Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 26.06.2019 року у справі №855/163/19 Ухвала КАС ВП від 26.06.2019 року у справі №855/16...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 26.06.2019 року у справі №855/163/19

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 червня 2019 року

Київ

справа №855/163/19

адміністративне провадження №А/9901/117/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

Головуючого судді Дашутіна І.В.,

суддів: Шишова О.О., Яковенка М.М.

за участю: секретаря судового засідання Головко О.В.,

позивача: ОСОБА_1 , представника ОСОБА_2

відповідача: представника Ющенка О.О.

третьої особи: представника ОСОБА_3

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2019 року у складі колегії суддів Беспалова О.О. (головуючого), Ключковича В.Ю., Парінова А.Б. у справі №855/163/19 за позовом кандидата у народні депутати України ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_5 про визнання протиправною та скасування постанови від 22 червня 2019 року №1166, зобов`язання вчинити дії, -

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішення суду першої інстанції:

1. 24 червня 2019 року ОСОБА_4 (надалі - ОСОБА_4 , позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії (надалі - ЦВК, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_5 (надалі - ОСОБА_5 , третя особа), та просив:

1.1. визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 22 червня 2019 року №1166 у частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати ОСОБА_4 , висунутого у порядку самовисування на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019 року;

1.2. зобов`язати Центральну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_4 кандидатом в народні депутати України, висунутого в порядку самовисування в одномандатному окрузі №141 на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019 р. на підставі раніше поданих документів;

1.3. стягнути на користь позивача судові витрати в розмірі 768 грн. 40 коп.

1.4. Обгрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_4 зазначає, що подав до Центральної виборчої комісії всі документи, передбачені частиною 2 статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України». На наступний день після подання заяви та документів звернувся до ЦВК із заявою про уточнення реквізитів платежу, оскільки установою банку у платіжному документі було невірно зазначено інформацію про платника грошової застави. Крім цього, подав до комісії автобіографію, де зазначив про зміну прізвища та ім`я. Тому вважає, що ЦВК діяла протиправно, відмовляючи в реєстрації позивача кандидатом в народні депутати.

2. Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2019 року в позові відмовлено.

3. Приймаючи вказане рішення суд першої інстанцій виходив з того, що на позивача як кандидата у народні депутати покладено персональний обов`язок по внесенню на спеціальний рахунок ЦВК грошової застави. Однак, судом встановлено, що банківською установою було прийнято платіж від ОСОБА_4 Тобто, внесення коштів на спеціальний рахунок Центральної виборчої комісії відбулося невстановленою особою, відмінною від позивача, що є порушенням порядку сплати грошової застави.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги, узагальнені доводи скаржника та виклад позиції інших учасників справи:

4. Позивач подав апеляційну скаргу на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2019 року, в якій просить судове рішення суду першої інстанції скасувати і ухвалити нове про задоволення позовних вимог ОСОБА_4 та стягнути на його користь судові витрати зі сплати судового збору.

4.1. Доводи позивача зводяться до того, що судом були неправильно застосовані норми матеріального права, а саме - статті 55, 56, 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України. Зазначає, що на наступний день після подання заяви та документів щодо реєстрації його кандидатом у народні депутати України у відповідності до ч. 3 ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» ним було подано заяву про уточнення реквізитів платежу, оскільки установою банку у платіжному документі було невірно зазначено інформацію про платника грошової застави. Однак, вказані уточнення позивачем не було прийнято до уваги та прийнято рішення про відмову в реєстрації кандидатом в депутати.

5. Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити її без задоволення, а рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2019 року - без змін.

5.1. Викладені у відзиві на апеляційну скаргу аргументи відповідача полягають у тому, що суд першої інстанції ухвалив оскаржене рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права на основі повно, об`єктивно та всебічно з`ясованих фактичних обставин справи.

5.2. Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_5 у відзиві на касаційну скаргу також просить її залишити без змін, а рішення суду першої інстанції без задоволення як таке, що є законним та обґрунтованим. Зазначає також, що на час внесення грошової застави позивач уже змінив прізвище, однак платіж здійснено ОСОБА_4 , що є порушенням порядку сплати грошової застави.

Рух адміністративної справи

6. Ухвалами Верховного Суду від 26 червня 2019 року відкрито провадження за даною апеляційною скаргою та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 28 червня 2019 року о 16:00 год.

7. Учасники справи під час судового розгляду підтримали свої доводи і заперечення, з підстав викладених в апеляційній скарзі та відзиві на неї.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Фактичні обставини справи

8. 20.06.2019 ОСОБА_4 звернувся до Центральної виборчої комісії із заявою про самовисування, разом з іншими документами щодо реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №141 на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019.

8.1. 21.06.2019 позивачем подано ЦВК заяву про уточнення реквізитів платежу, оскільки в квитанції було невірно вказано інформацію про платника грошової застави, а саме - платником вказаний ОСОБА_4 , проте фактично грошова застава сплачена ОСОБА_4

8.2. До заяви додано лист-повідомлення від АТКБ «Приватбанк» від 21.06.2019 про те, що платником грошової застави є ОСОБА_4 .

8.3. 21.06.2019 позивач також подав до ЦВК заяву та у зв`язку з допущеними неточностями просив долучити до документів автобіографію, в якій міститься інформація щодо зміни прізвища та ім`я: ОСОБА_4 , дата зміни 12.06.2019 .

8.4. Постановою Центральної виборчої комісії 22.06.2019 №1166 «Про відмову в реєстрації кандидатів в народні депутати України ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , висунутих у порядку самовисування на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019», позивачу відмовлено в реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №141.

8.5. Вказана постанова Центральної виборчої комісії мотивована тим, що грошову заставу внесено неналежною особою, а отже, передбачений пунктом 4 частини 2 статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» документ про внесення грошової застави кандидатом у народні депутати України відповідно до ст. 56 Закону, не подано.

Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд апеляційної інстанції

9. Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

10. Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» від 30 червня 2004 №1932-IV (далі - Закон №1932-IV) Центральна виборча комісія (далі - Комісія) є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України та законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, у порядку та в межах, встановлених законами України.

11. Статтею 2 Закону №1932-IV встановлено, що Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України. Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об`єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності.

12. Відповідно до частини 2 статті 3 Закону №1932-IV Комісія та її члени зобов`язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України.

13. Згідно з пунктом 6 статті 19 Закону №1932-IV Комісія реєструє кандидатів у народні депутати України в порядку, встановленому законом.

14. Приписами частини 10 статті 107 Закону «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 №4061-VI (далі - Закон №4061-VI) установлено, що подання документів до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України розпочинається на наступний день після опублікування Указу Президента України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України і закінчується за тридцять днів до дня голосування.

15. Відповідно до частини 1 статті 59 Закону №4061-VI кандидати у народні депутати України в одномандатних виборчих округах реєструються Центральною виборчою комісією за умови подання їй документів, передбачених статтею 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

16. За змістом статті 55 Закону №4061-VI та пункту 1 Роз`яснення щодо застосування деяких положень Закону України «Про вибори народних депутатів України» під час реєстрації кандидатів у народні депутати України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 29.05.2019 №909 (зі змінами), Центральна виборча комісія реєструє кандидата в народні депутати України, який балотується в одномандатному виборчому окрузі в порядку самовисування, за умови пред`явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктом 1 або 2 частини третьої статті 2 Закону України «Про вибори народних депутатів України», та отримання нею визначених частиною другою статті 55 Закону документів, які обов`язково повинні містити відомості, зазначені у наведеній нормі Закону.

17. Відповідно до частини 2 статті 55 Закону №4061-VI особа, яка виявила бажання балотуватися в одномандатному виборчому окрузі в порядку самовисування, для реєстрації кандидатом у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України повинна особисто під час подання документів до Центральної виборчої комісії пред`явити паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) та подати, зокрема, документ про внесення грошової застави відповідно до статті 56 Закону України «Про вибори народних депутатів України»;

18. Згідно з частиною 2 статті 56 Закону №4061-VI, кандидат у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, після початку виборчого процесу та до подання документів Центральній виборчій комісії для реєстрації вносить на спеціальний рахунок Центральної виборчої комісії грошову заставу в розмірі десяти розмірів мінімальної заробітної плати.

19. З системного аналізу статті 56 Закону №4061-VI вбачається, що документ про внесення грошової застави має відображати:

- здійснення оплати грошової застави саме кандидатом, який балотується в одномандатному виборчому окрузі та подає документи для реєстрації;

- здійснення оплати кандидатом до подання документів до Комісії для реєстрації;

- здійснення оплати на спеціальний рахунок ЦВК, відкритий для зарахування грошової застави;

- внесення грошових коштів в розмірі десяти розмірів мінімальної заробітної плати.

20. Як установлено судом першої інстанції та вбачається з наявної в матеріалах банківської квитанції АТКБ «Приватбанк» від 20.06.2019, готівкові кошти у сумі 41730, 00 грн. з призначенням платежу «грошова застава кандидата у народні депутати України ОСОБА_4 » було внесено ОСОБА_4 (а.с. 31).

21. Суд ураховує, що вказана квитанція підтверджує виконання позивачем приписів статті 56 Закону №4061-VI, а саме - факт здійснення оплати кандидатом до подання документів до Комісії для реєстрації, здійснення оплати на спеціальний рахунок ЦВК, відкритий для зарахування грошової застави та внесення грошових коштів в розмірі десяти розмірів мінімальної заробітної плати.

22. Що стосується вимоги цієї ж статті Закону №4061-VI щодо сплати грошової застави саме кандидатом у народні депутати, колегія суддів вважає за доцільне зазначити про таке.

23. Відповідно до Свідоцтва від 12 червня 2019 року (серія НОМЕР_1 ), виданого Оболонським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у м.Києві було зареєстровано зміну імені - ОСОБА_4 на ОСОБА_4 (а.с.61).

24. 20.06.2016 ОСОБА_4 звернувся до Центральної виборчої комісії із заявою про самовисування, разом з іншими документами щодо реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №141 на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019.

25. 21.06.2019 позивач подав до ЦВК заяву, в якій у зв`язку з допущеними неточностями просив долучити до документів щодо реєстрації кандидатом у депутати автобіографію (а.с. 45).

26. Вказана автобіографія містить наступні дані кандидата: прізвище, власне ім`я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) ОСОБА_4 . Попереднє власне ім`я (усі власні імена та по батькові (за наявності): ОСОБА_4 . Дата зміни:12.06.2019 (а.с.46).

27. Вказану заяву разом з автобіографією було одержано Секретаріатом Центральної виборчої комісії 21 червня 2019 року вх. №21-36-23965, що підтверджується відбитком печатки про її одержання.

28. Тобто, на переконання судової колегії, позивач повідомив Комісію про зміну прізвища та імені, шляхом подання виправленої автобіографії. При цьому, комісія вказаному факту належної оцінки не надала.

29. Колегія суддів враховує також, що у позовній заяві та у судовому засіданні суду першої інстанції позивач вказував, що кошти було сплачено ним особисто.

30. На підтвердження зазначеного, 21.06.2019 позивачем подано до ЦВК заяву про уточнення реквізитів платежу, оскільки в квитанції було невірно вказано інформацію про платника грошової застави, а саме - платником вказаний ОСОБА_4 , проте фактично грошова застава сплачена ОСОБА_4

31. До заяви додано лист-повідомлення від АТКБ «Приватбанк» від 21.06.2019 про те, що платником грошової застави є ОСОБА_4 (а.с.13).

32. Тому, колегія суддів вважає, що оплату грошової застави здійснив саме ОСОБА_4, крім цього ОСОБА_4 і ОСОБА_4 є однією особою.

33. З урахуванням зазначених обставин і доказів, враховуючи встановлені апеляційним судом обставини, колегія суддів дійшла висновку, що кандидатом у народні депутати України ОСОБА_4 було подано передбачений пунктом 4 частини другої статті 55 Закону документ про внесення грошової застави відповідно до статті 56 Закону.

34. На наведені обставини суд першої інстанції уваги не звернув, неповно з`ясував обставини, що мають значення для справи, крім того, неправильно застосував норми матеріального права, у зв`язку з чим дійшов помилкового висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_4

35. Згідно з приписами частини 1 статті 278 Кодексу адміністративного судочинства України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше визначене законом рішення.

36. З огляду на зазначене та з метою повного захисту прав позивача, колегія суддів приходить до висновку про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 22 червня 2019 року №1166 в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати ОСОБА_4 , висунутого у порядку самовисування на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019 року та зобов`язання Центральної виборчої комісії зареєструвати ОСОБА_4 кандидатом у народні депутати України, висунутого в порядку самовисування в одномандатному окрузі №141 на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019 р.

37. Таким чином, доводи позивача про неправильне застосування норм матеріального права знайшли свої підтвердження.

38. Згідно зі статтею 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

39. З огляду на викладене, на підставі приписів пунктів 1, 4 частини першої статті 317 КАС України судове рішення першої інстанції підлягає скасуванню як таке, що ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права, за неповного з`ясування обставин справи, - з ухваленням нового судового рішення про відмову в задоволенні позову.

40. Відповідно до частини шостої статті 139 КАС України, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

41. За подання адміністративного позову до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн., а при поданні апеляційної скарги - у розмірі 1152,60 грн., що підтверджуються квитанціями, які знаходяться в матеріалах справи.

42. Тому, судова колегія дійшла до висновку про необхідність стягнення з Центральної виборчої комісії на користь позивача сплачений ним судовий збір у розмірі 1921 грн.

43. Керуючись статтями 271, 272, 273, 278, 310, 315, 317, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

44. Апеляційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.

45. Рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2019 року скасувати.

46. Позов кандидата у народні депутати України ОСОБА_4 задовольнити.

47. Визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 22 червня 2019 року №1166 в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати ОСОБА_4 , висунутого у порядку самовисування на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019 року.

48. Зобов`язати Центральну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_4 кандидатом в народні депутати України, висунутого в порядку самовисування в одномандатному окрузі №141 на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019 року на підставі раніше поданих документів.

49. Стягнути з Центральної виборчої комісії (01133, м. Київ, вул. пл. Лесі Українки, 1; код ЄДРПОУ 21661450) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_4 витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви у розмірі 768,40 грн. та витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 1152,60 грн.

50. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І.В. Дашутін

Судді О.О. Шишов

М.М. Яковенко

logo