує перехід за посиланням на відповідний підтвердний запис в електронних ресурсах ІАС. В ІАС формується два види Витягів, зокрема, про: відсутність (наявність) судимості (скорочений).
Пунктом 17 Порядку № 207 передбачено, що результати перевірки за ІАС за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення невідкладно надаються ініціатору запиту у вигляді Витягу. Відповіді на запити, подані в паперовій формі, надаються у строк до 10 робочих днів. У виняткових випадках, коли підготовка Витягу потребує додаткової перевірки інформації, відповіді на вимоги надаються у строк до 30 календарних днів. Строк вмотивованої відмови в наданні Витягу не може перевищувати 10 робочих днів із дня надходження запиту.
13.Велика Палата погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що норми Закону № 1402-VIII, зокрема, визначають загальні засади проведення конкурсу на посаду судді. Правила частини першої статті 79 цього Закону (в редакції як до так і після змін, унесених Законом № 3511-IX) є відсилочними і містять посилання на Положення про проведення конкурсу. Отже, саме Положення деталізує процедуру проведення конкурсу та документи, які повинен надати кандидат для участі у ньому. Цей нормативно-правовий акт є в загальному доступі та на сайті ВККС, тому доводи позивачки щодо відсутності інформації стосовно необхідності надати Витяг не відповідає обставинам справи.
14. Суд правильно відхилив доводи позивачки про те, що про необхідність надати Витяг вона дізналася під час формування пакета документів в електронній формі, оскільки ці доводи спростовуються змістом оголошення. У пункті 5 оголошення ВККС зазначено, що для участі у конкурсі кандидат на посаду судді має подати заяву згідно з додатком 3 до Положення, до якої повинен, зокрема, додати документи, що підтверджують відповідність кандидата на посаду судді вимогам статті 69 Закону № 1402-VIII (пункт 15). Водночас саме у розділі ІІІ Положення наведений перелік та форми документів, що підтверджують відповідність кандидата на посаду судді вимогам указаної норми Закону.
15. Слушними є міркування суду першої інстанції про неспроможність доводів позивачки стосовно того, що чинна суддя, зокрема вона як суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області, не повинна підтверджувати відповідність своєї кандидатури вимогам статті 69 Закону № 1402-VIII. Щодо цього суд зазначив, що ні сам закон, ні Положення не містять винятків щодо суддів, які виявили бажання взяти участь у відповідному конкурсі. А технічні можливості затвердженої ВККС анкети, що дозволяють кандидату подати документи без Витягу, жодним чином не звільняють його від обов`язку виконати усі умови допуску до участі у конкурсі в частині оформлення запитуваних документів.
Під час апеляційного перегляду Велика Палата не знайшла підстав для того, щоб не погодитися з висновком суду першої інстанції про відповідність Спірного рішення критеріям, визначеним у частині другій статті 2 КАС України.
16. В апеляційній скарзі ключовим доводом позивачки є те, що суд першої інстанції хибно застосував норму матеріального права (статтю 79 Закону № 1402-VIII), позаяк частина дев`ята статті 79 Закону № 1402-VIII (у редакції, чинній на час подання заяви) визначає, що Комісія проводить конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційного чи Верховного Суду на основі рейтингу учасників за результатами кваліфікаційного оцінювання. І саме щодо стадії конкурсу на заміщення вакантної посади судді на основі рейтингу кандидатів статтею 79 Закону № 1402-VIII надано ВККС повноваження на затвердження відповідного Положення і визначення загального порядку подання заяви для участі у конкурсі та умови його проведення.
Велика Палата не може погодитися з такими доводами апелянтки з огляду на наведені вище обґрунтування.
Приписи Закону № 1402-VIII у редакції як на час подачі документів позивачкою, так і на час ухвалення Спірного рішення містять чіткі (ясні) вимоги про необхідність кандидатом, разом з іншими документами, подати документи, що підтверджують відповідність кандидата на посаду судді вимогам статті 69 цього Закону.
Велика Палата не бачить підстав, щоб зробити висновок, що ця норма є незрозумілою, двозначною або нечіткою.
Щодо форми зазначеного документа, зокрема, і строків його подачі, то логічно, що законодавець уповноважив затверджувати таку форму, саме тому державному органу (ВККС), на який законодавчо покладений обов`язок проводити відповідний конкурс.
17.Частина перша статті 2 КАС України визначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
На дотримання цих правил суд першої інстанції повно та всебічно встановив обставини справи, дослідив докази у справі та, належним чином умотивувавши своє рішення, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
18. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
На підставі частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
19.Велика Палата визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права та немає причин для втручання в нього.
Твердження апеляційної скарги не містять підстав чи суджень, що зобов`язували б поглянути на спірні відносини по-іншому й визнати їх достатніми для втручання в судове рішення.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не містять жодних вагомих підстав для визнання рішення суду першої інстанції протиправним, необґрунтованим і таким, що підлягає скасуванню.
Отже, апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без задоволення, а рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 08 жовтня 2024 року - без змін.
Керуючись статями 243 266 315 316 325 Кодексу адміністративного судочинства України, Велика Палата Верховного Суду
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 08 жовтня 2024 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач М. І. Гриців
Судді: О. О. Банасько С. Ю. Мартєв
О. Л. Булейко С. О. Погрібний
І. А. Воробйова О. В. Ступак
О. А. Губська І. В. Ткач
В. В. Король О. С. Ткачук
О. В. Кривенда Є. А. Усенко
М. В. Мазур Н. В. Шевцова