Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова КАС ВП від 28.10.2025 року у справі №340/5087/24 Постанова КАС ВП від 28.10.2025 року у справі №340...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

касаційний адміністративний суд верховного суду ( КАС ВП )

Історія справи

Постанова КАС ВП від 28.10.2025 року у справі №340/5087/24

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2025 року

м. Київ

справа № 340/5087/24

адміністративне провадження № К/990/12764/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.

розглянув у попередньому судовому засіданні

касаційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року (суддя Казанчук Г.П.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2025 року (колегія у складі суддів Шлай А.В., Кругового О.О., Баранник Н.П.)

у справі № 340/5087/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

І. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач, скаржник) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - ГУ ПФ України в Кіровоградській області відповідач), в якому просив:

- визнати протиправними діяльність відповідача щодо перерахунку (індексації) розміру пенсії, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не за коефіцієнтом 1,197 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) та не за коефіцієнтом 1,0796 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185);

- зобов`язати відповідача провести перерахунки пенсії позивача відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», застосовуючи для індексації пенсії коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні протягом 2023 - 2024 років, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, а саме:

- з 01.02.2024 у розмірі 1,197 згідно з Постановою № 168 без обмеження індексації сумою 1500 грн;

- з 01.03.2024 року у розмірі 1,0796 згідно з Постановою № 185 без обмеження індексації сумою 1500 грн, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв`язку з цим.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 2014 року та отримує пенсію за вислугу років за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

3. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо проведення йому індексації пенсії у 2023 - 2024 роках згідно з постановами Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023, №185 від 23.02.2024, шляхом її збільшення на коефіцієнти 1,197 та 1,0796, без обмеження максимальним розміром 1500,00 грн.

4. Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило про те, що п. 10 Постанови № 168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови не може перевищувати 1500,00 грн. Пунктом 3 Постанови № 185 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктом 1-7 пункту 2 цієї постанови, не можуть перевищувати 1500,00 грн.

Зазначені норми Постанов № 168, № 185 є чинним, їх положення, зокрема, щодо максимальної суми підвищення в межах 1500 грн, неконституційними не визнавалися, а отже підлягають застосуванню в повному обсязі, в тому числі щодо максимальної суми індексації.

Таким чином, з 01.03.2023, 01.03.2024 індексацію пенсії встановлено на підставі та у спосіб, передбачений Постановами № 168, № 185.

5. Не погодившись відмовою, ОСОБА_1 звернувся до суду.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

6. Позивач покликався на те, що Кабінет Міністрів України, порушивши вимоги ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 46, п.6 ч. 1 ст. 92, ч. 3 ст. 113 Конституції України, ч. 1 та ч. 3 ст. 11, ст. 64 Закону №2262, ч. 5 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ, ч. 1 та ч. 2 ст. 19 Закону № 2017-ІІІ, ч. 3 ст. 4, ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-ІV, у Постановах № 168 та № 185 ввів обмеження верхнього порогу індексації пенсії сумою 1500,00 грн, що не було передбачено жодним законом України.

7. Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, покликався на те, що абзацом 2 пункту 10 Постанови №168 та абзацом 2 пункту 3 Постанови №185 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 гривень. На сьогодні норми вказаних Постанов № 168 та №185 є чинними, її положення, зокрема щодо максимальної суми підвищення в межах 1500 грн, неконституційними не визнавалися. Таким чином, враховуючи вищенаведене, позивачу встановлено індексацію в сумі 1500,00 гривень, згідно норм чинного законодавства.

ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

8. Кіровоградський окружний адміністративний суд рішенням від 25.09.2024, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 04.02.2025, у задоволенні позову відмовив.

9. Суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, покликаючись на висновки Верховного Суду у подібних спірних правовідносинах, зокрема, у постанові від 31.07.2024 у справі 380/27728/23, дійшов висновку, що з 01.03.2023 та з 01.03.2024 позивачу підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений нормами постанов №168 та №185, в межах граничної суми збільшення - 1500 грн, у зв`язку із чим відсутні правові підстави вважати такі дії відповідача неправомірними, оскільки індексація пенсії позивачу за 2023-2024 роки проведена відповідачем із дотриманням вимог чинного законодавства.

Відтак, усі норми постанови №168 та №185 на час розгляду цієї справи є чинним та підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

10. ОСОБА_1 у касаційній скарзі просить скасувати рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 04.02.2025, натомість ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.

11. Як на підстави касаційного оскарження судових рішень скаржник покликається на п. 2, 3 і 4 ч. 4 ст. 328 КАС України (з урахуванням п. 3 ч. 2 ст. 353 цього Кодексу). Позивач обґрунтовує заявлені підстави таким:

1) необхідністю відступлення від висновків Касаційного адміністративного суду, викладених у постановах Верховного Суду від 24.10.2024 у справі № 440/3462/24 та від 27.01.2025 у справі №160/2039/24 щодо правомірності обмеження індексації у 2023 - 2024 роках граничним розміром 1 500 грн Постановами № 168 і № 185, а також щодо застосування норм ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пп. 2 п. 4 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 абз. 2 і 3 пп. 2 п. 22 розд. VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, рішення Конституційного Суду від 25.01.2012 № 3-рп/2012, від 26.11.2011 № 20-рп/2011, п. 3, 8 розд. «Прикінцеві положення» Закону України 03.11.2022 № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік»

2) неправильним застосуванням судом апеляційної інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови 04.02.2025 положень п. 10 Постанови № 168 і п. 3 Постанови № 185, оскільки передбачені цими пунктами обмеження індексації пенсії у 2023 - 2024 роках сумою 1 500 грн були прийняті з порушенням вимог абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». У взаємозв`язку із цим вважає, що наразі відсутній висновок Верховного Суду з питання повноважень Кабінету Міністрів України на застосування ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині обмеження індексації пенсії у 2023 - 2024 роках без врахування мінімального розміру збільшення всупереч норми абз. 4 цієї статті зазначеного Закону та дотримання при цьому Урядом норм ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19 ч. 3 ст. 113 Конституції України; а також правового висновку щодо узгодження висновків Верховного Суду із нормами права, передбачених ч. 1 і ч. 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ч. 3 ст. 11 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та із повноваженнями Верховної Ради України, передбачених ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19, ст. 46, ч. 1 ст. 75, п. 3 ч. 1 ст. 85, п. 1 і 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України;

3) порушенням судом апеляційної інстанції процесуальних норм, а саме названий суд всупереч норм ч. 1 і п. 1, 3 ст. 2, ч. 3 ст. 196, п. 1 ч. 3 ст. 246 КАС України не розглянув жодної із обставин, на які позивач посилався в п. 6 - 8 резолютивної частини апеляційної скарги.

12. Ухвалою Верховного Суду від 26.05.2025 відкрито касаційне провадження з підстав, передбачених п. 2, 3 і 4 ч. 4 ст. 328 КАС України.

13. Відповідач у відзиві заперечує проти задоволення касаційної скарги, посилаючись на правомірність прийнятих рішень. Зазначає, що дотримався вимог законодавства, а пенсію позивача проіндексовано відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 168 та № 185, якими чітко визначено проведення індексації в межах максимального розміру пенсії.

Відповідач також посилається на правову позицію, викладену Верховним Судом у постанові від 29.09.2020 у справі № 263/14242/17, згідно з якою Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зобов`язане виконувати чинні нормативно-правові акти Уряду та дотримуватися вимог законодавства. Оскільки постановами № 168 і № 185 чітко визначено порядок проведення індексації пенсій у межах їх максимального розміру, відповідач здійснив обчислення індексації та визначив її розмір у сумі 1500 грн.

14. У відповіді на відзив позивач зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України фактично не спростувало жодного з його аргументів, наведених у касаційній скарзі. Відзив, надісланий відповідачем, повторює зміст попередніх відзивів, не містить нових правових позицій та не заперечує викладених у скарзі доводів щодо незаконності дій Пенсійного фонду.

Позивач наголосив, що обмеження розміру індексації у 2023- 2024 роках сумою 1500 грн, передбачене постановами КМУ № 168 та № 185, є незаконним, оскільки воно суперечить ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV і виходить за межі повноважень Кабінету Міністрів України.

Також позивач вказав, що посилання відповідача на норми законів про Державний бюджет України є безпідставним, оскільки вони не належать до законодавства про пенсійне забезпечення, а є нормативними актами бюджетного законодавства. На думку позивача, дії Пенсійного фонду та Кабінету Міністрів України порушують принцип верховенства права і конституційні гарантії соціального захисту.

VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

15. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов такого висновку.

16. Згідно ст. 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.

17. Ключовим питанням у цій справі є правомірність дій відповідача щодо обмеження індексації пенсії граничним розміром в 1500 грн згідно з постановами № 168 та № 185.

18. Спеціальні умови, норми і порядок пенсійного забезпечення за особливостями спеціального статусу громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, Державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, визначені цим Законом, який має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

19. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

20. Статтею 64 Закону №2262-ХІІ в редакції, що діяла до внесення змін Законом № 2040-IX від 15.02.2022, встановлено, що призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (Закон № 1282-XII).

21. 15.02.2022 прийнято Закон України №2040-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства», яким, зокрема (далі - Закон №2040-IX), статтю 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII та частину п`яту статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-XII викладено в новій редакції.

22. Відповідно до частини першої статті 2 Закону №1282-XIІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).

23. За правилами частини шостої статті 2 Закону №1282-XIІ індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

24. Частиною п`ятою статті 2 Закону №1282-XII в редакції Закону №2040-IX встановлено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

25. Відповідно до статті 64 Закону №2262-ХІІ в редакції з урахуванням змін, внесених Законом № 2040-IX (застосовується з 01.03.2022), у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

26. Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV в редакції Закону № 2040-IX (застосовується з 01.03.2022), визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

27. Порядком перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 (далі - Порядок №124) визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

28. Відповідно до пункту 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема, з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

29. Пунктом 4 Порядку № 124 визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

К= ((ЗСЦ + ЗСЗ) х 50% / 100%) + 1,

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзп (1): Псзп (2)х100% - 100%

де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

30. Таким чином, повноваження щодо визначення розміру та порядку проведення індексації пенсії шляхом її перерахунку через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у межах бюджету Пенсійного фонду надано Кабінету Міністрів України на виконання вимог частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, у зв`язку із чим з 2019 року Порядком №124, з метою визначення механізму проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески впроваджено, зокрема, формулу обчислення коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.

31. При цьому, згідно із абзацом 2 пункту 5 Порядку № 124 кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

32. Запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема, особам, пенсія яким призначена за Законом № 2262-ХІІ, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов`язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів, незалежно від умов, з якими Закон № 1282-XII пов`язував підстави для проведення індексації доходів, зокрема, пенсій (грошові доходи населення підлягали індексації лише у межах розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення у разі перевищення величиною індексу споживчих цін порогу індексації, який установлювався в розмірі 103 відсотка).

33. Згодом постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (далі - постанова № 118) з 01.03.2022 було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

У разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

34. Також, пунктом 2 постанови № 118 установлено, що з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

35. Разом з цим, пунктом 3 розділу "Прикінцеві положення" Закону № 2710-IX на 2023 рік зупинено дію Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

36. При цьому, відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування.

37. У свою чергу пунктом 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону № 2710-IX установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону № 1058-IV та стаття 64 Закону №2262-ХІІ застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

38. З метою реалізації пункту 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону № 2710-IX Кабінет Міністрів України 24.02.2023 прийняв постанову № 168, пунктом 1 якої установлено, що з 01.03.2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

39. Пунктом 2 постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови № 118 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

40. У свою чергу, пунктом 10 постанови № 168 установлено, що:

у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

41. У свою чергу пунктом 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 09.11.2023 №3460-IX «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі - Закон №3460-ІХ) установлено, що у 2024 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону №1058-IV та стаття 64 Закону № 2262-ХІІ застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

42. З метою реалізації пункту 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 3460-IX Кабінет Міністрів України 23.02.2024 прийняв постанову № 185, пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком №124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

43. Пунктом 3 постанови № 185 установлено, що:

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

44. Тож, з метою забезпечення у 2023 - 2024 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України щороку у межах бюджету Пенсійного фонду України визначав розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема, у 2023 році - 1,197 згідно з постановою № 168, у 2024 році - 1,0796 згідно з постановою № 185.

45. У касаційній скарзі позивач покликається на необхідність відступлення від висновків Касаційного адміністративного суду, викладених у постановах Верховного Суду від 24.10.2024 у справі № 440/3462/24 та від 27.01.2025 у справі №160/2039/24 щодо правомірності обмеження індексації у 2023 - 2024 роках граничним розміром 1 500 грн Постановами № 168 і № 185.

46. У постанові від 27.01.2025 у справі №160/2039/24 Верховний Суд зазначив:

« 56. Системний аналіз вищевказаних законодавчих приписів свідчить про те, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

57. При цьому, як положеннями статті 42 Закону № 1058-IV, так і положеннями статті 64 Закону № 2262-ХІІ Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

58. Отже, положеннями постанови № 168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500, 00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови.

59. Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500, 00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн.

60. При цьому колегія суддів зазначає, що загальновідомим є факт введення указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з 5 години 30 хвилин 24.02.2022 на території України воєнного стану.

61. Відповідно до статті 1 Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

62. Отже, воєнний стан як особливий правовий режим вимагає вчинення уповноваженими суб`єктами стратегічних та оперативних заходів, спрямованих на захист держави, здійснення яких водночас пов`язане з небезпекою для життя і здоров`я.

63. Повномасштабна війна та погіршення матеріального становища українців завдали суттєвих втрат добробуту мільйонів домогосподарств в Україні. Саме тому підтримка фінансової платоспроможності громадян, особливо пенсіонерів - тобто тих, для кого виплати від держави є часто єдиним джерелом доходів - є вкрай важливою для Уряду.

64. Саме з цією метою Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про здійснення індексації пенсій з 01.03.2023 з обмеженням верхньої межі індексації для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян.

65. Так, у справі, яка розглядається, суди встановили, що відповідач з 01.03.2023 провів індексацію пенсії позивача та визначив суму індексації у розмірі 1500 грн.

66. Отже, з 01.03.2023 позивачу підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 постанови № 168, в межах граничної суми збільшення, а саме на 1500, 00 грн, у зв`язку із чим відсутні правові підстави вважати такі дії відповідача неправомірними, оскільки індексація пенсії позивача з 01.03.2023 проведена ГУ ПФУ із дотриманням вимог чинного законодавства.»

47. Наведена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, сформульованими у постановах від 07.06.2024 у справі №420/25804/23, від 13.06.2024 у справі №120/14637/23, від 25.06.2024 у справі №420/24063/23, від 09.07.2024 у справі №120/13867/23, від 31.07.2024 у справі №380/27728/23, від 21.11.2024 у справі №580/2617/24, від 04.12.2024 у справі № 140/31522/23, від 18.06.2025 у справі № 120/13868/23.

48. У постанові від 24.10.2024 у справі № 440/3462/24 Верховний Суд виснував наступне:

«Пунктом 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09 листопада 2023 року №3460-IX установлено, зокрема, що у 2024 році частина друга та абзац п`ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», частина друга статті 22, стаття 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (із змінами, внесеними Законом України від 15 лютого 2022 року №2040-IX) застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

За наведених вище правових норм у 2024 році розміри пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, перераховуються із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 згідно з постановою Кабінету Міністрів України №185, а також з урахуванням збільшеного у попередніх роках на відповідні коефіцієнти показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а саме: передбаченого постановами Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 (з 1 березня 2022 року), №168 від 24.02.2023 (з 1 березня 2023 року).

При цьому, Суд звертає увагу, що як положеннями статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», так і положеннями статті 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

Отже, в межах наданих повноважень Кабінет Міністрів України постановою №185 визначив верхню межу розміру індексації пенсії - 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації у разі здійснення підвищення розміру пенсії на виконання пункту 2 цієї постанови, що означає, якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що в 2024 році відповідачем підвищено пенсію позивача на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 постанови №185 в межах граничної суми збільшення, а саме: на 1500,00 грн, у зв`язку із чим відсутні підстави вважати такі дії відповідача неправомірними, оскільки індексація пенсії позивача з 01 березня 2024 року проведена пенсійним органом із дотриманням вимог чинного законодавства.»

49. Наведена правова позиція узгоджується з висновком Верховного Суду, сформульованим у постанові від 24.02.2025 у справі № 300/2424/24.

50. Згідно із частиною першою статті 346 КАС України суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів, передає справу на розгляд палати, до якої входить така колегія, якщо ця колегія вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів з цієї самої палати або у складі такої палати.

51. На підставі частини першої статті 347 КАС України питання про передачу справи на розгляд палати, об`єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду вирішується судом за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи.

52. Відступленням від висновку слід розуміти або повну відмову Верховного Суду від свого попереднього висновку на користь іншого або ж конкретизацію попереднього висновку із застосуванням відповідних способів тлумачення юридичних норм (пункт 45 постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 у справі №823/2042/16).

53. Скаржник має обґрунтувати, що існуючий висновок Верховного Суду щодо застосування норми права у подібних правовідносинах потребує видозміни, від нього слід відмовитися або ж уточнити, модифікувати певним чином з урахуванням конкретних обставин його справи.

54. Водночас, Велика Палата Верховного Суду в ухвалі від 15.09.2020 у справі №5017/1221/2012 зазначила, що необхідність відступу має виникати з певних визначених об`єктивних причин, такі причини повинні бути чітко визначені та аргументовані. Обґрунтованими підставами для відступу від уже сформованої правової позиції Верховного Суду є, зокрема, зміна законодавства; ухвалення рішення Конституційним Судом України або ж винесення рішення Європейського суду з прав людини, висновки якого мають бути враховані національними судами; зміни в правозастосуванні, зумовлені розширенням сфери застосування певного принципу права або ж зміною доктринальних підходів до вирішення питань тощо.

55. Отже, необхідність відступу від правової позиції Верховного Суду повинна мати тільки вагомі підстави, реальне підґрунтя, суд не повинен відступати від попередніх рішень за відсутності вагомої для цього причини, а метою відступу може слугувати виправлення лише тих суперечностей (помилок), що мають фундаментальне значення для правозастосування.

56. Основним завданням Верховного Суду відповідно до частини першої статті 36 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» є забезпечення сталості та єдності судової практики. Таким чином, для відступу від правової позиції, раніше сформованої Верховним Судом, необхідно встановити, що існує об`єктивна необхідність такого відступу саме у конкретній справі.

57. Забезпечення єдності судової практики є реалізацією принципу правової визначеності, що є одним із фундаментальних аспектів верховенства права та гарантує розумну передбачуваність судового рішення. Крім того, саме така діяльність Верховного Суду забезпечує дотримання принципу рівності всіх осіб перед законом, який втілюється шляхом однакового застосування судом тієї самої норми закону в однакових справах щодо різних осіб.

58. Ураховуючи наведене, проаналізувавши мотиви позивача щодо необхідності відступу від висновків Верховного Суду, викладеного у постановах від 24.10.2024 у справі №440/3462/24 та від 27.01.2025 у справі №160/2039/24 щодо правомірності обмеження індексації у 2023 - 2024 роках граничним розміром 1 500 грн Постановами №168 і № 185, Верховний Суд дійшов висновку про те, що вони не містять фундаментальних обґрунтувань щодо підстав для відступу від правової позиції, викладеної у вказаних постановах суду касаційної інстанції, при цьому заявник фактично не погоджується із правовою позицією, висловленою Верховним Судом у наведених постановах, а його доводи зводяться до власного суб`єктивного тлумачення характеру спірних правовідносин.

59. Щодо відсутності правового висновку Верховного Суду з питання повноважень Кабінету Міністрів України на застосування ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині обмеження індексації пенсії у 2023 - 2024 роках без врахування мінімального розміру збільшення всупереч норми абз. 4 цієї статті зазначеного Закону та дотримання при цьому Урядом норм ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19 ч. 3 ст. 113 Конституції України.

60. Суд звертає увагу на те, що згідно зазначеної вище практики Верховного Суду, положеннями статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій. Тому, в межах наданих повноважень Кабінет Міністрів України постановами № 168 та №185 визначив верхню межу розміру індексації пенсії - 1500,00 грн.

61. Крім того, постанови № 168 та №185 Кабінету Міністрів України, в частині обмеження верхньої межі індексації, у межах цієї справи безпосередньо не оскаржуються, Суд позбавлений процесуальної можливості надавати правову оцінку правомірності дій або повноважень Уряду в цій частині.

62. Враховуючи викладене, Верховний Суд погоджується із висновками судів попередніх інстанцій про відсутність правових підстав для задоволення заявленого позову, оскільки відповідачем з 01.03.2023 та з 01.03.2024 нараховано позивачу індексацію у розмірі 1500, 00 грн, що відповідає вимогам постанов № 168 та № 185, тому суб`єктом владних повноважень в межах спірних правовідносин не було вчинено протиправних дій, а тому його поведінка не призвела до порушення прав та законних інтересів позивача.

63. Стосовно доводів скаржника про порушення судом апеляційної інстанції процесуальних норм, зокрема вимог ч. 1 та п. 1, 3 ст. 2, ч. 3 ст. 196, п. 1 ч. 3 ст. 246 КАС України, у зв`язку з тим, що суд не розглянув жодної з обставин, на які позивач посилався у п. 6- 8 резолютивної частини апеляційної скарги, колегія суддів зазначає таке.

64. Із змісту пунктів 6-8 апеляційної скарги слідує, що позивач цитує нормативно-правові акти, які, на його думку, суд першої інстанції не вивчив, не проаналізував та не застосував належним чином.

65. Водночас колегія суддів звертає увагу, що під час перегляду рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції врахував правові висновки Верховного Суду, у яких було надано оцінку зазначеним нормативно-правовим актам, та застосував їх у цій справі. Отже, доводи скаржника у цій частині є безпідставними.

66. Отже, Верховний Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень і погоджується з їх висновками.

67. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 341 343 349 350 355 356 359 КАС України, Верховний Суд-

УХВАЛИВ:

Касаційну ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2025 року у справі №340/5087/24 залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та її не може бути оскаржено.

Суддя В.М. Кравчук

Суддя А.А. Єзеров

Суддя О.П. Стародуб

logo