Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 05.10.2014 року у справі №875/194/14 Постанова ВАСУ від 05.10.2014 року у справі №875/1...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 05.10.2014 року у справі №875/194/14

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 жовтня 2014 року м. Київ справа № 875/194/14

вх. №А/800/100/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого: Чалого С.Я.,

Суддів: Гончар Л.Я.,

Конюшка К.В.,

при секретарі судового засідання: Зубенко Д.В.,

за участю представників сторін:

позивача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,

представника відповідача - Краснощока А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_5 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2014 року у справі №875/194/14 за позовом ОСОБА_5 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови в частині, зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и л а:

ОСОБА_5 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови від 30.09.2014 року №1376, прийнятої Центральною виборчою комісією «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_5, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23» в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 в одномандатному виборчому окрузі №95 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 року та зобов'язання Центральної виборчої комісії повторно розглянути подані ОСОБА_5 25 вересня 2014 року документи для реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №95 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 року та прийняти рішення, передбачене частиною 6 статті 59 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у Центральної виборчої комісії не було підстав, передбачених ч.1 ст.60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» для відмови в реєстрації ОСОБА_5 кандидатом у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 року.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2014 року відмовлено в задоволенні позовних вимог ОСОБА_5

Не погоджуючись із постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2014 року, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України із апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення та постановити нове, яким позовні вимоги задовольнити.

В апеляційній скарзі ОСОБА_5 вказує, що заяву про самовисування позивачем як кандидатом у народні депутати України складено по запропонованому Центральною виборчою комісією зразку (розміщеному на офіційному сайті ЦВК), у відповідності до якого він зазначив «Іншого представницького мандата, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутату України, не маю». При цьому, позивач зазначає, що застосоване ним, на підставі пропозицій відповідача, не достатньо коректне формулювання заяви слід розцінювати як неточність, яка відповідно до положень частини третьої статті 60 Закону України «Про вибори народних депутатів підлягає виправленню та не може бути підставою для відмови в реєстрації.

У судовому засіданні позивач апеляційну скаргу підтримав та просив задовольнити її у повному обсязі; представник відповідача проти задоволення апеляційної скарги заперечував.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на апеляційну скаргу, правильність правової оцінки обставин справи та застосування Київським апеляційним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено Київським апеляційним адміністративним судом, 25.09.2014 року до Центральної виборчої комісії надійшла заява ОСОБА_5 про самовисування, до якої були додані інші документи, необхідні для реєстрації позивача кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 95 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 року.

30.09.2014 року відповідачем було прийнято постанову №1376 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_5, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23».

Вказана постанова Центральної виборчої комісії в частині відмови в реєстрації позивача кандидатом у народні депутати України мотивована тим, що подана заява про самовисування ОСОБА_5, суперечить вимогам пункту 1 частини другої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", а саме: не містить зобов'язання у разі обрання депутатом, припинити діяльність чи скласти представницький мандат, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутата України.

Відмовляючи у задоволенні позову, Київський апеляційний адміністративний суд виходив з доведеності з боку Центральної виборчої комісії наявності обставин, з якими пункт 2 частини першої статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" пов'язує наявність підстав для відмови в реєстрації кандидата у депутати.

Колегія суддів не погоджується із вказаними висновками Київського апеляційного адміністративного суду, з огляду на наступне.

Відповідно до частини третьої статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону.

Частиною другою статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею таких документів:

1) заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає);

2) автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості;

3) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата у депутати відповідно до статті 57 цього Закону;

4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 цього Закону;

5) 4 фотографії кандидата розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;

6) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата.

Відповідно до частини четвертої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій або частині другій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.

Згідно з довідкою про прийняття документів, наявною у матеріалах справи, 25 вересня 2014 року для реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №95 відповідно до частини другої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" ОСОБА_5 особисто пред'явлено паспорт та подано, а Центральною виборчою комісією прийнято, такі документи: заява про самовисування кандидатом у народні депутати України; автобіографія кандидата в депутати на паперовому носії та в електронному вигляді; документ про внесення грошової застави; 4 фотографії кандидата розміром 4х6 сантиметрів на паперовому носії та в електронному вигляді; ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата; передвиборна програма кандидата у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді.

При цьому, у заяві про самовисування ОСОБА_5 не зазначено про зобов'язання у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України.

Колегією суддів встановлено, що в даному випадку оформлення заяви про самовисування кандидатом у народні депутати України позивачем здійснено по запропонованому Центральною виборчою комісією зразку (розміщеному на офіційному сайті ЦВК), у відповідності до якого він помилково зазначив замість зобов'язання припинити діяльність чи скласти представницький мандат: «Іншого представницького мандата, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутату України, не маю».

Відповідно до частини третьої статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Системний аналіз положень частини другої статті 55, пункту 2 частини першої статті 60, частини третьої статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" свідчить про те, що однією з обставин, з якою закон пов'язує наявність підстав для відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України, є неподання визначених законом документів; у випадку ж наявності помилки і неточності у змісті поданого документа, зазначене може бути усунено шляхом внесення відповідних виправлень та не може бути підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Враховуючи викладене, зважаючи на обставини, встановлені на підставі доказів, досліджених під час судового розгляду справи, виходячи з необґрунтованості відмови Центральної виборчої комісії у реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 з мотивів, викладених у постанові від 30.09.2014 №1376, колегія суддів дійшла висновку про протиправність постанови Центральної виборчої комісії від 30.09.2014 №1376 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_5, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23» у частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 в одномандатному виборчому окрузі №95 як такої, що прийнято за відсутності передбачених законом підстав та без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, що є підставою для її скасування у відповідній частині.

У той же час, зважаючи на наявність факту порушення прав позивача у зв'язку із прийняттям відповідачем протиправної відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України, колегія суддів вказує на наявність підстав для захисту порушених прав позивача шляхом зобов'язання Центральної виборчої комісії повторно розглянути подані ОСОБА_5 25 вересня 2014 року документи для реєстрації кандидатом у депутати і прийняти рішення, передбачене частиною шостою статті 59 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

За вказаних обставин, зважаючи на неправильне застосування Київським апеляційним адміністративним судом норм матеріального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку про наявність підстав для скасування оскаржуваного судового рішення із постановленням нового про задоволення позову.

Також, позивачем при подачі апеляційної скарги не було сплачено судовий збір. З огляду на швидкоплинність виборчого процесу колегія суддів відтермінувала вирішення питання про стягнення судового збору до розгляду апеляційної скарги у вказаній справі.

Керуючись статтями 172, 177, 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_5 задовольнити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2014 року скасувати.

Позов задовольнити. Визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 30.09.2014 №1376 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_5, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23» в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 в одномандатному виборчому окрузі №95.

Зобов'язати Центральну виборчу комісію розглянути подані ОСОБА_5 25 вересня 2014 року документи для реєстрації кандидатом у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі №95 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та прийняти рішення, передбачене частиною шостою статті 59 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Стягнути з ОСОБА_5 (03115, АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 36, 54 (тридцять шість гривень 54 коп).

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Судді:

logo