Історія справи
Ухвала КАС ВП від 23.01.2019 року у справі №826/4058/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 січня 2019 року
Київ
справа №826/4058/16
адміністративне провадження №К/9901/17919/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
судді-доповідача - Бевзенка В.М.,
суддів: Данилевич Н.А., Шарапи В.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Київській області
на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 квітня 2017 року (головуючий суддя - Арсірій Р.О.)
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2017 року (головуючий суддя - Аліменко В.О., судді Кобаль М.І., Кучма А.Ю.)
у справі за позовом ОСОБА_2
до Головного управління Національної поліції в Київській області, Атестаційної комісії Головного управління Національної поліції в Київській області №5,
третя особа - Богуславське відділення поліції Миронівського відділу поліції,
про скасування наказу, поновлення на роботі,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2016 року ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Національної поліції в Київській області (далі - відповідач - 1), Атестаційної комісії Головного управління Національної поліції в Київській області №5 (далі - відповідач - 2), третя особа - Богуславське відділення поліції Миронівського відділу поліції, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просив:
- визнати протиправним та скасувати висновок (рішення) відповідача - 2, оформлений протоколом від 28.12.2015р. та викладений в атестаційному листі позивача про невідповідність його займаній посаді та звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність;
- визнати протиправним та скасувати наказ відповідача - 1 від 16.02.2016р. №66 о/с в частині звільнення позивача зі служби в поліції в запас Збройних сил (з постановкою на військовий облік) за ст. 77 п. 1 п.п. 5 (через службову невідповідність) з 16.02.2016р. старшого сержанта поліції ОСОБА_2, помічника чергового Богуславського відділення поліції Рокитнянського відділу поліції ГУ НП в Київській області;
- поновити позивача на посаді помічника чергового Богуславського відділення поліції Рокитнянського відділу поліції ГУ НП в Київській області в спеціальному званні старшого сержанта поліції,
- стягнути з відповідача - 1 на користь позивача суми середнього грошового забезпечення за час вимушеного прогулу.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2017 року, позов задоволено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції Головне управління Національної поліції в Київській області звернулось до Суду з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права просить ці рішення скасувати, а в справі прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Касаційна скарга вмотивована тим, зокрема, що суди при прийнятті рішень неправильно витлумачили у цій справі Закон України "Про Національну поліцію" №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) та Інструкцію про порядок проведення атестування поліцейських, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши оскаржені рішення судів попередніх інстанцій, доводи сторін у справі, робить висновок, що касаційна скарга має бути залишена без задоволення з огляду на таке.
02 липня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII, набрав чинності 07 листопада 2015 року), яким утворено Національну поліцію України - центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Відповідно до преамбули Закон №580-VIII визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Як визначено пунктом 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VІІІ, працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції.
Відповідно до пункту 9 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VІІІ видання наказу про призначення є самостійною і достатньою підставою для призначення колишніх працівників міліції на посади, створені в структурі Національної поліції України.
Згідно з частини 2 статті 57 Закону №580-VIII атестування поліцейських проводиться:
1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу;
2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність;
3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Аналогічні норми в частині підстав для атестування містить також Інструкція про порядок проведення атестування поліцейських, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465, зокрема п. 3 р. І.
Зі змісту наказу про проведення атестації суди першої та апеляційної інстанцій правильно встановили, що він не містить посилань на підстави для атестування позивача, встановлених частиною 2 статті 57 Закону України «Про національну поліцію».
Наказ містить посилання лише на мету проведення атестації, яка визначена в частині 1 статті 57 Закону України «Про національну поліцію».
Суд зазначає, що мета проведення атестації та підстави для її проведення не є тотожними поняттями, оскільки мета це те, що необхідно досягнути проведенням атестування поліцейського, а підстава - це причина, достатній привід для її проведення.
Усі підстави для проведення атестації поліцейського є індивідуальними, обумовленими або просуванням по службі, або неналежним виконанням поліцейським своїх обов'язків. У даному випадку, відповідач проводив атестацію не з індивідуальних причин (у розумінні частини другої статті 57 Закону №580-VIII). У Законі №580-VIII відсутні підстави для проведення атестації майже всього складу територіального органу поліції. Наявність таких підстав для проведення атестування позивача не встановлена.
Таким чином, проведення атестації без необхідних передумов і за відсутності підстав, передбачених частиною другою статті 57 Закону №580-VIII, суперечить вимогам цього закону.
Суд погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що звільнення позивача через службову невідповідність за пунктом 5 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" відбулось незаконно, тому наказ ГУ НП в Київській області №66 о/с від 16.02.2016 року, в частині, що стосується ОСОБА_2 є протиправним та підлягає скасуванню, а позивач підлягає поновленню на посаді помічника чергового Богуславського відділення поліції Рокитнянського відділу поліції.
Суд також зазначає, що посилання відповідача-1 на те, що оскаржуваний наказ про звільнення позивача було прийнято на виконання п. 28 Розділу ІV Інструкції про проведення атестування поліцейських №1465, суд не приймає до уваги, оскільки відповідно до норм розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" не передбачено процедури переатестування колишніх працівників міліції на визначення щодо відповідності посади, як під час прийняття, так і після прийняття під час подальшого проходження служби в поліції.
Доводи касаційної скарги не спростовують доводів судів першої та апеляційної інстанції.
За таких обставин, Суд, вважає, що рішення судів попередніх інстанцій у цій справі постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому робить висновок про відсутність підстав для їх скасування.
Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
За правилами частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Київській області залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 квітня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2017 року в цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не оскаржується.
Суддя - доповідач В.М. Бевзенко
Судді Н.А. Данилевич
В.М. Шарапа