Історія справи
Постанова ВАСУ від 11.12.2014 року у справі №2а-1478/09/1705
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2014 року м. Київ К/9991/95653/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого:Штульман І.В. (доповідач), суддів:Заїки М.М., Стародуба О.П., -
розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради Рівненської області про виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради Рівненської області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2011 року, -
встановив:
У травні 2009 року ОСОБА_4 звернулася в суд з позовом, у якому просила визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради Рівненської області протиправною і зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату недоплаченої їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХII в розмірі 7885,17 гривень.
Постановою Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від
6 жовтня 2009 року позов задоволено частково. Визнано неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради Рівненської області у нарахуванні та виплаті позивачеві державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на рівні прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Зобов'язано відповідача зробити перерахунок належної ОСОБА_4 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з врахуванням Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року. В решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2011 року постанову Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від 6 жовтня 2009 року скасовано, прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради Рівненської області і зобов'язано відповідача зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_4 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з урахуванням виплачених сум.
У касаційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради Рівненської області, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2011 року і прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
Касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За перевіркою матеріалів справи вбачається, що позивач є матір'ю ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, має право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», отримувала допомогу по догляду за вказаною дитиною в Управлінні праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради Рівненської області з 5 вересня 2007 року.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Згідно частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
Пунктом 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2007 рік дію частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Положення пункту 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо зупинення на 2007 рік дії частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007.
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, в період з 5 вересня 2007 року (день призначення допомоги) по 31 грудня 2007 року відповідач був зобов'язаний нараховувати та виплачувати позивачеві допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Пунктом 23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зокрема, частину 1 статті 15 вказаного Закону викладено в такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень», а пункт 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» цього Закону у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».
Пункт 23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 неконституційним визнано не було.
Пункт 2 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачав, що розділ II цього Закону діє по 31 грудня 2008 року.
Статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26 грудня 2008 року № 835-VI встановлено, що у 2009 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Зазначені норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» неконституційними не визнавались.
На виконання Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» Кабінет Міністрів України постановою від 27 грудня 2001 року № 1751 затвердив Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми.
Відповідно до пункту 22 вказаного Порядку, з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого
2008 року № 57, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня
2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня
2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Враховуючи те, що відповідачем у 2008-2009 роках виплата позивачеві допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснювалася у розмірах і порядку, визначених статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), то суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку щодо правомірності дій відповідача у зазначених роках.
За таких обставин вбачається, що апеляційний суд правильно виходив з того, що позовні вимоги ОСОБА_4 щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради Рівненської області здійснити перерахунок і виплату недоплаченої їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008-2009 роки задоволенню не підлягають, однак, зобов'язуючи відповідача зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_4 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, суд апеляційної інстанції не врахував того, що у відповідності до частини 1 статті 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно, а оскільки позивачеві вказана допомога Управлінням праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради Рівненської області була призначена з 5 вересня 2007 року, то відповідно позовні вимоги ОСОБА_4 за 2007 рік підлягають задоволенню з 5 вересня 2007 року по 31 грудня 2007 року, а не з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради Рівненської області при розгляді цієї справи в суді першої інстанції не наполягало на застосуванні встановленого частиною 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України строку для звернення до адміністративного суду, як на підставу для відмови у задоволенні адміністративного позову.
Згідно зі статті 225 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради Рівненської області - задовольнити частково.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2011 року - змінити. Абзац третій резолютивної частини постанови викласти в наступній редакції: «Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради Рівненської області нарахувати і виплатити ОСОБА_4 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 5 вересня 2007 року по 31 грудня 2007 року у відповідності до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з урахуванням проведених виплат. В іншій частині позовних вимог відмовити». В іншій частині постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2011 року залишити без змін.
Постанова оскарженню не підлягає.
Головуючий: Штульман І.В.
Судді: Заїка М.М.
Стародуб О.П.