Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 11.04.2017 року у справі №б-24/39-09 Постанова ВГСУ від 11.04.2017 року у справі №б-24/...
print
Друк
search Пошук
comment
КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2017 року Справа № Б-24/39-09

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Куровського С.В. - головуючого,

суддів: Панової І.Ю., Ткаченко Н.Г.,

за участю представників:

ПАТ "Дельта Банк" - Потапенко С.Ю. (дов. від 14.02.2017),

розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк"

на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 24.01.2017

та ухвалу господарського суду Харківської області від 21.12.2016

у справі №Б-24/39-09 господарського суду Харківської області

за заявою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3

про визнання банкрутом,

встановив:

Ухвалою господарського суду Харківської області від 21.12.2016 у справі №Б-24/39-09 (суддя Міньковський С.В.) відмовлено ПАТ "Дельта Банк" у задоволенні заяви про визнання недійсним результатів аукціону від 12.10.2016.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 24.01.2017 колегія суддів у складі: Лакіза В.В., Здоровко Л.М., Фоміна В.О.) ухвалу господарського суду Харківської області від 21.12.2016 залишено без змін.

К касаційній скарзі Публічне акціонерне товариство (ПАТ) "Дельта Банк" просить скасувати ухвалу господарського суду Харківської області від 21.12.2016 та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 24.01.2017 повністю, прийняти нове рішення, яким задовольнити заяву ПАТ "Дельта Банк" про визнання недійсними результатів аукціону від 12.102016, проведеного інноваційно-комерційною товарною біржею з продажу майна ФОП ОСОБА_3 Вважає, що оскаржувані судові рішення прийняті з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а саме ст.ст. 59, 64-68 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", положення наказу Міністерства юстиції України від 10.07.2014 №1104/5 "Про затвердження Порядку оприлюднення відомостей, які підлягають розміщенню на веб-сайті державного органу з питань банкрутства", ст. 43 ГПК України.

Судова колегія, заслухавши доповідь судді Куровського С.В., пояснення представника ПАТ "Дельта Банк", розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що постановою господарського суду Харківської області ФОП ОСОБА_3 було визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру.

Відповідно до п.1.1 Прикінцевих положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції від 22.12.2011, положення цього Закону, що регулюють продаж майна в провадженні у справі про банкрутство, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом.

Враховуючи, що реалізацію майна банкрута розпочато після набрання законної сили Закону України від 22.12.2011р. N 4212-VI, судами попередніх інстанцій вірно зазначено про застосування до спірних правовідносин положень Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції, після 19.01.2013.

Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є спеціальним законом, який встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом та застосування ліквідаційної процедури з метою повного або часткового задоволення вимог кредиторів.

Звернувшись із заявою про визнання недійсними результатів аукціону, проведеного 12.10.2016, ПАТ "Дельта Банк" посилається на те, що при оприлюдненні оголошення на веб-сайті організатором аукціону невірно зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податку ФОП ОСОБА_3, а саме: НОМЕР_1, замість - НОМЕР_2, що в свою чергу, на думку заявника, зробило неможливим відстеження результатів аукціону на сайті Вищого господарського суду України за реєстраційним номером облікової картки платника податку боржника.

Згідно з ч.1 ст .44 Закону після проведення інвентаризації та оцінки майна ліквідатор здійснює продаж майна банкрута такими способами, зокрема, проведення аукціону.

Частиною1, 2 ст. 43 Закону передбачено, що майно, яке підлягає реалізації у ліквідаційній процедурі, оцінюється ліквідатором. Під час продажу майна банкрута на аукціоні вартість майна, що визначається ліквідатором, є початковою.

Згідно ч.4 ст.42 Закону майно банкрута, що є предметом забезпечення, не включається до складу ліквідаційної маси і використовується виключно для задоволення вимог кредитора за зобов'язаннями, які воно забезпечує.

Продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в порядку, передбаченому цим Законом, виключно за згодою кредитора, вимоги якого воно забезпечує, або суду.

Відповідно до п. 6 розділу І Порядку оприлюднення відомостей, які підлягають розміщенню на веб-сайті державного органу з питань банкрутства, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 10.07.14 р. №1104/5, оприлюднення відомостей, які підлягають розміщенню на веб-сайті державного органу з питань банкрутства, на момент оприлюднення оголошення зміст оголошення (повідомлення), яке підлягає офіційному оприлюдненню, повинен відповідати вимогам Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону про банкрутство оголошення про проведення аукціону на веб-сайті повинно містити відомості про: майно, що продається, його характеристику та місцезнаходження; час та місце проведення аукціону (для електронних торгів - веб-сайт, на якому проводяться електронні торги, та період часу, протягом якого проводяться торги); початкову вартість та відомості про можливість її зниження на тому ж аукціоні; розмір та порядок внесення гарантійного внеску; можливість надання переможцю податкової накладної; продавця майна (найменування, місцезнаходження, засоби зв'язку); порядок, місце, строк і час представлення заявок на участь в торгах; порядок оформлення участі в торгах, перелік документів і вимоги, що пред'являються учасникам, до їх оформлення; порядок і критерії виявлення переможця торгів; строки платежів, реквізити рахунків, на які вносяться платежі; організатора аукціону (найменування, місцезнаходження, засоби зв'язку); спосіб отримання додаткової інформації про проведення аукціону.

В ч.3 ст.55 Закону закріплено, що результати аукціону, проведеного з порушенням вимог закону, можуть бути визнані в судовому порядку недійсними.

Визнання результатів аукціону недійсними тягне за собою визнання недійсним укладеного з переможцем договору купівлі-продажу.

Отже, підставою для визнання результатів аукціону недійсними є порушення встановлених законодавством правил проведення аукціону, визначених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а саме: правил, які визначають процедуру підготовки, проведення аукціону; правил, які регулюють сам порядок проведення аукціону; порядок визначення вартості майна та порядок зниження вартості майна; правил, які стосуються оформлення кінцевих результатів аукціону.

Таким чином, до предмету доказування недійсності результатів аукціону входять встановлення обставин недотримання ліквідатором, організатором та учасниками аукціону вимог, які ставляться Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до його проведення, зокрема, щодо порядку оприлюднення оголошення про проведення аукціону певного змісту, письмового повідомлення про проведення аукціону власника майна, замовника та інших осіб, визначених замовником (статті 58, 59 Закону); допуску до участі в аукціоні (стаття 61 Закону); допуску до місця проведення аукціону (стаття 63 Закону); порядку проведення аукціону та порядку зниження ціни, дотримання кроку аукціону (статті 64-68 Закону).

Судами попередніх інстанцій встановлено, що після прийняття постанови господарського суду Харківської області від 19.03.2009 про визнання ФОП ОСОБА_3 банкрутом та відкриття його ліквідаційну процедуру, ліквідатором був обраний спосіб продажу нерухомого майна банкрута, що є предметом забезпечення, у формі аукціону.

Оголошення про проведення конкурсу з визначення організатора аукціону було опубліковано в газеті "Харківський кур'єр" від 11 лютого 2016 року.

Протягом визначеного в оголошенні строку до ліквідатора із заявою про участь у конкурсі звернулася лише одна особа: Інноваційно-комерційна товарна біржа, код ЄДРПОУ 36372688.

29.02.2016 на засіданні комітету кредиторів було затверджено кандидатуру організатора аукціону з продажу майна банкрута - Інноваційно-комерційну товарну біржу, код ЄДРПОУ 36372688, з якою було укладено відповідний договір.

Отже, ліквідатором банкрута було проведено конкурс з визначення організатора аукціону з продажу майна банкрута, визначено організатора аукціону з продажу майна банкрута, укладено договір з організатором аукціону з продажу майна банкрута, погоджено строки подачі оголошення та крок аукціону.

З метою організації продажу належного боржнику майна, ліквідатором здійснена оцінка та отримані звіти про вартість наступних активів: - нежитлових приміщень підвалу, 1-го поверху 19-21, 21а, 26, 26а, 27-37, 55-60 в літ. "А-5", що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Другої п'ятирічки, буд. 61; - автомобіля марки Сhevrolet Niva, 2006 року випуску, колір сірий, кузов НОМЕР_4, ідентифікатор НОМЕР_4, тип ТЗ легковий універсал -В, реєстраційний номер НОМЕР_3; - будівлі магазину "Ритм" зі складом, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

15.04.2016 ліквідатором було направлено заставним кредиторам листи на надання згоди на продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення.

Отримано відповідь ПАТ "Дельта Банк" на продаж заставного майна, з якої вбачається, що банк надає згоду на проведення першого прилюдного аукціону з продажу заставного майна за початковою вартістю, що встановлена за результатами оцінки, проведеної на замовлення ліквідатора, без можливості зниження початкової вартості. В разі, якщо заставне майно не буде реалізовано на аукціоні, необхідно додатково з заставним кредитором погодити реалізацію заставного майна.

Ліквідатором було оцінено надану ПАТ "Дельта Банк" відповідь, як неналежну згоду на реалізацію майна банкрута, що є предметом забезпечення, та подано до господарського суду Харківської області клопотання в порядку ч. 4 ст. 42 Закону про банкрутство на надання згоди суду на продаж майна.

Ухвалою господарського суду від 08.08.2016, залишеною без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 13.09.2016, надано згоду на продаж майна ФОП ОСОБА_3, що перебуває у заставі АТ "Дельта Банк": нежитлових приміщень підвалу, 1-го поверху № 19-21, 21а, 26, 26а, 27-37, 55-60 в літ. "А-5", які знаходяться за адресою: м. Харків, вул. Другої п'ятирічки, буд. 61 з початковою вартістю 769949,00 грн. без ПДВ та автомобілю марки Сhevrolet Niva, 2006 р.в., колір сірий з початковою вартістю 113385,00 грн. без ПДВ відповідно до вимог ст. ст. 42-44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

13.09.2016 на сайті Вищого господарського суду України та Міністерства юстиції України за номером 35366 розміщено оголошення про проведення аукціону з продажу майна боржника - проведення аукціону призначено на 12 жовтня 2016 року. На продаж виставлено наступне майно боржника: Лот № 1. Нежитлові приміщення підвалу №1 -8, 1 -го поверху 19-21, 21а, 26, 26а, 27-37, 55-60 в, літ. "А-5" загальною площею 395.3 кв. м.; Лот №2. Нежитлова будівля (будівля магазину "Ритм") зі складом, загальною площею 347,4м2. Адреса нерухомого майна: вулиця без назви, будинок 75, смт. Ківшарівка, м. Куп'янськ, Харківська обл.; Лот №3. Транспортний засіб: Легковий автомобіль. Марка - Chevrolet. Модель -Niva (V=1690).

Призначений на 12.10.2016 аукціон з продажу майна боржника ФОП ОСОБА_3 відбувся з частковим продажем майна (лот №1) з визначенням переможця - ОСОБА_7, який запропонував за майно боржника лот №1 найкращу ціну за умовами аукціону 846613 (вісімсот сорок шість тисяч шістсот тринадцять) грн. 90 коп.

Перелік майна боржника, що було запропоновано до продажу на аукціоні: Лот № 1: нежитлові приміщення підвалу №1-8, 1-го поверху 19-21, 21а, 26, 26а, 27-37, 55-60 в літ. "А-5" загальною площею 395.3 кв.м, місцезнаходження: вул. Біблика (колишня вулиця 2-ої П'ятирічки), №61, м. Харків; лот №2: нежитлова будівля (будівля магазину "Ритм") зі складом, загальною площею 347,4м2 місцезнаходження: вулиця без назви, будинок 75, смт. Ківшарівка, м. Куп'янськ, Харківська обл.; лот №3: транспортний засіб: легковий автомобіль, марка - Chevrolet, модель - Niva (V=1690), номер шасі (кузова, рама, коляска) НОМЕР_4., ідентифікатор - НОМЕР_4, тип ТЗ - легковий універсал - В, реєстраційний номер НОМЕР_3, колір - сірий, рік випуску - 2006, повна маса - 1850 кг, маса без навантаження - 1400 кг, об'єм двигуна: 1,7, вид пального: бензин, пробіг: 280000 км, комплектація: базова.

Перелік майна боржника, що було реалізоване на аукціоні: лот № 1: нежитлові приміщення підвалу №1-8, 1-го поверху 19-21, 21а, 26, 26а, 27-37, 55-60 в літ. "А-5" загальною площею 395.3 кв.м, місцезнаходження: вул. Біблика (колишня вулиця 2-ої П'ятирічки), №61, м. Харків.

У відповідності до ст. 75 Закону про банкрутство між ліквідатором та переможцем торгів було підписано акт про передання права власності на нерухоме майно.

Враховуючи встановлені обставини справи, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про відсутність будь-яких порушень в діях організатора аукціону, як в частині заходів, так і строків їх здійснення щодо підготовки проведення аукціону, проведення аукціону та оформлення його результатів.

При цьому вірно зазначили, що допущена технічна помилка в реєстраційному номері облікової картки платника податків боржника, на яку посилається ПАТ "Дельта Банк" як на підставу для визнання недійсним результатів аукціону, не мала наслідком порушення права на участь в аукціоні потенційних учасників, оскільки не завадила взяти участь в аукціоні двом учасникам, аукціон з продажу майна банкрута відбувся з визначенням переможця, продаж майна ПАТ "Дельта Банк" було здійснено зі збільшенням початкової ціни лоту на 10%.

Разом з тим, ПАТ "Дельта Банк" звертаючись до суду з вимогою про визнання недійсними результатів аукціону не надано належного обґрунтування порушення його прав та законних інтересів, як забезпеченого кредитора у справі, обставиною допущення помилки в реєстраційному номері облікової картки платника податків боржника у змісті оголошення про проведення аукціону від 12.10.2016, враховуючи, що майно було продано за найкращу ціну за умовами аукціону, а саме 846613,90 грн., тоді як початкова вартість становила 769949,00 грн.

Згідно правила ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Таким чином, обов'язок доказування у господарському процесі покладено на сторони та інших учасників судового процесу, які обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими належними та допустимими доказами.

Відповідно до ст. 111-7 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Відтак, доводи, викладені у касаційній скарзі, не спростовують висновків судів попередніх інстанцій та, крім того, пов'язані з переоцінкою доказів, що виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції.

Враховуючи те, що у касаційній інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи у суді першої інстанції за винятком процесуальних дій, пов'язаних із встановленням обставин справи та їх доказуванням, рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції відповідають приписам чинного законодавства та підстав для їх зміни або скасування не вбачається.

Керуючись статтями 1117, 1119 , 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" залишити без задоволення.

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 24.01.2017 та ухвалу господарського суду Харківської області від 21.12.2016 по справі №Б-24/39-09 залишити без змін.

Головуючий Куровський С.В.

Судді Панова І.Ю.

Ткаченко Н.Г.

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст