Історія справи
Постанова ВАСУ від 13.11.2014 року у справі №2а-4943/11/0106
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"13" листопада 2014 р. м. Київ К/9991/4971/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Чалого С.Я.
Конюшка К.В.
Логвиненка А.О.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим на постанову Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 11 липня 2011 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, третя особа - Національний центр управління та випробувань космічних засобів Національного космічного агентства України про перерахунок пенсії,-
в с т а н о в и л а :
Постановою Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 11 липня 2011 року залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2011 року позов ОСОБА_4 задоволено. Визнано протиправними рішення Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим про призначення позивачу пенсії без урахування усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці Національного космічного агентства України від 27 січня 2011 року № 22 п.п. 8, 10, 14 «Про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим провести з 16 грудня 2010 року розрахунок та нарахування пенсії позивачу виходячи з розмірів усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці Національного центру управління та випробувань космічних засобів Національного космічного агентства України від 27 січня 2011 року № 22 «Про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії», в тому числі, з урахуванням суми надбавок та доплати, вказаних у п.п. 8, 10, 14, відповідно до вимог законодавства.
Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями у справі, відповідач звернувся з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами та підтверджується наявними у справі матеріалами, ОСОБА_4 був відряджений Міністерством оборони України у Національне Космічне агентство України та проходив службу у Національному центрі управління та випробувань засобів національного космічного центру України.
Наказом Міністра оборони України від 13 грудня 2010 року № 144 позивача звільнено з військової служби у запас з посади начальника лабораторії Національного центру управління та випробування космічних засобів Національного Космічного агентства України.
В квітні 2011 року позивач отримав пенсію, при розрахунку та нарахуванні якої не було враховано суму доплат до попереднього грошового забезпечення, яка вказана в довідці НЦУВКЗ «Про додаткові види грошового забезпечення для розрахунку пенсії» від 27 січня 2011 року № 22.
Задовольняючи позов та скасовуючи спірне рішення відповідача, суди попередніх інстанцій виходили з того, що військовослужбовцям, звільненим з посад, які вони обіймали в Національному центрі управління та випробування космічних засобів Національного Космічного агентства України, пенсія призначається на підставі грошових атестатів та довідок про додаткові види грошового забезпечення, виданих фінансовим органом НЦУВКЗ НКАУ, а не з грошового забезпечення, встановленого за військовою (спеціальною) посадою.
Колегія суддів вважає помилковими такі висновки судів попередніх інстанцій та вбачає за доцільне зазначити про таке.
Згідно з частиною третьою статті 43 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час звільнення позивача з військової служби) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною восьмою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом і які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Тобто, особливістю пенсійного забезпечення зазначених вище осіб є те, що базою для обчислення і перерахунку пенсії має бути грошове забезпечення, встановлене за військовою (спеціальною) посадою, оскільки пенсія призначається на єдиних засадах після звільнення з військової (спеціальної служби).
Отже, висновок судів першої та апеляційної інстанцій про неправомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим при визначенні позивачу розміру пенсії, ґрунтуються на неправильному застосуванні норм матеріального права.
Наведене узгоджується з правовою позицією викладеною в постанові Верховного Суду України від 07 лютого 2012 року № 21-463а11.
З урахуванням зазначеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України прийшла до висновків, що обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанції при ухваленні судових рішень порушили норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення необґрунтованих рішень, які підлягають скасуванню з винесенням нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог за їх необґрунтованістю та безпідставністю в повному обсязі.
Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанції та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанції порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим задовольнити.
Постанову Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 11 липня 2011 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2011 року скасувати.
Ухвалити нове рішення.
В позові ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, третя особа - Національний центр управління та випробувань космічних засобів Національного космічного агентства України про перерахунок пенсії - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: