Історія справи
Ухвала КАС ВП від 25.02.2018 року у справі №127/20256/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 лютого 2018 року
Київ
справа № 127/20256/17
адміністративне провадження № К/9901/1310/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши в порядку письмового провадження в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці на постанову Вінницького міського суду Вінницької області у складі судді Прокопчук А.В. від 13 листопада 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Полотнянка Ю.П., Драчук Т.О., Загороднюка А.Г. від 14 грудня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, в якому просив:
- визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в м.Вінниця, щодо нарахування ОСОБА_2 пенсії за віком згідно статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця провести повторний розрахунок пенсії по віку ОСОБА_2 з 1 вересня 2015 року згідно статті 26 та в порядку визначеному статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2012, 2013, 2014 роки;
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 13 листопада 2017 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.
Визнано протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця, щодо нарахування ОСОБА_2 пенсії по віку згідно статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця провести повторний розрахунок пенсії за віком ОСОБА_2 з 1 вересня 2015 року згідно статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та в порядку, визначеному статтею 40 зазначеного Закону, з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні 2012, 2013, 2014 роки.
3. Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій виходили з того, що при обчисленні позивачу розміру пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2012 - 2014 роки.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця звернулося із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 13 листопада 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року та ухвалити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 з жовтня 2010 року призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення».
4 серпня 2017 року позивач звернувся до відповідача із запитом про роз'яснення порядку розрахунку пенсії та нарахування підвищень до неї.
Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці листом від 4 вересня 2017 року повідомило позивача про те, що він перебуває на обліку в управлінні з 7 вересня 2010 року. 20 травня 2015 року ОСОБА_2 було подано заяву про перехід на пенсію по віку, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Після перерахунку пенсії, страховий стаж склав 43 роки 7 місяців 21 день, а розмір пенсійної виплати - 1641,81 грн. З 1 вересня 2015 року був проведений перерахунок пенсії, в зв'язку із зміною мінімального розміру пенсії, який встановлений на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - 1074,00 грн. У зв'язку з цим відбувся перерахунок складових пенсійних виплат. Розмір пенсійної виплати позивача після проведеного перерахунку станом на 01.09.2015р. склав 1666,42 грн, де 1580,50 грн - розмір пенсії за віком, 85,92 грн - доплата за понаднормовий стаж. Розрахунок пенсійної виплати позивача станом на 22 серпня 2017 року становив 1650,43 грн (середня заробітна плата по Україні за 2009 рік) х 1,62757 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) = 2686,19 грн (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії).
6. Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, ОСОБА_2 звернувсь до суду з позовом.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідно статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при переведенні з одного виду пенсії на інший може враховуватись заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, але, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (перерахунку) попереднього виду пенсії (уданому випадку - за 2009 рік).
Застосування середньої заробітної плати (доходу), визначеної частиною другою статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за три календарні роки, що передують року звернення за переведенням пенсії з одного виду на інший, передбачено Законом тільки при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, у разі, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула неменше, як 24 місяці страхового стажу.
8. Відзиву на касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 13 листопада 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року ОСОБА_2 не подано.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
9. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Стаття 9. Види пенсійних виплат і соціальних послуг
Відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Стаття 40. Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Стаття 45. Строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії
Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
10. Закон України «Про пенсійне забезпечення»
Стаття 55. Окремі категорії працівників інших галузей народного господарства, які мають право на пенсію за вислугу років
Право на пенсію за вислугу років мають робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, - за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України; водії вантажних автомобілів, безпосередньо зайнятих в технологічному процесі на шахтах, у рудниках, розрізах і рудних кар'єрах на вивезенні вугілля, сланцю, руди, породи: чоловіки - після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі;
11. Верховний Суд України від 29 листопада 2016 року у справі № 21-6331а15 висловив свою позицію стосовно того, що при переведенні з пенсії призначеної згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
12. Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
13. Водночас, ОСОБА_2 було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся вперше.
14. Таким чином, при призначенні позивачу у 2015 році пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2012, 2013, 2014), що передують року звернення за призначенням пенсії за віком згідно частини другої статті 40 цього Закону.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
15. За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком.
16. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновок суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги його не спростовують.
17. З огляду на відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці залишити без задоволення, а постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 13 листопада 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
Судді: Я. О. Берназюк
М. І. Гриців