Історія справи
Постанова ВАСУ від 19.03.2015 року у справі №2а-9887/09/1570
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" березня 2015 р. м. Київ К/9991/36207/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)СуддівМороз Л.Л. Шведа Е.Ю. секретар судового засідання Носенко Л.О.,
за участі: представників національної ради України з питань телебачення і радіомовлення ОСОБА_4 та Товариства з обмеженою відповідальністю Телерадіокомпанія "Бріз" ОСОБА_5,
розглянувши у касаційному порядку у відкритому судовому засіданні у залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Телерадіокомпанія "Бріз" (далі - ТОВ ТРК "Бріз") до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (далі - НРУТР) про визнання протиправним та скасування рішення за касаційною скаргою НРУТР на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2011 року
в с т а н о в и л а :
У липні 2009 року ТОВ ТРК "Бріз" в Одеському окружному адміністративному суді пред'явило позов до НРУТР про визнання протиправним та скасування рішення.
Просило визнати протиправним та скасувати рішення НРУТР від 26 травня 2009 року № 977 "Про результати позапланової перевірки ТОВ ТРК "Бріз", с. Крижанівка, Комінтернівського району Одеської області".
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року, залишеною без зміни ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2011 року, позов ТОВ ТРК "Бріз" задоволено частково.
Визнані протиправними та скасовані пункти 1, 2, 3 рішення НРУТР від 26 травня 2009 року № 977 "Про результати позапланової перевірки ТОВ ТРК "Бріз", с. Крижанівка, Комінтернівського району Одеської області".
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій подала касаційну скаргу, в якій вказала на те, що оскаржувані рішення судами прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Просить їх скасувати та ухвалити нову постанову у справі про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді щодо обставин, необхідних для ухвалення рішення судом касаційної інстанції, перевіривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Водночас, у відповідності із частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій, чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди зобов'язані перевірити чи прийняті (вчинені) вони суб'єктом владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед Законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Пунктом 3 Інструкції НРУТР "Про порядок здійснення перевірок телерадіоорганізацій України", затвердженої рішенням НРУТР від 24 січня 2007 року № 69, визначені наглядові повноваження Ради щодо проведення планових та позапланових перевірок.
Відповідно до підпункту 3.3. пункту 3 вказаної Інструкції позаплановою вважається перевірка, передбачена в планах роботи Національної ради, яка проводиться за наявності таких підстав:
- якщо моніторинг НРУТР виявив ознаки порушення ліцензіатом вимог чинного законодавства та/або умов ліцензії (ліцензій);
- якщо членами або працівниками Національної ради, що мають відповідні повноваження, зафіксовано ознаки порушень чинного законодавства та/або умов ліцеї (ліцензій);
- якщо раніше до ліцензіата застосовано встановлені законодавством санкції;
- якщо до НРУТР подано належним чином оформлені звернення (заяви, скарги) громадян, запити від органів державної влади про порушення ліцензіатом вимог чинного законодавства та/чи умов ліцензій (ліцензій).
Згідно із статею 42 вказаного Закону ретрансляція телерадіопрограм та передач, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення, на території України не обмежується. Порядок ретрансляції регулюється цим Законом. Суб'єкт господарювання, який перебуває під юрисдикцією України, має на меті здійснювати ретрансляцію і отримав на це дозвіл від правовласника (виробника), який не підпадає під юрисдикцію країни, що входить до Європейського Союзу, або країни, яка ратифікувала Європейську конвенцію про транскордонне телебачення, зобов'язаний адаптувати зміст призначених для ретрансляції програм до вимог законодавства України. Право на ретрансляцію теле- та/чи радіопрограм визначається ліцензією на мовлення або ліцензією провайдера програмної послуги.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ТОВ ТРК "Бріз" є провайдером програмної послуги та здійснює свою діяльність на підставі Ліцензії НР № 0644-п зі строком дії від 02 лютого 2009 року по 02 лютого 2019 року, виданої НРУТР.
06 квітня 2009 року представником НРУТР в Одеській області Салабай О.В. та головним спеціалістом секретаріату представників Приморського регіону Холодовою Л.Г. проведено позапланову перевірку ТОВ ТРК "Бріз" щодо дотримання компанією законодавства України та умов ліцензії, за результатами якої складено акт №ПП/Од./ПС/10/06.04.2009.
Рішенням НРУТР від 26 травня 2009 року № 977 "Про результати позапланової перевірки ТОВ ТРК "Бріз", с. Крижанівка, Комінтернівського району Одеської області" вирішено:
- визнати порушення ТОВ ТРК "Бріз", с. Крижанівка, Комінтернівського району Одеської області, загальної концепції програм для ретрансляції, невиконання рішення НРУТР від 23 грудня 2008 року № 2347;
- ТОВ ТРК "Бріз" с. Крижанівка, Комінтернівського району Одеської області оголосити попередження;
- відповідно до частини другої статті 75 Закону України "Про телебачення і
радіомовлення" зобов'язати ТОВ ТРК "Бріз" с. Крижанівка, Комінтернівського району Одеської області протягом місяця привести свою діяльність у відповідність до умов чинного законодавства та надати через два тижні після цього звіт до НРУТР, візований НРУТР в Одеській області.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов ТОВ ТРК "Бріз", та суд апеляційної інстанції, залишаючи рішення суду першої інстанції у законній силі, виходили із неправомірності рішення суб'єкта владних повноважень, яке оскаржується.
Колегія суддів вважає, що такий правовий висновок судів першої та апеляційної інстанцій у цій справі є помилковим з таких підстав.
Згідно з пунктом 1 рішення НРУТР від 23 грудня 2008 року № 2347 "Про виконання провайдерами програмної послуги рішень Національної ради та статей 40, 42 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", затверджено перелік програм, зміст яких відповідає вимогам статті 42 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" (не потребують адаптації змісту) згідно із додатком.
Станом на квітень 2009 року НРУТР не визначала програми ТVCi, РТР-Планета, ДТВ, СТС, Рен-ТВ, ТНТ такими, зміст яких відповідає Європейській конвенції про транскордонне телебачення.
У цьому списку іноземних програм, зміст яких відповідав би вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення, і ретрансляція яких на території України не обмежується станом на 23 грудня 2008 року, і які зазначені в акті перевірки ТОВ ТРК "Бріз" від 06 квітня 2009 року, не має.
Немає їх і у Загальній концепції (принципи, підстави добору та перелік) програм для ретрансляції (пропозиції абонентам) які передбачено надавати ТОВ ТРК "Бріз", с. Крижанівка Одеської області, у складі програмної послуги у м. Одесі та Комінтернівському районі Одеської області в мережі території розташування багатоканальної мережі, яка є додатком до рішення НРУТР від 17 грудня 2008 року № 2178.
Ліцензією провайдера програмної послуги серії НР № 0644 від 02 лютого 2009 року, власником якої є ТОВ ТРК "Бріз", передбачено, що ретранслювати ліцензіат має право відповідну кількість програм, зміст яких відповідає Європейській конвенції про транскордонне телебачення і за умов, що вони визнані такими НРУТР, програми, правовласники яких отримали ліцензії НРУТР та перебувають під юрисдикцією Європейського Союзу або країни, яка ратифікувала Європейську конвенцію про транскордонне телебачення.
Також згідно з вказаним актом перевірки, фактично ТОВ ТРК "Бріз" надає програмні послуги у кількості 45 каналів, тоді як відповідно до ліцензії вона має право на 43 канали. Із загальної кількості каналів, які входять до програмної послуги, вітчизняних каналів - 22, кількість каналів, що транслюються без дозволу НРУТР - 6 (ТVCi, РТР-Планета, ДТВ, СТС, Рен-ТВ, ТНТ). Кількість каналів, що транслюються в мережі, але не входять до списку каналів, адаптованих до українського законодавства - 6 (ТVCi, РТР-Планета, ДТВ, СТС, Рен-ТВ, ТНТ).
На всі канали, які ретранслюються у мережі ТОВ ТРК "Бріз", Компанія має діючі угоди з правовласниками.
У матеріалах справи відсутні докази того, що законність Ліцензії провайдера програмної послуги серії НР № 0644 від 02 лютого 2009 року, якою володіє ТОВ ТРК "Бріз", оскаржувалася у судовому порядку і вона визнана недійсною (частково недійсною).
Отже, ТОВ ТРК "Бріз" ретранслювала програми у кількості, яка перевищує кількість програм, визначеною у ліцензії провайдера.
Крім того, щодо 6-ти програм НРУТР дозвіл ТОВ ТРК "Бріз" не надавався і вони не входять до списку каналів, адаптованих до українського законодавства.
Між тим, згідно із статтею 1 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" ліцензія провайдера програмної послуги - це документ державного зразка, який видається Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та засвідчує право ліцензіата надавати програмні послуги з використанням ресурсу багатоканальних телемереж.
Відповідно до частини четвертої статті 40 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", загальна концепція (принципи, підстави) добору програм для ретрансляції (пропозиції абонентам) є обов'язковим додатком до ліцензії на діяльність (мовлення) кабельного телебачення і радіомовлення.
Перевищення кількості каналів ретрансляції та ретрансляція не адаптованих до українського законодавства каналів є порушенням ТОВ ТРК "Бріз" умов ліцензії і загальної концепції програм для ретрансляції та зачіпає відповідні інтереси держави.
Тому, реалізуючи свої повноваження з контролю за діяльністю суб'єктів господарювання у сфері надання програмних послуг з використанням ресурсу багатоканальних телемереж, НРУТР прийняла обґрунтоване рішення, яким правомірно визнала порушення ТОВ ТРК "Бріз" загальної концепції програм для ретрансляції та невиконання рішення Ради від 23 грудня 2008 року № 2347 та зобов'язала порушника усунути допущені порушення
Безпідставно суди першої та апеляційної інстанцій вказали у своїх рішеннях на те, що чинним законодавством НРУТР не наділено правом зобов'язувати провайдерів припиняти ретрансляцію іноземних програм, зміст яких потребує адаптації і які суперечать рішенням про телебачення і радіомовлення.
Такі висновки не відповідають обставинам справи, оскільки рішення НРУТР, яке оскаржується, є актом індивідуальної дії, поширюється виключно на діяльність ТОВ ТРК "Бріз" і не містить у собі вказівки про зобов'язання останнього припинити ретрансляцію.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що при ухваленні рішень суди допустили порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Згідно зі статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанції та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені правильно і повно, але при цьому суди допустилися порушення норм матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного рішення.
Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або додаткова перевірка доказів, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку про доцільність скасування постановлених у справі рішень та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
п о с т а н о в и л а :
Касаційну скаргу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Телерадіокомпанія "Бріз" до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про визнання протиправним та скасування рішення скасувати та ухвалити нове рішення.
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю Телерадіокомпанія "Бріз" відмовити.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді Горбатюк С.А.
Мороз Л.Л.
Швед Е.Ю.