Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 28.07.2019 року у справі №165/479/17 Ухвала КАС ВП від 28.07.2019 року у справі №165/47...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 28.07.2019 року у справі №165/479/17

Державний герб України

ф

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 липня 2019 року

Київ

справа №165/479/17

адміністративне провадження №К/9901/20285/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Бучик А.Ю.,

суддів: Рибачука А.І., Тацій Л.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Волинського окружного адміністративного суду в складі колегії суддів: Ковальчука В.Д., Костюкевича С.Ф., Плахтій Н.Б. від 25.04.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Коваля Р.Й., Гуляка В.В., Довгополова О.М. від 06.09.2017 у справі №165/479/17 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

У лютому 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати бездіяльність МВС України протиправною щодо ненадіслання Пенсійному фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;

- зобов`язати МВС України надіслати до Пенсійного фонду України таке повідомлення;

- визнати протиправним рішення ГУ ПФУ у Волинській області, яке оформлене листом від 05.12.2016 р. № 838/к-01 про відмову в перерахунку пенсії;

- зобов`язати ГУ ПФУ у Волинській області здійснити з 01 січня 2016 року такий перерахунок та виплату позивачу пенсії.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06 вересня 2017 року, у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з судовими рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове про задоволення позову.

Касаційну скаргу обґрунтовує тим, що має право на перерахунок пенсії на підставі збільшення розміру грошового забезпечення внаслідок прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 1 січня 2016 року. Проте органами Пенсійного фонду перерахунок не здійснюється за відсутності необхідної інформації та довідки відповідно.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23 жовтня 2017 року відкрито касаційне провадження.

Справу передано до Верховного Суду.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Судами встановлено, що ОСОБА_1 30.09.2015 звільнений з органів внутрішніх справ та є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується копіями трудової книжки НОМЕР_1 та пенсійного посвідчення від 11.11.2015 № НОМЕР_2 .

Позивач звертався до ГУПФУ у Волинській області із заявою від 07.11.2016 про перерахунок пенсії, у якій просив здійснити перерахунок йому пенсії, як колишньому працівнику міліції та пенсіонеру органів внутрішніх справ, у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення поліцейських Національної поліції.

Листом від 21.11.2016 р. № 785/Ю-01 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що відповідно до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»» документи для призначення та проведення перерахунку пенсії подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств та відомств. Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до вищезазначеного Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. На підставі наведеного, силові міністерства та відомства про такі рішення Кабінету Міністрів України повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійний фонд України, який, в свою чергу, повідомляє головні управління Фонду в областях про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Проте, повідомлення про перерахунок пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ з Пенсійного фонду України на адресу ГУ ПФУ у Волинській області не надходило. Крім того, постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» набрала чинності 02.12.2015 р., тобто до набрання чинності ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Факт її прийняття не надає підстав для проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції.

На підставі зазначеного позивач звернувся до МВС України зі скаргою від 28 листопада 2016 року на його бездіяльність та просив повідомити Пенсійний фонд України про підстави зміни розміру грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України, з метою підготовки останнім списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку для надання можливості ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок призначеної йому пенсії, як колишньому працівнику органу внутрішніх справ.

Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, за дорученням керівництва Міністерства, листом від 30.12.2016 №22/6-Ю-2437 повідомив позивача про те, що перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться в разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим законом. Проте, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до вищезазначеного Закону, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, не передбачає перерахунок пенсій колишнім працівникам міліції, які одержують пенсію на умовах Закону, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських, що унеможливлює на даний час реалізацію Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів сімей». Разом з тим, постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не може розглядатися як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських (як цього вимагає положення статті 63 Закону), оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в історії української держави. До цього такої категорії працюючих узагалі не було. Рішення Уряду про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських не приймалося (а.с.10).

Не погоджуючись із діями відповідачів, позивач звернувся з даним позовом.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким і погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що МВС України вчинив усі необхідні дії, які від нього необхідні, а позовні вимоги про зобов`язання ГУПФУ у Волинській області здійснити перерахунок і виплату пенсії позивачу є передчасними.

Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XIII (далі - Закон №2262-XII) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.

Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Проте з матеріалів справи вбачається, що МВС України листом від 03.02.2017 року за вих. № 1461/05/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до ГУПФ довідки для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.

Отже, станом на дату звернення до суду з позовом (22.02.2017) МВС України виконало вимоги Порядку № 45, а тому суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про відсутність підстав для зобов"язання МВС України подавати відповідну інформацію.

Згідно п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Таким чином, Порядком №45 передбачено, що Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

Отже, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що позовні вимоги до ГУПФУ у Волинській області є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 06 вересня 2017 року - без змін.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий А.Ю. Бучик

Судді А.І. Рибачук

Л.В. Тацій

logo