Історія справи
Ухвала КАС ВП від 17.01.2018 року у справі №820/8592/15
ПОСТАНОВА
Іменем України
31 липня 2018 року
Київ
справа №820/8592/15
адміністративне провадження №К/9901/1759/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів: Бевзенка В.М., Данилевич Н.А.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.11.2015 у складі судді Мельникова Р.В. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.01.2016 у складі колегії суддів: Зеленського В.В. (головуючого), Чалого І.С., Пянової Я.В. у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про визнання незаконними та протиправними дій, -
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про визнання незаконними та протиправними дій.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 06.11.2015, яку залишено без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.01.2016 в позові відмовлено.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 11.06.2015 на автошляху М-03 на посту "ХТЗ" інспектором дорожньо-патрульної служби взводу №2 РДПС ДАІ по обслуговуванню м. Харкова прапорщиком міліції Сировим С.І. зупинено автомобіль Opel Vektra, номерний знак НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_2 Після зупинки інспектором дорожньо-патрульної служби взводу №2 РДПС ДАІ по обслуговуванню м. Харкова прапорщиком міліції Сировим С.І. перевірено документи на право керування транспортним засобом та разом із експертом НДЕКЦ при ГУМВС України в Харківській області капітаном міліції Кригіним Є.В. здійснено огляд транспортного засобу з метою виявлення ознак зміни або підробки ідентифікаційних номерів вузлів та агрегатів транспортного засобу та дійсність свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу позивача.
Не погодившись із вищезазначеними діями відповідачів, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суди попередніх інстанцій виходили з того, що дії відповідачів з зупинки та огляду транспортного засобу ОСОБА_2 є законними.
Позивач оскаржив в касаційному порядку вказані судові рішення з мотивів неправильного застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить їх скасувати та прийняти нове про задоволення позовних вимог. Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає про порушення судами положень Закону України «Про міліцію», нормами якого чітко передбачені випадки зупинення працівниками органів внутрішніх справ транспортного засобу.
Учасники справи не скористались правом подачі відзиву на касаційну скаргу.
Переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, суд приходить до висновку, що судові рішення необхідно залишити без змін, а касаційну скаргу без задоволення.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 №565-XII, міліція в Україні - державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.
Статтею 2 Закону України "Про міліцію" визначено, що основними завданнями міліції є:забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав і свобод, законних інтересів; запобігання правопорушенням та їх припинення; охорона і забезпечення громадського порядку; виявлення кримінальних правопорушень; забезпечення безпеки дорожнього руху.
Згідно статті 7 Закону України "Про міліцію", міліція є єдиною системою органів, яка входить до структури Міністерства внутрішніх справ України, виконує адміністративну, профілактичну, оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну, виконавчу та охоронну (на договірних засадах) функції. Вона складається з підрозділів: кримінальної міліції; міліції громадської безпеки; державної автомобільної інспекції; міліції охорони; судової міліції; спеціальної міліції; внутрішньої безпеки; особливого призначення.
Статтею 9 Закону України "Про міліцію" встановлено, що до виконання завдань по охороні громадського порядку, громадської безпеки і боротьбі із злочинністю в порядку, встановленому чинним законодавством, можуть залучатись інші працівники органів внутрішніх справ, військовослужбовці Національної гвардії України. На них, а також на курсантів, слухачів, ад'юнктів, інших атестованих працівників, у тому числі й викладацького складу навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України, поширюються права і обов'язки, гарантії правового і соціального захисту та відповідальність працівників міліції.
Пунктами 1, 2 статті 10 Закону України "Про міліцію" визначено, що міліція відповідно до своїх завдань зобов'язана забезпечувати безпеку громадян і громадський порядок; виявляти, запобігати і припиняти кримінальні правопорушення, вживати з цією метою оперативно-розшукових та профілактичних заходів, передбачених чинним законодавством.
Приписами пункту 21-1 статті 11 Закону України "Про міліцію" встановлено, що міліції для виконання покладених на неї обов'язків надається право зупиняти транспортні засоби, зокрема, в разі проведення цільових заходів (операції, відпрацювання, оперативні плани) для перевірки документів на право користування і керування транспортним засобом, документів на транспортний засіб.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 № 341 (далі - Положення №341), державна автомобільна інспекція (Державтоінспекція) є головним органом, на який покладається забезпечення безпеки дорожнього руху в Україні, що входить до системи органів Міністерства внутрішніх справ України.
До складу Державтоінспекції входять департамент Державтоінспекції МВС, управління (відділи) Державтоінспекції головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Центр безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем, спеціальний підрозділ дорожньо-патрульної служби особливого призначення при департаменті Державтоінспекції МВС, відділи (відділення) Державтоінспекції з обслуговування адміністративних територій міст, районів, районів у містах, підрозділи дорожньо-патрульної служби та центри надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів.
МВС через Департамент державної автомобільної інспекції організовує роботу, пов'язану із забезпеченням безпеки дорожнього руху.
Відповідно до пункту 5 Положення №341, підрозділи Державтоінспекції мають права, передбачені Законами України "Про міліцію", "Про дорожній рух" та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють їх діяльність. Зокрема, працівники Державтоінспекції під час виконання службових обов'язків мають право залучати в установленому порядку спеціалістів органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій до розгляду питань, що належать до її компетенції, та утворювати в разі потреби комісії, експертні та консультативні ради, робочі групи, а також співпрацювати з громадськими формуваннями з питань забезпечення безпеки дорожнього руху;
Згідно підпункту 7.3 пункту 7 Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27 березня 2009 року № 111 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.06.2009 за № 576/16592, працівники підрозділів ДПС мають право:
- зупиняти транспортні засоби, зокрема, в разі проведення цільових заходів (операції, відпрацювання, оперативні плани) для перевірки документів на право користування і керування транспортним засобом, документів на транспортний засіб.
- оглядати транспортні засоби, перевіряти у водіїв посвідчення водія та реєстраційні документи на транспортний засіб, наявність поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), у випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до підпункту 13.1.8 пункту 13 підставою для зупинення транспортних засобів є проведення цільових заходів (операції, відпрацювання, оперативні плани) для перевірки документів на право користування і керування транспортним засобом, документів на транспортний засіб.
Судами встановлено, що з метою підвищення ефективності слідчих (розшукових) та негласних слідчих (розшукових) дій, оперативно-розшукових заходів та рівня взаємодії органів і підрозділів ГУМВС в області у попередженні, розкритті та розслідуванні крадіжок з квартир та домоволодінь громадян на території м. Харкова, начальником Головного управління МВС України в Харківській області генерал-майором міліції Дмитрієвим А.А. 10.03.2015 доручено створити постійно діючу мобільну групу ГУМВС України в Харківській області з можливостями вибору оптимальної дислокації на автошляхах міста Харкова та області, в тому числі на стаціонарних постах ДАІ у наступному складі: інспектор ДПС взводу №2 РДПС ДАІ по обслуговуванню м. Харкова прапорщик міліції Сиров С.І., старший інспектор ДПС взводу №2 РДПС ДАІ по обслуговуванню м. Харкова ст. л-т Літовченко А.Ю., особовий склад відділу з розкриття майнових злочинів УКР та фахівець НДЕКЦ.
З урахуванням зазначеного, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що дії відповідачів з зупинки та огляду транспортного засобу ОСОБА_2 є законними.
Аргументи позивача про неправильне застосування судами положень Закону України "Про міліцію" не підтвердились, тому судом відхиляються.
Таким чином, доводи касаційної скарги не дають підстав для висновків щодо неправильного застосування чи невірного тлумачення судами попередніх інстанцій норм матеріального права або порушення ними норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень.
Згідно з частиною 1 статті 350 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
З огляду на наведене, касаційна скарга ОСОБА_2 підлягає залишенню без задоволення, а постанова Харківського окружного адміністративного суду від 06.11.2015 та ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.01.2016 - без змін.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 356, 359 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.11.2015 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.01.2016 у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про визнання незаконними та протиправними дій - залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
...........................
...........................
...........................
В.М. Шарапа
В.М. Бевзенко
Н.А. Данилевич ,
Судді Верховного Суду