Історія справи
Постанова ВАСУ від 17.09.2015 року у справі №2а/0470/12896/12
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"17" вересня 2015 р. м. Київ К/800/21564/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Бутенка В.І (доповідач), Олексієнка М.М., Штульман І.В.,
розглянувши в порядку письмового касаційного провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області (далі - Управління ) до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області, третя особа на стороні відповідача - ОСОБА_4, про скасування постанови, -
в с т а н о в и в:
У жовтні 2012 року Управління звернулось до суду із вказаним позовом, в якому просило скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Дніпропетровській області від 08.10.2012 року ВП №31287267 про накладення штрафу в сумі 680 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2012 року, яку залишено без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2013 року, у задоволенні позову відмовлено.
В касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення цихсудів і ухвалити нове, яким позов задовольнити.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Дніпропетровській області 17.02.2012 року відкрито виконавче провадження ВП №31287267 з примусового виконання виконавчого листа №2-а-747/10, виданого Солонянським районним судом Дніпропетровської області 22.09.2011 року.
Зазначеною постановою зобов'язано боржника провести ОСОБА_4 перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до чинного законодавства України, з 12 квітня 2010 року та надано семиденний строк для його добровільного виконання з моменту отримання постанови державного виконавця. Крім того, у цій постанові державний виконавець попередив боржника про можливість примусового виконання рішення після закінчення встановленого строку зі стягненням з нього виконавчого збору та витрат, пов'язаних з проведенням виконавчих дій.
На підставі листа Управління від 15 березня 2012 року № 637/08-12, яким повідомлено про проведення пенсіонеру перерахунку пенсії та нарахування відповідної суми, старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Дніпропетровській області прийнято постанову ВП № 31287267 про повернення виконавчого документа стягувачеві.
В подальшому на виконання постанови Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 07.06.2012р. у справі №2-а/0438/20/2012 державним виконавцем винесено постанову про відновлення виконавчого провадження ВП №31287267 щодо примусового виконання виконавчого листа №2-а-747/10.
Оскільки позивачем у добровільному порядку рішення Солонянського районного суду Дніпропетровської області виконано не було державним виконавцем прийнято оскаржувану постанову від 25 серпня 2011 року ВП № 26961564 про накладення штрафу у розмірі 680 грн.
Управління, не погоджуючись із даною постановою про накладення штрафу, звернулось до суду з позовом про її скасування.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про законність оскаржуваної постанови оскільки позивачем не доведено поважності причин невиконання рішення суду.
Колегія суддів не погоджується з висновками судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.
Умови і порядок виконання на території України судових рішень визначається Законом України від 21 квітня 1999 року № 606-ХІV «Про виконавче провадження» (далі - Закон №606-ХІV).
Частинами першою та другою статті 75 Закону №606-ХІV визначено, що після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.
У разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу - від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання ( ч.1 ст. 89 Закону № 606-ХІV).
Відповідно до пп. 4 п. 2.1 та пп. 2 п. 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2, основним завданням управління ПФУ, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів ПФУ та інших джерел, визначених законодавством. Управління відповідно до покладених на нього завдань планує доходи та видатки коштів ПФУ в районі(місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету ПФУ.
Отже, невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Судами встановлено, що Управлінням на виконання постанови державного виконавця було надіслано повідомлення, в якому зазначено, що ОСОБА_4 проведено перерахунок пенсії та нараховано кошти у розмірі 86144,72 грн., але у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках не є можливим у повному обсязі виконати рішення суду.
Статтями 23 та 116 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Оскільки у позивача були поважні причини невиконання судового рішення, то постанова про накладення штрафу у розмірі 680 грн. є передчасною.
Згідно ст.229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
З огляду на викладене рішення судів попередніх інстанцій щодо відмови у задоволенні позовних вимог про скасування постанови про накладення штрафу в сумі 680 грн. підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
п о с т а н о в и в:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2012 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2013 року скасувати.
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області задовольнити.
Скасувати постанову відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області від 08 жовтня 2012 року про накладення штрафу у розмірі 680 грн.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
С у д д і : В.І. Бутенко
М.М. Олексієнко
І.В. Штульман