Історія справи
Постанова ВГСУ від 05.11.2014 року у справі №924/60/14Постанова ВГСУ від 17.06.2015 року у справі №924/60/14

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2014 року Справа № 924/60/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Божок В.С.- головуючого, Костенко Т.Ф., Сибіги О.М.перевіривши матеріали касаційних скаргквартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці та заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави в особі квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівціна постановуРівненського апеляційного господарського суду від 03.09.2014у справігосподарського суду Хмельницької областіза позовомСлобідо-Кульчієвецької сільської радидо квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівцітретя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачавідділ Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької областітретя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачаМіністерство оборони Україниза участю заступника військового прокурора Чернівецького гарнізонупрозобов'язання усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою площею 10, 5842 га, яка розташована на території села Жовтневе Слобідо-Кульчієвецької сільської ради шляхом знесення огорожів судовому засіданні взяли участь представники:від позивача:Мельник В.В. - дов. б/н від 09.01.2014; Нестеров Р.О. - сільський голова, посвідчення №1 від 17.12.2012;від відповідача:Чернушка С.І. - дов. №1547 від 17.12.2010; Червінський А.В. - начальник квартирно-експлуатаційного відділу м.Чернівці;від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачаПшетаковський О.Л. - начальник відділу, посвідчення №52;від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачаЧернушка С.І. - дов. №1547 від 17.12.2010; від Генеральної прокуратури УкраїниКоркішко В.М., старший прокурор відділу - посв. №027484 від 25.07.2014;
ВСТАНОВИВ:
Рішенням від 15.07.2014 господарського суду Хмельницької області (судді: Виноградова В.В. - головуючий, Танасюк О.Є., Гладій С.В.) позовні вимоги задоволено. Зобов'язано Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою площею 10,5842 га, яка розташована на території села Жовтневе Слобідо-Кульчієвецької сільської ради та знаходиться в межах координат поворотних точок: №1 (координати Х 5383356,73; координати Y 2308085,51), №2 (координати Х 5383516,39; координати Y 2308192,87), №3 (координати Х 5383026,00; координати Y 2308725,74), №4 (координати Х 5382912,77; координати Y 2308641,76) шляхом знесення огорожі. Стягнуто з квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці на користь Слобідо-Кульчієвецької сільської ради 1218, 00 грн. судового збору.
Постановою від 03.09.2014 Рівненського апеляційного господарського суду (судді: Крейбух О.Г. - головуючий, Демянчук Ю.Г., Петухов М.Г.) рішення від 15.07.2014 господарського суду Хмельницької області залишено без змін.
Судові рішення мотивовані тим, що у Квартирно-експлуатаційного відділу м.Чернівці відсутні правові підстави та правовстановлюючі документи на користування спірною земельною ділянкою, яка належить до земель комунальної власності Слобідо-Кульчієвецької сільської ради площею 10, 5842 га.
Не погоджуючись з судовими рішеннями Квартирно-експлуатаційний відділ м.Чернівці звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою та просить їх скасувати і прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову, також з касаційною скаргою звернувся заступник військового прокурора Чернівецького гарнізону, який просить судові рішення скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Скаржники в касаційних скаргах посилаються на те, що будівлі та спірна земельна ділянка військового містечка №89 є державною власністю, закріплені за Міністерством оборони України та мають статус військового майна. Скаржники вказують, що господарськими судами попередніх інстанцій порушенні норми матеріального та процесуального права, зокрема, ст.15 Цивільного кодексу України; ст.ст. 6, 14 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних силах України"; Постанова Кабінету міністрів України №1282 від 29.08.2002 "Про затвердження Порядку вилучення і передачі військового майна Збройних сил України"; ст.ст. 32, 33, 43 Господарського процесуального кодексу України.
Позивач у відзиві на касаційну скаргу просить залишити без змін рішення господарського суду Хмельницької області від 15.07.2014 та постанову Рівненського апеляційного господарського суду України від 03.09.2014, вказуючи, що відповідач не має правових підстав користуватися спірною земельною ділянкою.
Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів, знаходить необхідним касаційні скарги задовольнити.
Відповідно ст.3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно ч.1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Господарськими судами встановлено, що Кам'янець-Подільській КЕЧ району в 1978 році виданий Державний акт на право користування землею серії Б №041535 на земельну ділянку площею 339, 8 га з планом землекористування, який включав в себе земельну ділянку площею 283,3 га, 37 га та 19,5 га. Земельна ділянка площею 283,3 га межує із землями радгоспу "Кам'янець-Подільский".
Відповідно довідки галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 23.10.2009, яка міститься в матеріалах справи, розпорядженням начальника штабу Прикарпатського військового округу №15/1/1923 від 02.08.1996 з 01.10.1996 Кам'янець-Подільська КЕЧ району розформована. Фонди Кам'янець-Подільської КЕЧ району передані за актами в Тернопільську КЕЧ району та Чернівецьку КЕЧ району.
Відповідно ст. 77 Земельного кодексу України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати лише в державній власності. Навколо військових та інших оборонних об'єктів у разі необхідності створюються захисні, охоронні та інші зони з особливими умовами користування. Порядок використання земель оборони встановлюється законом. Особливості відчуження земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, встановлюються законом.
Статтею 1 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних силах України" встановлено, що військове майно - це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України (далі - військові частини). До військового майна належать будинки, споруди, передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, пально-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне майно, майно зв'язку тощо.
Відповідно ст. 6 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних силах України" відчуження військового майна здійснюється Міністерством оборони України через уповноважені Кабінетом Міністрів України підприємства та організації, визначені ним за результатами тендеру, після його списання, за винятком майна, визначеного частиною другою цієї статті.
Рішення про відчуження військового майна, що є придатним для подальшого використання, але не знаходить застосування у повсякденній діяльності військ, надлишкового майна, а також цілісних майнових комплексів та іншого нерухомого майна приймає Кабінет Міністрів України за поданням Міністерства оборони України.
Відчуження земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №1282 від 29.08.2002 "Про затвердження Порядку вилучення і передачі військового майна Збройних сил" встановлено порядок вилучення військового майна з оперативного управління військових частин, закладів, установ та організацій Збройних сил і його безоплатної передачі до сфери управління центральних або місцевих органів виконавчої влади, інших органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядним установам і організаціям, які проводять свою діяльність в інтересах національної безпеки і оборони, та у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ або у їх спільну власність.
Згідно п.п. 6 та 9 Положення "Про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1225 від 04.08.2000, облік військового майна ведеться з метою отримання даних про його наявність, втрату, нестачу, рух, вартість та якісний (технічний) стан, необхідних для організації матеріально-технічного забезпечення військових частин, встановлення належного контролю за умовами зберігання, доцільністю та ефективністю його використання (витрачання), а також з метою підготовки даних для складення облікових документів та державної статистичної звітності. Облік військового майна ведеться шляхом запису (відображення) в книгах (картках) обліку, інших матеріальних носіях інформації даних про кількість, якісний (технічний) стан, облікові та заводські номери, вартість (ціну) військового майна, а також про його рух, втрату та нестачу.
Відповідно вказаного Положення та "Керівництва з обліку озброєння, техніки, майна та інших матеріальних засобів у Збройних Силах СРСР", затвердженого наказом Міністра оборони СРСР № 260 у 1979 року, на кожний з об'єктів нерухомості військового містечка , в даному випадку військове містечко №89 заведено індивідуальну картку обліку будівлі (форма 400), та облік землі (форма 404, 405) які до теперішнього часу мають юридичну силу та не анульовані. Це пояснюється тим, що у військових частинах Збройних Сил України (а до проголошення незалежності України - у Збройних Силах СРСР) ведеться специфічний облік військових споруд, будівель та земельних ділянок до обліку яких місцеві органи влади, в тому числі бюро технічної інвентаризації, держземагенства не має ніякого відношення.
Згідно інвентаризаційної відомості на обліку КЕВ м. Чернівці знаходиться нерухоме майно військового містечка № 89 і земельна ділянка, на якій розміщено комплекс об'єктів нерухомості і споруд, що підтверджується індивідуальними картками обліку будівель і споруд зазначеного військового містечка та обліку земельної ділянки.
Господарськими судами також встановлено, що 23.07.2013 рішенням №3 Слобідо-Кульчієвецька сільська рада затвердила містобудівну документацію "Генеральний план села Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області", відповідно якого спірна земельна ділянка належить до власності територіальної громади Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, тобто є комунальною.
За актом обстеження земельної ділянки від 16.10.2013, складеного представниками сільської ради, земельна ділянка, орієнтовною площею 10 га використовується Квартирно-експлуатаційним відділом м.Чернівці. Відповідно до земельно-кадастрової документації, земельна ділянка перебуває в межах с.Жовтневе і не відноситься до земель військового містечка №89. Рекомендовано виконавчому комітету Слобідо-Кульчієвецької сільської ради звернутися до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці з клопотанням щодо звільнення зайнятої земельної ділянки та повернення її до земель запасу сільської ради. На даному акті відсутній підпис керівника, або уповноваженого представника відповідача, а також відсутні відмітки про відмову від підпису, що є порушенням норм передбачених Порядком планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №132 від 25.02.2013, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.03.2013 за №412/22944. Однак, господарськими судами це залишено поза увагою.
За твердженням скаржників факт перебування спірного майна у віданні Міністерства оборони України підтверджується тим, що відповідно постанови Кабінету Міністрів України № 311 від 05.11.1991, це майно не ввійшло в перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності). Доказів приналежності майна територіальній громаді Слобідо-Кульчієвецької сільської ради господарським судам не надано, однак господарськими судами це також залишено поза увагою та не досліджено.
Листом №1706 від 10.09.2013 начальник квартирно-експлуатаційного відділу м.Чернівці просив голову Слобідо-Кульчієвецької сільської ради погодити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), які перебувають у користуванні Міністерства оборони України в особі Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці для обслуговування військового містечка № 89 на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець-Подільського району.
27.09.2013 листом №1594 сільський голова Слобідо-Кульчієвецької сільської ради повідомив Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці, що різниця між вказаною відповідачем у технічній документації та фактичною площею військового містечка № 89, розташованого на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради становить 10,5842 га. У зв'язку з чим Слобідо-Кульчієвецька сільська рада відмовила у погодженні наданої технічної документації про встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
За повідомленням відділу Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі (лист №05-04-12/2261 від 16.09.2013) згідно Національної кадастрової системи за Квартирно-експлуатаційним відділом м. Чернівці зареєстровано земельну ділянку площею 231,3087 га із кадастровим номером 6822487400:04:010:0026 для обслуговування військового містечка № 89, що розташована на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради.
Однак, господарськими судами не досліджено на підставі якої документації Національною кадастровою системою зареєстровано за Квартирно-експлуатаційним відділом м. Чернівці земельну ділянку площею 231, 3087 га з урахуванням того, що Державним актом на право користування землею серії Б №041535 Кам'янець-Подільській КЕЧ району виділено земельну ділянку площею 339, 8 га. Доказів вилучення частини земельної ділянки з земель оборони матеріали справи не містять, а господарські суди цьому не надали належної правової оцінки.
Відповідно ст. 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. До земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать: землі оборони.
За ст. 193 Земельного кодексу України Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Державний земельний кадастр є основою для ведення кадастрів інших природних ресурсів.
Пунктом 8 ст. 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" встановлено, що відомості про межі адміністративно-територіальних одиниць вносяться до Державного земельного кадастру на підставі проектів землеустрою щодо встановлення та зміни меж адміністративно-територіальних одиниць.
Актом обстеження земельної ділянки № 4/17 від 19.02.2014 зі схемою розташування земельних ділянок та актом перевірки дотримання суб'єктами вимог законодавства № 4/242 від 20.02.2014, складених Державною інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області, визначено, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці, який має в користуванні земельну ділянку загальною площею 256,7 га на території Слобідо-Кульчієвецької та Устянської сільських рад, самовільно зайняв земельну ділянку площею 10,5842 га, яка належить до земель житлової та громадської забудови та зі сторони с.Жовтневе огороджена залізобетонними стовпами, з'єднаними дротом.
В основу судових рішень господарськими судами покладено висновок судової земельно-технічної експертизи №43Е-05/14 від 23.06.2014, за яким земельна ділянка площею 10,5842 га розташована за межами земельної ділянки позначеної площею 283,3 га на Державному акті на право користування землею серії БН № 041535 виданого Кам'янець-Подільському КЕЧ району та має з нею спільну межову лінію.
За ч. 1 ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Відповідно ч. 5 ст. 42 Господарського процесуального кодексу України, висновок судового експерта для господарського суду не є обов'язковим і оцінюється господарським судом за правилами, встановленими статтею 43 цього Кодексу.
За абз. 3 ч.5 ст. 20 Земельного кодексу України, земельні ділянки, що належать до земель оборони, використовуються виключно згідно із Законом України "Про використання земель оборони".
Відповідно ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Земельного кодексу України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати лише в державній власності.
Пунктом "в" ч. 1 ст. 80 Земельного кодексу України встановлено, що суб'єктом права власності на землі державної власності є держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади.
За ч. 2 ст. 84 Земельного кодексу України право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Частиною 5 ст. 116 Конституції України встановлено, що Кабінет Міністрів України забезпечує рівні умови розвитку всіх форм власності; здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.
Відповідно ст. 1 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
В п. "а" ч. 1 ст. 13 Земельного кодексу України до повноважень Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Господарські суди дійшли висновку, що спірна земельна ділянка площею 10, 5842 га знаходиться в межах населеного пункту с.Жовтневе Камянець-Подільського району та розташована за межами земельної ділянки позначеної площею 283, 3 га на Державному акті на право користування землею серії БН №041535.
За твердженням заступника військового прокурора відповідач користується земельною ділянкою не 283, 3 га, а лише 256, 7 га, а спірна земельна ділянка площею 10, 5842 га входить до складу земельної ділянки військового містечка №89, однак господарські суди попередніх інстанцій залишили це поза увагою та не надали належної правової оцінки, тому що земельна ділянка відноситься до земель оборони, які знаходяться в управлінні та користуванні військового містечка №89, а відповідно Міністерства оборони України, тоді як власником цих земель є держава в особі Кабінету Міністрів України, який розпоряджається ними.
Однак, розглядаючи позовні вимоги, господарськими судами попередніх інстанцій не залучено Кабінет Міністрів України до участі у справі.
Відповідно ч. 1 ст. 27 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Також, в силу приписів статей 84, 107 Господарського процесуального кодексу України рішення є таким, що прийняте про права та обов'язки особи, яка не була залучена до участі у справі, якщо в його мотивувальній частині містяться висновки суду про права та обов'язки цієї особи, або у резолютивній частині рішення суд прямо вказав про права та обов'язки таких осіб. В такому випадку рішення порушує не лише матеріальні права осіб, не залучених до участі у справі, а й їх процесуальні права, що витікають із п.1 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997, положення про право кожного на справедливий судовий розгляд при визначенні його цивільних прав і обов'язків.
Отже, господарські суди неповно встановили всі обставини справи, що необхідні для правильного вирішення спору та прийняли рішення про права та обов'язки особи, яку не було залучено до участі в справі.
Неповне з'ясування всіх обставин справи, які мають значення для справи, дає підстави для скасування ухвалених у справі судових рішень та передачі справи на новий розгляд.
Обґрунтованим визнається рішення, у якому повно відображені обставини, що мають значення для даної справи, висновки господарського суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими у судовому засіданні.
При вирішенні спору господарський суд зобов'язаний прийняти рішення, зокрема, щодо: наявності обставин (фактів), якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та навести докази на їх підтвердження; наявності інших фактичних даних, які мають значення для вирішення справи; правовідносин, зумовлених встановленими фактами. У рішенні господарського суду обов'язково повинні бути зазначені встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини.
Зважаючи на те, що відповідно зі ст. 1117 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
При новому розгляді справи необхідно повно та всебічно з'ясувати всі обставини справи, дати їм належну правову оцінку та постановити законне та обґрунтоване рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.1115, п.3 ст.1119, ст.11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ :
Касаційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці задовольнити частково.
Касаційну скаргу заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону задовольнити повністю.
Постанову від 03.09.2014 Рівненського апеляційного господарського суду та рішення від 15.07.2014 господарського суду Хмельницької області зі справи №924/60/14 скасувати.
Справу направити на новий розгляд до господарського суду Хмельницької області.
Головуючий В.С. Божок
Судді Т.Ф. Костенко
О.М. Сибіга