Історія справи
Постанова ВАСУ від 10.11.2015 року у справі №820/133/15
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" листопада 2015 р. м. Київ К/800/27257/15,К/800/26965/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого - судді Леонтович К.Г.,
суддів: Васильченко Н.В., Калашнікової О.В.,
секретаря Коцюрби В.М.,
за участю представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за касаційними скаргами Управління Держземагенства у м. Харкові Харківської області та Харківської міської ради на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 1 квітня 2015 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2015 року у справі № 820/133/15 за позовом ОСОБА_1 до Управління Держземагенства у м.Харкові Харківської області, третя особа Харківська міська рада про скасування витягу та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
У січні 2015 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Держземагенства у м.Харкові Харківської області, третя особа Харківська міська рада, в якому просив скасувати витяг № 159 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 08.11.2013 року №4026/08, виданий Управлінням Держземагентства у місті Харкові Харківської області та зобов'язати відповідача видати ОСОБА_1 новий витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,0349 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, та знаходиться у користуванні ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнту функціонального використання - 1.2 (землі промисловості) та розміру земельної ділянки під забудовою 0,0242 га.
Позовні вимоги мотивовані тим, що при складанні спірного витягу відповідачем не було враховано, що визначальною ознакою для встановлення коефіцієнту земельної ділянки є саме її функціональна призначення. Оскільки за договором оренди орендодавець визначив цільове призначення земельної ділянки як землі промисловості, то у відповідача, на думку позивача, були відсутні правові підстави для зміни функціонального призначення на землі комерційного призначення та, відповідно, зміни сукупного коефіцієнта Км3 з 1,2 на 2,5.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 1 квітня 2015 року по справі № 820/133/15 адміністративний позов задоволений частково. Скасований витяг Управління Держземагентства у місті Харкові Харківської області № 159 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 08.11.2013 року №4026/08. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2015 року скасоване рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог. Прийнята в цій частині нова постанова, якою позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Держземагенства у м.Харкові Харківської області, третя особа Харківська міська рада про зобов'язання вчинити певні дії задоволені.
Зобов'язане Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області видати ОСОБА_1 новий витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,0349 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, та знаходиться у користуванні ОСОБА_1, із застосуванням коефіцієнту функціонального використання - 1,2 (землі промисловості) та розміру земельної ділянки під забудовою 0,0242 га.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
В іншій частині постанова Харківського окружного адміністративного суду від 01.04.2015р. залишена без змін.
Не погоджуючись з ухваленими у справі рішеннями Управління Держземагенства у м. Харкові Харківської області та Харківська міська рада звернулися до Вищого адміністративного суду України з касаційними скаргами, в яких просять скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та відмовити в позові, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
В письмових запереченнях на касаційну скаргу ОСОБА_1 просить залишити касаційні скарги без задоволення, а судові рішення без змін.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційних скарг, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що рішенням Харківської міської ради від 23.12.2005 року № 247/05 ОСОБА_1 надана в оренду земельна ділянка об'єктів загальною площею 349, 4 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 для реконструкції існуючих нежитлових приміщень під адміністративно-виробничий корпус та для подальшої експлуатації цього об'єкту до 01.12.2030 року.
На підставі вказаного рішення 24.04.2007 р. між Харківською міською радою (як Орендодавцем) та громадянином ОСОБА_1 (як Орендарем) укладений договір оренди землі загальною площею 349, 4 кв.м за адресою: АДРЕСА_1, який зареєстрований за №340707100062.
Управлінням Держземагентства у місті Харкові Харківської області був складений Витяг № 159 з технічної документації про нормативну грошову оцінку вищезазначеної земельної ділянки загальною площею 349,4 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 від 08.11.2013 року №4026/08, в якому зазначене функціональне використання земельної ділянки - землі комерційного використання, та визначений коефіцієнт Км3 -2,5.
Вважаючи, що відповідачем у даному витязі був завищений розмір нормативної грошової оцінки, позивач звернувся до суду з даним позовом про визнання протиправними дій відповідача при складанні вказаного витягу із застосуванням коефіцієнту функціонального використання 2,5 (землі комерційного використання), а також зобов'язання Управління Держземагентства у м. Харкові видати ОСОБА_1 новий витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки із застосуванням коефіцієнту функціонального використання - 1,2 (землі промисловості) та розміру земельної ділянки під забудовою 0,0242 га. так як вказана земельна ділянка відноситься до земель промисловості.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем безпідставно застосований при наданні нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки коефіцієнт 2,5, оскільки земельна ділянка, яка знаходиться у користуванні ОСОБА_1, не відноситься до жодної з категорій земель комерційного призначення, наведених у Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженій наказом Держкомстату України від 05.11.98 № 377, зареєстрованій в Мін'юсті України 14.12.98 за N 788/3228.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не доведено суду підстав застосування коефіцієнта функціонального використання землі як 1,2, яка згідно договору оренди відноситься до земель промисловості, а також з того, що обов'язок формування та видання витягу з технічної документації безпосередньо покладений на відповідний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, в даному випадку на відповідача по справі, а відтак, оскільки суд не може підміняти собою суб'єкта владних повноважень і здійснювати замість нього покладені на цього суб'єкта владні управлінські функції, вимоги про зобов'язання Управління Держземагентства видати позивачеві витяг з технічної документації із застосуванням коефіцієнта 1,2 не можуть бути задоволені.
Задовольняючи позовні вимоги суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідно до договору оренди землі від 24.04.2007 року, укладеного на виконання вказаного рішення, площа земельної ділянки під забудовою становить 0,0242 га. Однак, в оскаржуваному витязі зазначена площа земельної ділянки під забудовою - 349 кв.м. (що дорівнює загальній площі земельної ділянки, зазначеній у витязі). Таким чином, обґрунтованими є позовні вимоги про зобов'язання відповідача видати позивачу новий витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінка із зазначенням площі земельної ділянки під забудовою 0,0242 га.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Відповідно до ст.201 Земельного кодексу України, грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст.1 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель (ч.5 ст.5 Закону України „Про оцінку земель").
Відповідно до ст.ст.13,18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності; визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом; визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва; розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель; відчуження земельних ділянок площею понад 50 гектарів, що належать до державної або комунальної власності, для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затверджений спільним наказом Держкомзему, Міністерства аграрної політики, Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ України, Української академії аграрних наук, Державного комітету України по водному господарству, Державного комітету лісового господарства № 18/15/21/11 від 27.01.2006 року, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 року за №388/12262 (далі по тексту - Порядок № 18/15/21/11).
Пунктом 3.1 зазначеного Порядку встановлено, що в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах. Нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою 8 (п.3.2 Порядку № 18/15/21/11).
Нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою : Цн = (В х Нп) / Нк х Кф х Км, де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях); В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях); Нп - норма прибутку (6 %); Нк - норма капіталізації (3 %); Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо); Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки (п.3.3. Порядку № 18/15/21/11).
Як визначено пунктом 3.5. Порядку № 18/15/21/11, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики (далі по тексту - Інструкція № 377).
Відповідно п.1 Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013, що є додатком до рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання „Про затвердження „Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" від 25.09.2013 №1269/13, визначено, що Порядок регламентує процедуру надання підприємствам, установам та організаціям міста, фізичним особам інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок для обчислення земельного податку, орендної плати за земельні ділянки комунальної власності та здійснення цивільно-правових угод із земельними ділянками та оплати за договором суперфіцію (пп. 1.1)
Зазначений Порядок впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова розроблений на підставі Конституції України, Земельного Кодексу України, Податкового кодексу України, Законів України „Про місцеве самоврядування в Україні", „Про оцінку земель", „Про оренду землі", постанови Кабінету Міністрів України „Про порядок взаємодії органів виконавчої влади щодо обміну інформацією, необхідною для обчислення і справляння плати за землю" від 01.08.2006 № 1066, рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 „Про затвердження „Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" (пп. 1.2).
Пунктом 2 цього Порядку визначені завдання суб'єктів процесу встановлення плати за землю: 2.1. Департамент земельних відносин на підставі п. 4 ст. 33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" є власником програмного комплексу „Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013", здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 №1209/13 „Про затвердження „Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі; 2.2. Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.
Отже, Законом України „Про оцінку земель" та вказаними вище рішеннями Харківської міської ради визначені дії органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, в тому числі, Управління Держземагентства у м.Харкові Харківської області, які полягають у видачі цим органом витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, яка проводиться юридичними особами, що є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України „Про землеустрій", до яких Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області не належить.
Виходячи з наведеного проведення (розрахунок) нормативної грошової оцінки земельної ділянки та видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є абсолютно різними поняттями.
Таким чином, згідно із законодавством Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області не може розраховувати та не впливає на значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки була визначена розробниками Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013р. та затверджена вищевказаним рішенням Харківської міської ради і внесена до відповідного програмного комплексу.
Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що рішенням Харківської міської ради від 23.12.2005 року № 247/05 ОСОБА_1 надана в оренду земельна ділянка об'єктів загальною площею 349, 4 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 для реконструкції існуючих нежитлових приміщень під адміністративно-виробничий корпус та для подальшої експлуатації цього об'єкту до 01.12.2030 року.
На підставі вказаного рішення 24.04.2007 р. між Харківською міською радою (як Орендодавцем) та громадянином ОСОБА_1 (як Орендарем) укладений договір оренди землі загальною площею 349, 4 кв.м за адресою: АДРЕСА_1, який зареєстрований за №340707100062.
В подальшому позивач ОСОБА_1 безоплатно передав належні йому на праві власності нежитлові виробничі приміщення (будівлі), розташовані на спірній земельній ділянці, у користування юридичній особі ТОВ „Гамма Плюс", одним із засновників якої є позивач.
Виходячи з наведеного, ОСОБА_1 фактично здійснює комерційне використання земельної ділянки, оскільки передав її у користування юридичній особі ТОВ „Гамма Плюс", основним завданням діяльності якого є отримання прибутку, засновником якого являється, в тому числі, позивач.
Згідно Додатку 3 до Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем) Класифікацією видів економічної діяльності на землях комерційного та іншого використання (у графі 42) передбачені операції з нерухомістю, здавання під найм та послуг юридичним особам віднесене (Секція К 70).
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем здійснені операції з нерухомістю на спірній земельній ділянці, передбачені у Додатку 3 до Інструкції.
Враховуючи функціональне використання земельної ділянки, яка використовується позивачем в комерційних цілях (секція К 70 Додатку 3 до Інструкції), колегія суддів приходить до висновків, що відповідачі при визначенні виду нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки із застосуванням коефіцієнту 2,5 діяли в межах чинного законодавства та наданих повноважень.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційних скарг дають підстави для висновку, що судами першої та апеляційної інстанції при ухваленні рішення порушені норми матеріального та процесуального права, тому касаційні скарги підлягають задоволенню.
Згідно ст.229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.
Враховуючи наведене, постанова суду першої інстанції та ухвала суду апеляційної інстанції підлягають скасуванню, які прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки обставини справи встановлені повно і правильно, колегія суддів вважає за необхідне ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позову як необґрунтованого.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
п о с т а н о в и л а:
Касаційні скарги Управління Держземагенства у м.Харкові Харківської області та Харківської міської ради задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 1 квітня 2015 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2015 року скасувати, ухвалити по справі нове рішення.
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Держземагенства у м.Харкові Харківської області, третя особа Харківська міська рада про скасування витягу та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: