Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 22.07.2020 року у справі №809/4405/14 Ухвала КАС ВП від 22.07.2020 року у справі №809/44...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 22.07.2020 року у справі №809/4405/14



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2020 року

м. Київ

справа № 809/4405/14

провадження № К/9901/4541/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н. В., суддів: Берназюка Я. О., Шарапи В. М., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом Державного підприємства "Виробниче об'єднання "Карпати" до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську, Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій, за касаційною скаргою Державного підприємства "Виробниче об'єднання "Карпати" на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду у складі судді Кафарського В. В. від 24 лютого 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Макарика В. Я., Большакової О. О., Глушка І. В. від 10 грудня 2015 року,

УСТАНОВИЛ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. У грудні 2014 року Державне підприємство "Виробниче об'єднання "Карпати" звернулося до суду з позовом, в якому просило:

- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.
Івано-Франківську
по включенню до повідомлень № 1366/04 від 19.11.2014,1234/04 від 15.10.2014,1366/04 від 19.11.2014 сум, що підлягають відшкодуванню, які не підтверджені розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по Списку № 1 за листопад 2014 року в сумі 477,26 грн. та по Списку №2 за вересень-листопад 2014 року в сумі 29171,71 грн.,

- визнати протиправними дії по включенню до розрахунків за вересень-листопад 2014 року сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах пенсіонерам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та зобов'язати виключити вказані суми із розрахунків;

- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.
Івано-Франківську
по включенню до графи 17 розрахунку за листопад 2014 року пенсіонеру ОСОБА_5 суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за листопад 2014 року та зобов'язати виключити зазначену суму з даного розрахунку, а також визнати неправомірними дії по перепризначенню дат досягнення пенсійного віку в розрахунках сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за вересень-листопад 2014 року пенсіонерам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_6.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2015 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2015 року, у задоволенні позову відмовлено.

3. Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що перевизначення дати досягнення громадянам ОСОБА_7 та ОСОБА_8 пенсійного віку здійснено відповідачем у зв'язку із внесенням змін до частини 2 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка передбачає підвищення пенсійного віку для жінок.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, Державне підприємство "Виробниче об'єднання "Карпати", посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, звернулося із касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

5. Встановлено, що Державне підприємство "Виробниче об'єднання "Карпати" перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

6. Відповідач здійснював виплату та доставку пільгових пенсій, призначених громадянам ОСОБА_9, ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_3, ОСОБА_12, ОСОБА_6, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_5, ОСОБА_20, ОСОБА_7, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25 відповідно до пунктів "а ", "б "- "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

7. На адресу позивача надіслано розрахунки Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську, Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених вказаним громадянам відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій призначених відповідно до пунктів "а ", "б "- "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

8. Не погоджуючись із даними розрахунками в частині включення суми витрат по вказаних пенсіонерах, позивач звернувся з даним позовом до суду.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

9. В обґрунтування вимог касаційної скарги Державне підприємство "Виробниче об'єднання "Карпати" вказує на те, що відповідачем направлено на його адресу розрахунки сум фактичних витрат на витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ОСОБА_9, ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_3, ОСОБА_12, ОСОБА_6, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_5, ОСОБА_20, ОСОБА_7, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, що є протиправним, оскільки ці особи вже досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

10. Відзиву на касаційну скаргу Державного підприємства "Виробниче об'єднання "Карпати" Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську, Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі не подали, що відповідно до частини 4 статті 338 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає перегляду рішень судів першої та апеляційної інстанцій у касаційному порядку.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

11. Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

12. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

13. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до Законом України "Про пенсійне забезпечення".

14. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Законом України "Про пенсійне забезпечення".

15. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності Законом України "Про пенсійне забезпечення", у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до Законом України "Про пенсійне забезпечення".

16. Отже пенсії, призначені відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", підлягають обов'язковому відшкодуванню платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

17. Разом з цим, з 1 жовтня 2011 року редакція статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діє в новій редакції згідно із ~law18~.

18. Відтак за частиною 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

19. Аналогічна позиція викладена Верховним Судом, зокрема, в постановах від 23 грудня 2019 року (справа №809/988/14), 18 червня 2020 року (справа №809/1062/16).

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

20. Частиною 2 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що до досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно; 55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року; 56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року; 56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року; 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року; 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року; 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року; 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року; 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року; 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року; 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року. Тобто жінкам підвищено вік з якого вони набувають права на пенсію за віком в залежності від дати їх народження: від 55 до 60 років.

21. З жовтні 2011 року на законодавчому рівні було змінено вік, з досягненням якого особи мають право на призначення пенсії за віком. Водночас, за певними категоріями осіб й надалі зберігається право на пенсію за Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах в разі досягнення віку та за наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

22. Особа, яка раніше набула право на пенсію на пільгових умовах (зі зниженням пенсійного віку) й надалі продовжує її отримувати, обов'язком підприємства є й надалі відшкодовувати Пенсійному фонду пов'язані з цим витрати. Умовою для припинення такого обов'язку закон встановив досягнення особою віку, з якого пенсія призначається на загальних підставах (відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"). Незалежно від правового регулювання, яке існувало станом на дату набуття особою права на пільгову пенсію, її пенсійний вік (для призначення пенсії на загальних підставах) визначатиметься лише у відповідності з положеннями чинного законодавства, яке регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення і загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

23. Оскільки, особи, пенсію яким призначено відповідно до пунктів статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на 01.10.2011 (час набрання чинності статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції Закону № 3668 від 08.07.2011) не досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (55 років), з настанням якого припиняється відшкодування підприємствами витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, суди попередніх інстанцій дійшли висновку про наявність підстав про відмови у задоволенні позову.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

24. У відповідності до частини 1 статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

25. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у цій справі є законними та обґрунтованими і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, в оскаржуваних судових рішеннях повно і всебічно з'ясовані обставини в адміністративній справі з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Державного підприємства "Виробниче об'єднання "Карпати" залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2015 року - без змін.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

Судді: Я. О. Берназюк

В. М. Шарапа
logo