Історія справи
Постанова ВАСУ від 12.02.2014 року у справі №822/2359/13-а
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"12" лютого 2014 р. м. Київ К/800/61026/13
Колегія Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого - судді: Олексієнка М.М.,
суддів: Ємельянової В.І.,
Рецебуринського Ю.Й.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом прокурора м. Хмельницького до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (далі - Департамент), управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (далі - УПСЗН) про визнання дій незаконними за касаційною скаргою заступника прокурора Хмельницької області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 червня 2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 3 жовтня 2013 року, -
в с т а н о в и л а :
У травні 2013 року прокурор м. Хмельницького звернувся в суд з позовом відповідно до якого просив:
визнати незаконними дії посадових осіб Департаменту щодо припинення з 2012 року виплати ОСОБА_2 і ОСОБА_3 щорічної допомоги на оздоровлення, як учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії;
зобов'язати здійснити зазначену виплату з моменту її припинення.
Посилався на незаконність відхилення його подання про усунення порушень законодавства щодо соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки припинення виплат щорічної допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії не відповідає вимогам Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 червня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 3 жовтня 2013 року, в задоволенні позову відмовлено.
В касаційній скарзі заступник прокурора Хмельницької області, з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, допущені судами, просить попередні рішення скасувати і ухвалити нове про задоволення позову. Вказує на те, що стаття 48 Закону №796-XII не мітить обмежень щодо виплати щорічної допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії.
З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів приходить до висновку про задоволення касаційної скарги з урахуванням наступного.
Відмовляючи в задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з того, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не відносяться до тих суб'єктів, які мають право на щорічну допомогу на оздоровлення, передбачену статтею 48 Закону №796-ХІІ., так як вони набули статусу учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з підстав, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2012 року №674.
Такий висновок не відповідає нормам матеріального і процесуального права.
Виходячи з положень статей 14, 65 Закону №796-ХІІ, в тому числі частини третьої зазначених норм, громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосування ядерної зброї, та які належать до категорії 1, або 2, або 3, і їх статус підтверджується посвідченням «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи», надається право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Як установлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_2, ОСОБА_3 визнано ліквідаторами наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 2 грудня 1992 року №674.
За змістом статті 48 Закону №796-ХІІ (в редакції Закону України від 28 грудня 2007 року №107-VІ) особи, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, мають право на одноразову компенсацію та щорічну допомогу на оздоровлення. При цьому, одноразова компенсація виплачується учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Конструкція зазначеної норми, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України №562 від 12 липня 2005 року, дає підстави вважати, що допомога на оздоровлення виплачується щорічно не лише учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, а і іншим громадянам, в тому числі учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, до яких відносять ОСОБА_2, ОСОБА_3
З урахуванням наведеного, невірне витлумачення норм матеріального права, призвело до ухвалення незаконних судових рішень.
Приймаючи до уваги, що обставини у справі встановлені повно і правильно, судами першої та апеляційної інстанції допущені лише порушення норм матеріального права, тому попередні рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового про задоволення позову.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 231, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу заступника прокурора Хмельницької області задовольнити.
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 червня 2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 3 жовтня 2013 року скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги прокурора м. Хмельницького..
Визнати незаконними дії Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації щодо припинення виплати ОСОБА_2 і ОСОБА_3 щорічної допомоги на оздоровлення як учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 2012 року.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради здійснити виплату ОСОБА_2 і ОСОБА_3 щорічної допомоги на оздоровлення, передбачену статтею 48 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з моменту припинення таких виплат.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає, проте може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: М.М. Олексієнко
В.І. Ємельянова
Ю.Й. Рецебуринський