Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 09.07.2015 року у справі №122/17931/13-а Постанова ВАСУ від 09.07.2015 року у справі №122/1...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 09.07.2015 року у справі №122/17931/13-а

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 липня 2015 року м. Київ К/800/5595/14

Колегія Вищого адміністративного суду України у складі:

суддів: Олексієнка М.М. (доповідач), Бутенка В.І., Штульман І.В.,

здійснивши касаційний розгляд справи порядку в письмового провадження за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим (далі - ГУ ПФ), Військового комісаріату Автономної Республіки Крим (далі - ВК АРК) про визнання права на перерахунок пенсії, бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії на перерахунок пенсії за касаційною скаргою представника ГУ ПФ на судові рішення Залізничного районного суду міста Сімферополя Автономної Республіки Крим від 9 серпня 2013 року, Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2014 року,

в с т а н о в и л а :

У липні 2013 року ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом, відповідно до якого просив:

поновити строк звернення до суду;

визнати за ним право на перерахунок пенсії з 1 вересня 2008 року з урахуванням введення нових посадових окладів у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова КМУ №1294), наказу Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2008 року за № 761/15452 (далі - наказ МО № 377) та провести її перерахунок;

визнати протиправною відмову ГУ ПФ щодо перерахунку йому пенсії;

зобов'язати ВК АРК направити до ГУ ПФ довідку про його грошове забезпечення станом на з 01 вересня 2008 року з урахуванням введення нових посадових окладів.

Посилався на незаконність дій відповідачів, оскільки вони суперечать нормам Закону та порушують його право на отримання належної пенсії.

Постановою Залізничного районного суду міста Сімферополя Автономної Республіки Крим від 9 серпня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2014 року, позовні вимоги задоволено. Визнано за ОСОБА_3 право на перерахунок пенсії з 01 вересня 2008 року на підставі постанови КМУ № 1294 та наказу МО № 377. Визнано протиправною бездіяльність ВК АРК по не направленню на адресу ГУ ПФ з часу вступу в законну силу наказу МО № 377 довідки про грошове забезпечення позивача з посиланням на посадовий оклад, який визначений у цьому наказі та зобов'язано направити зазначену довідку. Визнано протиправними дії ГУ ПФ і зобов'язано провести перерахунок пенсії 1 вересня 2008 року з урахуванням посадового окладу встановленого наказом №377.

У касаційній скарзі представник ГУ ПФ, з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, допущених судами попередніх інстанції, просить судові рішення скасувати і ухвалити нове про відмову в задоволенні позову. Зазначає, що обов'язковою умовою для проведення перерахунку пенсії, є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців, тому наказ Міністра оборони України № 377 не є підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії.

З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів приходить до висновку про задоволення касаційної скарги частково з урахуванням наступного.

Як установлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_3 є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФ та отримує пенсію. В продовж 2013 року він неодноразово звертався до пенсійного фонду про перерахунок пенсії на підставі наказу МО №377, яким змінено посадові оклади військовослужбовців.

Листами від 16.05.2013 року №977/u11, 11.06.2013 року №9463/І-11 повідомлено про відсутність підстав до перерахунку пенсії.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, з посланням на постанову КМУ № 1294, наказ МО № 377 виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням вище згаданих нормативних актів. При цьому, органом, який має обов'язок зазначати у списках осіб, яким призначені пенсії, зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій, є ВК АРК.

Висновки судів попередніх інстанцій не в повній мірі відповідають обставинам справи та нормам матеріального права.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначаються Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до частини третьої статті 63 цього Закону (у редакції закону на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Процедура перерахунку пенсії та належні для цього підстави, призначена за вище згаданим Законом, визначена Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій за Законом № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року №3-1.

Згідно пункту 4 цього Порядку подання документів заяв про переведення з одного виду пенсій та інший, про перерахунок пенсій подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Верховний Суд України, проаналізувавши зазначені нормативні акти, прийшов до висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють органи ПФУ. Вказаний висновок викладено у Постанові від 22 квітня 2014 року (Справа №21-484а13), який згідно частини першої статті 244-2 КАС України, має бути врахований іншими судами при застосуванні цих норм права.

У вище згаданому рішенні Верховний Суд України зазначив, що за результатами розгляду заяви з доданими до неї документами пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову в перерахунку раніше призначеної пенсії.

Як свідчать фактичні обставини справи, ГУ ПФ рішення по заяві ОСОБА_3 не приймалося, лише листом повідомлено про відсутність підстав до перерахунку пенсії, що свідчить про допущену бездіяльність та порушення норм Закону № 2262-ХІІ, тому суд, з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного фонду при здійсненні нарахування (перерахунку) пенсії, може лише визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_3 про перерахунок пенсії та зобов'язати ГУ ПФ розглянути заяву.

Судами установлено, що розмір грошового забезпечення за посадою, яку обіймав позивач змінився, зокрема, розмір посадового окладу, тому є правові підстави для перерахунку пенсії.

Верховний Суд України неодноразово, в тому числі в Постанові від 23 жовтня 2012 року (справа № 21-315а12) наголошував на тому, що частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок із фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Підпунктом 1 пункту 5 постанови КМУ № 1294 керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

Наказом МО № 377 затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

Отже, Кабінет Міністрів України постановою № 1294 делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Саме до такого висновку зводиться рішення Верховного Суду України в цій категорії справ постанова від 1 липня 2014 року (Справа № 21-252а14).

З урахуванням зазначених обставин та норм права, попередні судові рішення підлягають зміні в частині визначення способу захисту порушеного права позивача. Визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФ щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_3 про перерахунок пенсії та зобов'язати розглянути заяву і прийняте рішення з урахуванням положень частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 та встановлених судом обставин про зміну розміру грошового забезпечення позивача за посадою, яку він обіймав під час проходження служби.

На підставі наведеного, керуючись статтями 220, 221, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

п о с т а н о в и л а:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим задовольнити частково.

Судові рішення Залізничного районного суду міста Сімферополя Автономної Республіки Крим від 9 серпня 2013 року та Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2014 року змінити в частині визначення способу захисту порушеного права.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_3 про перерахунок пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим розглянути заяву ОСОБА_3 і прийняте рішення з урахуванням зміни розміру грошового забезпечення позивача та вимог частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає, проте може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

logo