Історія справи
Ухвала КАС ВП від 13.05.2021 року у справі №580/191/20Постанова КАС ВП від 26.09.2023 року у справі №580/191/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2023 року
м. Київ
справа № 580/191/20
адміністративне провадження № К/9901/15290/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Коваленко Н.В.,
розглянув у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області
на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2020 року (суддя Кульчицький С.О.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 24 березня 2021 року (колегія у складі суддів Сорочка Є.О., Єгорової Н.М., Чаку Є.В.)
у справі № 580/191/20
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. У січні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області, в якому просив:
- визнати протиправною відмову відповідача, викладену в листі від 09.12.2019 №27581/23-00-05-041, у направленні висновку до Державної фіскальної служби України щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням військової служби в ОВС та в розмірі відповідно до абз.6 пп. 2 п. 1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707 - у відсотках відповідного розміру грошового забезпечення згідно зі ступенем втрати працездатності - 60 %;
- зобов`язати відповідача повторно прийняти заяву (рапорт) із документами позивача, скласти та подати до Державної фіскальної служби України висновок щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням військової служби в ОВС та в розмірі відповідно до абз.6 пп. 2 п. 1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707 - у відсотках відповідного розміру грошового забезпечення згідно зі ступенем втрати працездатності - 60 %.
IІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2. Судами встановлено, що наказом Державної податкової адміністрації в Черкаській області Державної податкової адміністрації України від 04.08.2008 № 24-0 звільнено капітана податкової міліції ОСОБА_1 старшого оперуповноваженого відділення боротьби з незаконним обігом підакцизних товарів оперативного відділу ГВПМ ДПІ у місті Черкаси в запас Збройних Сил України з постановкою на військовий облік за п. 62 «а» п. 66 (за скоєння вчинку, що дискредитує звання начальницького складу податкової міліції) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР.
3. Відповідно до свідоцтва про хворобу від 02.04.2008 № 114, виданого Військово-лікарською комісією УМВС України в Черкаській області, позивачу діагностовано захворювання, пов`язані з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
4. Вироком Придніпровського районного суду м. Черкаси від 07.10.2010 у справі № 11-755/201, залишеним без змін Апеляційним судом Черкаської області, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого частиною другою статті 368 Кримінального кодексу України та засуджено до 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах строком на 2 роки, а також на підставі статті 75 Кримінального кодексу України та звільнено від відбуття основного покарання з іспитовим строком 2 роки. Вирок вступив в законну силу 14.12.2010.
5. 07.12.2012 позивачу встановлено ІІІ (третю) групу інвалідності у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з проходженням служби в ОВС, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 07.12.2012, ступінь втрати професійної працездатності - 60%.
6. 27.11.2019 позивач звернувся до Головного управління ДФС у Черкаській області із заявою, в якій просив провести йому виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що йому встановлена ІІІ група інвалідності, пов`язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
7. Листом Головного управління ДФС у Черкаській області від 09.12.2019 № 27581/23-00-05-041 повідомлено позивача, що працівники податкової міліції проходять службу в складі Державної фіскальної служби України і не належать до органів внутрішніх справ. Розгляд матеріалів про виплату податкової міліції одноразової грошової допомоги буде відновлено після внесення відповідних змін до Податкового кодексу України або прийняття нового нормативно-правового акта.
8. Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду.
ІIІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
9. В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що він має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та абз.6 пп. 2 п. 1 Порядку № 707, виходячи із відсотків відповідного розміру грошового забезпечення, згідно із ступенем втрати працездатності - 60%.
10. Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог. Покликався на те, що 07.11.2015 втратив чинність Закон України "Про міліцію", тому для проведення виплат одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції немає законних підстав. Крім того, працівники податкової міліції проходять службу в складі Державної фіскальної служби України і не належать до органів внутрішніх справ. Також відповідач звертає увагу, що позивача звільнено у запас Збройних Сил України з постановкою на військовий облік за п. 62 «а» п. 66. Стосовно позивача Прокуратурою Черкаської області порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 368 Кримінального кодексу України.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
11. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 17.11.2020, залишеним постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.03.2021, позов задоволено частково:
- визнано протиправною відмову Головного управління ДФС у Черкаській області, викладену в листі від 09.12.2019 № 27581/23-00-05-041, щодо направлення до Державної фіскальної служби України висновку щодо можливості проведення грошової допомоги ОСОБА_1 , у зв`язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, разом з поданим пакетом документів;
- зобов`язано Головне управління ДФС у Черкаській області повторно прийняти та направити до Державної фіскальної служби України у визначений термін пакет документів з висновком щодо можливості проведення грошової допомоги ОСОБА_1 , у зв`язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ;
- у задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
12. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідно до ст. 356 Податкового кодексу України на осіб начальницького і рядового складу податкової міліції поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію".
13. Позивач надав відповідачу всі необхідні документи про встановлення йому інвалідності у зв`язку із захворюванням, яке пов`язане з проходженням військової служби, однак, відповідач відмовив у виплаті одноразової грошової допомоги та повернув документи позивачу, чим порушив вимоги ст. 23 Закону України "Про міліцію" та Порядку № 707.
14. Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача повторно прийняти заяву (рапорт) з документами позивача, скласти та подати до Державної фіскальної служби України висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в ОВС та в розмірі відповідно до абз. 6 пп. 2 п. 1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707 у відсотках відповідного розміру грошового забезпечення згідно зі ступенем втрати працездатності 60%, то вирішення питання про наявність підстав для призначення одноразової грошової допомоги та її розмір відноситься до компетенції Державної фіскальної служби України. У задоволені цієї вимоги відмовлено як передчасної.
15. Суд апеляційної інстанції зазначив, що посилання відповідача на необхідність застосування до спірних правовідносин положень пункту 8 Порядку № 707 з урахуванням притягнення позивача до кримінальної відповідальності є безпідставним, оскільки відповідач не має компетенції з вирішення питання призначення одноразової грошової допомоги.
16. Відповідач подав касаційну скаргу, у якій просив скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове - про відмову у задоволенні позовних вимог.
17. Як на підставу касаційного оскарження покликається на відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування п. 8 Порядку № 707 у подібних правовідносинах. Позивач був звільнений в запас Збройних Сил України з постановкою на військовий облік за п. 62 «а» п. 66 (за скоєння злочину, що дискредитує звання начальницького складу податкової міліції), тому відсутні підстави для виплати йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходження служби в органах внутрішніх справ.
18. Ухвалу про відкриття касаційного провадження позивач отримав 24.07.2021, згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення. Відзиву на касаційну скаргу не подано.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
19. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов таких висновків.
20. Ключовим питанням у даній справі є правомірність дій відповідача щодо відмови у призначенні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги.
21. Відповідно до статті 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України «Про міліцію» та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
22. Згідно з частиною шостою статті 23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
23. Закон України «Про міліцію» втратив чинність 07.11.2015 у зв`язку з набранням чинності Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015. При цьому у пункті 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
24. Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
25. Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850, якою затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок № 850) установлено, що особам, які до набрання чинності Законом України від 13.02.2015 № 208-VIII "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" (12.03.2015) мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707 (далі - Порядок № 707).
26. При цьому, Порядок № 850 набрав чинності 31.10.2015. До цього часу діяв Порядок № 707, посилання на який є у зазначеному пункті Порядку № 850.
27. Як встановлено судами попередніх інстанцій, інвалідність ІІІ групи позивачу встановлено 07.12.2012, тобто до набрання чинності Законом № 280-VIII та Порядком № 850. Відтак вирішення питання призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги здійснюється відповідно до Закону України «Про міліцію» та Порядку № 707.
28. Відповідно до 5 Порядку №707 для виплати одноразової грошової допомоги в разі поранення (контузії травми або каліцтва) чи установлення групи інвалідності працівник міліції подає органу внутрішніх справ за місцем проходження служби наступні документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги згідно з додатком; довідку медико-соціальної експертної комісії щодо визначення ступеня втрати працездатності внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) та (або) установлення групи інвалідності; довідку про грошове забезпечення; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові, видачу документа та місце реєстрації; довідку органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про місце реєстрації або місце перебування заявника).
29. Пунктом 7 цього Порядку передбачено, що орган внутрішніх справ, орган державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, подає МВС та ДПА у семиденний строк з дня реєстрації документів висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності чи загибелі (смерті).
30. МВС та ДПА у десятиденний строк приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у пунктах 4 і 5, органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, для проведення виплати.
31. Під час розгляду цієї справи судами встановлено, що позивачем надано необхідний пакет документів для вирішення питання виплати грошової допомоги в разі встановлення групи інвалідності, проте відповідачем у порушення пункту 7 Порядку № 707 не було виконано обов`язку з направлення до Державної фіскальної служби України пакету документів з висновком щодо можливості виплати позивачу грошової допомоги.
32. Таким чином ГУ ДФС у Черкаській області, не склавши та не подавши до ДФС України висновок щодо виплати грошової допомоги, допустило протиправну бездіяльність.
33. Щодо доводів скаржника про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування п. 8 Порядку № 707 у подібних правовідносинах та те, що позивач був звільнений в запас Збройних Сил України з постановкою на військовий облік за п. 62 «а» п. 66 (за скоєння злочину, що дискредитує звання начальницького складу податкової міліції), тому відсутні підстави для виплати йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходження служби в органах внутрішніх справ, то колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що ці обставини не були покладені в основу оскаржуваної відмови.
34. Крім того, застосування п.8 Порядку № 707 можливе у випадку прийняття ДФС України рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги та надання правової оцінки такому рішенню.
35. Оскільки таке рішення відсутнє в матеріалах справи, немає підстав для формування правового висновку щодо застосування п. 8 Порядку № 707 у цій справі.
36. За приписами статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
37. Отже, враховуючи наведене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судами оскаржуваних судових рішень і погоджується з їх висновками у справі про часткове задоволенні позовних вимог.
38. Відповідно до ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 341 343 350 356 КАС України, Суд -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області залишити без задоволення.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 24 березня 2021 року у справі № 580/191/20 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною і не оскаржується.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя Н.В. Коваленко